Skocz do zawartości


Lekkie trzęsienie ziemi na Podhalu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Lekkie trzęsienie ziemi na Podhalu

(25.06/16:50) - Słabe naturalne trzęsienie ziemi o sile 3,3 stopnia w skali Richtera nawiedziło dzisiaj o godzinie 3:12 rano południe Polski. Według danych Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego PAN w Raciborzu ognisko trzęsienia znajdowało się około 11 kilometrów pod powierzchnią ziemi pod Doliną Białki, na pograniczu Tatr i Pienińskiego Pasa Skałkowego, czyli na pograniczu Polski i Słowacji. Trzęsienie zostało zanotowane przez sejsmografy umieszczone w obserwatoriach na Zamku Książ na Dolnym Śląsku koło Wrocławia, a także w Ojcowie koło Krakowa w Małopolsce oraz w Niedzicy koło Nowego Targu. Ze względu na to, że trzęsienie miało miejsce o świcie, to większość mieszkańców regionu jeszcze spadła i z pewnością nie odczuła zjawiska. Strażacy nie otrzymali żadnych zgłoszeń o zniszczeniach. Główny wstrząs był bardzo krótki, ale jego echo trwało około 2 minut. Nie można go porównywać z bezprecedensowymi wstrząsami jakie miały miejsce 21 września i 30 listopada 2004 roku na Mazurach i Suwalszczyźnie oraz na Podhalu i w Tatrach. Tamte trzęsienia ziemi spowodowały znaczne spustoszenia. Trzęsienia na terenie Polski zdarzają się bardzo rzadko i raczej nie powodują większych zniszczeń. Największe trzęsienie w historii Polski miało miejsce 5 czerwca 1443 roku. Wstrząs, którego epicentrum znajdowało się prawdopodobnie na północ od Wrocławia, odczuła cała środkowa część kontynentu. Jan Długosz, który był bezpośrednim świadkiem trzęsienia, zanotował, że "wieże i gmachy waliły się na ziemię, rzeki występowały z łożysk, a ludzie nagłym strachem zdjęci, od zmysłów i rozumu odchodzili". Tymczasem najsilniejsze trzęsienie o sile 4,3 stopnia w skali Richtera zanotowano na Podhalu w 1936 roku. Pod artykułem więcej o trzęsieniach ziemi w Polsce. Źródło: Twoja Pogoda.

ENCYKLOPEDIA: Wszystko o trzęsieniach ziemi w Pols
  • 0

#2

Larkin.
  • Postów: 111
  • Tematów: 12
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czyżby gdzieś koło polski jest uskok tektoniczny ?
  • 0

#3

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

upadły anioł, tu masz odpowiedź:

Góry idą ... w górę
05.12.2002

Wysokie Tatry rosną około 0,5 mm rocznie w stosunku do położonej niżej Kotliny Spiskiej. Potwierdzają to ostatnie polskie i słowackie badania tych gór – poinformował prof. Jerzy Lefeld z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

Prowadzone w ostatnich latach badania pozwoliły dokładniej poznać strukturę tektoniczną Tatr, uściślić przebieg głębokich rozłamów i uskoków. Wynika z nich również, że Wysokie Tatry, w stosunku do położonej niżej Kotliny Spiskiej, rosną około 0,5 mm rocznie.

Tatry są doskonałym poligonem do badania młodych ruchów górotwórczych. Młode ruchy to – w geologicznej skali czasu – zjawiska sprzed kilku czy kilkunastu milionów lat. Śladem takich procesów są tatrzańskie wodospady m.in. w Dolinie Strążyskiej czy Dolinie Roztoki – Wodogrzmoty Mickiewicza – wyjaśnił prof. Lefeld.

Badania tektoniki Tatr mają duże znaczenie praktyczne. Istnienie głębokich uskoków powoduje wypływanie z głębi Ziemi wód termalnych. Stacja PAN w Białym Dunajcu prowadzi już udane eksperymenty z wykorzystaniem gorących podziemnych wód do ogrzewania.

Rozpoznanie struktury tektonicznej Tatr pozwoli też lepiej poznać mechanizmy trzęsień ziemi w tym rejonie. Na Podhalu obserwuje się występujące co kilkanaście lat słabe wstrząsy sejsmiczne – przypomniał prof. Lefeld.

AM, za PAP


  • 0

#4

Larkin.
  • Postów: 111
  • Tematów: 12
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oh wielkie dzięki :)
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych