Skocz do zawartości
Zdjęcie

Dlaczego nie wiesz, o czym mówisz


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#16

Ariel
 • Postów: 242
 • Tematów: 36
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Są one jak najbardziej prawdziwe, problem polega na tym, iż do ich określenia używamy mało precyzyjnego języka, polegającego na przyporządkowywaniu określeń zjawiskom, lecz nie wnikającego w ich poznanie, przez co dla kogoś spoza kręgu wychowania pokroju ziemskiego, jest on niezrozumiałym. Isteniją całe rodziny języków m.in. matematycznych o wiele dokladniejszych i bardziej precyzyjnych, jednak wlaśnie przez swoją złożoność i zaawansowanie nie są w stanie być obecnie w powszechnym użyciu, człowiek od początku lubił iść na łatwiznę i dalej to robi tworząc obecnie nam znany język. Przyporządkowanie danemu zjawisku określonego pojęcia jest jedną z najprostszych form ekspresji, jednakże nie oddaje jego pełnej charakerystyki i zostawia wiele pozimowi pojmowania danej istoty, Być może w przyszłości przekroczymy barierę telepatycznego przekazywania myśli, a tym samym będziemy w stanie stworzyć nowy, o wiele dokładniejszy sposób porozumiewywania się, Idealny język to taki, który jest językiem zrozumiałym dla każdego, nawet tego, kto nie miał z nim do czynienia od dziecka, matematycy od wieków próbują takowy stworzyć i odnoszą na tym polu mniejsze lub większe sukcesy, być może kiedy uda się przesyłać myśli bezpośrednio, dojdziemy do takiego stopnia ewolucji, jaki pozwoli nam na pojmowanie rzeczy takimi, jakimi właśnie są, a nie jakimi je postrzegamy, lecz, póki co, jest to daleka przyszłość, żeby nie powiedzieć odległe science fiction, i - póki co - pozostaje nam dalej dywagować, będąc wspieranymi naszym mało precyzyjnym językiem, nad ideą bytu, istnenia i jestestwa, a póki sie w tym temacie nie rozwiniemy, to będzie to ciagle przysłowiowe przelewanie wody w naczyniach połączonych ;-)
 • 0#17

Korynt
 • Postów: 315
 • Tematów: 66
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

mi się wydaje, że chyba chodzi tu raczej (mniej więcej) o to:

Hipoteza Sapira-Whorfa (inna nazwa - prawo relatywizmu językowego) - teoria lingwistyczna postulująca, że używany język wpływa w mniejszym lub większym stopniu na sposób myślenia. Nazwa wywodzi się od dwóch językoznawców - Edwarda Sapira i Benjamina Lee Whorfa, zajmujących się głównie językami rdzennych mieszkańców Ameryki.

Słaba postać tej hipotezy mówiąca, że język wpływa na myślenie, może być łatwo sprawdzona. Najbardziej znany test, polegający na pokazywaniu użytkownikom różnych języków trzech kolorowych karteczek i pytaniu ich, które dwa kolory są bardziej podobne, pokazał, że wyniki silnie zależą od tego czy kolory mają tę samą czy inną nazwę w danym języku (np. japońskie aoi oznacza zarówno niebieski jak i zielony). Eksperyment ten został przeprowadzony przez Browna i Lenneberga w 1954 r.

Szczególnie trudny do zbadania jest wpływ kategorii gramatycznych takich jak czas czy liczba, który może być znacznie ważniejszy niż wpływ słownictwa. Silniejsza postać tej hipotezy mówiąca, że język "determinuje" myślenie, jest znacznie trudniejsza do sprawdzenia. Nie ma na nią też silnych dowodów pośrednich i wszystko wskazuje na to, że myślenie przynajmniej częściowo jest niezależne od języka. W strukturze języka zapisane są często reguły i poglądy społeczne. Różnie jest rozwiązana też kwestia konstrukcji związanych z płcią.

Pewnym dowodem pośrednim na rzecz znacznego udziału języka w myśleniu oraz procesach społecznych są zmiany językowe i znaczeniowe w praktycznie wszystkich grupach związanych wspólną ideologią.

Ma to w zamierzeniu wywierać wpływ na sposób myślenia członków grupy. Pewnym powiązanym zagadnieniem są znaczne różnice w sposobie widzenia problemów przez programistów używających różnych języków programowania. Nie wiadomo w jakim stopniu ma to związek z hipotezą Sapira-Whorfa. Zwykle radzi się programistom naukę przynajmniej podstaw wielu różnych języków, szczególnie takich jak LISP, Haskell, Ocaml czy Prolog, dzięki czemu będą mogli widzieć zagadnienie z różnych stron.


wikipedia.pl
 • 0

#18

ziemioludek
 • Postów: 25
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano


 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u