Skocz do zawartości


Zdjęcie

prąd bez wiatru i bez wody


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1

popokatepetl.
  • Postów: 9
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich ,mój pomysł dotyczy raczej części mechanicznej generatora a nie jego sprawności i możliwości elektrycznych .Zamiast budować wymyślne konstrukcje elektrowni wiatrowych i głowić się które łopatki wiatraka są lepsze dla wiatru a które do wody to może wystaczy użyć zamiast tego dwóch tarcz obłożonych magnesami neodymowymi -wzajemnie sie odpychającymi .Magnesy ,wiadomo skierowane do siebie biegunami N-N albo S-S.Regulacja prędkości obrotowej i mocy tego generatora polegałaby na przybliżaniu bądż oddalaniu od siebie tych tarcz (ta tegulacja jest do dopieszczenia)
Jak sądzicie-czy jest sens wydawać kase (ok.800 zł.) na magnesy ,żeby uzyskać na tyle sprawny i mocny generator,żeby "uciągnął" mi np.grzałke 500W w zasobniku CWU i czy to w ogole zadziała? A jeszcze zapomniałem dodac ,że sama prądnica jest jednofazowa ,wyciągająca 220V i max.obc.1KW ,pozostałość po spalinowym agregacie prądu zmiennego.pozdrawiam
  • 0

#2

Pain.
  • Postów: 31
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale takie magnesy nie stworzyły by perpetum mobile, też wymagana by była jakaś dodatkowa energia z zewnatrz która zasilała by ich obrót.
  • 0

#3

popokatepetl.
  • Postów: 9
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nie...magnesy odchylone względem siebie pod kątem ,o tej samej biegunowości odpychają sie w odpowiednim kierunku .. i teraz siła odpychu zależy od mocy tych magnesów i odległości miedzy nimi .Właśnie tą odległością chciałbym sterować w zależności od obciążenia.
Dodam jeszcze jedną -ważną sprawe :jedna tarcza ma być przymocowana do osi wirnika generatora(prądnicy) a druga przymocowana na stałe do podstawy .
Rozważam jeszcze możliwość ułożenia megnesów pod delikatnym kątem tylko na tej tarczy ruchomej a na "sztywnej" -w pozycji prostopadłej do osi wirnika.

Użytkownik popokatepetl edytował ten post 11.06.2010 - 15:29

  • 0

#4

Andross.
  • Postów: 98
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jeśli ustawisz magnesy do siebie biegunami nn to będą do siebie ustawione również biegunami ss. siły się zrównoważą i całe perpetum mobile bedzie stać.
  • 0

#5

popokatepetl.
  • Postów: 9
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jezeli ustawimy je przodem czyli N-N ,to jak tyłem S-S mogą sie stykac?
  • 0

#6

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zamiast budować wymyślne konstrukcje elektrowni wiatrowych i głowić się które łopatki wiatraka są lepsze dla wiatru a które do wody to może wystaczy użyć zamiast tego dwóch tarcz obłożonych magnesami neodymowymi -wzajemnie sie odpychającymi

Narysuj to, bo nie rozumiem jak to ma wyglądać dokładnie. Pomyślimy...

Użytkownik Ill edytował ten post 11.06.2010 - 21:42

  • 0

#7

popokatepetl.
  • Postów: 9
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ok..jutro z rana to zapodam

Jak sie tu dodaje rysunki?!

edit: Burnago
  • Jeżeli coś chcesz dopisać edytuj post a nie pisz jeden pod drugim.
  • Obrazki możesz załadować na serwer imageshack.us. Później wklejasz na forum link do grafiki lub gotowy już obrazek umieszczając jego adres URL w tagach:


Użytkownik Burnago edytował ten post 12.06.2010 - 07:40

  • 0

#8

Pisaq.
  • Postów: 283
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Polecam nie wydawać takiej sumy na magnesy, a jedynie stworzyć prototyp o mniejszej mocy, wymiarach i tym podobne. Jeśli zadziała i będzie generował darmową energię to będziesz miał pewność, że gdy zainwestujesz w większą wersję i podepniesz dom pod nią to się zwróci w rachunkach za prąd (nie wspominając o zysach, gdy uda Ci się taki wynalazek opatentować i wprowadzić w handel). Sam kombinuję z efektem searla mając do dyspozycji magnesy neodymowe zamówione na allegro o wielkości zbliżonej do zegarkowej bateryjki (33gr/szt).

Użytkownik Pisaq edytował ten post 12.06.2010 - 12:38

  • 0

#9

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Polecam nie wydawać takiej sumy na magnesy, a jedynie stworzyć prototyp o mniejszej mocy, wymiarach i tym podobne.

Ja natomiast polecam w ogóle nie wydawać pieniędzy, ale zaznajomić się z oprogramowaniem do symulacji pół elektromagnetycznych np. Maxwell firmy Ansoft (obecnie chyba Ansys). Bardzo okrojona wersja była kiedyś dostępna za darmo do "pobawienia się", ale nie wiem, czy nadal jest. Mogę ją udostępnić jeśli ktoś chce (na PW pisać).

Jeśli zadziała i będzie generował darmową energię to będziesz miał pewność, że gdy zainwestujesz w większą wersję i podepniesz dom pod nią to się zwróci w rachunkach za prąd (nie wspominając o zysach, gdy uda Ci się taki wynalazek opatentować i wprowadzić w handel).

Nie jestem pewien, czy dobrym pomysłem jest podłączenie sobie generatora równolegle z zasilaniem z sieci...
  • 0

#10

Pisaq.
  • Postów: 283
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czy ja wiem, czy równolegle... Jeśli zadziała i będzie generowało stały prąd w wystarczającej ilości to zrezygnowałbym z sieci i zbudował kilka większych generatorów, które stały by w kluczowych pomieszczeniach zasilając konkretne urządzenia wtedy gdy tego potrzebuje, bądź jeden wielki megawypas stojący w piwnicy i generujący prąd dla całego domu.

W tej chwili istnieje zmniejszacz rachunków za prąd w postaci paneli słonecznych oraz wiatraków na dachu i podwórku podłączonych między licznikiem a domem (słup->licznik->domowa elektrownia->gniazdko), dzięki temu nie nabija on wygenerowanych przez nas voltów. Jakoś nic to nikomu jeszcze nie zaszkodziło chyba.
  • 0

#11

popokatepetl.
  • Postów: 9
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zamieszczam link http://yfrog.com/0p1002342rj -sorki ,za te moje mazaje ,mam nadzieje,że się rozczytacie. Pisaq zrobiłem prototyp tarcz ,ale nie podłączyłem żadnego silniczka i żadnego obciążenia,nakleiłem po 10 magnesów małych magnesów na każdą tarcze pod delikatnym skosem i experyment zadziałał.Pytanie tylko czy odpowiednio wieksze magnesy na odpowiednio duzych tarczach dają rade utrzymac odciążenie ok.500 W. W patenty bawić sie chyba raczej nie bede,ponieważ chce,żeby to było proste urządzenie i nastawione na niezmienne obciążenie.Zmiana obciążenia powodowałaby już konieczność zamontowania np.jakiegoś pneumatyka ,który sterowałby odległością między tarczami, albo jakieś elektromagnesy hamujące tarcze osi wirnika...do tego dochodzi "garść"elementów elektroniki ..itd. Ja będę "uszami klaskać" jak dostane 500W mocy cieplnej do zbiornika CWU albo jakiegoś bufora ciepla ,który obsługiwałby cwu,c.o. dolne żrodło pompy ciepła.
Próbowałem rozwikłać wzory i zależności magnetyczne na kartce papieru obliczeniami,ale chcąc to wykonać to naprawde trzeba iśc na kilka lat do szkoły o tym profilu. Ważne jest ,żeby dobrać odpowiednią wielkość tarczy do odpowiednich wielkości magnesów,które byłyby ustawiane pod odpowiednim kątem względem siebie,sposób ich ułozenia itp. -i tutaj sie właśnie dopatruje od Was pomocy...

Użytkownik popokatepetl edytował ten post 13.06.2010 - 06:28

  • 0

#12

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zgłoś to w urzędzie patentowy i to jak najszybciej, jeśli tego nie zrobisz ktoś "życzliwy" pójdzie i zrobi to za Ciebie, naprawdę chociaż takie szkice zanieś żeby potem ktoś nie ukradł Twojego wynalazku.
  • 0

#13

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jako, że tematem silników magnetycznych interesuję się już od sporego czasu, to mogę Ci już powiedzieć, że Twoja konstrukcja może służyć co najwyżej do celów pokazowych, o ile w ogóle będzie działać (sam dobór kąta nie wystarczy).
Lepszym pomysłem jest konstrukcja bardzo podobna do klasycznego silnika: http://yfrog.com/62konstrukcjap (tak na szybko)
Mniej magnesów, ale można dać dużo silniejsze. Ogólnie konstrukcja jest dużo prostsza od Twojej. Regulacja prędkości obrotowej zachodzi tu poprzez zmianę kąta nachylenia magnesów stojana.

Druga rzecz: 500W mocy. To znaczy, że sam silnik magnetyczny musi mieć co najmniej 600-650W, co będzie... trudne do uzyskania.

Próbowałem rozwikłać wzory i zależności magnetyczne na kartce papieru obliczeniami,ale chcąc to wykonać to naprawde trzeba iśc na kilka lat do szkoły o tym profilu.

Tak się robiło 50 lat temu. :D To co byś uzyskał z tych wzorów posiadałoby gigantyczny błąd rzędu 200-300% za dużo :P
Takie obliczenia wykonuje się już tylko numerycznie

Poza tym, spróbuj się zastanowić nad istniejącymi już konstrukcjami i koncepcjami np. silnik Bediniego, Adamsa, Minato, generator MEG, konstrukcje zwielokrotniające wielkość strumienia itp.

Użytkownik Ill edytował ten post 13.06.2010 - 13:10

  • 0

#14

defensis.
  • Postów: 356
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Toż to przecież ta sama zasada działania co silniki elektryczny, come on. Pomysł dobry i wg. mnie może działać i to nawet całkiem nieźle. Będziesz musiał popracować też nad jakimś korpusem dla tych magnesów ażeby ci czegoś z pobliża nie przyciągnęło podczas pracy no i żeby zmniejszyć hałas tego wszystkiego. Co do wzorów - myślę, że podstawowa wiedza techniczna pozwoli Ci to ogarnąć. Będziesz musiał znaleźć wzory i jakieś normy chociaż nie wiem czy magnesy są w jakiś sposób znormalizowane. No nic, życzę Ci powodzenia w tworzeniu tego, bo na prawdę ciekawe. Pochwal się efektem końcowym.
  • 0



#15

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Toż to przecież ta sama zasada działania co silniki elektryczny, come on.

Są różne silniki i różne zasady ich działania :P

Co do wzorów - myślę, że podstawowa wiedza techniczna pozwoli Ci to ogarnąć. Będziesz musiał znaleźć wzory i jakieś normy chociaż nie wiem czy magnesy są w jakiś sposób znormalizowane.

Co do wzorów teoretycznych, to one dają co najwyżej zrozumienie zjawisk, ale z praktycznego punktu widzenia są do niczego m.in. dlatego, że są zbyt ogólne i nie uwzględniają masy czynników. Są co prawda wzory teoretyczne dla konkretnych konstrukcji, ale uwzględnienie w nich m.in. geometrii i cech materiałowych powoduje, ze bardzo się rozrastają. W efekcie wyniki i tak są mało zgodne z rzeczywistością :P
Magnesy trwałe chyba nie są normalizowane, najlepiej będzie po prostu katalogi i oferty poprzeglądać.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych