Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy gaz łupkowy jest naszym wrogiem?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#46 Gość_mroova

Gość_mroova.
  • Tematów: 0

Napisano

zawsze można postawić wiatraki na morzu, wiele państw w to zainwestowało,
nie podejrzewam jakiejś wielkiej ingerencji w środowisko, a mewy i tak tam nie latają,
po drugie ryby mogą sobie swobodnie przepływać, to jakby postawić pale od pomostu.
  • 1

#47

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak, tylko wtedy koszta lecą jeszcze mocniej w górę (koszt kotwiczenia, postumentu, trudniejszego montażu) i energia z turbin wiatrowych postawionych na morzu jest już zupełnie nieopłacalna. W bogatych krajach mogą się w to bawić i płacić za energię nawet 2-3 złote za kWh, ale u nas to byłoby morderstwo ekonomiczne.

Sytuacja jest nieco chora, bo w elektrownie OZE wkłada się chore pieniądze - zupełnie niewspółmierne do zysków. Europa wkłada w nią setki miliardów euro, a wytwarzaniem komponentów zajmują się zwykle kraje które mają ograniczanie wydzielania CO2 gdzieś (Chiny).
Energia odnawialna jest jeszcze w zbyt wczesnym etapie rozwoju, trzeba poczekać na przełom a nie na siłę forsować nieefektywne i kosztowne metody jej wytwarzania.

To tak jakby w latach 50. rozpoczęto dofinansowanie do sprzedaży lamp tranzystorowych i zakazano sprzedaży maszyn do pisania, żeby komputery były dostępne dla każdego. Chyba teraz widzicie bezsens takich działań? Trzeba poczekać tak jak w wypadku komputerów osobistych na rozwiązania które będą opłacalne bez bezsensownego dofinansowania przez państwo niewydajnych produktów.
Jeśli ktoś stworzy sposób wytwarzania energii z wiatru i słońca który będzie się opłacał to cały świat sam się chętnie na niego przerzuci, w innym wypadku to walka z wiatrakami i palenie pieniędzy.
Należy wykładać pieniądze na badania, nie na stawianie drogich i nieefektywnych elektrowni.

USA dzięki łupkom i zastępowaniu elektrowni węglowych tymi napędzanymi gazem (planuje się też zasilanie gazem ciężarówek itp) zredukują wydzielanie CO2 o 20%. Nie dość że zredukują wydzielanie CO2, to jeszcze płacąc mniej.
To są spryciarze.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych