Skocz do zawartości


Zdjęcie

Planeta do zamieszkania od zaraz.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
96 odpowiedzi w tym temacie

#61

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jest jednak oddalona o 40 lat świetlnych od nas ale skoro miało by już dojść do przełomu pokonywania odległości wspominanych przez mylo to czemu taka 40tka miała by być problemem?


Napęd termojądrowy teoretycznie już dziś mógłby osiągać 12% prędkości światła przy 4 latach działania silników. Myślę że da się te wartości zwiększyć. 40 lat świetlnych to już odległość dla dwóch pokoleń podróżników, nawet przy 50% prędkości światła. Chyba że odkryjemy dobry sposób na wywoływanie letargu kriogenicznego.

Użytkownik mylo edytował ten post 06.12.2010 - 16:07

  • 0



#62 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
  • Tematów: 0

Napisano

Dołączona grafika

Grafika mojego autorstwa, ziemio podobny księżyc na orbicie gazowej planety.


Liczba potwierdzonych planet pozasłonecznych wzrosła do 506. obiektów. Jednocześnie ostatnio nie poinformowano o odkryciu żadnego nie znanego wcześniej obiektu. Jak więc to możliwe, że lista znanych egzoplanet stała się dłuższa?

Nasza ostatnia informacja o egzoplanetach pochodzi z 5 grudnia 2010 roku, kiedy to opisaliśmy Ipsylon Andromedae e. Tego dnia liczba znanych planet pozasłonecznych wynosiła 505 obiektów. Dziś ta sama lista obejmuje 506 obiektów. Jednocześnie w międzyczasie nie poinformowano o odkryciu nowej planety pozasłonecznej. Skąd więc ta zmiana?

Wyjaśnienie tej zmiany jest dość proste. Oprócz listy potwierdzonych egzoplanet istnieje także lista niepotwierdzonych obiektów. Egzoplanety o niepotwierdzonym statusie czekają na dodatkowe obserwacje (i publikacje naukowe), które bardziej szczegółowo opisują dany układ planetarny. Najbardziej znanym niepotwierdzonym obiektem jest Gliese 581g.

Jeśli nowe dane na temat konkretnego niepotwierdzonego obiektu okazą się być pozytywne, to dana egzoplaneta przepisywana jest do listy potwierdzonych obcych światów. Tak też się stało w ostatnich dniach z dwiema super-Ziemiami: GJ 433b oraz GJ 667C b. W przypadku tych obiektów, odkrytych w 2009 roku, nowe informacje pozwoliły na pozytywną weryfikację ich istnienia.

Co ciekawe, w ostatnich dniach jedna z egzoplanet doświadczyła odwrotnego procesu. Egzoplaneta HD 10180 b z bardzo ciekawego układu HD 10180, doświadczyła "degradacji" z listy obiektów potwierdzonych do listy obiektów niepotwierdzonych. W tym przypadku nowa publikacja naukowa wykazuje potrzebę przeprowadzenia bardziej szczegółowych informacji, które zweryfikują istnienie (oraz orbitę) HD 10180 b. Z tego powodu nastąpiła "degradacja" tej egzoplanety.

Przykład ostatnich zmian na liście egzoplanet wskazuje, jak sporo prac wkładanych jest przez różne grupy astronomów z całego świata w weryfikację odkryć obiektów planetarnych. W najbliższej przyszłości można się spodziewać dalszych podobnych zmian - i związanych z nimi "dramatycznych spadków" oraz "spektakularnych powrotów" egzoplanet z/na listę potwierdzonych obcych światów.

Źródło: http://www.kosmonaut...-12-09-exo.html

Użytkownik *Armstrong* edytował ten post 09.12.2010 - 12:37

  • 0

#63

Yoh.
  • Postów: 617
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No, no.. Ciekawe.
Ostatnio zostało odkrytych naprawdę dużo egzoplanet. No, ale biorąc pod uwagę fakt że właśnie teraz ludzie mocniej zaczęli się przykładać do badania kosmosu, to nic w tym dziwnego.

Do grafiki się nie przyczepię, ale i tak marnie ją wykonałeś xD
  • 0



#64 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
  • Tematów: 0

Napisano

Do grafiki się nie przyczepię, ale i tak marnie ją wykonałeś xD


Szkoda, że się nie podoba, dziwne bo co innego mi ludzie mówią na forum Celestii :D Będąc szczerym, ta grafika to screenshot z Celestii. Cały system zrobiłem sam, tekstury planet zrobiłem w Photoshopie, podobnie chmury a następnie wrzuciłem to wszystko do programu Celestia który jest darmowym symulatorem kosmosu, najlepsze w nim jest to, że jeżeli go ogarniesz (co jest dosyć łatwe) możesz się bawić w tworzenie własnych systemów planetarnych, na tym nie koniec. Miałem coś dalej napisać ale po cholerę, powiem tylko tyle, że polecam ten program z czystym sumieniem.

To jest strona tego programu: http://www.shatters.net/celestia/ Miłej zabawy :)

edit Yawgmoth
A w ogóle to zapomniałem wcześniej zostawić notki, że połączyłem 4 tematy.

Użytkownik *Armstrong* edytował ten post 09.12.2010 - 19:27

  • 0

#65

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czemu od razu kiepskie. Mogę się doczepić tylko do kiepskiego antyaliasingu, ale to pewnie bariera programu. Tak po za tym to tekstury są bardzo ładne.
  • 0



#66

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Bogata w węgiel planeta pozasłoneczna


Dołączona grafika


Astronomowie odkryli, że duża, gorąca planeta pozasłoneczna posiada w atmosferze niezwykle dużo węgla. Według jednej z hipotez jej powierzchnia składa się z diamentów lub grafitu. Planeta nosi oznaczenie WASP-12b.

Niezwykle duża zawartość węgla pozwala wysnuć hipotezę, że poniżej warstwy atmosfery planety występują skały złożone z grafitu, diamentów albo jeszcze bardziej nietypowych form węgla. To zdecydowanie inny skład niż w przypadku skał ziemskich. Na Ziemi powszechnie występują skały złożone z minerałów takich jak kwarc i skaleń, zbudowane z krzemu i tlenu oraz z innych pierwiastków.

"Zdominowany przez węgiel świat może mieć bardzo dużo skał zbudowanych z czystego węgla, takich jak grafit i diament oraz z węglem jako składnikiem, takich jak smoła" - mówi Joseph Harrington z University of Central Florida w Orlando, kierujący grupą badaczy.


Dołączona grafika



Widmo uzyskane przez Kosmiczny Teleskop Spitzera. W rogu artystyczna wizja planety i jej gwiazdy. Źródło: NASA/JPL-Caltech/CFHT/MIT/Princeton/UCF


Węgiel to typowy składnik układów planetarnych i kluczowy składnik życia na Ziemi. Astronomowie często mierzą stosunek ilości węgla do tlenu, aby ustalić chemiczny skład gwiazd. Dla Słońca stosunek węgla do tlenu jest równy około jeden do dwóch, co oznacza, że nasza gwiazda ma około dwa razy więcej tlenu niż węgla. Żadna z planet Układu Słonecznego nie ma więcej węgla niż tlenu (aczkolwiek nie są znane dane dla dużych planet - Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna). WASP-12b to pierwsza znana planeta pozasłoneczna, która ma większy niż jeden stosunek ilości węgla do tlenu. Część z tej nadwyżki węgla występuje jako składnik metanu w atmosferze planety.

Planeta ma masę około 1,4 masy Jowisza i znajduje się w odległości 1200 lat świetlnych od Ziemi. Krąży bardzo blisko swojej gwiazdy, dokonując pełnego obiegu po orbicie w zaledwie nieco więcej niż jeden dzień. Dodatkowo stale jest zwrócona tą samą stroną do gwiazdy. Planeta znana była jako jedna z najgorętszych planet pozasłonecznych. Obserwacje wykonane przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Spitzera potwierdzają te wyniki, według najnowszych pomiarów, na stronie planety zwróconej do gwiazdy panuje temperatura 2600 kelwinów.

Obserwacje egzoplanety WASP-12b zostały wykonane przez Kosmiczny Teleskop Spitzera w maju 2009 r. Wyniki badań ukazały się na łamach czasopisma naukowego "Nature".


Źródło
  • 0

#67

Yoh.
  • Postów: 617
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No, no.. Właściwie, powinnaś zmienić nazwę tematu, ale nie będę wnikał ;)

W każdym razie to bardzo ciekawa informacja. Z początku pomyślałem że taka planeta jest całkiem ciekawa, że ludzie się na nią w przyszłości rzucą zważając na to że na Ziemi diament nie jest mało warty. No, ale zagłębiając się dalej w tego posta doszedłem do wniosku że okaże się to niemożliwe z powodu gwiazdy, wokół której planeta krąży i nie tylko.
No cóż.. Znowu się zdziwiłem, czytając kolejnego posta na forum :D

Naprawdę ciekawa rzecz, czekam na więcej takich "niusów" z kosmosu.

Użytkownik Yoh92 edytował ten post 10.12.2010 - 19:09

  • 0



#68

Malax.
  • Postów: 23
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

mam jedno małe pytanko
Po co im odkrywanie egzoplanet wielkości Jowisza? przecież tam raczej trudno o jakiekolwiek życie
bo motywem przewodnim jeśli się nie mylę jest odkrycie drugiej Ziemi?
Podróż do planet odległych o 40 lat świetlnych pewnie niedługo nie będzie problemem na razie jest jedno rozwiązanie astronauci na statku musieliby się rozmnażać w czasie podróży bo to podróż na co najmniej 3 pokolenia a nie 2, łączność z Ziemią na większych odległościach byłaby niemożliwa
  • 0

#69

Yoh.
  • Postów: 617
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

mam jedno małe pytanko
Po co im odkrywanie egzoplanet wielkości Jowisza? przecież tam raczej trudno o jakiekolwiek życie
bo motywem przewodnim jeśli się nie mylę jest odkrycie drugiej Ziemi?

Tak, ale żeby znaleźć tą "drugą Ziemię", muszą odkryć i zbadać klimat innych egzoplanet. Co za tym idzie, badania każdej z planety pozwalają określić czy będzie/jest ona możliwa do zamieszkania.
Wiesz, nie mogą zignorować innych planet, szukając tej jedynej. A może właśnie na jednej z nich będą odpowiednie warunki do życia, jakich potrzebuje homo sapiens?

Czemu od razu kiepskie. Mogę się doczepić tylko do kiepskiego antyaliasingu, ale to pewnie bariera programu. Tak po za tym to tekstury są bardzo ładne.

No właśnie, dowiedziałem się w jakim programie i to by wszystko wyjaśniło. W GIMP'ie czy PhotoShop'ie wyszłoby to zdecydowanie lepiej, ale skoro takie błędy mogą być winą pewnego programu to cóż.. ;d
  • 0



#70 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
  • Tematów: 0

Napisano

Czemu od razu kiepskie. Mogę się doczepić tylko do kiepskiego antyaliasingu, ale to pewnie bariera programu. Tak po za tym to tekstury są bardzo ładne.

Program jest w porządku, po prostu miałem włączone AA na 2 (chyba), a można więcej, w tedy to lepiej wygląda. Używam programu ATI Tray Tools do tego. W pewnej odległości od planet AA w tym programie i tak nie działa zbyt dobrze, ale mi to w ogóle nie przeszkadza.

No właśnie, dowiedziałem się w jakim programie i to by wszystko wyjaśniło. W GIMP'ie czy PhotoShop'ie wyszłoby to zdecydowanie lepiej, ale skoro takie błędy mogą być winą pewnego programu to cóż.. ;d

Jak na razie, nie zauważyłem w tym programie żadnych błędów poza problemem z AA, gdy obserwowana planeta jest w pewnej odległości. Ten problem w ogóle nie powinien przeszkadzać nikomu. W Photoshopie i Gimpie można poszaleć, ale za to nie można się bawić w zabawy które oferuje Celestia. A niektóre dodatki do tego programu (np. obce systemy planetarne) są tak wyczesane, że z powodzeniem miażdżą nawet bardzo dobre prace w Photoshopie czy Gimpie.

edit Yawgmoth
Proszę skończyć OT o grafice.

Użytkownik Yawgmoth edytował ten post 11.12.2010 - 18:19

  • 0

#71

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Cztery nowe egzoplanety !


Dołączona grafika


W ostatnich kilkudziesięciu godzinach doniesiono o istnieniu czterech nowych planet pozasłonecznych. W tym artykule przyjrzymy się tym nowym odkryciom.

Wszystkie cztery nowe egzoplanety to obiekty klasy ciężkiej. Trzy z nich krążą bardzo blisko swoich gwiazd macierzystych (tzw. "gorące Jowisze"). Wśród tych obiektów znajduje się także pierwszy odkryty przez zespół astronomów z Kataru.

WASP-34 b i WASP-41 b to kolejne egzoplanety odkryte w ramach programu SuperWASP. WASP-34 b ma masę minimalną około 0,6 masy Jowisza i krąży wokół swej gwiazdy macierzystej w odległości ok. 7,85 miliona kilometrów. WASP-41 ma masę minimalną około 0,92 masy Jowisza i kraży wokół swej gwiazdy macierzystej w odległości zaledwie około 6 mln kilometrów.

Quatar-1 b to pierwsza egzoplaneta odkryta przez astronomów z Kataru. Jest to kolejny typowy gorący Jowisz o masie minimalnej około 1,1 masy Jowisza. Obiekt krąży wokół swej gwiazdy macierzystej w odległości około 3,5 mln kilometrów.

Ostatnią nową egzoplanetą jest HD 38801 b. Ten obiekt jest znacznie masywniejszy i krąży znacznie dalej od swej gwiazdy macierzystej w porównaniu z pozostałymi opisanymi w tym artykule planetami. HD 38801 b ma masę minimalną około 10,7 razy większą od Jowisza i krąży w średniej odległości 1,7 AU (około 255 milionów kilometrów) od swej gwiazdy z czasem około 696 dni.

Stan znanych i potwierdzonych obiektów na liście egzplanet na dzień 15 grudnia 2010 roku to 510 obiektów.

Źródło
  • 0

#72

bwarzanek.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Napęd termojądrowy teoretycznie już dziś mógłby osiągać 12% prędkości światła przy 4 latach działania silników. Myślę że da się te wartości zwiększyć. 40 lat świetlnych to już odległość dla dwóch pokoleń podróżników, nawet przy 50% prędkości światła. Chyba że odkryjemy dobry sposób na wywoływanie letargu kriogenicznego

Podróż do planet odległych o 40 lat świetlnych pewnie niedługo nie będzie problemem na razie jest jedno rozwiązanie astronauci na statku musieliby się rozmnażać w czasie podróży bo to podróż na co najmniej 3 pokolenia a nie 2, łączność z Ziemią na większych odległościach byłaby niemożliwa

Widzę niezłym optymizmem tu wieje. Niestety na zbudowanie sprawnego i wydajnego reaktora przez najbliższą dekadę(a może i półwiecze) się nie zanosi-no chyba że nu nastała druga zimna wojna;]. Utrzymanie ogromnej temperatury potrzebnej do syntezy jest niezwykle trudne nie mówiąc już o produkcji w sposób ciągły sensownej(czy nawet jakiejkolwiek)nadwyżki energii. Generalnie postęp w tym kierunku jest bardzo nikły. Poza tym nawet osiągnięcie ciągłego procesu syntezy w tych reaktorach i zbudowanie w jeszcze dalszej przyszłości silników z takim napędem...wiele nie da. Co prawda na marsa podróż by trwała dużo krócej,ale co tu mówić o lotach do gwiazd. Ilość paliwa potrzebnego byłaby ogrooomna. Byłoby to trudniejsze do zrealizowania niż obecna wyprawa na Marsa. Fakt że pomysłowość ludzka jest prawie nieograniczona ale patrząc realnie to się nie doczekamy takich misji-nie mówiąc już o odebraniu z nich danych... Co najwyżej możemy rozwijać nasze przyrządy optyczne i przy ich pomocy wnioskować coś na podstawie atmosfer tych planet...No bo sami chyba widzicie od ilu lat się ciągną z tą marsjańską misją i dalej nic-a przecież od czasów Armstronga już 3 dekady upłynęły;/. Po prostu brak jest presji i kasy żeby były na cokolwiek szanse-niestety chyba nie są to dobre czasy na takie rzeczy....
Co do tej Gliese to...jak ciągle jest tak zwrócona jedną stroną do swego słońca to tam musi być ładny piekarnik i pewnie atmosfera jak na wenus:D
  • 0

#73

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tu nie chodzi o kontrolowaną syntezę. Tylko o małe wybuchy termojądrowe popychające statek impulsowo. To już było do osiągnięcia dawno temu. W wersji jądrowej opracowane w latach 60 XX w.
  • 0



#74

bwarzanek.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Raczej były karkołomne projekty i napisanie że do osiągnięcia dawno temu to chyba nadużycie. Z drugiej strony może by i się dało taką sondę teraz skonstruować gdyby pieniądze nie grały roli-niestety jak zapewne wiesz coraz trudniej o nie. Faktem jednak jest że teoretycznie pewnie jest to możliwe choć ogrom przedsięwzięcia poraża-np taki 8-milionowy superorion...
Tu jest dobry projekt:D ;

Od 1:30 zaczyna o nim mówić...
Jak komuś się nudzi i lubi tego jegomościa może sobie wszystkie 3 części obejrzeć-może z lekkim przymrużeniem oka ale na pewno można posłuchać (zresztą pewnie znany tu jest).
Tak poważnie to pewnie dobra jest do poczytania ta książka Zubrina:Narodziny cywilizacji kosmicznej. Trzeba sobie będzie sprawić na święta;]...
  • 0

#75

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nowe egzoplanety


Dołączona grafika


Astronomowie poszukujący planet pozasłonecznych donieśli w ostatnich kilkudziesięciu godzinach o istnieniu pięciu nie znanych wcześniej obcych światów. Poznajmy te "gwiazdkowe" egzoplanety.

Pierwsze nowo odkryte egzoplanety opisane w tym zestawieniu to dwa obiekty krążące wokół gwiazdy HD 113538. Obiekty noszą oznaczenia HD 113538 b i HD 113538 c. Są to dwa gazowe giganty o masach minimalnych 0,27 (HD 113538 b) i 0,71 masy Jowisza (HD 113538 c). Oba obiekty krążą stosunkowo daleko od swej gwiazdy macierzystej (odpowiednio 0,71 i 2,43 jednostki astronomicznej). Co ciekawe, oba obiekty krążą po bardzo eliptycznych orbitach (odpowiednio 0,61 i 0,32), co może być dowodem na bardzo burzliwą przeszłość tego układu planetarnego.

Trzecią nową egzoplanetą w tym zestawieniu jest HD 1690 b. Jest to bardzo masywna planeta pozasłoneczna (masa minimalna - 6,1 masy Jowisza), krążąca w odległości 1,3 jednostki astronomicznej od swej gwiazdy macierzystej w czasie około 522 dni. Te wyniki wydają się sugerować, że HD 1690 b krąży niedaleko ekosfery swej gwiazdy macierzystej. Niestety, ekscentryczność tej egzoplanety jest bardzo duża (0,64), co oznacza, że nie ma szans na jakiekolwiek stabilne warunki pogodowe na jakimkolwiek egzoksiężycu HD 1690 b. Wszystkie egzoksiężyce tej planety pozasłonecznej (o ile istnieją) są prawdopodobnie jałowymi skalistymi globami, bardzo podobnymi do naszego Księżyca.

Czwartym nowo poznanym obiektem jest HD 217786 b. Jest to bardzo masywny obiekt (minimum 13 mas Jowisza), krążący po eliptycznej (0,4) orbicie wokół swej gwiazdy macierzystej. Średnia odległość tej egzoplanety od gwiazdy HD 217786 to 2,38 jednostki astronomicznej.

Ostatnim obiektem w tym zestawieniu jest HD 25171 b. Jest to także gazowy gigant o masie minimalnej 0,95 masy Jowisza, krążący w odległości 3,05 jednostki astronomicznej od swej gwiazdy macierzystej. Ekscentryczność tego obiektu jest niewielka (około 0,08), co może oznaczać, że HD 25171 b jest odpowiednikiem Jowisza z naszego Układu Słonecznego.

Są to prawdopodobnie ostatnie egzoplanety, o których istnieniu doniesiono w 2010 roku. Lista potwierdzonych obcych światów obejmuje w tej chwili (21.12.2010) aż 515 obiektów. Ciekawe, ile obiektów zostanie dodanych do tej listy w przyszłym roku? Z uwagi na misję Kepler, mogą to być setki, jeśli nie tysiące (warto pamiętać, że dane są wciąż zbierane). Jest zatem możliwe, że przyszły rok będzie tak samo owocny w poszukiwaniu planet pozasłonecznych jak wszystkie poprzednie lata razem zebrane.


Moja kobieca intuicja podpowiada mi że będzie owocny i to bardzo ;)
Weźmy za przykład czas w jakim następowały odkrycia pierwszego posta o egzoplanetach napisałam w tym temacie 19.11.2010 wtedy było ich niecałe 500 teraz mamy ich 515 a jest 21 grudnia 2010... 15 egzoplanet w miesiąc to znakomity bilans. Ja zaczynam dziś świąteczny odpoczynek od wszystkiego, uczelni, pracy itp ;) ... Więc :

Wesołych Świąt życzy Alexandra. :)



Źródło
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych