Skocz do zawartości


Trąba powietrzna przeszła nad Pomorzem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Trąba powietrzna przeszła nad Pomorzem

(28.06/15:42) - W ostatnich dniach podczas gwałtownych burz mieliśmy na terenie Polski do czynienia z całą serią trąb powietrznych, czyli najprawdziwszych tornad. Zjawiska nie były aż tak potężne i niszczycielskie jak w Stanach Zjednoczonych, ale mimo to spustoszenia zostały zanotowane. Jak podaje serwis internetowy naszemiasto.pl jedna z trąb powietrznych przeszła w okolicach miejscowości Zblewo, leżącej 10 kilometrów na zachód od Starogardu Gdańskiego w województwie pomorskim. Słyszeliśmy grzmoty i widzieliśmy przez okno błyskawice - opowiada Stefania Harthun, mieszkanka Zblewa. Ulewa trwała najwyżej z pół godziny, a w jej trakcie od zachodu nadszedł kręciek - dodaje. Inaczej mówiąc - trąba powietrzna. Jak wiemy trąby powietrzne zawsze przemieszczają się z zachodu na wschód i towarzyszą im ulewne deszcze oraz gradobicia. Wszystko wskazuje na to, że trąba nie była bardzo silna, gdyż lej miał małą średnicę. Mimo to trąba zdołała powalić kilka drzew, zerwać dachy z domów i linie energetyczne oraz spustoszyć pola uprawne. Przypomnijmy, że kolejna trąba powietrzna przeszła 21 czerwca późnym popołudniem w pobliżu miasta Pobiedziska, leżącego niespełna 20 kilometrów na północny wschód od Poznania, na drodze łączącej Poznań z Gnieznem. Zniszczenia poczynione przez oba zjawiska są podobne. Chociaż tornada w Polsce wciąż wywołują sporą sensację to jednak nie jest to zjawisko rzadkie. W porze letniej tornada pojawiają się niemal podczas każdego gwałtowniejszego załamania pogody, głównie w pobliżu gór oraz na wybrzeżu, gdzie stykające się ze sobą różne masy powietrza mają zwykle największy kontrast temperaturowy. W lecie 2004 roku tornada notowano na północnym wschodzie Polski. Jedno z tornad w Wiktorowie na Mazowszu porwało mężczyznę a następnie przeniosło go kilkadziesiąt metrów dalej nie wyrządzając mu krzywdy. Tornado zdążyło jednak zerwać dachy z pobliskich budynków. Pod artykułem zdecydowanie więcej o tornadach zarówno w Polsce i na świecie. Źródło: Twoja Pogoda.
  • 0

#2

Arturus.
  • Postów: 207
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

own... tornada w polsce?? pierwsze slysze.. :fist: ale to dziwne :P tak jak snieg w afryce :mrgreen:
  • 0

#3

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Arturus, to widać nie słuchałeś uważnie do tej pory po trąby powietrzne są co roku w Polsce.
  • 0

#4 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Ejael, fakt sa co roku...mniej wiecej od 2004...
  • 0

#5

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

muhad, no nie bardzo - analiza trąb powietrznych w Polsce jest tutaj: http://www.imgw.pl/w...t_02032005.html

Nie zaobserwowano żeby to zjawisko występowało częściej ostatnio niż w latach poprzednich - natomiast zaobserwowano, że siła i skutki ich zniszczeń są znacznie większe.
  • 0

#6

Jocker.
  • Postów: 240
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Podajżę rok temu widziałem chyba w panoramie jak nad (teraz nie pamietam czy nad zatoką gdańska czy nad morzem ale mniejsza z tym) był pokazany filmik nakręcony amatorską kamera który ukazywał dużą trąbe powietrzną ;-)
  • 0

#7 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Ejael, moze zle sie wyrazilem... od poczatku tego wieku nasilaja sie jesli chodzi o sile i liczbe tornad.Takie sa statystyki.

http://www.twojapogo...dia/tornado.htm
  • 0

#8

Bercik.
  • Postów: 353
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tak jak snieg w afryce

W Afryce też jest śnieg:P
  • 0

#9

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ejael, moze zle sie wyrazilem... od poczatku tego wieku nasilaja sie jesli chodzi o sile i liczbe tornad.Takie sa statystyki

Źle interpretujesz dostępne dane. TwojaPogoda stwierdza jedynie, że rok 2004 był w USA rokiem wystąpienia największej liczby tornad. Nie wspomina, że w 2005 było ich zdecydowanie mniej. Dla przykładu roczna liczba tornad w USA wg. NCDC:
2000 - 1167
2001 - 1351
2002 - 1040
2003 - 1531
2004 - 1947
2005 - 1340
Jak widać, po rekordowym 2004 roku przyszedł niezbyt obfity 2005. Podobne dane prezentuje SPC.
  • 0



#10 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Ja wiem ze ty wszystko wiesz ale nie upieraj sie tak w przekonaniu ze tornad nie jest coraz wiecej. W 2005 bylo ich tyle co w tym roku? niemal codziennie ostatnio sa odnotowywane.W latach poprzednich nie bylo czegos takiego. W 80tych miales sporadyczne i tez nie kazdego roku. W 90tych miales troche wiecej ale na tyle malo ze nie zwracalo sie na to uwagi.

od 2000 roku zaczyna sie to zjawisko nasilac i nie zmienisz tego bo ogolnie klimat ziemski sie zmienia i wszystko sie nasila.Jakos dziwnie sie sklada ze w tym roku ludzie zaczynaja o tym rozmawiac.Zaczynaja rozmawiac o tych tornadach, ktore maja ostatnio miejsce u nas w kraju.Jakos niektorzy potrafia dostrzec to ze cos sie dzieje.W tym roku bedziemy mieli rekord tornad. dlaczego ? sam dobrze wiesz.

Patrz na niemcy, patrz na cala europe co sie dzieje. Nie widzisz tego? nie widzisz ze robi sie nienormalnie? Ja wiem ze zmiana klimatu jest dla Ciebie naturalnym procesem a my nie dolozylismy 3 grosze do tej zmiany. Pozwol ze nie bede ignorantem:)

i nie mam tu na mysli tylko tornad.
  • 0

#11

kudi.
  • Postów: 161
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

czemu moj tata mowil że i w latach 80 też byly trąby powietrza na polach :|
  • 0

#12 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

a gdzie ja napisalem ze trab nie bylo?

byly ale nie tyle co teraz...

Przez ostatni miesiac masz niemal codziennie odnotowywane.
  • 0

#13

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Podsumowując: trąby powietrzne są, były i będą a klimat zmieniał się dawniej, zmienia się teraz i zmieniał się będzie w przyszłości - cała prawda o naturze naszej planety zamknięta w jednym zdaniu :-D
  • 0

#14

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja wiem ze ty wszystko wiesz ale nie upieraj sie tak w przekonaniu ze tornad nie jest coraz wiecej.

Ja się nie upieram, ja tylko przedstawiam dane, bezdyskusyjne fakty. A te nie wskazują na gwałtowny wzrost liczby tornad w ostatnim czasie.

W 2005 bylo ich tyle co w tym roku? niemal codziennie ostatnio sa odnotowywane.

Jak widać, pamięć jest zawodna - nawet ta krótkotrwała, a najłatwiej zapamiętać i wyolbrzymić zjawiska ekstremalne. W czerwcu nie było nawet 7 dni z nawałnicami w Polsce.

W latach poprzednich nie bylo czegos takiego. W 80tych miales sporadyczne i tez nie kazdego roku. W 90tych miales troche wiecej ale na tyle malo ze nie zwracalo sie na to uwagi.

Polecam przejrzenie roczników meteorologicznych. Gwarantuję, że zmienisz zdanie.

W tym roku bedziemy mieli rekord tornad.

Trzymam Cię za słowo :-) W grudniu dokładnie to sprawdzę.
  • 0



#15 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Jak Ty opierasz sie na takich dowodach jak w sprawie Egipskich piramid to ja dziekuje:>

o co Ci chodzi z grudniem?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych