Skocz do zawartości


Zdjęcie

Największa ćma jaką widziałem w życiu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Witam, na balkonie, a dokładniej na spodniach spała sobie dzisiaj ogromna jak dla mnie, sześciocentymetrowa ćma. Z racji tego, że nigdy tak dużej nie widziałem udokumentowałem ją na filmiku.

Dołączona grafika


Ćma była mierzona od początku głowy do końca skrzydeł, ma troszkę ponad 6 centymetrów, obecnie śpi sobie na parapecie, tam gdzie została zostawiona (filmik).

Poniżej dwa filmiki, na drugim widać ją dużo wyraźniej (~30 sekunda). Uprasza się o nie śmianie ze mnie, troszkę się bałem, że poleci ;)

[url="http://www.youtube.com/watch?v=MgE7AFgAXZ4"]http://www.youtube.c...h?v=MgE7AFgAXZ4[/url]

[url="http://www.youtube.com/watch?v=JDWHOubcNZA"]http://www.youtube.c...h?v=JDWHOubcNZA[/url]


Widzieliście kiedyś taką wielką?

Użytkownik crc edytował ten post 03.09.2010 - 16:22

  • 3

#2

Sniffer.
  • Postów: 323
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Owszem, wierz lub nie, ale widziałem w te wakacje, w Czorsztynie, ćmę wielkości małego nietoperza (ok. 15 cm dług.). A ty chyba jesteś strasznie delikatną panienką, skoro musiałeś ta ćmę spychać klamerką i to jeszcze z ostrożnością sapera rozbrajającego ładunek fuzyjno - nuklearny.
  • -11

#3

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

To nie ja ją dotykałem tylko kobieta co możesz zauważyć po dłoniach, więc zanim będziesz chciał mnie obrazić to miej chociaż czym. To, że żujesz osy nie robi z Ciebie mężczyzny ;)

Użytkownik crc edytował ten post 03.09.2010 - 15:44

  • 6

#4

Sniffer.
  • Postów: 323
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie żuję os. Ani to ładnie, ani zdrowo. Do tego osa emituje jad, którym można się zatruć - nie lepiej przegryźć pająka? Tudzież żuka, bardziej pożywne.
A rączki na kobiece nie wyglądały - paznokcie w normie, paluszki dość tłuste.
Kobiece dłonie winny być smukłe, pazurzaste i barwne.

Użytkownik Sniffer edytował ten post 03.09.2010 - 15:55

  • -6

#5

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Przeczytaj temat, potem swój post i pomyśl co jest nie tak.
  • 0

#6

pawaw1.
  • Postów: 604
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Entomologiem nie jestem ale według mnie to furczak gołąbek tzw. "Polski koliber" .. ale mogę się mylić:)
  • 0



#7

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zdjęcie jest trochę niewyraźne, pewnie fake (wybacz, nie mogłem się powstrzymać ;) )
Szkoda, że nie zmierzyłeś rozpiętości skrzydeł, ale sądząc po wielkości może to być Zawisak borowiec, gatunek z rodziny zawisakowatych. Do tej rodziny należy też największa ćma występująca w Polsce, Zmierzchnica trupia główka.

P.S. @up, możliwe, że jest to furczak gołąbek, również należy do rodziny zawisakowatych
  • 0



#8

Sniffer.
  • Postów: 323
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A wg. mnie to był sługus MothMana, z misją poznania imperium ludzkich ciemiężycieli ludu ćmiego.
  • 1

#9

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A to-to to na pewno ćma? Nie znam się kompletnie na tego typu bestiach. Ale mam pewne wspomnienie z dzieciństwa związane z tematem.
Byłem mały i miły, z pokoju, który w tamtych czasach był składowiskiem wypranych ubrań itp. wziąłem sobie piłkarskie getry brata żeby je założyć i sobie w nich pobiegać po domu. Były wywleczone na drugą stronę, więc je odwlekłem. I wtedy ze środka wypadł robal. Kiedy zobaczyłem zdjęcia w tym temacie przypomniałem go sobie dobrze, i był to ten sam gatunek. Trochę mniejszy, ale nie znacznie.
Acha - i mój okaz był już martwy. Bynajmniej nie zginął od jakichś substancji gazowych w getrach, bo były one świeżo po wypraniu. Nie wiem skąd tam się wziął, ale był.
  • 0

#10

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zdjęcie jest trochę niewyraźne, pewnie fake (wybacz, nie mogłem się powstrzymać ;) )
Szkoda, że nie zmierzyłeś rozpiętości skrzydeł, ale sądząc po wielkości może to być Zawisak borowiec, gatunek z rodziny zawisakowatych. Do tej rodziny należy też największa ćma występująca w Polsce, baZmierzchnica trupia główka.

P.S. @up, możliwe, że jest to furczak gołąbek, również należy do rodziny zawisakowatych


Pisałem, że sobie śpi na parapecie, nigdzie się jak na razie nie wybiera, więc ją zmierzyłem, dokładna długość 6,2 cm, rozpiętość skrzydeł 10,2 cm. Barwa nie zgadza się z Zawisakiem, ćmę widać dość wyraźnie w 30 sekundzie filmiku i pod koniec, jej kolor jest bardziej jasnobrunatny.

Co do Furczaka, zwierz na oknie jest w ogóle nieaktywny, można z nim robić co się chce i nie narzeka, no może czasem ruszy nogą ;) Wg. mnie ewidentnie stworzenie nocne.

Użytkownik crc edytował ten post 03.09.2010 - 16:27

  • 0

#11

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przepraszam za robienie offtopa ale widzę ze niektórzy znają sie na ćmach .Mam prośba: na entomologii się nie znam ,fotografuję tylko to co wleci/wejdzie /wpełznie do mojego ogrodu . Mam takie fotki czy ktoś potrafiłby pomóc w indentyfikacji motyli /ciem (czy jak to tam sie odmienia cimów? :mrgreen: )

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Użytkownik noxili edytował ten post 03.09.2010 - 16:33

  • 0



#12

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

noxili, na 3 i 4 zdjęciu jest wg mnie larwa biedronki ;)
  • 0



#13

Beast.
  • Postów: 20
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Noxili, drugie zdjęcie wygląda mi na gąsienicę Acherontia atropos, zmierzchnicy trupiej główki. Nie masz pojęcia, jak Ci zazdroszczę tego znaleziska... W celu poprawnego oznaczenia pozostałych gatunków powinnaś się udać na jakieś forum entomologiczne (np. na www.entomo.pl).
  • 0

#14

Mishka.
  • Postów: 310
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

noxili, na 3 i 4 zdjęciu jest wg mnie larwa biedronki ;)


to biedronki wyrastają z larw? myślałem, że je budują jak inne netto czy lidl'a ;)

Dla mnie to wszystko robale. Ale ponieważ mnie osobiście nie zjadają, to nie robię im krzywdy, w każdym razie specjalnie. Podoba mi się to na przedostatnim zdjęciu. Z motyli odróżniam tylko bielinka kapustnika, miałem kiedyś ich całą kolonię na strychu (naliczyłem około 300 trucheł). Wszystkie gatunki motyli nocnych określam słowem ćma
  • 0

#15

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A to ciekawie. Dziś na moim balkonie na moich suszących się po praniu spodniach siedziała identyczna ćma. Niezły zbieg okoliczności.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych