Skocz do zawartości


Zdjęcie

Fenomen słoneczny na Grenlandii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#76

JAH-JAH.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Lynx, czy możesz mi przytoczyć inne przypadki polarnego mirażu ?

Raz, dwa, trzy. A tutaj miraż z Ilulissat, gdzie zaobserwowano nasz "grenlandzki fenomen".


a w ogole słyszał ktoś z was żeby samo słonce było widoczne na mirażu ??

Ba, czasem w wyniku mirażu widać dwa, a nawet trzy słońca.



tak tak ładnie piękne... tylko zauważ miraże tworzą się nad ziemią i te zdjęcia w ogolę nie przypominają tego z norwegi czy tez z Grenlandii...
i miraż nie jest w stanie niczego oświetlić!!!
tamte miraże co wysłałeś są gdy słonce jest jeszcze nad horyzontem.... nie widzi mi się ta teoria....
  • 0

#77

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pozatym aby powstał miraż wydaje mi się, że powietrze musi być bardzo gęste i utwórzyć coś w rodzaju soczewki.
  • 0



#78

JAH-JAH.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pozatym aby powstał miraż wydaje mi się, że powietrze musi być bardzo gęste i utwórzyć coś w rodzaju soczewki.


się zgadza ale może być tam geste powietrze bo jest zimno:P:P a jak wiadomo każda substancja wraz z ochładzaniem zmniejsza objętość a co za tym idzie staje się gęstsza. no z wyjątkiem wody ale to nie są gdybania na ten temat...

moje zdanie w tej sprawie jest takie.. były warunki do mirażu ale nie było możliwości jego powstania... i on nie powstał...
  • 0

#79

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

tylko zauważ miraże tworzą się nad ziemią i te zdjęcia w ogolę nie przypominają tego z norwegi czy tez z Grenlandii...

Słońce na wklejonym przez ciebie zdjęciu też wydaje się być nad ziemią ;-> A co do "podobieństwa" zdjęć, to główną rolę odgrywa tu zastosowany obiektyw.

miraż nie jest w stanie niczego oświetlić!!!

Widziałeś kiedyż zachód Słońca nad morzem? Prawie zawsze Słońce jest wtedy zniekształcone nie tylko przez refrakcję, ale też przez miraże. I jakoś oświetla plażę do samego końca.

tamte miraże co wysłałeś są gdy słonce jest jeszcze nad horyzontem....

Tylko pozornie, bo jak wiadomo, na skutek refrakcji atmosferycznej Słońce dotykające dolną krawędzią horyzontu w rzeczywistości jest już pod horyzontem. A inwersja temperatury powodująca miraże górne zwiększa refrakcję wielokrotnie. Polecam ciekawy artykuł

były warunki do mirażu ale nie było możliwości jego powstania...

Skoro były warunki, to automatycznie była też możliwość powstania ;-)
  • 0



#80

JAH-JAH.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tylko zauważ miraże tworzą się nad ziemią i te zdjęcia w ogolę nie przypominają tego z norwegi czy tez z Grenlandii...

Słońce na wklejonym przez ciebie zdjęciu też wydaje się być nad ziemią ;-> A co do "podobieństwa" zdjęć, to główną rolę odgrywa tu zastosowany obiektyw.

miraż nie jest w stanie niczego oświetlić!!!

Widziałeś kiedyż zachód Słońca nad morzem? Prawie zawsze Słońce jest wtedy zniekształcone nie tylko przez refrakcję, ale też przez miraże. I jakoś oświetla plażę do samego końca.

tamte miraże co wysłałeś są gdy słonce jest jeszcze nad horyzontem....

Tylko pozornie, bo jak wiadomo, na skutek refrakcji atmosferycznej Słońce dotykające dolną krawędzią horyzontu w rzeczywistości jest już pod horyzontem. A inwersja temperatury powodująca miraże górne zwiększa refrakcję wielokrotnie. Polecam ciekawy artykuł

były warunki do mirażu ale nie było możliwości jego powstania...

Skoro były warunki, to automatycznie była też możliwość powstania ;-)



wiec tak co do zachodu słońca i tego ze oświetla plaże.. tak.. ale te miraże dzieją się nad horyzontem... w czasie zachodu słońca to para wodna je powoduje i słonce wygląda na zniekształcone....

kolejna sprawa dlaczego wcześniej nie było owych miraży lub jeśli były to nie były nagłaśniane??
a ja wiem :P
jeśli nie było to oznacza ze ich nadal nie ma
jeśli były to teraz zostały nagłośnione dlatego ze jak by ktoś się o tym dowiedział i zaczął badać te tegoroczne zjawiska by doszedł do wniosków które by wywołały panikę. a ze w zeszłych latach to zjawisko było normalne i nie miało żadnych głębszych przesłań to nic się o tym nie mówiło
  • 0

#81

Percepcja.
  • Postów: 363
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przczytajcie sobie o nutacji...
  • 1

#82

JAH-JAH.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nie rozumie trochę tego zjawiska... chodzi o to ze kula ziemska nie jest kula i nie ma osi symetrii i jak sie obraca to jak by drga?? ale dlaczego wcześniej nie zaobserwowano takiego zjawiska.... chociaż ta twoja teoria może mieć coś w sobie..
  • 0

#83

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak, dobrze rozumiesz. Ziemia ma raczej kształt nieregularny, przypomina trochę ziemniak, stąd jest zjawisko
nutacji. Tak mniej więcej w olbrzymim skrócie można to ująć.
  • 0



#84

sechmet.
  • Postów: 973
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bzdura, jeśli byłaby to nutacja - zjawisko o charakterze cyklicznym - nie byłby to pierwszy od 100 lat wschód słońca o 2 dni wcześniej lecz co najmniej trzeci lub czwarty. Nie byłoby zatem informacji że to 1szy raz zaobserwowane od ponad 100 lat (lub od znacznie dłuższego okresu zdaniem Innuitów) zjawisko.

Aby zaszedł efekt mirażu - ugięcia - soczewki atmosferycznej który trwałby przez ponad 24 godziny nieustannie - konieczne byłoby zjawisko które zachodzi w średnich / wysokich warstwach atmosfery - takiego mirażu nie udałoby się zrobić soczewką uginającą bieg promieni słonecznych na standardowej wysokości kilkuset metrów do 1km. Nie jest to miraż klasyczny - na zasadzie światła odbitego, lecz miraż w ujęciu ugięcia samych promieni słonecznych - zatem, byłoby to przypuszczalnie 1sze takie zaobserwowane zjawisko na świecie (no, drugie - jeszcze Norwegia o 1 dzień za wcześnie)

Nie wiem czy mam się zabrać do rozpisania niezbędnych równań, moim zdaniem mija się to z celem - 2 + 2 nigdy nie będzie równe 100 i nie ma potrzeby pisania równań dokumentujących brak równości po obu stronach.
Taka różnica gęstości w wysokich warstwach atmosfery to chmury a nie czyste powietrze które może ugiąć światło promieni słonecznych bez ich rozpraszania (nikt nie powie mi że na tych zdjęciach Słońce jest za chmurami).

Różnica 285 metrów wysokości przewyższenia w separacji od przewyższenia 1000km dalej wzbudziłaby zrozumiałe przerażenie geologów. Nie widzę histerycznych reakcji w prasie geologicznej ;)

Zatem, może elipsa ziemska się nieco "spłaszczyła" ?
Niewykluczone, ale do udokumentowania potrzebne są dane z satelitów GPS - i to dane o dość znacznej dokładności.

Zatem, Lynx - teraz to może Ty udowodnij mi że ten pryzmat może zadziałać - i uwierz mi, że sam po kilku godzinach liczenia uznasz własną teorię za bajkę na użytek "świętego spokoju społeczeństwa"

Dobrze, zatem mimo wszystko najbardziej nieprawdopodobna teoria jest warta rozważenia:



To Słońce może zmieniać pozycję wobec Ziemi

Nasza mapa nieba się nie zmieni, a cały proces możemy obserwować tylko pośrednio poprzez zmianę czasu zmiany nocy polarnej w dzień - i na odwrót.

I zasadniczo za 6 miesięcy okaże się kto ma rację - bo, jeśli słońce zajdzie o dzień później, oznaczałoby to że gość który tak przewiduje miraże powinien zagrać w totka (za mnie też - chętnie się dorzucę do losu)
  • 0

#85

JAH-JAH.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hmmm jeśli słonce zmieniło położenie to powinna być zmiana w jego sile grawitacji na nasza planetę... a co za tym idzie było by zleeeee
wytłumaczę o co mi chodzi....
wiec siła odśrodkowa ziemi spowodowana obrotem wokół słońca musi się równać sile która przyciąga nas w stronę słońca. w niektórych teoriach jest to grawitacja a w niektórych pole magnetyczne :P jeśli te proporcje nie zostaną zachowane to albo będziemy poruszać się spirala w stronę słońca albo zostaniemy wyrzuceni gdzieś daleko w kosmos. jeśli to jest siła grawitacyjna to co nas trzyma przy słońcu to ona rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach. i jej siła zmienia się wraz z odległością... coś mi się kojarzy ze siła jest równa odwróconemu kwadratowi odległości ale to możliwe ze ściema... wiec jeśli te proporcje mimo wszystko zostaną zachowane to...:

jeśli słonce się od nas oddaliło:
-ziemia musi wykonać większy okrąg a co za tym idzie nasz rok astronomiczny się wydłuża
-do ziemi dociera mniej Energi np potrzebnej roślina do fotosyntezy
jeśli się zbliżyliśmy:
-ziemia wykonuje mniejszy okrąg wokół słońca a za tem rok astronomiczny trwa krócej
-i do ziemi dociera więcej promieniowania i się spalamy:P:P no może nie ale ale częściej chorujemy na raka skory itd

co o tym myslicie??
  • 0

#86

sechmet.
  • Postów: 973
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Odległość Słońce - Ziemia nie musi ulec zmianie.

To może być trójkąt równoboczny.

Zmieni się wpływ grawitacji słonecznej na Ziemię - ale, w przypadku różnicy kątowej rzędu 0,1 stopnia - będzie on przez jakiś czas pomijalny.

Albo, być może - Słońce lekko oscyluje w osi kierunku przemieszczania się, tzn zwalnia i przyspiesza, gdyż trafiło na jakieś oddziaływanie o falowej naturze ? Nie, niekoniecznie grawitacyjne ;) - jest wiele innych możliwości...
  • 0

#87

JAH-JAH.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

można jeszcze przyjąć elektryczną budowę wszechświata.. wtedy mamy siły ukierunkowane... i coś mi się zdaje ze wtedy łatwiej było by rozwiązać cała tą sytuacje....

wiec tak moja kolejna teoria....
jeśli główna energią we wszechświecie była by energia elektryczna to mogło by się zdążyć ze nagle jakaś wiązka kierunkowa Energi. jak wiadome to każda substancja jest przewodnikiem.. nawet izolatory potrafią przepościć elektrony jeśli maja wystarczająca moc. wiec jeśli by się pojawiła w niedalekiej odległości lub dalekiej ale bardzo mocny tunel energetyczny < jeśli coś takiego nie istnieje to własnie zaczęło istnieć w mojej głowie :P) to zgodnie z reguła prawej dłoni musi wytwarzać pole magnetyczne czy tam elektromagnetyczne.. i to pole musiało by mieć kierunek który może wpływać na naszą planetę...
Dołączona grafika
ta niebieska kreska to owy tunel energetyczny :P a te łuki to pole elektromagnetyczne które wpływa na naszą planetę :P

co o tym myślicie ??

Użytkownik JAH-JAH edytował ten post 23.01.2011 - 14:00

  • 0

#88

rolpiek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

jeśli słonce się od nas oddaliło:
-ziemia musi wykonać większy okrąg a co za tym idzie nasz rok astronomiczny się wydłuża
-do ziemi dociera mniej Energi np potrzebnej roślina do fotosyntezy
jeśli się zbliżyliśmy:
-ziemia wykonuje mniejszy okrąg wokół słońca a za tem rok astronomiczny trwa krócej
-i do ziemi dociera więcej promieniowania i się spalamy:P:P no może nie ale ale częściej chorujemy na raka skory itd

co o tym myslicie??



ale przecież ziemia nie jest w stałej odległości od słońca bo nie porusza się po okręgu ale po elipsie

druga sprawa że na pozycje ziemi od słońca ma wpływ nie tylko samo słońce ale też pozostałe planety układy słonecznego w szczególności te duże jak np. Jowisz
  • 0

#89

JAH-JAH.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano


jeśli słonce się od nas oddaliło:
-ziemia musi wykonać większy okrąg a co za tym idzie nasz rok astronomiczny się wydłuża
-do ziemi dociera mniej Energi np potrzebnej roślina do fotosyntezy
jeśli się zbliżyliśmy:
-ziemia wykonuje mniejszy okrąg wokół słońca a za tem rok astronomiczny trwa krócej
-i do ziemi dociera więcej promieniowania i się spalamy:P:P no może nie ale ale częściej chorujemy na raka skory itd

co o tym myslicie??



ale przecież ziemia nie jest w stałej odległości od słońca bo nie porusza się po okręgu ale po elipsie

druga sprawa że na pozycje ziemi od słońca ma wpływ nie tylko samo słońce ale też pozostałe planety układy słonecznego w szczególności te duże jak np. Jowisz



ok ale ta odległość jest hmmm można powiedzieć okresowo stała
a jeśli się to zmieni to będą zmiany w astronomicznym kalendarzu
  • 0

#90

andi.
  • Postów: 93
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

siemka

a czy to czasem nie bedzie mialo zwiazku z tym ??

nowe okresy znakow zodiaku w tym nowy wezownik

Koziorożec
20 stycznia do 16 lutego
Aquarius
16 lutego do 11 marca
Ryby
11 marca i 18 kwietnia
Baran
18 kwietnia do 13 maja
Byk
13 maja do 21 czerwca
Bliźnięta
21 czerwca do 20 lipca
Rak
20 lipca do 10 sierpnia
Lew
10 sierpnia do 16 września
Panna
16 września do 30 października
Waga
30 października do 23 listopada
Skorpion
23 listopada do 29 listopada
Wężownika
29 listopada do 17 grudnia
Strzelec
17 grudnia do 20 stycznia
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych