Skocz do zawartości


"Moi drodzy parafianie"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Dolg

Gość_Dolg.
  • Tematów: 0

Napisano

Ostatnio szperając w internecie natknąłem się na
to:

www.kurnik.pl/slownik/sp.phtml?sl=parafianin

Parafianin
znaczenie: 1. członek parafii; 2. przestarzałe: człowiek bez ogłady, wykształcenia, zacofany, ograniczony

Z tego wynika , że słowo parafianin jest obraźliwe .
Ciekawi mnie skąd się przyjęło do tego , aby nim nazywać osobę należącą do wspólnoty poszczególnego kościoła.
Zastanówcie się co tak na prawde ksiądz ma na myśli zwracając się do was :Drodzy parafianinie itd.:)
Niewiem co o tym sądzić.
Jakieś propozycje?;>

Użytkownik Dolg edytował ten post 02.06.2010 - 23:36

  • 3

#2

emem.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na przestrzeni czasu zmienia się znaczenie słów. Księżyc kiedyś oznaczał dziecko księdza, ale mimo to mówiąc o świetle księżyca nie mamy na myśli blasku płonących zwłok. Próbujesz na siłę zmieniać wydźwięk słów.
  • 4

#3 Gość_Dolg

Gość_Dolg.
  • Tematów: 0

Napisano

Na przestrzeni czasu zmienia się znaczenie słów. Księżyc kiedyś oznaczał dziecko księdza, ale mimo to mówiąc o świetle księżyca nie mamy na myśli blasku płonących zwłok. Próbujesz na siłę zmieniać wydźwięk słów.

No okej , ale ciekawi mnie skąd się wzięło , ale wtedy kiedy to oznaczało dziecko księdza to oznaczało równieżz ciało niebieskie , a słowo parafianin dopiero niedawno nabrało 2-go znaczenia - członek kościoła.

+ nie, nie próbuje
  • 0

#4

Muhomorniczy..
  • Postów: 136
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano


Na przestrzeni czasu zmienia się znaczenie słów. Księżyc kiedyś oznaczał dziecko księdza, ale mimo to mówiąc o świetle księżyca nie mamy na myśli blasku płonących zwłok. Próbujesz na siłę zmieniać wydźwięk słów.

No okej , ale ciekawi mnie skąd się wzięło , ale wtedy kiedy to oznaczało dziecko księdza to oznaczało równieżz ciało niebieskie , a słowo parafianin dopiero niedawno nabrało 2-go znaczenia - członek kościoła.

+ nie, nie próbuje

Wygląda na to iż ludzie zawsze mieli stosunek prześmiewczy do kościoła. W cale niebyli z nich tacy parafianie .

Użytkownik Muhomorniczy. edytował ten post 02.06.2010 - 23:59

  • 1

#5

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nazwa "księżyc" nie określała dziecka księdza jako kapłana, a dziecko księcia którego dawniej nazywano księdzem (ewolucja kniaź-ksiądz-książę. Stąd kniaziewicz-księżyc-książątko) Na ciało niebieskie mówiono tak, bo uważano je za syna władcy dnia - słońca. Parafianin to nie wyraz pogardliwy, ale określający ogół ludzi zamieszkujących daną parafię, ciżbę ludzką, która bądź co bądź w czasach, kiedy tego wyrazu używano wykształcona ani uduchowiona nie była. To prości ludzie, nieduchowni, "zwykli". Dawniej we wsi jedynym wykształconym człowiekiem był właśnie ksiądz (zwykle tylko on umiał czytać i pisać) i to do niego należało oficjalne rozstrzyganie wszelkich sporów.
  • 0



#6

Jacaca.
  • Postów: 118
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Podobnie jest ze słowem konfident. Teraz nazywajac kogoś konfidentem mamy na myśli kapusia, sprzedawczyka itp. kiedyś znaczyło to nie mniej i nie więcej jak po prostu przyjaciel.
  • 0

#7

mjr Tsu.

    Brak już słów

  • Postów: 682
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

kretyn (język polski)

wymowa:
IPA: [ˈkrɛtɨ̃n], AS: [kretỹn]

znaczenia:

rzeczownik, rodzaj męski

(1.1) przest. przestarzałe, przestarzały med. medycyna, medyczny osoba dotknięta kretynizmem
(1.2) obraźliwa forma zwrotu do mężczyzny

etymologia:
franc. francuski crétin < franc. francuski chrétien < łac. łacina cristianus

chrétien (język francuski)

wymowa:
IPA: /kʁe.tjɛ̃/; f rodzaj żeński IPA: /kʁe.tjɛn/ wymowa ?/i

znaczenia:

rzeczownik, rodzaj męski

(1.1) chrześcijanin

przymiotnik

(2.1) chrześcijański

a skąd wzięło się to ? :P
  • 0



#8

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Za Wikipedią:
Kutas — w XVII–XVIII-wiecznej Polsce chwost na końcu sznura, przypinanego do pasa jako element dekoracyjny (także do szlafmycy). Jest to także określenie odnoszące się do współczesnych pomponów.

"Woźny pas mu odwiązał, pas słucki, pas lity,
Przy którym świecą gęste kutasy jak kity,
Z jednej strony złotogłów w purpurowe kwiaty"

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
  • 0



#9

Seboolek.
  • Postów: 239
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sprawa wygląda tak samo jak z "Ty Pierunie!" które zostało tak własnie przetransformowane przez chrześcijan aby całkiem zniszczyć pogaństwo.
Perun Bóg Piorunów, błyskawic i grzmotów. Za czasów Piasta potem jego syna Siemowita i tak dalej, było to obraźliwe. To tak jak w dzisiejszych czasach sie mówi "Matko Boska!", "Jezuuu!" itd. Przykazania zabraniają aczkolwiek sie tego używa.

Paweł - o tych kutasach nawet zapomniałem :D Własnie w Panu Tadeuszu to czytałem. Ciekawa to sprawa kiedy przeszło już jako przekleństwo na nazwę Penisa. Może ma to związek z tym ze także zwisały hehe.
  • 0

#10

Sadow.
  • Postów: 69
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a słowo parafianin dopiero niedawno nabrało 2-go znaczenia - członek kościoła.

Nie członek kościoła, tylko członek parafii jako kościelnego okręgu administracyjnego. A ta w Polsce średniowiecznej była, w większości wypadków, złożona z kilku lub kilkunastu wsi. Do wniosków mam nadzieję, sam dojdziesz.
  • 0

#11 Gość_Dolg

Gość_Dolg.
  • Tematów: 0

Napisano

a słowo parafianin dopiero niedawno nabrało 2-go znaczenia - członek kościoła.

Nie członek kościoła, tylko członek parafii jako kościelnego okręgu administracyjnego. A ta w Polsce średniowiecznej była, w większości wypadków, złożona z kilku lub kilkunastu wsi. Do wniosków mam nadzieję, sam dojdziesz.

Wiem co TERAZ to znaczy!
Zastanawia mnie skąd się wzięło.
Skoro słowo księżyc oznacało dziecko księdza to miało przynajmniej ponad połowe takich samych liter , a to 2 też jakoś pasowało do określenia tego czym jest teraz .
Niewiem jakim cudem się tak nazywa osoby należące do parafii. Może coś w tym jest, ciemnota...itd. , ale żeby tak uogólniać.
  • 0

#12

perun.
  • Postów: 102
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano


a słowo parafianin dopiero niedawno nabrało 2-go znaczenia - członek kościoła.

Nie członek kościoła, tylko członek parafii jako kościelnego okręgu administracyjnego. A ta w Polsce średniowiecznej była, w większości wypadków, złożona z kilku lub kilkunastu wsi. Do wniosków mam nadzieję, sam dojdziesz.

Wiem co TERAZ to znaczy!
Zastanawia mnie skąd się wzięło.
Skoro słowo księżyc oznacało dziecko księdza to miało przynajmniej ponad połowe takich samych liter , a to 2 też jakoś pasowało do określenia tego czym jest teraz .
Niewiem jakim cudem się tak nazywa osoby należące do parafii. Może coś w tym jest, ciemnota...itd. , ale żeby tak uogólniać.




wzielo sie od parafii,a skad parafia jest parafia pewnie gdzies na wikipedii jest napisane...szczerze watpie ze to ta pierwotna wersja tego slowa,nie szukaj cudow na przerobionym kebabie po raz wtory na ktorym kiedys ktos zobaczyl obraz z czestochowy-odnosnie tej strony na ktorej to znalazles :D


tak samo rzecz sie ma z idiota-nie wiem czy to zart czy tez nie ale podobno nazwa pierwotnie oznaczajac zniewiescialego maura czy tez z chujem ktory zgaduje ze jest wdzieczna przerobka germanskiego okrzyku bojowego hui ...co z nim zrobili slowianie smai dobrze wiemy :)

a co Peruna jakos nieszczegolnie im sie to udalo bo po dzien dzisiejszy to wlasnie piorun kroluje jako zjawisko przyrody i cos czuje ze w dzisijeszym swiecie jednoczenia sie ze zwierzatkami i wzywania do rownowagi blablabla powoli przesciga te stare utarte powiedzenia...;)
  • -1

#13

Sniffer.
  • Postów: 323
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bo przecież katolicy to zacofana nierozgarnięta ciemnota, też mi zagadka...
  • 1

#14

antietam.
  • Postów: 320
  • Tematów: 114
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 34
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bo przecież katolicy to zacofana nierozgarnięta ciemnota, też mi zagadka...


Czy oceniasz tak wszystkich ludzi wierzących (rożnych wyznań), czy też tylko katolicyzm?

Na jakiej podstawie tak wnioskujesz?
  • 0



#15 Gość_Dolg

Gość_Dolg.
  • Tematów: 0

Napisano

Bo przecież katolicy to zacofana nierozgarnięta ciemnota, też mi zagadka...

racja , pomomo tego , że nie powinno się uogólniać , to 90% katolików jakich znam to ciemnota itp.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych