Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego nie wiesz, o czym mówisz


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dlaczego nie wiesz, o czym mówisz

Tak więc, wydaje Ci się, że wiesz o czym mówisz? Mam wiadomość dla Ciebie - nie wiesz kompletnie o czym mówisz. Problem leży w tym, że używasz słów, fraz i zdań, które mają tylko swoje własne znaczenie. Tak właśnie, słowa, których używasz do opisywania rzeczywistości, która prawdziwą rzeczywistością nie jest. Twoja rzeczywistość jest zawarta w języku, ale ludzki język nie jest rzeczywisty. Język to sztuczny wytwór. Najlepiej można by go określić mianem aproksymacji rzeczywistości. W prostym przykładzie używanie słów można porównać do analogii mylenia mapy na której jest droga z prawdziwą drogą. Zatem jeśli nie opisujesz rzeczywistości kiedy mówisz, to o czym tak naprawdę mówisz? Na to pytanie może być tylko jedna odpowiedź: NIC, Rozmawiasz o niczym. Bierzesz udział w swojej własnej wyimaginowanej grze, która zawiera swoje własne sztuczne znaczenia - znaczenia, które można przypisać do rzeczywistości, ale skoro ta nią nie jest, słowa nic nie znaczą.

Wielki fizyk Neils Bohr odkrył to i uznał ten fakt za bardzo kłopotliwy To co sprowadziło go do zadania pytania o naturę języka były jego własne wysiłki do zrozumienia natury kwantowej rzeczywistości. Bohr odkrył, że teoria kwantowa nie pozwala na istnienie niezależnych elementów rzeczywistości. Einstein ujął to własnymi słowami "Odrzucam wierzenie, że Księżyc nie istnieje kiedy go nie obserwujemy". Ale argumenty Einsteina nie mogą iść w parze z tym co odkrył Bell Theorem - propagator fizyki kwantowej.

Wielu z nas może argumentować, że język staje się bez znaczenia na poziomie kwantowym, jednak jasnym jest, że w zwyczajnym świecie, regulowanym przez klasyczną fizykę Newtona, język służy nam doskonale i pomaga nie tylko modelować rzeczywistość ale także ubierać w "słowa" lub "czyny" nasze myśli. Nasz język łapie myśli i reprezentuje je w postaci rzeczowników lub obiektów w naszych mózgach.

Weźmy jednak taki przykład: pomyślmy o dziecku leżącym w łóżeczku. Dziecko nie ma w swoim mózgu żadnej formy językowej. Nagle ptak wlatuje do pokoju gdzie leży dziecko. Przyciągnie on uwagę dziecka, które to natychmiast zareaguje w jakiś sposób uznając to za pewnego rodzaju "cudowne zdarzenie". Dziecko nie zna jednak werbalnej definicji tego czegoś co właśnie wleciało do pokoju. Jednak jakiś czas później matka dziecka powie mu "To jest ptak". Ptak? W tym miejscu słowo "ptak" zostaje powiązane z dawnym doświadczeniem "latającego cudu" i stanie się czymś znanym, wyrażalnym. Jednakże słowo "ptak" nie może opisywać rzeczywistości, tego czym tak naprawdę ptak jest.

Wierzymy, że nazwanie czegoś sprawia, że wiemy już czym to coś jest. W rzeczywistości jednak słowa są dalekie od rzeczywistości i nie mają żadnego znaczenia w fizyce kwantowej. Z tego też powodu prawdziwym problemem jest opisywanie za pomocą słów rzeczy, które nie są wyrażalne lub rzeczy dla których nie istnieją żadne zdefiniowane pojęcia. To dlatego tak trudno wyrazić myśli, świat duchowy, zjawiska paranormalne. Kiedy rozmawiamy używamy całego naszego zasobu abstrakcyjnych słów. Łączymy je razem, stosujemy zasady gramatyki, chcemy jak najdokładniej przedstawić fizyczną rzeczywistość, która nie istnieje. W rezultacie nic nieznaczący bełkot to nasze słowa.

Rene Descartes powiedział kiedyś słynne zdanie: "Myślę, więc jestem". Problem w tym, że Descartes się mylił i podparł swoje zdanie na fałszywym przekonaniu. Założył, że istnieje "JA", Ale "JA" nie może być udowodnione, że istnieje, tak samo jak nie można udowodnić, że "JA" nie istnieje. Finalnie nie można też udowodnić, że "JA" istnieje i nie istnieje w tym samym czasie, zatem opieranie się na tym co powiedział Descartes jest błędne. Egzystencja jest iluzją i w rzeczy samej nic nie jest takie na jakie wygląda, zatem nie ma również znanej nam rzeczywistości. Jeśli w jakiś sposób umielibyśmy uwolnić się z pułapki jaką jest ludzkie ciało i bariera językowa, moglibyśmy doświadczyć znacznie bardziej bogatej rzeczywistości, to byłoby wspaniałe...

Autor: Ken Korczak
Tłumaczenie: Eurycide
Paranormalne.pl
przytoczony fragment: http://www.unexplain...mn.php?id=72217
  • 0



#2

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Język bardzo nas ogranicza. Pamiętam słowa jednego japońskiego naukowca (nie pamiętam nad czym pracował ani tym bardziej jak się nazywał), który odniósł sukces w badaniach jakiegoś tam zjawiska, powiedział tak: "Gdybym pracował w Japonii i posługiwał sie językiem japońskim nigdy bym nie dokonał tego odkrycia - angielski który jest dużo bardziej elastyczny pomógł mi w tym".
  • 0

#3

Bazzg.
  • Postów: 86
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Uuuu... Ale zawiłe :P ... Czyli wychodzi na to, że wszystkie mowy świata- po krótce- są g*wno warte. Filozoficzne podejście do sprawy, nie ma co...
  • 0

#4

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Powiem jedno: brak mi słów... :P
  • 0



#5

Halley.
  • Postów: 316
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Myślę, ze temat jest potraktowany zgrubsza a nie wnikliwie! Rzeczywiscie słowa, to tylko dźwięki jakimi posługujemy się, które wcześniej zostały przypisane rzeczom. Dodoaliśmuy do tego łączniki typu "z", "i" itp. Aby móc się komunikować bardziej zwięźle. Jednak problem nie leży w tym, że niewiemy o czym móiwmy, tylko w tym, że znaczenia słów są tylko na poziomie na jakim poznaliśmy dane zjawisko, rzecz, czy cokolwiek!
Podam przyjkład.
odniose się do rozwoju duchowego, często w kręgach ludzi medytujących mówi się o wizualizowaniu sobie światła. I wszyscy posługują się tym słowem i wizualizują. Problem w tym, że każy widzi je inaczej, każdy ma inne wyobrażenie. A rzeczywistość jest taka, ze wystraczy się zrelaksować a światło samo przyjdzie i będzie miało cechy o jakich wizualizującym się nawet nie śniło. I teraz Ktoś, kto doświadczył prawdziwego światła używa tego samego słowa, ale rozumie pod nim zupełnie coś innego niż pozostali.
  • 0

#6

mithrandir.

    Pan Satyros

  • Postów: 531
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Matrix normalnie :surprised:
  • 0



#7

PTR.
  • Postów: 958
  • Tematów: 135
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

napisane bardzo naukowo i zawile ale nawet ciekawe.

Jak widac naukowcy dochodza po raz kolejny do tego czego uczy buddyzm.
Przed ośmiuset pięćdziesięciu laty Gampopa, nauczyciel I Karmapy, wyraził to tak: "Ten, kto wierzy, iż zjawiska są rzeczywiste, jest głupi jak krowa. Ten zaś, kto sądzi, iż nie są, jest jeszcze głupszy".

Sam Budda nazywał świat zjawisk urojeniem, tęczą, bańką powietrza na wodzie, iluzją itd. Nowoczesny pogląd mówiłby raczej o zewnętrznej ramie, która na bieżąco wyłania się z niezliczonych, wspólnych skłonności istot, widzianej zza okularów zabarwionych przez własne, zmieniające się nastawienia. Oba te ograniczenia są uwarunkowane karmicznie, opierają się na przyczynach i skutkach, i można się z nich wyzwolić. Rozpuszczenie własnych, zależnych od emocji różnokolorowych filtrów, przez które odbieramy świat, nazywa się wyzwoleniem. Dodatkowe pozbycie się wszystkich sztywnych wyobrażeń jest natomiast oświeceniem. Na takim poziomie umysł pracuje już i doświadcza radości bez jakichkolwiek przeszkód.
  • 0



#8

StormHunt.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czyli wszystko co było powiedziane w tym temacie też jest nic nie warte, bo językiem nie możemy wyrazić rzeczywistości, mam rację? :mad:
  • 0

#9 Gość_chruszczow

Gość_chruszczow.
  • Tematów: 0

Napisano

i w tej chwili wcale nie pisze na klawiaturze bo to tylko słowo w mojej głowie i klawiatury nie ma, a przynajmniej nie można udowodnić że jest ani że jej nie ma.

Baz sensu to zupełnie, nie bede wierzył że mnie nie ma bo jestem :) a Ten kto wymyslił ta teorie to nie przewidział że jeśli ją powie albo napisze to nie bedzie to to co tak naprawde jest tą teorią ? powinien był to przewidzieć :)
  • 0

#10

StormHunt.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Obawiam się, że nie mógł, bo przecież swoje myśli też wyrażałby słowami albo przynajmniej jakimiś pojęciami, a to nie byłoby prawdą tylko jego perspektywą wyrobioną przez cywilizację - nie mającej prawdziwego znaczenia ideowej myśli (nie mogącej zaistnieć)!!!! :wow:

Idąc dalej - nie mogę pomyśleć niczego, co naprawdę jest "porządną myślą", więc warunek "myślę więc jestem" nie jest tutaj spełniony. NIE MA MNIE!

Co ty na to, chruszczow? :ble:
  • 0

#11 Gość_chruszczow

Gość_chruszczow.
  • Tematów: 0

Napisano

No dobra a co jesli pomyśle albo powiem "Nie ma mnie" ? skoro według tego stwierdzenie "mysle więc jestem" jest nieprawdziwe to stwierdzenie "nie ma mnie" jest prawdziwe, ale żeby nie było zbyt łatwo to stwierdzenie "nie ma mnie" też jest oczywiście nieprawdziwe zgodnie z ta teorią która sama jest nieprawdziwa bo jest wyrażona słowami :P
  • 0

#12

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hehe temat faktycznie zawily dlugo zajelo mi tlumaczenie tego tekstu bo najpierw musialem zrozumiec zamysl.. mam nadzieje ze jakos mi to wyszlo. Polecam film "what the bleep do we know" sa do niego napisy PL, tam jest sporo na ten temat :)
  • 0



#13

Guliwer.
  • Postów: 548
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dobry tekst, aczkolwiek trudny do przyjęcia.
Hm, sam kiedyś dochodziłem do podobnych wniosków, że język jakim się posługujemy, słowa jakie wymawiamy są tylko zdawkowym opisem, etykietką przylepioną do czegoś co wcale nie musi być tym, co na etykietce jest napisane.
Halley, dobry przykład - sam zauważyłem że różne pojęcia ludzie rozumią niezawsze jednakowo, i przez to bywa tak że wiele rzeczy niepotrzebnie (czasem) się rozbudowywuje (by móc je jakoś zrozumieć) - mówiąc o jednym nie zawsze dotrzemy w ten sposób do poszczególnego z ludzi.
  • 0

#14

Halley.
  • Postów: 316
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Silent_Man, Pogłębianie wiedzy o zjawiskach i upgrade'owanie ich ludzkości zmienia nasze widzenie świata jak i otwiera nowe wrota, kolejne pokłady wiedzy. Tak to widze.
  • 0

#15

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czyli nasze imiona nazwa ludzie etc jest nie prawdziwa, tak wiec mozna powiedziec ze nie istniejemy.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych