Skocz do zawartości


Bardzo silne wiatry i tornada w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Nawałnice w Polsce
z pierwszymi ofiarami

Olbrzymie spustoszenia czynią w Polsce burze, ulewy, wichury oraz gradobicia. Są już ofiary śmiertelne,
a poprawy pogody wciąż nie widać...

Dołączona grafika
Początek lata jest wyjątkowo niespokojny

Połamane i powyrywane z korzeniami drzewa, powalone słupy energetyczne, zerwane dachy, zniszczone samochody, zalane ulice i domy - to efekt gwałtownych burz, ulew, wichur i gradobić jakie od wczorajszego dnia przechodzą ponad Polską. Wczoraj nawałnice najbardziej dały się we znaki mieszkańcom północnej, zachodniej i środkowej części Polski. Wiatr lokalnie osiągał 100 km/h, co sprawiało, że z łatwością czynił niewyobrażalne spustoszenia. Otrzymaliśmy również raporty o trąbach powietrznych. Na wiele miejscowości spadł grad wielkości 2-3 centymetrów. Strażacy do tej pory mają mnóstwo pracy przy odpompowywaniu wody z zatopionych piwnic i mieszkań, uprzątają powalone gałęzie i całe drzewa z dróg. Niestety nie obyło się tym razem bez ofiar. Na terenie Polski w wyniku nawałnic zginęło kilka osób, głównie wówczas, gdy na ich samochody spadały gałęzie. W jednym przypadku porwany przez wiatr parasol ogrodowy śmiertelnie przebił kierowcę. Wypadki były tak niezwykłe jak potrafi być pogoda w pierwszych dniach lata. To nie koniec gwałtownej aury, gdyż dzisiaj przez cały dzień ulewy, burze, wichury i gradobicia spodziewane są w całej południowej, centralnej, wschodniej i częściowo północnej części Polski. Wszędzie tam należy się wykazać wyjątkową ostrożnością. Gdy niebo zasnuje się szarymi chmurami najlepiej ukryć się w budynkach, natychmiast opuścić samochody i unikać bezpośredniej bliskości drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych. Burzom będą dzisiaj towarzyszyć temperatury rzędu 30 stopni, a więc nie można zapominać o częstym spożywaniu wody i przebywaniu w cieniu. Nawałnice pozostaną z nami aż do końca tygodnia, każdego popołudnia i wieczora. Zjawiska te spodziewane są niemal w całym kraju, ale najrzadziej będą się pojawiać na zachodzie Polski. Tegoroczne lato będzie obfitować w gwałtowną pogodę, gdyż bardzo często będzie dochodzić do stykania się ze sobą upalnych i chłodnych mas powietrza, właśnie nad środkową częścią kontynentu. To z kolei przyniesie prawdopodobnie olbrzymie straty materialne i pozbawi życia wiele osób. Poniżej szczegółowe ostrzeżenia dla polskich miast.

Źródło: Twoja Pogoda. (Dodane: 22.06 / 00:31)
  • 0

#2

ble.
  • Postów: 91
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nie lubie burz:)
  • 0

#3

Green Dog.
  • Postów: 54
  • Tematów: 5
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja tam burze lubie bo fajnie sie biega w czasie ulewy, ale jesli chodzi o to co sie dzieje ostatnimi czasy to musze przyznac, ze nie za ciekawie to wyglada, tym bardziej ze jeszcze te pare lat temu nie bylo takich anomalii :hmm:
  • 0

#4

oliver axel.
  • Postów: 352
  • Tematów: 16
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

heh a gdzie 2012 :rotfl: dopiero bedą się cuda działy :rotfl:
  • 0

#5

Ariadna.
  • Postów: 48
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ostatnio śnią mi się trąby powietrzne! Mam tylko nadzieje że sny się nie sprawdzą! Nie patrze na tv i tylko dzięki Tobie dowiedziałam się o tych nawałnicach, dzięki! :smile:
  • 0

#6

Halley.
  • Postów: 316
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co by nie mówić polacy nie gęsi i swoje nawałnice tez mają :)
A tak na poważnie, zdaje się, ze tak już będzie do 2012
  • 0

#7

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

jeszcze te pare lat temu nie bylo takich anomalii

popytaj rodziców i dziadków. Dowiesz się, że burze występowały także za czasów ich młodości ;->
  • 0



#8 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

a tornada coraz czestszee tez wystpepowaly? Moja babcia zyje 76 lat i slyszla w swoim zyciu tylko o jednym tornadzie w sudetach a raczej pd sudetami:)

a przez ostatnie 8 lat w Ksawerowie byly 3 tornada. W zeszlym miesiacu bylo jedno w innym miejscu i teraz odnotowano tornada.No tak, typowe burze w Polsce.Codziennosc jak w Usa. :>

Lynx czy ja cos CI juz kiedys mowilem ze bedzie z Pogoda coraz gorzej? Poczekaj jeszcze troche:) ciekawe kiedy wreszcie przejrzysz na oczy:)
  • 0

#9

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

a tornada coraz czestszee tez wystpepowaly? Moja babcia zyje 76 lat i slyszla w swoim zyciu tylko o jednym tornadzie w sudetach a raczej pd sudetami

A czy Twoja babcia śledzi na bierząco roczniki meteorologiczne?

a przez ostatnie 8 lat w Ksawerowie byly 3 tornada. W zeszlym miesiacu bylo jedno w innym miejscu i teraz odnotowano tornada.

Powiedz, jak na podstawie tych informacji wyciągnąłeś wniosek o wzrastającej częstotliwości trąb powietrznych w Polsce? Chyba tylko na zasadzie "bo mi się tak wydaje"...
Przy okazji może zechcesz coś poczytać:
IMGW
Twister
  • 0



#10

kalokja.
  • Postów: 86
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a tornada coraz czestszee tez wystpepowaly? Moja babcia zyje 76 lat i slyszla w swoim zyciu tylko o jednym tornadzie w sudetach a raczej pd sudetami:)


moja bacia ma 65 lat i przeżyła tornado, które przeszło kilkadziesiąt metrów od jej domu (dom i tak mocno ucierpiał), jak słuchałem jej opowieści to dziękowałem Bogu, że mnie wtedy na świecie nie było :shock: choć z drugiej strony chciałbym kiedyś zobaczyć takie tornado
  • 0

#11 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Lynx, fajnie pieknie tylko problem polega na tym ze takie warunki jak wystepuja na obszarach w USA sa niezwykle zadkie i wystepowanie tornad jest niemal znikome...

zreszta Linx...gdziekolwiek nie zadam temat, zawsze masz jakies ale; chyba tylko dla zasady.

Aktywnosc wulkaniczna na calym globie, co takie zjawisko jest praktycznie niespotykane.
nie mowie tu o 2,3 wulkanach ale ich jest cala masa.
Silne wstrzasy i trzesienia....Na Aleutach ponad 150 w kilka dni. inne miejsca znacie.
Silniejsze huragany i w tym roku ma byc 5 tak silnych jak Katrina lub nawet mocniejsze.
Masa powodzi ktore nasilaja sie od polowy lat 90tych.
15 cm gradobicie w Meksyku w tym roku
Ocieplanie sie pradow, wzrosty temperatur.

jest tyle anomalii ze nie mozna odsapnac i znow cos sie dzieje.Lynx Kiedy przejrzysz? jest coraz gorzej! po co idziesz w zaparte? dla zasady?

zreszta po co ja to pisze.Zaraz znow cos wymyslisz i odbijesz pilke.
  • 0

#12

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Lynx, poczytaj sobie w jakich warunkach występują tornada... To nie przypadek, że przytrafiają się głównie w USA...
Teoretycznie w Polsce nie powinny się pojawiać.
  • 0

#13

Green Dog.
  • Postów: 54
  • Tematów: 5
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jeszcze te pare lat temu nie bylo takich anomalii

popytaj rodziców i dziadków. Dowiesz się, że burze występowały także za czasów ich młodości ;->

Powtarzam ANOMALII - wiesz Lynx co to takiego? To takie cos gdy np. w zimie Ci kwiatki kwitną... :-D
  • 0

#14

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wkrótce "anaomalie klimatyczne" staną się codziennością.
Zresztą już mnie coraz więcej rzeczy nie dziwi.
Z miesiąca na miesiąc będzie coraz gorzej.
Aż do 2012 r.
  • 0



#15

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Hehe a ja chciałem tylko coś powiedzieć :P Samuel szczególny nacisk kłądzie na zwrócenie uwagi na pogode i zaznaczył, że w 2006 r. w Polsce będą wyjątkowe huragany i tornada takie, że nawet najstarsi górale nie pamiętają.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych