Skocz do zawartości


Zdjęcie

Fenomen słoneczny na Grenlandii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#61

JAH-JAH.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

aha... dobra ja spadam na dziś to koniec dyskusji prowadzonej prze zemnie.. jutro opublikuje dokładne obliczenia.. a konkretniej ich wyniki.. pozdrawiam wszystkich... i życzę miłej nocki
  • 0

#62

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Portal "Twoja pogoda" rowniez probuje wyjasnić fenomen wczesniejszego zakończenia nocy polarnej. Miedzy innymi
jest teza o polarnej fatamorganie. Cytuję :

edług innej teorii wpływ na to miały zjawiska optyczne, jak na przykład miraż, zwany fatamorganą. Przy obecności znacznych ilości kryształków lodowych lub też mas powietrza o różnej gęstości, mogło dojść do załamania i zakrzywienia się promieni słonecznych, które ostatecznie dały obraz pozornego słońca powyżej tego prawdziwego, które jeszcze znajdowało się pod horyzontem.

Jest to jedno z najbardziej prawdopodobnych wyjaśnień tego niezwykłego zjawiska, zwłaszcza, że z innych regionów strefy polarnej nie nadchodzą informacje o zaobserwowaniu podobnej anomalii. Zapewne wkrótce poznamy ostateczne wyjaśnienie tej zagadki. www.twojapogoda.pl


I tu mam pytanie do znawców tematu : czy jest mozliwa fatamorgana w tych szerokościach geograficznych ?

Link :

http://www.twojapogo...a-dni-wczesniej
  • 0



#63

JAH-JAH.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Portal "Twoja pogoda" rowniez probuje wyjasnić fenomen wczesniejszego zakończenia nocy polarnej. Miedzy innymi
jest teza o polarnej fatamorganie. Cytuję :

edług innej teorii wpływ na to miały zjawiska optyczne, jak na przykład miraż, zwany fatamorganą. Przy obecności znacznych ilości kryształków lodowych lub też mas powietrza o różnej gęstości, mogło dojść do załamania i zakrzywienia się promieni słonecznych, które ostatecznie dały obraz pozornego słońca powyżej tego prawdziwego, które jeszcze znajdowało się pod horyzontem.

Jest to jedno z najbardziej prawdopodobnych wyjaśnień tego niezwykłego zjawiska, zwłaszcza, że z innych regionów strefy polarnej nie nadchodzą informacje o zaobserwowaniu podobnej anomalii. Zapewne wkrótce poznamy ostateczne wyjaśnienie tej zagadki. www.twojapogoda.pl


I tu mam pytanie do znawców tematu : czy jest mozliwa fatamorgana w tych szerokościach geograficznych ?

Link :

http://www.twojapogo...a-dni-wczesniej



wiec tak moim zdaniem pojawiła się ta informacja po tym jak wcześniejsza informacja o topnieniu lodowców okazała się niemożliwa. nie zapominajcie ze jesteśmy zwykłymi szarymi cywilami którzy jak się sami czegoś nie dowiedzą to nic nie będą wiedzieć. podam przykłady:
projekt Cheops, (brak informacji publicznej an temat postępów w wykopaliskach
czaszka Hitlera (info ze była kobietą )
spadające ptaki (info ze mogły zostać potracone przez wielka ciężarówkę lub z panikowały przed drapieżnikiem)
i wy nadal macie złudzenie ze otrzymamy rzetelną informacje od mediów? bo ja nie.
  • 0

#64

vrinda.
  • Postów: 85
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jest to jedno z najbardziej prawdopodobnych wyjaśnień tego niezwykłego zjawiska, zwłaszcza, że z innych regionów strefy polarnej nie nadchodzą informacje o zaobserwowaniu podobnej anomalii. Zapewne wkrótce poznamy ostateczne wyjaśnienie tej zagadki.


Myślę że jest to najważniejsza informacja. Skoro podobna anomalia nie pojawiła się w innych miejscach na terenie Grenlandii to raczej nie należy spodziewać się jakiś globalnych zmian a tylko pewnych lokalnych anomalii.
  • 0

#65

sechmet.
  • Postów: 973
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@ Lynx

Możesz jeszcze policzyć o ile w takim przypadku zmieniłoby się położenie Gwiazdy Polarnej, a potem zabrać się do obserwacji :-)


Zakładasz zatem, że nie ma takiej możliwości aby jednocześnie zmieniła się oś orbity WSZYSTKICH planet Układu Słonecznego ?

Wówczas miałbyś swoje właściwe jak najbardziej w tym konkretnym układzie odniesienia:

- położenie planet
- położenie gwiazd

Zmiana kąta osi obrotu własnego Ziemi do osi orbity skutkowałaby pewnymi anomaliami - Ziemia jest elipsoidą a nie idealną kulą, stąd zmiany nie byłyby odnotowywane w każdym miejscu w taki sam sposób - co z kolei wynika poniekąd również z Twoich argumentów o ukształtowaniu terenu.

Gwiazda Polarna nie zmieni swojego położenia w takim układzie odniesienia, i niemożliwe jest praktycznie wyznaczenie zmian w ramach danego Układu Odniesienia.

;)
  • 0

#66

JAH-JAH.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a tak ap ropo... nie podano żadnych informacji o zmianach w innych częściach Grenlandii... wiec wy odrazo uważacie ze ich nie było. może po prostu nikt nie chce wywoływać paniki ??
  • 0

#67

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chyba coś rzeczywiście jest na rzeczy.
Północna Norwegia,miasto Tromsø za kołem podbiegunowym.
Tam również noc polarna skończyła się jeden dzień wcześniej,20 stycznia.
Słońce pozostaje poniżej horyzontu podczas nocy polarnej od około 26 listopada do 15 stycznia, ale ze względu na góry Słońce nie jest widoczne od 21 listopada do 21 stycznia.
Daje to trochę do myślenia .....
Oryginalne norweskie źródło : http://www.itromso.n...ticle423177.ece
  • 4



#68

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zakładasz zatem, że nie ma takiej możliwości aby jednocześnie zmieniła się oś orbity WSZYSTKICH planet Układu Słonecznego ?

Wówczas miałbyś swoje właściwe jak najbardziej w tym konkretnym układzie odniesienia:

- położenie planet
- położenie gwiazd

Źle. W takiej sytuacji cała ekliptyka wraz z wszystkimi ciałami Układu Słonecznego przesunęłaby się na tle gwiazd. Byłoby to równie łatwe do wykrycia, jak zmiana kąta nachylenia osi obrotu Ziemi.

Ale możemy przyjąć, że cały Wszechświat przechylił się trochę na lewy bok - wtedy na pewno byśmy nic nie zauważyli ;->
  • 0



#69

sechmet.
  • Postów: 973
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No racja ;) zapomniałem o tym małym szczególe - byłoby stosunkowo proste sprawdzić położenie innych planet US (układu słonecznego) na tle nieba.

Wracając do tematu

- teoria mirażu i fatamorgany idą w odstawkę po wieściach z Norwegii
- teoria topniejącego lodu chyba też nie wyjaśnia zjawiska
- danych z GPS nie mamy (chyba że ktoś ma znajomego w Nasa to pewnie te dane za flaszkę załatwi)

Nadto mogę podać linka do jakiegoś artykułu gdzie Innuici proszę naukowców o wyjaśnienie dlaczego noc polarna nie jest tak ciemna jak kiedyś, z roku 2007. Oczywiście nie znaleziono odpowiedzi ;)

Więcej pytań niż odpowiedzi.
  • 0

#70

JAH-JAH.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dobra dzień zleciał a mych obliczeń nie am.. biorę się za ołówek i kartkę :P
  • 0

#71

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

- teoria mirażu i fatamorgany idą w odstawkę po wieściach z Norwegii

A dlaczego? Przecież miraże mogą występować jednocześnie i zarazem odrębnie w różnych miejscach na świecie.
  • 0



#72

JAH-JAH.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ok policzyłem... wiec :
2 dni opoznienia słonca to 0,52(1)o
to odpowiada 57,94466.... km
i Grenlandia musiała by się obniżyć o 263 metry i 8 cm

wnioski:
z moich wyliczeń wynika ze słonce 2 dni przed planowanym wzejściem powinno być widoczne dopiero 57,94466...km od miejsca w którym zaobserwowano anomalie. i jeżeli teoria o topniejącym śniegu jest prawdziwa to w ciągu tych cudownych 50 dni przez które trwa noc polarna musiało stopnieć go aż 263,08 metra wysokości... nawet nie wydaje mi się żeby to miasto na Grenlandii leżało na takiej grubej warstwie śniegu.

co do waszych cudownych fatamorgan, mirażów itd to zjawisko optyczne. a co za tym idzie musza zostać spełnione pewne warunki... możliwe jest zauważenie promienia słońca. z jakiegoś konkretnego miejsca. ale nie możliwe jest żeby słonce rozświetliło coś.. to zjawisko podobne do zabawy w zajączki lusterkiem. jeśli "zajączka" pościmy w ciemność rozświetli on nam tylko miejsce na które pada a całą resztę zostawi w ciemności.

ma ktoś inne pomysły jak wyjaśnić to zjawisko?? bo nie wiem czy już szykować się na przebiegunowanie i inne dziwne rzeczy??

Użytkownik JAH-JAH edytował ten post 21.01.2011 - 19:40

  • 1

#73

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lynx, czy możesz mi przytoczyć inne przypadki polarnego mirażu ? Szukałam w necie jakies informacji na ten temat,
ale nic nie znalazlam, nawet na stronie złudzeń optycznych. I jeśli są takie, podaj źródło.
  • 0



#74

JAH-JAH.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Lynx, czy możesz mi przytoczyć inne przypadki polarnego mirażu ? Szukałam w necie jakies informacji na ten temat,
ale nic nie znalazlam, nawet na stronie złudzeń optycznych. I jeśli są takie, podaj źródło.



czy te zdjęcia z norwegi wyglądają wam na miraż??
Dołączona grafika
dla porównania zdjęcie mirażu z pustyni
Dołączona grafika

a w ogole słyszał ktoś z was żeby samo słonce było widoczne na mirażu ??
  • 0

#75

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lynx, czy możesz mi przytoczyć inne przypadki polarnego mirażu ?

Raz, dwa, trzy. A tutaj miraż z Ilulissat, gdzie zaobserwowano nasz "grenlandzki fenomen".


a w ogole słyszał ktoś z was żeby samo słonce było widoczne na mirażu ??

Ba, czasem w wyniku mirażu widać dwa, a nawet trzy słońca.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych