Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ostrzenie zyletek dzieki piramidzie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Sila piramidy? czy sciema? (59 użytkowników oddało głos)

Czy wg. Ciebie umieszczenie ostrza żyletki w piramidzie, przedłuży jej żywotność?

  1. Głosowano Tak (14 głosów [23.73%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 23.73%

  2. Głosowano Nie (31 głosów [52.54%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 52.54%

  3. Głosowano Nie wiem (14 głosów [23.73%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 23.73%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

 Kilka dni temu przeczytalem w jednym z tematow fascynujaca opowiesc o mozliwosci przedluzenia zywotnosci (ostrosci) zyletki, dzieki umieszczaniu jej w piramdzie. Oczywiscie na forum znalazla sie grupa wysmiewajaca taka mozliwosc i grupa twierdzaca, ze to prawda.


Poniewaz nadarza sie rzadka okazja zbadania tego fenomenu, a to za sprawa niezbyt czasochlonnych i kosztownych badan, postanowilem podjac sie tego zadania. Tak wiec po pierwsze zapraszam do wyrazenia sie w ankiecie przed eksperymentem. Po drugie ponizej przedstawiam spisany na szybko przebieg eksperymentu, prosze o ewentulane korekty, ktore bede mogl zastosowac przed jego rozpoczeciem.

1) Przygotowanie i zakupy.
- Zakup partii zyletek (tu pierwsze pytanie: jakich? czy to wg. zwolennnikow ma jakies znaczenie? rodzaj materialu?) - min 9szt
- Wykonanie piramidy ostrzacej.
- Zakup maszynki do golenia na zyletki. 


2) Procedura testowa zyletek. 
- do testu wyjmuje 3szt zyletek, 
- sprawdzam ostrosc wszystkich 3
- prowadze procedure eksperymentu wg punktu 3 przez powiedzmy 3 tygodnie. (chyba, ze wczesniej, ktoras zyletka mnie zatnie)
- sprawdzam ostrosc 2 zyletek uzytych w tescie + zyletki kontrolnej


Teraz najtrudniejsza czesc, czyli jak sprawdzic ostrosc zyletki. Prosze o propozycje. Wg. mnie moze to wygladac nastepujaca: Zbuduje urzadzenie, do ktorego bedzie zakladac sie zyletke, urzadzenie bedzie mialo staly powiedzmy 2kg nacisk, bedzie poruszalo sie pojedynczym ruchem poziomym po kilku kartkach papieru. Po tym ruchu policze ile kartek jest przecietych, uszkodzonych i porownam ten wynik z kolejnymi.  

3) Procedura eksperymentu  
Polem doswiadczalnym bedzie moja wlasna broda, ktora bede sumienie i na przemian golil to zyletka umieszczona w piramidzie to pozostawionej w maszynce. Golenie bedzie odbywac sie wg. mojego rytualu, czyli codziennie o 7.30 rano. (z pominieciem niedzieli, spie do 8.30 ;) )  




No wiec Panowie, mamy rzadka okazje zakonczyc jeden ze sporow na tym forum. Prosze pomozcie udoskonalic procedure testowa i moge zaczynac. :)

Użytkownik Ironmacko edytował ten post 10.12.2010 - 16:32


#2

Kompi.
  • Postów: 131
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Piramida chyba musi miec odpowiednie długości boków i odpowiednie kąty. Wysokoś jak pewnie wiesz 1/3 wysokości i przedmiot musi być odpowiednio położony w jakąś strone świata.

Tyle wyczytałem.

#3

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

[quote name='Kompi' timestamp='1291996309' post='410666']
Piramida chyba musi miec odpowiednie długości boków i odpowiednie kąty. Wysokoś jak pewnie wiesz 1/3 wysokości i przedmiot musi być odpowiednio położony w jakąś strone świata.[...]
[/quote
Tak wiem, bardziej mysle nad sposobem sprawdzania ostrosci, bo to w sumie jest najistotniejsze. 

#4

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Według mnie takie doświadzenia to strata czasu, bo wynik jest przewidywalny i oczyiwsty- żyletka nie naostrzy się w ogóle.
Ale jeśli już zamierzasz się za to zabrać, to proponują przygotować sobie więcej żyletek. Część z nich ułożyć byle gdzie. Kilka żyletek możesz stępić przez pocieranie o beton.
Problemem jest to jak sprawdzić czy żyletka jest bardziej ostra niż była. Może miktometr by się przydał. Mikroskop też.
Zrób dwie piramidy, albo nawet więcej. Wsadź do jednych żyletki a do pozostałych np. nóż.

Boki skierowany powinny być skierowane na 4 strony świata.
Piramida ma być zbudowana z papieru albo innych sztucznych nieprzewodzących materiałów
Oś żyletki skierowana ma być na północ-południe
To tyle mi się udało wyczytać.

Użytkownik wiem wszystko edytował ten post 10.12.2010 - 17:04




#5

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Teraz najtrudniejsza czesc, czyli jak sprawdzic ostrosc zyletki. Prosze o  propozycje. Wg. mnie moze to wygladac nastepujaca: Zbuduje urzadzenie,  do ktorego bedzie zakladac sie zyletke, urzadzenie bedzie mialo staly  powiedzmy 2kg nacisk, bedzie poruszalo sie pojedynczym ruchem poziomym  po kilku kartkach papieru. Po tym ruchu policze ile kartek jest  przecietych, uszkodzonych i porownam ten wynik z kolejnymi.  

A nie prościej sprawdzić na jak długo wystarczą żyletki? Na ile goleń?

Wydaje mi sie, ze nie bo to jest bardzo subiektywny wynik, no chyba, ze roznica bedzie gigantyczne... 

Poza tym test należało by przeprowadzić przynajmniej na kilkunastu żyletkach. To z kolei sugeruje, że nie koniecznie muszą być wysokiej jakości. Czyli gól się np przez rok na przemian żyletką zwykłą i tą spod piramidki. Licz na ile goleń wystarczy zwykła, a na ile ta spod piramidki.

Dlatego pisze o 9szt. Zamierzam eksperyment powtorzyc 3-krotnie. Jestem zbyt uzalezniony od techniki, rok nie wytrzymam.

Pamiętaj, że piramidkę musisz zorientować zgodnie z kierunkami świata. Nie pamiętam jak była ułożona żyletka, wydaje mi się, że w osi północ południe. Ale najlepiej sprawdź.
No i sprawdź czy były to 2/3 wysokości, czy 1/3.

Wschod-zachod, piramidka ma byc polnoc-poludnie. Postument 1/3 wysokosci jak komora grobowa...

Użytkownik Ironmacko edytował ten post 10.12.2010 - 17:11


#6

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W razie czego mikroskopem , mikrometrem , czy ewentualną dokumentacją mikro /makrofotograficzną z przyjemnościa służę.Wyniki opublikuje na VRP. Tylko trzeba opracować jakąś metodologię pomiarową.Nie wiem jak określić ostrość.
Moze tak opisywać ostrość żyletki:
rozcinamy trzymana w reku kartke i opisujemy jak wyglada rozciecie (czy widać dużo /mało wystrzepionych włókien.
Najsensowniej był by rozciać zyletke w poprzek ostrza jakąś inną metodą niz obróbka skrawaniem (np elektrochemicznie) i zobaczyć pod mikroskopem jak wyglada przekrój ale przekracza to moje mozliwości techniczne. Jest ktoś kto studiuje teraz coś zwiazanego z metaloznawstwem(mechanika. mech -energetyka , hutnictwo itp) ???

Użytkownik noxili edytował ten post 10.12.2010 - 17:38




#7

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W razie czego mikroskopem , mikrometrem , czy ewentualną dokumentacją mikro /makrofotograficzną z przyjemnościa służę.Wyniki opublikuje na VRP. Tylko trzeba opracować jakąś metodologię pomiarową.Nie wiem jak określić ostrość.


No wlasnie to okreslanie ostrosci jest problemem... i przyznam ze w tym temacie czekam na sugestie. 

Użytkownik Ironmacko edytował ten post 10.12.2010 - 17:29


#8

Ano.
  • Postów: 309
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Sprawdzanie metodą "na jak długo starczy" nigdy nie będzie wiarygodną metodą sprawdzania. Zarost na twarzy jest nierównomierny, do tego różnica czasu między goleniem może się różnić i to wpływa na długość zarostu a więc na zmianę oporu dla żyletki i jej szybkość utraty ostrości.

Moja propozycja: zużyj wszystkie żyletki jednakowo pocierajac o szorstką powierzchnię, tak by nie były w stanie przeciąć kartki, wtedy wstaw je do piramidy i pozostaw na hmm może być nawet miesiąc, wtedy wyjmij je i sprawdź czy będą w stanie przeciąć kartkę jak świeża, nieużywana żyletka (żyletka kontrolna, której ani nie tępisz, ani nie ostrzysz). Użycie żyletek kontrolnych do porównania to jedyna metoda sprawdzenia ostrości (Takich metod używa się w metrologii ;] ).

Każdą żyletkę sprawdzasz z osobna i końcowe wyniki porównujesz miedzy sobą. Wyniki na wykres, reszta to dokumentacja fotograficzna.

Aby wyniki były wiarygodne musisz przetestować jednocześnie co najmniej 8 żyletek moim zdaniem pod warunkiem że będziesz całkowicie pewny, że żyletki stępiłes jednakowo(czas i siła w to włożona).

Obiekty eksperymentu muszą znajdować się również w jednakowych warunkach aby błąd systematyczny (od warunków środowiskowych) nie był zbyt duży.

#9

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Sprawdzanie metodą "na jak długo starczy" nigdy nie będzie wiarygodną metodą sprawdzania. Zarost na twarzy jest nierównomierny, do tego różnica czasu między goleniem może się różnić i to wpływa na długość zarostu a więc na zmianę oporu dla żyletki i jej szybkość utraty ostrości. [...]


Mam prosbe czytajcie dokladnie 1 posta... Napisalem ile zyletek - 9szt i napisalem, ze bede sie golil o tej samej godzinie jak to robie codziennie od wielu juz lat.

Co do dalszej czesci Twojego postu i sposobu badania, masz racje lepiej by bylo tepic zyletki na czyms innym ale ktos mi zarzuci, ze nie dostarczam energii Alfa z mojego jestectwa do ostrza żyletki :)

Hmmm czy ja w pierwszym poscie napisalem cos o niskich kosztach ??? 
Zyletki10szt - 20zl
Maszynka -139zl
ale czego nie robi sie dla nauki :)

Edit:  allegro przychodzi z pomoca  

Użytkownik Ironmacko edytował ten post 10.12.2010 - 17:42


#10

Ano.
  • Postów: 309
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Na twoim miejscu wziąłbym jakąś listwę drewnianę do niej bym przymocował wszystkie żyletki, następnie pocierałbym nimi o kamień lub papier ścierny (ostrzem skierowanym w stronę powierzchni kamienia). To wykonywac aż do utraty ostrości i wtedy wrzucić wszystko do piramidek.

Testowanie po jednej żyletce, raz dziennie goląc się będzie niewiarygodnym testem i niepotrzebnie długim.
I bolesnym, raczej krem do golenia byłby niewskazany ;)

#11

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3006
  • Tematów: 2578
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Poniewaz nadarza sie rzadka okazja zbadania tego fenomenu, a to za sprawa niezbyt czasochlonnych i kosztownych badan, postanowilem podjac sie tego zadania. Tak wiec

Nie chcę Ci wkładać kija w szprychy, ale po co wyważać otwarte drzwi?http://www.youtube.com/watch?v=jJ24edzwQx4&feature=related

Wiara w zabobony zadziwiająco często wypiera zdrowy rozsądek... (nie jest to absolutnie żadna aluzja skierowana pod Twoim adresem, proszę się nie doszukiwać).

 

Jeden z linków, którego w temacie o budowlach megalitycznych wstawił Radosław, (badania rosyjskich uczonych) wyjaśnia, że poprzez przebywanie żyletki w piramidzie :)

Tych rosyjskich uczonych Radosława (radoslawa) lepiej jest traktować ze sporym dystansem... ;)

Użytkownik Kurczak edytował ten post 10.12.2010 - 19:01




#12

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3006
  • Tematów: 2578
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Ja nie widziałem na tym filmiku żyletek, a Ty widziałaś?

Też nie widziałam, dopóki nie obejrzałam. Proponuję postąpić podobnie :)

 

Natomiast filmom z Discovery można ufać ze 100% pewnością. :)

Podważasz metodologię przeprowadzanego doświadczenia? Przedstaw więc swoje zastrzeżenia.



#13

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak. Czy doświadczenie nie powinno być powtarzalne?
Czy nie powinno być potwierdzone przynajmniej kilka razy?


To dlaczego takich samych wymagań nie masz w kwestii badań tych rosyjskich ,,uczonych" co ,,dowiedli" że piramida wpływa na zmniejszenie aktywności sejsmicznej i zwiększenie ilości ozonu w atmosferze?
Takie badanie powinny być powtórzone. Jakoś dziwne że jeszcze nikt nie wykrył podobnych zależności. Zresztą o tym pisałem w temacie o budowlach. Rosjanie wiele badań fałszowali.
Czyli jak Ironmacko z doświadczenia wyjdzie że to nie działa to nie uwierzysz i będziesz pisał żeby to powtórzył. To może niech zbuduje piramide ze ścianami bo widzę że ta ma być lepsza od tej bez ścian.



#14

Ano.
  • Postów: 309
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jeden z linków, którego w temacie o budowlach megalitycznych wstawił Radosław, (badania rosyjskich uczonych) wyjaśnia, że poprzez przebywanie żyletki w piramidzie usuwane są z niej kwasy i pochodne. I to właśnie to przedłuża jej żywotność.


Och codziennie dowiadujemy się nowych faktów, a więc piramidy nei ostrzą jednak żyletek, a usuwają substancje chemiczne !!

Tak. Czy doświadczenie nie powinno być powtarzalne?
Czy nie powinno być potwierdzone przynajmniej kilka razy?
Z filmu nie wiem nic na temat jak były ułożone nożyki do golenia.
Ani czy piramidki były zorientowane zgodnie z kierunkami świata.
Nie wiemy czy do doświadczenia wystarczy sam szkielet piramidy pozbawiony ścian. Czy byłaś uprzejma zauważyć, że wielka piramida ma jednak ściany?
Ponadto w filmie mamy do czynienia z nożykiem do golenia zamontowanym w maszynce jednorazowej, potrafisz odróżnić to od żyletki?


Doświadczenie wystarczy jedno, tylko pomiarów musi być kilka (w tym przypadku kilka żyletek jednocześnie zamiast jednej).
8:30 - tam jest opisane jak przeprowadzili doświadczenie, jak widać zaczerpneli opinii eksperta (wystarczy użyć guzika "Szukaj") więc na pozostałe pytanie znasz odpowiedź ;]
Wszyscy którzy uważają że piramidy ostrzą żyletki (i pozwalają zachować świeżość jedzenia !!) posługują się piramidami zrobionymi z samych metalowych ram ;]


EDIT: uprzedzam ewentualnie wątpliwości, jestem studentem Automatyki i Robotyki i miałem tam przedmiot "Metrologia" - nauka zajmująca się miernictwem. Miałem z tego 5, więc wiem co mówię jeśli chodzi o pomiary ;] 'eksperyment' jest jeden, ale pomiarów musi być więcej .

Użytkownik Ano edytował ten post 10.12.2010 - 21:42


#15

Ano.
  • Postów: 309
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Trochę pokory studencie. Po kilku latach pracy w zawodzie przekonasz się, że teoria i praktyka to dwie różne rzeczy.

Swoją drogą to bardzo zabawne. Eksperyment jeszcze się nie rozpoczął, a już są opinie na jego temat.
Pogratulować otwartości umysłów.


Tak się składa że praktykę jak i laboratoria już miałem, więc osobiście przeprowadzałem badania.

A opinie są na temat PRZEPROWADZONEGO już eksperymentu przez pogromców mitów.

A tymczasem od ciebie nie doszły żadne konstruktywne wnioski, póki co tylko wyśmiewanie i wykpiwanie innych, gdy sam szczycisz się swoim "wieloletnim doświadczeniem" goląc zarost :D .


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych