Skocz do zawartości


cuda a ateiści


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#31

Sniffer.
  • Postów: 323
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dokładnie. Nieważne, czemu ślubujemy posłuszeństwo - wierze, korporacji, władcy czy rządowi - z samej definicji bycia posłusznym i wiernym jesteśmy wtedy ograniczeni. Zamknięci w klatce własnego umysłu, który widzi tylko to, na co zezwala mu jego fetysz; a takie fetysze mają skłonność bardzo często więzić i kraść nasze umysły.
  • 1

#32 Gość_Horror

Gość_Horror.
  • Tematów: 0

Napisano

Napiszę to jeszcze raz.

@fizyk900
to wg ciebie to, ze ludzie stracili 500 lat rozwoju przez religie chrzescijanskie (sredniowiecze, tepienie wszelkiego postepu przed strachem przed utrata absolutnej wladzy kosciola nad owczesnym swiatem) to nie jest ograniczenie?

Pisałem o wierze. Nie o działaniu człowieka na rzecz drugiego człowieka. Ucisk („władzy”) społeczeństwa jest domeną samego człowieka a nie wiary. To, że wykorzystywano do władzy „symbolu” nie jest argumentacją na ograniczenie w kontekście wiary. Nie będę pisał o kościele, bo są oddzielne wątki i swoje już w tym temacie powiedziałem.

a to ze do dzisiejszego dnia islamskie kobiety czesto mimo wielkiego potencjalu intelektu musza zyc z glombami i uslugiwac im jak bogu do konca zycia to nie ograniczenie?

W naszym pojęciu tak. Wspomniałem o tym pisząc o fanatyzmie. Tak my to widzimy. Wszak jedni jedzą krowy a inni je postrzegają jako święte. Boli Ciebie, że Islam jest taki jaki jest? Mam nadzieję, że nie tłuczesz swojej żony (o ile ją masz) i nie ograniczasz ją w żadnym, nawet najmniejszym stopniu. To samo tyczy się dzieci. Nie robisz burd po pijaku i jesteś wzorem dobroci.

Piszesz o wierze jako tylko i wylacznie o wierze katolickiej, a zapominasz ze istnieja inne religie takie jak islam, ktore ograniczaja zupelnie wszelki rozwoj, wiem co mowie, mieszkam w niemczech, na codzien mam z tym stycznosc.

Może i wiesz co mówisz, ale chyba nie wiesz po co to robisz. Piszę o wierze odnosząc się do TEJ treści:

@sniffer
Praktykujący katolik nie może być człowiekiem o otwartym umyśle i wolnej woli, bo to by się kłóciło z samymi podstawami jego ideologii...

Jest tu coś o Islamie?

Zreszta w tej wlasnie wypowiedzi mamy najlepszy przyklad na to, jak religia ogranicza czlowieka(...)

A z Twojej na to, czym jest ignorancja i brak zrozumienia.
  • 1

#33

fizyk900.
  • Postów: 15
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ale ja ciebie bardzo dobrze zrozumialem. A niestety religia nie istnieje dla siebie, ale dla ludzi, dlatego dzialanie czlowieka pod wplywem religii, powiedzmy fanatyzm religijny jest przede wszystkim wina tej religii. Nie byloby tej religii, nie byloby takich chorych sytuacji proste?
w twoim pojeciu to fanatyzm, bo w polsce nie ma duzo arabow. Ale cos, co jest ogolnie uznane przez dana (muzulmanska) spolecznosc jako prawidlowe i praktykowane od wiekow w kazdej rodzinie, przestaje byc fanatyzmem, a zaczyna byc ogolnoprzyjetym zniewoleniem uciskanej grupy. Wg ciebie to, ze w sredniowieczu wszystcy wladcy uznawali zwierzchnictwo papieza tez bylo fanatyzmem? Trzeba byc slepym, zeby niewidziec, ze to byla koniecznosc wymuszona przez chora sytuacje stworzona przez religie. W koncu to, ze Aztecka klasa rzadzaca swoja rzadze wladzy usprawiedliwiala koniecznoscia codziennego "karmienia" boga slonca ludzka krwia, to tez byl tylko fanatyzm religijny? szkoda, ze nie zyles w tamtych czasach, moglbys im to powiedziec, bys zaspokoil rzadze krwi ich boga na jeden dzien. Cos, co jest ogolnie przyjete i praktykowane przez wiekszosc spoleczenstwa przestaje byc fanatyzmem religijnym, pomimo swojej absurdalnosci. W moim mniemaniu piszesz cos, co uwazasz za oczywiste nie majac o tym bladego pojecia.

@sniffer
Praktykujący katolik nie może być człowiekiem o otwartym umyśle i wolnej woli, bo to by się kłóciło z samymi podstawami jego ideologii...

Jest tu coś o Islamie?

Wiara nie ogranicza. Umacnia duchowo. Ogranicza fanatyzm lub ignorancja.


tutaj jest cos ogolnie o wierze, i wlasnie to mnie zbulwersowalo. Zreszta moim zdaniem katolicyzm znacznie sie nie rozni od innych religii, na co przykladaem jest cale sredniowiecze.

Użytkownik fizyk900 edytował ten post 02.08.2010 - 22:01

  • 1

#34

Shapeshifter.
  • Postów: 11
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co do tematu to czlowiek wykorzystuje tylko 10-15%


Z tego co ja wiem to jest jeden wielki pic na wodę, co potwierdzić może chociażby =10&ticaid=1aa27"]to (nie chciało mi się głębiej szukać)

Co do tematu jak już zostało powiedziane, to, że nie można czegoś na dzisiejszy stan nauki wyjaśnić nie znaczy, że to sprawa Boska, w przeszłości wiele zjawisk przypisywano jakiś wyższym siłą jak chociażby zorze polarne.
  • 0

#35

Mishka.
  • Postów: 310
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Z tego co ja wiem to jest jeden wielki pic na wodę, co potwierdzić może chociażby to (nie chciało mi się głębiej szukać)



Warto przy okazji powiedzieć o niezwykłych możliwościach ludzkiej pamięci. Ocenia się, że pamięć rozwiniętego mózgu człowieka może pomieścić 1000 miliardów elementów informacji, co jest wielkością dziesiątki tysięcy razy większą niż pojemność pamięci operacyjnej najwyższej klasy komputerów. Gdyby człowiek mógł w pełni wykorzystać te możliwości, to - mówiąc obrazowo - opanowałby sześć języków obcych, przyswoił programy trzech wyższych uczelni i zapamiętał treść wszystkich 82 tysięcy haseł wielkiej encyklopedii powszechnej. Dodajmy jeszcze, że mózg przeciętnego człowieka zdolny jest wykonać w ciągu sekundy liczbę operacji rzędu 1015 (1 kwadrylion). Jednakże tak wielka ilość informacji nie jest przyjmowana nawet przy najszybszym czytaniu. Pomiędzy możliwościami mózgu a ich wykorzystaniem przez człowieka istnieje ogromna dysproporcja. Uczeni twierdzą, że około 95% wykształconych komórek mózgowych jest systematycznie "niedoładowana" informacją i nie uczestniczy w pracy pamięci. Niektórzy wypowiadają też pogląd, że jedynie 1% ludności świata wykorzystuje możliwości mózgu dostatecznie efektywnie. Zatem spożytkowanie chociaż części tych wielkich i nie zawsze uświadamianych sobie "psychicznych rezerw" leży u podstaw szybkiego czytania, maksymalnie aktywizującego uwagę, myślenie i pamięć czytelnika. (źródło: dr Zdzisław Szkutnik - Dyr. Biblioteki A. Mickiewicza w Poznaniu)

A więc kwestia nie leży w tym, że wykorzystujemy swój mózg w 1, 3, 10 czy 12%, a w tym, że nie wykorzystujemy go efektywnie. To tak jakby mając kompa z super szybkim prockiem i gigantyczną ilością pamięci używać go do układania pasjansa. Mamy po prostu duże możliwości, ale nie każdy umie je wykorzystać. Skoro dziecko autystyczne potrafi w pamięci obliczyć iloraz liczb kilkucyfrowych nic nie stoi na przeszkodzie aby normalny człowiek również to potrafił. Zresztą kiedyś pracowała u mnie sprzedawczyni (po zawodówce), która w pamięci liczyła wartość towarów na wagę i sumowała wszystko również w pamięci. I nie myliła się. Ja sam w czasach gdy studiowałem potrafiłem rozwiązać zadanie z całek na pół strony w zeszycie wykonując działania na wzorach w pamięci. A "Dziady" Mickiewicza (wszystkie 3 części) przeczytałem w liceum w jeden wieczór. Umiejętności liczenia w pamięci trochę straciłem, nie czytam też tak szybko jak kiedyś (ale nadal dość szybko). Co świadczy tylko o tym, że wystarczy trochę treningu.

to wg ciebie to, ze ludzie stracili 500 lat rozwoju przez religie chrzescijanskie (sredniowiecze, tepienie wszelkiego postepu przed strachem przed utrata absolutnej wladzy kosciola nad owczesnym swiatem) to nie jest ograniczenie?

Zupełnie się z Tobą nie zgodzę. Przepraszam, ale pojęcie o Średniowieczu masz takie ludyczne trochę. Wbrew pozorom był to czas odkryć, wynalazków i osiągnięć technicznych jak każda inna epoka. Gotyckie katedry powstały w Średniowieczu. Dokładność geometryczna zupełnie nie przystająca do tępienia postępu. W średniowieczu w Europie odkryto lub wynaleziono ponadto: korbę do kołowrotu (na owe czasy wynalazek rewolucyjny), kieraty z systemem kół zębatych, które umożliwiły przełożenie napędu poziomego na pionowy, proch strzelniczy (wiem, proch był chińskim wynalazkiem, ale w średniowiecznej Europie odkryto go niezależnie), młyn napędzany siłą wiatru, taczki, początek arabskiego zapisu liczb i wszelkie prace Fibonacciego, początki księgowości w dzisiejszej postaci (strona winien i ma), zegary mechaniczne, pługi. Nie można tez zapomnieć o tym, że pierwsze uniwersytety powstawały w średniowieczu. A większość z tego sponsorował KK. I dlatego, że to wszystko było kościelne nie bał się utraty władzy.

Użytkownik Mishka edytował ten post 03.08.2010 - 00:15

  • 1

#36

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego osoby, które ledwo co posiadły zdolność pisania zabierają się za obronę niewiary. Czy ten schemat zawsze musi być taki sam ? Obejrzycie kilka filmów albo przeczytacie 2-3 książki i macie się za wyrocznie, wylatując - kolokwialnie rzecz ujmując - z ryjem na użytkowników wierzących zarzucając im fanatyzm i ograniczenie. Jeżeli istnieje religijny fanatyzm to i istnieje ateistyczny fanatyzm, chociaż w ostatnim czasie jest to raczej popularyzm. Czekam tylko na małe Dawkinsy zwisające obok kluczy jako brelok. Chociaż jeżeli jesteśmy przy Dawkinsie to mamy idealny przykład ateistycznego fanatyzmu, cała inicjatywa aresztowania papieża przemawia za tym twierdzeniem. To już nie walka światopoglądowa, dysputa czy polemika, to popisówka. Co do ograniczeń intelektualnych, w dawnych latach forum poznałem kilku katolików którzy mieli umysły otwarte bardziej niż nie jeden " oświecony i wolny" ateista. Mogę tu przytoczyć chociażby Confident'a, Rockyyy'ego i Refused'a. Nie rzucaliśmy w siebie mięsem czy żelastwem, chodziło o polemikę o możliwość kulturalnej wymiany poglądów i zastanowieniu się nad tym, który z nich jest lepszy i dlaczego. Dzisiaj ilekroć wejdę w jakiś temat w dziale, który jeszcze nie tak dawno moderowałem, to jedyne co rzuca mi się w oczy to nieskładne wypowiedzi, zarzuty odnośnie ograniczeń i ignorancji oraz narastająca chęć wpojenia na siłę innym, że to moja prawda jest mojsza od twojszej i nawet gdy twoja jest twojsza od mojszej to moja jest najmojsza...
  • 0



#37

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zupełnie się z Tobą nie zgodzę. Przepraszam, ale pojęcie o Średniowieczu masz takie ludyczne trochę. Wbrew pozorom był to czas odkryć, wynalazków i osiągnięć technicznych jak każda inna epoka. Gotyckie katedry powstały w Średniowieczu. Dokładność geometryczna zupełnie nie przystająca do tępienia postępu. W średniowieczu w Europie odkryto lub wynaleziono ponadto: korbę do kołowrotu (na owe czasy wynalazek rewolucyjny), kieraty z systemem kół zębatych, które umożliwiły przełożenie napędu poziomego na pionowy, proch strzelniczy (wiem, proch był chińskim wynalazkiem, ale w średniowiecznej Europie odkryto go niezależnie), młyn napędzany siłą wiatru, taczki, początek arabskiego zapisu liczb i wszelkie prace Fibonacciego, początki księgowości w dzisiejszej postaci (strona winien i ma), zegary mechaniczne, pługi. Nie można tez zapomnieć o tym, że pierwsze uniwersytety powstawały w średniowieczu. A większość z tego sponsorował KK. I dlatego, że to wszystko było kościelne nie bał się utraty władzy.
Miska popadasz ze skrajności w skrajność . Pozwolę sie nie zgodzić z tym co napisałeś.Sredniowiecze owszem nieprzypomina wizji z idiotycznych filmików holllywodzkich lub książek z XIX i XX wieku.Ale dalej napisałeś prawie same nieprawdy
Po kolei
Gotyckie katedry powstały w Średniowieczu.
Nieprawda !
Katedry były budowane tak jak wypuszcza swoje systemy Microsoft . Najpierw totalnie niedopracowany shit a potem kolejne poprawki , z czasem powstaje całkiem udany produkt nie majacy zbyt wiele ze swą piewszą wersją.
Wiedza budowniczych w średniowieczu była tak niska że praktycznie kazda wieksza katedra zawaliła sie w poczatkowym okresie budowy lub ekspolatacji A trzeba pamietać że poniewaz msze odprawiano już po osiagnieciu Stanu Surowego Zadaszonego ta eksploatacja oznacza tylko że powstały mury jednej z naw i dach . Czyli wg obecnych norm na samym poczatku budowy.Po całej serii katastrof budowlanych wprowadzono pierwszego serwis packa ...przepraszam poprawkę do pierwotnego planu i schematu budowy.Zaczęto podpierać mury przyporami.Niezbyt to odkrywcze ,prawda?? Jak sie coś wali np wygódka to można to podeprzeć np kijem. Wg tego schematu działali budowniczowie katedr podpierajac ściany swych zbyt strzelistych konstrukcji przyporami z cegieł lub kamieni tzw karpami.
Dołączona grafika
Tak powstał charakterystyczny wyglad katedr, jako konieczne łatanie nieprawidłowego poczatkowego projektu.
No dobra budować zaczęto w średniowieczu , po 150 latach skarpować wiec skończono Sredniowieczu??
A skad! przeciętna katedra budowana była tak długo że zanim zdołano zakończyć budowę wg średniowiecznego stylu nastał juz Renesans i kolejne elementy budowano już wg nowych zasad. Ile w takim razie trwała budowa katedr? Ano kilkaset lat. Całkiem często zaczęto budować w średniowieczu a kończono w baroku albo nawet w czasach napoleońskich (vide katedra w Kolonii) I zaraz po zakończeniu okazywało sie że trzeba coś poprawić juz wg nowszej wiedzy budowlanej . Większość katedr swój wygląd ostateczny zawdzięcza"twórczej" renowacji w XX wieku :) Wiec absolutnie nie jest prawdą że "Gotyckie katedry powstały w Średniowieczu". Bo budowano je przez wiekszość ostatnich 900-800 lat.

...korbę do kołowrotu (na owe czasy wynalazek rewolucyjny)...
Około 1000 roku p.n.e. zaczęto używać kołowrotu z korbą w Persji
więc starozytność :)

...kieraty z systemem kół zębatych, które umożliwiły przełożenie napędu poziomego na pionowy[/img]
Zebatki znano juz od kilku tysiecy lat
Dołączona grafika

Kierat stosowano w Egipcie faraonów Pierwsze kieraty były zbudowane całkowicie z drewna, łącznie z kołami zębatymi.Wykorzystywano kierat również do innych celów - w starożytnym Rzymie zastosowano go do napędu jednostek pływających. W roku 263 p.n.e. Appius Claudius w Rzymie budował statki z kołami łopatkowymi, które poruszane były przez chodzące po pokładzie w kieracie woły. Niemal 1000 lat napęd taki uważano za szczyt techniki, a osiągi statków zwiększano tylko za pomocą... budowania coraz większej liczby kieratów.

Właśnie średniowiecze to okres kiedy zapomniano o starozytnych obrabiarkach do produkcji kół zebatych . 529 - zamknięcie Akademii platońskiej w Atenach na polecenie Justyniana stanowi jedna z dat końca starozytności a początku średniowiecza.
Potem bez uniwersytetów był juz tylko powolny upadek cywilizacyjny.
Jeszcze Beocjusz filozof stoicki i swiety chrzescijański zbudował swojemu królowi maechanicznego robota -automatycznego lutnistę , zaś papierz Sylwester miał robota - głowę. wydajaca dźwieki i ruszającą ustami.Potem na prawie 600 lat nastepuje upadek robotyki. Nastepni twórcy ruchomych figur będąjuz mieli problemy z inkwizycja lub protestanckimi odpowiednikami inkwizycji .

...proch strzelniczy (wiem, proch był chińskim wynalazkiem, ale w średniowiecznej Europie odkryto go niezależnie)...
Szukałem szukałem ale nie znalazłem żadnej wzmianki o "ponownym odkryciu" w Europie . Za to dokładnie udokumentowane są trasy którymi naiezależnie do Europy trafił ten wynalazek. Europejski wkład w rozwój pirotechniki to ze jezeli proch zamkniemy w rurce i włozymy do rurki kamyk to ten kamyk po wybuchu prochu robi ładna dziurke w obiekcie w który trafi. Notabene odkrywca tego faktu -mnich frańciszkanin Roger Bacon miał potem duze problemy z hierarhia kościelna. Został potępiony , skazany na areszt domowy w Paryżu i uwolniony w dopiero w1290 po 10 latach kary r.
W jego dziele Opus Magnum jest słynny fragment
....Mogą być zbudowane okręty poruszające się bez wioślarzy, mogące żeglować zarówno po rzekach, jak i po morzu, prowadzone przez jednego człowieka, z większą prędkością niż gdyby były pełne wioślarzy. Podobnie można skonstruować wozy jeżdżące bez użycia zwierząt pociągowych, napędzane niewiarygodną energią, tak jak podobno jeździły uzbrojone w kosy rydwany starożytnych. Mogą być zbudowane maszyny latające, takie że człowiek siedzący wewnątrz maszyny będzie nią kierował za pomocą pomysłowego mechanizmu i leciał przez powietrze jak ptak. Ponadto można sporządzić przyrządy, które choć same niewielkie, wystarczą, aby podnieść lub przytłoczyć największe ciężary... Mogą też być skonstruowane przyrządy podobne do tych, które wykonano na rozkaz Aleksandra Wielkiego), służące do chodzenia po wodzie lub do nurkowania...
A napisane to było ponad 250 lat przed Leonardem da Vinci!

...młyn napędzany siłą wiatru...
Nieprawda !
Wszystkie typy napędów młynów (siła wiatru , siła wody ,kierat) znano jż w głebokiej starożytności.
Z tym że np w rzymskiej Afryce stosowano do napedu młynów turbinę taka jak w nowoczesnych elektrowniach wodnych. Taki strozytny turbinowy młyn odkopali polscy archeolodzy w miejscowości Chemtou pod Kartaginą.
W wspólczesnej Europie turbina jest stosowana dopiero od jakichs 150 lat.
Znane nam wiatraki (z pionową osią) wynaleziono w IX wieku we wschodniej Persji czyli rzeczywiście w średniowieczu . Ale wbrew pozorom nie był to duży wynalazek tylko uproszczenie konstrukcji bowiem wcześniej od starozytności stosowano turbiny wiatrowe o pionowej wersji skrzydeł. Takie konstrukcje wchodza dopiero do Europy dzisiaj.
Dołączona grafika

...taczki..

Taczka została wymyślona przez Chińczyków, prawdopodobnie w czasie panowania dynastii Han (206 p.n.e. - 220 n.e.).
Pierwsze taczki (często nazywane przez Chińczyków drewnianym wołem lub ślizgającym się koniem), były prostymi, drewnianymi, popychanymi przed sobą pojazdami, służącymi do przewozu ludzi.
Dołączona grafika

...początek arabskiego zapisu liczb...
Arabskie cyfry jak sama nazwa wskazuje wynaleziono w Indiach :) w starozytności.
Ciekawym przypadkiem jest to co sie stało z pierwszymi użytkownikami liczb arabskich w europie - Templariuszmi .Filip Piekny ,piątek trzynastego 1307 a potem sobór w Vienne i stosy. Tak skończyli prekursorzy użycia liczb arabskich, nowoczesnej ksiegowości, wynalazcy czeku podróżnego i pierwszego nowoczesnego banku Europy.Niezbyt optymistycznie.

...zegary mechaniczne...

Za wynalazcę zegara mechanicznego uchodzi Chińczyk Liang Lingzan żyjący w VIII wieku n.e. Skonstruował on tzw. wychwyt, będący zespołem kółek zębatych napędzających zegar. W średniowiecznej Europie nie znano jednak wychwytu, dlatego zegary mechaniczne, które się tam pojawiły w XIII wieku, działały na innej zasadzie. Pierwsze europejskie czasomierze napędzały ciężarki zawieszone na sznurach lub łańcuchach nawiniętych wokół wału. Były to niezgrabne urządzenia działające na bardzo prostej zasadzie. Ciężarki opuszczając się pod wpływem siły ciężkości, napędzały wałek napędowy zegara mechanicznego. Pierwsze urządzenia tego typu wyposażone były w metalowy dzwon wybijający godziny. Nie posiadały tarczy, ponieważ błąd pomiaru był bardzo duży i wynosił 1 godzinę na dzień!

Prawdopodobnie w XIV wieku europejscy zegarmistrze zapoznali się z chińskim wychwytem i zastosowali go w swych zegarkach mechanicznych. Stało się to w tym samym wieku, w którym pojawiły się w Europie takie chińskie wynalazki, jak proch strzelniczy, żeliwo i druk. Pierwszy zegar mechaniczny opierający się na tej zasadzie zbudował J. Dondi w 1335 roku w Mediolanie. Następne pojawiły się w Modenie, Padwie, Genewie, Strasburgu i... we Wrocławiu (1368 r.)

.

[i]...pługi...




Najstarszą postacią pługu było radło, za które początkowo służył naturalny rozgałęziony pniak, ciągniony przez człowieka. Radło udoskonalone, w którym glebę rył ostro zakończony klin umocowany do służącego do ciągnięcia drążka, zostało wynalezione około 4000 roku p.n.e. Posługiwały się nim ludy rolnicze Afryki Północnej, Europy i częściowo Azji. Do takiego radła zaprzęgano już zwierzęta. Najstarsze radła znalezione na ziemiach polskich w nawodnej osadzie w Biskupinie pochodzą z 550-400 roku p.n.e. Różnice w ich wymiarach świadczą, że jeszcze w tym czasie, obok radeł, do których zaprzęgano zwierzęta, były także radła ciągnione przez ludzi.
Przemiana radła w pług rozpoczęła się w I wieku p.n.e., kiedy na ostrze radła zaczęto nakładać metalową, symetryczną radlicę.
We wczesnym średniowieczu symetryczną radlicę zamieniono na żelazną asymetryczną, czyli lemiesz podcinający skibę od dołu. Dodatkowym usprawnieniem było umieszczenie między ramą pługa a lemieszem dość dużej drewnianej deski - odsuwającej skibę na bok odkładnicy. Wprowadzenie takich pługów zastąpiło dawne rycie ziemi orką skibową.
W Polsce pojawiły się one na przełomie XII i XIII wieku. Pług średniowieczny nie zmieniał się aż do XVIII wieku, kiedy zaczęto coraz więcej jego drewnianych części zastępować żelaznymi i kiedy podjęto pierwsze próby skonstruowania odkładnicy zdolnej nie tylko do osuwania skiby, ale i jej odwracania. W pierwszą taką, trochę wygiętą, żelazną odkładnicę częściowo odwracającą skibę był wyposażony tzw. pług rotherhamski. Pojawił się on około 1750 roku.
Pług z odkładnicą śrubową, której kształt został dobrany na podstawie wyliczeń matematycznych, skonstruował w 1795 roku szkocki rolnik John Bailey.
Pług całkowicie żelazny, złożony z części wymiennych zbudował w 1808 roku Anglik Robert Ransome.

...Nie można tez zapomnieć o tym, że pierwsze uniwersytety powstawały w średniowieczu...
Nieprawda
Pierwsze znane obecnie szkoły, przypominające swym charakterem uniwersytety powstały w czasach starożytnych na obszarze Bliskiego Wschodu, Indii, Chin oraz Grecji. Należała do nich m.in. Akademia Platońska (działająca w latach 387 p.n.e. – 529 ne), chińskie szkoły Shang-Xiang, Taixue i Guozijian oraz uczelnia Nalanda (działająca w latach ok. 500 p.n.e. – 1193 n.e. na obszarze Indii)[1].

Poczatek średniowiecza to akurat własnie zamykanie uniwersytetów starozytności Jednym z pierwszych uniwersytetów był Uniwersytet Konstantynopolski , ufundowany w 849 (lub w 842 ?) r. Uniwersytetem Magnaury[1]. Na uczelni tej wykładano m.in.: medycynę, filozofię, prawo, ekonomię, geografię, retorykę i astronomię. Następnymi były bułgarskie uczelnie w Presławiu i Ochrydzie – tzw. "szkoły piśmiennicze", powstałe w IX w.

Najstarszy uniwersytet w kręgu cywilizacji łacińskiej powstał w Salerno pod koniec X w. na terenie pobizantyjskich posiadłości na południu Półwyspu Apenińskiego. Często jednak za najstarszy uniwersytet uważa się tradycyjnie Uniwersytet Boloński utworzony w 1088 r. we Włoszech.Wynika to z faktu, iż była to pierwsza uczelnia, która nazywała się oficjalnie uniwersytetem, choć pod względem organizacyjnym nie różniła się od swoich poprzedniczek.
Mimo tych reform i osiągnięć poziom nauki w Europie był do XI-XII w. bardzo niski, niższy od poziomu nauki greckiej w III w. p.n.e.

A większość z tego sponsorował KK. I dlatego, że to wszystko było kościelne nie bał się utraty władzy.
Nieprawda
KK musi sie ustawić w kolejce za kościołem wschodnim(obecnie tzw prawosławnym) i za islamem.Oczywiściew za kultami starożytnej Grecji

Konstantynopol 849 (istniał do 1453).
Fez 859r Uniwersytet Al-Karawijjin
Ochryda IX wiek Ochrydzka szkoła piśmiennicza
Presław IX wiek (istniała do 972) Presławska szkoła piśmiennicza
Salerno X wiek Salerniańska Szkoła Medyczna
Kair 988 Al-Azhar
Bolonia 1088 Uniwersytet Boloński
Co do sponsorowania: "sponsorował" z kieszeni lokalnych władców :). Jak myślisz dlaczego uniwersytet w Krakowie nazywa się Jagiellonką?Albo Praski Uniwersytetem Karola. A np Boloński był utworzony przez Fryderyka I Barbarossę . Co do spraw finansowych zasada była prosta dochody z podatków z kilku wsi były w całości kierowane na utrzymanie danej uczelni co było wpisane w odpowiednik naszych ksiag hipotecznych.Najwieksza uczelnia medyczna świata berliński Charite była finansowana z dochodów kilku wsi z okolic Strzelina. Zasada była prosta i skuteczna a co ważniejsze działała(bez jakich kolwiek pośredników czy kościelnych czy urzedniczych) od starozytności do XIX w.
Gdzie tu widzisz udził finansowy KK????

Użytkownik noxili edytował ten post 03.08.2010 - 09:41

  • 4



#38

Sniffer.
  • Postów: 323
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

cała inicjatywa aresztowania papieża przemawia za tym twierdzeniem


Papież to przestępca, którego zarzuty obejmują m.inn.: wyciszanie i zatajanie skandali pedofilskich; organizowanie szajki zorganizowanych gwałcicieli dzieci i krycie tychże przestępców; krzewienie fanatyzmu religijnego ("kto swoimi działaniami przyczynia się do uszkodzenia cudzego zdrowia psychicznego i fizycznego...") oraz szereg innych, mafijnych niemalże postępków. Dlaczego nie miałby być sądzony niczym zwykły obywatel? Dlatego, że jego instytucja od lat cieszy się mirem i protekcją? Dlatego, że trzęsie światem i ma ogromne fundusze?
  • 2

#39

DanielooS.
  • Postów: 12
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wierzę w cuda (cudy? Nie wiem jaka jest poprawna forma) na tle religijnym. Tyle niby tych cudów było, ale im nasza nauka jest bardziej rozwinięta, tym bardziej wszystkie cuda są obalane. Słyszeliście o jakimś cudzie z ostatnich 10 lat, który został uznany przez naukowców jako prawdziwy, niewytłumaczalny cud (ciągle mam na myśli cuda wyłącznie na tle religijnym, w kościołach, jakaś pojawiająca się krew itp.)? Zapewne nie.

Natomiast wierzę w cuda, takie jak nieuzasadnione uzdrowienia. Zanik raka, bądź inne.
  • 0

#40

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

up Sniffer

Otóż w gwoli sprostowania, nie mam wątpliwości co do winy papieża. Jestem raczej zdania iż ostentacyjne prezentowanie całemu światu swoich zamiarów, jest co najmniej niepotrzebne. Tworzy się wielka reklama aresztowania, a w rzeczywistości papież i tak się wywinie. Dopuszczając możliwość iż plan się powiedzie, tłumy kochających "patriotów i katolików" z największego skansenu wyznaniowego w Europie (czyt. Polski) ruszą z protestem.
  • 0



#41

asp.
  • Postów: 225
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

odpowiedź ateisty, jest na to prosta jak barszcz. Cuda się nie zdarzają, zdarzają się jedynie rzeczy, których człowiek nie potrafii wytłumaczyć. Czy w sytuacji, kiedy ktoś niewie jak działa żarówka, może mówić, o tym, że działa bo nastąpił cud ?
  • 0

#42

Sniffer.
  • Postów: 323
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chyba tania jak barszcz? Prostego barszczu, ateisto, to jeszcze nie widziałem ;]
  • 0

#43

uduchoviony.
  • Postów: 128
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wychodzi na to że ateiści też wierzą w cuda bo wielu z nich (a może nawet przeważnie oni) głosowało na Tuska :lol

Dołączona grafika
Edytował Pit

Użytkownik Pit edytował ten post 03.08.2010 - 22:12

  • -4

#44

fizyk900.
  • Postów: 15
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

noxili to, ze byly wynalazki, to nie znaczy, ze nie mogloby ich byc znacznie, znacznie wiecej. Zobacz na poziom rozwoju techniki owczesnych chin i owczesnej europy chociazby? Wniosek nasuwa sie sam. Masz mnie za dzieciaka czy jelopa? Dobrze wiem, ze w sredniowieczu wynaleziono trojpolowke, wybudowano "piekne" budowle (w 90% te piekne budowle to same chrzescijanskie koscioly - mowimy teraz o rozwoju Europy w sredniowieczu, nie wschodu). Jednak pomowmy na przyklad o odkryciach w medycynie w sredniowieczu, nie Renesansie, gdzie kosciol zaczal tracic na wladzy, mowie o sredniowieczu jako o latach 700-1200, a odkrycia ktore przytoczyles dotycza lat pozniejszych. Nie napisalem, ze stracilismy tysiac lat, bo na szczescie w okresie renesansu pojawili sie ludzie chcacy myslec samodzielnie. A prawda jest taka, ze nawet w renesansie malo brakowalo, aby stracono Kopernika za Herezje, albo "polowanie na czarownice" tak na prawde bylo pieknym pretekstem do usuwania niewygodnych ludzi przez kosciol, miedzy innymi naukowcow, ktorych metody badawcze, zreszta niezbedne do okreslonych wnioskow, nie pokrywaly sie z nauka owczesnie panujacej wszem i wobec religii. Dla przykladu przez okolo tysiac lat myslano oficjalnie, ze czlowiek ma tylko jedno pluco i nerke, wnioskujac to z sekcji zwlok jakiegos zwierzecia, bo sekcja zwlok zmarlego czlowieka od razu byla uwazana za "pobieranie szarlatanskich skladnikow do mikstur". Zreszta takze chemicy ze swoimi sredniowiecznymi odkryciami musieli sie kryc po najglebszych piwnicach, bo byli uwazani za szarlatanow, potocznie zwanych alchemikami. Teraz juz sie nie dowiemy ile lat tak na prawde stracilismy na sredniowieczu, ale ja mysle, ze bez przesady mowiac moglibysmy juz sto lat wczesniej zbudowac pierwszy komputer, w tej chwili byc moze bysmy zakladali bazy na marsie, ale mozemy pieknie podziekowac kosciolowi, ze do takiego strasznego zla, jakim jak widac wg niego jest postep techniczny nie dopuscil.
  • 0

#45

Sniffer.
  • Postów: 323
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja wręcz pozwolę sobie zauważyć, że Kościółek NADAL blokuje nasz rozwój, chociażby głośna sprawa z klonowaniem organów z użyciem komórek płodów - genialne rozwiązanie; ale oczywiście zablokowane przez bandytów w sukienkach. A, jeśli się zastanowić, to również bojkot in vitro/aborcji w jakiś sposób ograniczają nasz rozwój, bo ile sztucznie zapłodnionych dzieci, które nigdy się nie narodziły, mogło się okazać geniuszami; a z kolei ile matek, które przez zakaz aborcji zmarnowały sobie we wczesnej młodości całe życie, mogło rozwinąć wspaniałe naukowe lub kulturalne kariery?

Można by mnożyć przykłady, jednak wniosek jest jeden - bez zarazy religijnej wszystkim żyłoby się lepiej; gdyż postęp nie dokona się, jeśli będziemy słuchać instytucji postępu zakazującej. Proste? Proste. A jakoś nikt tego nie dostrzega...
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych