Skocz do zawartości


Co to za obiekt (gwiazda, planeta)?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Na początku zaznaczę iż jestem laikiem jeżeli chodzi o astronomię.
Od pewnego czasu przykuwa moją uwagę obiekt, który mimo iż jest wysoko na niebie dosyć intensywnie mruga i to różnymi kolorami (przynajmniej daje takie złudzenie)
Może bym przeszedł nad tym do porządku dziennego gdyby nie to że wczoraj moja żona zwróciła mi na ten obiekt uwagę gdzie zapytała mnie dlaczego ów obiekt tak intensywnie mruga - właśnie - w różnych kolorach.
Jaka to gwiazda czy planeta daje taki ciekawy efekt, bo tylko z tym mi się to kojarzy?

A tak już całkowicie na marginesie, pewnego wieczoru chyba o 21 ( tydzień lub dwa tygodnie temu) cała flotylla pomarańczowych punkcików przeleciała w dalekiej odległości z dosyć dużą szybkością, co by wykluczało lampiony.
Światła nie mrugały, więc to raczej też nie samoloty ani helikoptery.
W nocy widzę bardzo dużo samolotów, więc mam jakiś punkt odniesienia jak taki obiekt powinien wyglądać, chyba że wojskowe myśliwce mają inną sygnalizację świetlną.


UP DATE:


Nie wiem kto i za co dał mi minusa, ale zapewniam iż temat nie jest polityczny ani nie ma na calu dyskredytację danych polityków.

Użytkownik osiris edytował ten post 18.10.2010 - 08:35

  • 1

#2

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To zjawisko zależy chyba od "parametrow" powietrza, czasami w gorach kazda gwiazda swieci mieniac sie kolorami... Jak ktos zna geneze tego zjawiska to tez sie chetnie dowiem. 



Edit: Świecenie nocnego nieba jest powodowane w przeważającej części tym samym mechanizmem co świecenie zorzy polarnej. Rekombinacja zjonizowa-nych atomów i cząsteczek atmosfery na wysokości 70 - 2000 km przebiega także w godzinach nocnych i przejawia się słabym promieniowaniem nieba nocnego. Natężenie tego promieniowania wzrasta w kierunku do biegunów i jest proporcjonalne do aktywności słonecznej. Świecenie nocnego nieba powoduje również światło zodiakalne i rozproszone na cząsteczkach atmosfery światło gwiazd.

Atmosfera powoduje także migotanie światła gwiazd. Gwiazdy, w odróżnieniu od planet, nie świecą spokojnym światłem. Wydaje się, jak gdyby nieregularnie przygasały na chwilę, a następnie rozbłyskały. Jasne gwiazdy nisko nad horyzontem nawet zmieniają swój kolor. Bardzo silnie i kolorowo gwiazdy migoczą podczas mroźnych nocy, w czasie wiatru i po deszczu. Znany popularyzator astronomii z przełomu XIX i XX wieku, francuski astronom Camille N. Flammarion tak pisał o świetle gwiazd: “Raz jest jasne, raz słabe, na przemian białe, zielone, czerwone, mieni się jak przezroczysty diament, ożywiając pustkę nieba i budząc w nas wrażenie, że gwiazdy są oczami spoglądającymi na Ziemię".

Migotanie gwiazd jest wywołane wielokrotnym załamaniem i odbiciem światła gwiazd w atmosferze. W zależności od liczby załamań i odbić promienia światła, zmienia się jego natężenie. A kiedy przy załamaniu światło ulega dodatkowo rozszczepieniu na barwne składowe, wraz ze zmianami jasności promienia świetlnego zmienia się i jego zabarwienie. Ponieważ gwiazda jest punktowym źródłem światła, migocze. Planety są znacznie bliżej niż gwiazdy, dlatego na niebie widzimy je w formie świecących tarcz, co prawda o bardzo małych rozmiarach kątowych. W rzeczywistości planety, ze względu na ich znaczną jasność, dostrzegamy też tylko jako punktowe źródło światła. Poszczególne punkty tarczy planety, niezależnie jeden od drugiego, migoczą i zmieniają swą barwę podobnie jak gwiazdy, lecz nie w tych samych momentach. Migoczące punkty na tarczy wzajemnie się uzupełniają, tak że ani natężenie, ani barwa planety nie zmienia się.



Zrodlo


Użytkownik Ironmacko edytował ten post 18.10.2010 - 09:48

  • 0

#3 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.
Przy okazji przeczytałem identyczny wątek tutaj:
Podobny temat na forum
No to jestem w domu, tylko ciekawi mnie ta sprawa z ta flotylla UFO, czy czegoś tam.

Użytkownik osiris edytował ten post 18.10.2010 - 10:08

  • 0

#4

olorin.
  • Postów: 222
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Napisz coś więcej w temacie, np. gdzie się o danej godzinie obiekt znajduje - na północy, południu, wschodzie czy zachodzie? Jaka wysokość nad horyzontem?

edit:
Widze, że ubiegł mnie wyczerpująco Iron:)

Użytkownik olorin edytował ten post 18.10.2010 - 10:19

  • 0

#5 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Ostatnio widzieliśmy ten obiekt o godzinie 19.40 na północnym zachodzie gdzieś 45 stopni nad horyzontem a czasami budzę się około godziny 4-5 i widzę podobny obiekt (lub ten sam) na południowym wschodzie też gdzieś na tej wysokości.
Ponieważ ostatnio jest bezchmurne niebo postaram się lepiej określić jego położenie.
  • 0

#6

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

określ dokładnie lokację.. na podstawie powyższego postu, nic mi to nie przypomina i raczej to nie jest ten sam obiekt rano i wieczorem.. szkoda, że mam pochmurne niebo, bo też bym się przyjrzał ;)

gdybys mógł też mniej więcej określić jasność ;)
  • 0



#7

olorin.
  • Postów: 222
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ostatnio widzieliśmy ten obiekt o godzinie 19.40 na północnym zachodzie gdzieś 45 stopni nad horyzontem a czasami budzę się około godziny 4-5 i widzę podobny obiekt (lub ten sam) na południowym wschodzie też gdzieś na tej wysokości.
Ponieważ ostatnio jest bezchmurne niebo postaram się lepiej określić jego położenie.

Podaj jeszcze skąd mniej więcej obserwujesz, bo bez przynajmniej przybliżonej lokalizacji możemy nie trafić w ten sam obiekt. Ja także zamierzam dziś spojrzeć na nocne niebo.
  • 0

#8 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Podaj jeszcze skąd mniej więcej obserwujesz,

Jeżeli pytasz o miejscowość to Zielona Góra.
  • 0

#9 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Podbijam temat.
Aktualnie jest widoczna omawiana (chyba gwiazda) którą oglądałem przez lornetkę.
Jest różnobarwna i mocno migocząca.
  • 0

#10

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Podbijam temat.
Aktualnie jest widoczna omawiana (chyba gwiazda) którą oglądałem przez lornetkę.
Jest różnobarwna i mocno migocząca.

Polnocny zachod 

Zaraz nad horyzontem mogles widziec Arturus lub wyzej Vega


Polecam Programik


  • 0

#11 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Zaraz nad horyzontem............

Ona nie jest zaraz nad horyzontem tylko gdzieś około 45 stopni nad nim, ale zakładam że jest to gwiazda o której piszesz.
  • 0

#12

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

45 stopni zachód Vega, 45stopni północ Gwiazda Polarna.. północny-zachód na tej wysokości to gwiazdozbiór Smoka, ale gwiazda Etamin jest o słabsza niż poprzednie dwie.
  • 0



#13

wujek1985.
  • Postów: 146
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Sugerując się z tego co mówisz(piszesz), że widujesz ją wieczorem lub na ranem, mamy zatem do czymnienia z gwiazdą zaranną bądź wieczorną znaną nam bardziej jako wenus...jej cechą charakterystyczną jest wlaśnie tak jak pisałeś, widać ja rano i wieczorem....

Użytkownik wujek1985 edytował ten post 12.12.2010 - 18:42

  • 0

#14

Niecodzienny.
  • Postów: 278
  • Tematów: 9
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Sugerując się z tego co mówisz(piszesz), że widujesz ją wieczorem lub na ranem, mamy zatem do czymnienia z gwiazdą zaranną bądź wieczorną znaną nam bardziej jako wenus...jej cechą charakterystyczną jest wlaśnie tak jak pisałeś, widać ja rano i wieczorem....

Planety mają to do siebie że nie mrugają. Właśnie po tym czy obiekt mruga czy nie rozpoznaje się czy gwiazda czy planeta.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych