Skocz do zawartości


Zdjęcie

Możliwa powódź na masową skalę w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
141 odpowiedzi w tym temacie

#1

Marok.
  • Postów: 129
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Warto poruszyć ten temat ponieważ od kilku dni prognozy pogody przewidywały wystąpienie intensywnych opadów deszczu w Polsce południowej. Ostanie dane wskazują wejście nad Polskę z południa tzw. niżu genuejskiego. Jest on bardzo wydajny opadowo a system jego frontów atmosferycznych zagości u nas od soboty wieczorem do poniedziałku w nocy. Przewidywana wysokość opadów to nawet 200 - 250 mm. Uwzględniając wysokość opadów od początku maja, wyczerpujacą się zdolność ziemi do gromadzenia wody oraz średnie lub wysokie stany wód płynących należy liczyć się z powodzią.

Lokalne sumy opadów mogą być zbliżone do tych z 97 r. i mogą być katastrofalne dla Dolnego i Górnego Śląska oraz Zachodniej Małopolski.

Dodatkowo sytuację komplikuje zbliżony stan obecny i podobne prognozy u naszych południowych sąsiadów.

Mam nadzieję, że ten czarny scenariusz się jednak nie sprawdzi.
  • 6

#2 Gość_Alucard

Gość_Alucard.
  • Tematów: 0

Napisano

Może być nieciekawie. GFS, GEM, NOGAPS przewidują duże opady.

Dołączona grafika

źródło łowcyburz.pl
  • 1

#3

waluta.
  • Postów: 437
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Rzeczywiście symulacja wygląda porażająco zaraz zadzwonię do mojego kumpla który mieszka w Kłodzku w kotlinie Kłodzkiej i pośle mu linka do tej strony . Według tej symulacji na Kłodzko ma spaść ponad 150 mm deszczu, więc sytuacja może być najgorsza od 1997 roku :>

Użytkownik waluta edytował ten post 14.05.2010 - 17:25

  • 0

#4

Marok.
  • Postów: 129
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Aktualne dane z modelu GEM:

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

Widać, że strefa najbardziej intensywnych opadów zmalała i przesunęła się bardziej na wschód. Zobaczymy co powiedzą najnowsze prognozy z modelu GFS po jego uaktualnieniu. Oby sytuacja rozwijała się właśnie w kierunku redukcji wysokości opadów. Niemniej jednak są to dalej wartości niepokojące.
  • 2

#5 Gość_Nestor

Gość_Nestor.
  • Tematów: 0

Napisano

Haha, skoro już nawet IMGW wydało ostrzeżenia to znaczy, że będzie padać ;)
http://pogodynka.pl/ostrzezenia.php

Przebieg: Prognozowane są umiarkowane i silne opady deszczu. Przewidywana wysokość opadów: W nocy 15/16.05. i w dzień 16.05. od 50 do 80 mm. Lokalnie w rejonach górskich i podgórskich od 100 do 150 mm. W nocy 16/17.05. i w dzień 17.05. od 30 do 50 mm. Lokalnie w rejonach górskich i podgórskich od 50 do 80 mm.


A tak na marginesie...

Powódź lipcowa z 1934 roku

Powódź lipcowa z 1934 roku jest najbardziej znaną w dorzeczu Wisły z pierwszej połowy XX wieku. Okres intensywnych opadów, który rozpoczął się 16 lipca, został poprzedzony silnymi ulewami (ponad 50 mm na dobę) 13, 14 i 15 lipca. Dobowe opady 16 lipca, zwłaszcza w dorzeczu Dunajca, osiągnęły wysokości nigdy przedtem na ziemiach polskich nie notowane (Witów - 85 mm, Kuźnice - 199.5 mm). Bardzo znaczne opady zanotowano również w dorzeczu Raby oraz częściowo Skawy i Wisłoki. 17 lipca ulewny deszcz padał nadal, dając na wielu stacjach sumy opadu w ciągu dwóch dni przekraczające 300 mm.


Powódź z sierpnia 1977

Wezbrania opadowe w sierpniu 1977 roku w dorzeczu Odry były zjawiskiem długotrwałym i ogarnęły przede wszystkim jego górską część. Sumy opadów z trzech dni w wyższych partiach Karkonoszy dochodziły do 340 mm, a w rejonie Głuchołaz - do 180 mm.


Powódź Tysiąclecia (1997)

Wezbranie spowodowane zostało wysokimi opadami w okresie od 3 do 8 lipca, które objęły cały kraj, osiągając najwyższe wartości przekraczające
200 mm w południowo-zachodniej części kraju. Wysokie opady wystąpiły również w Czechach, gdzie znajduje się górna część dorzecza Odry, i w Austrii.


Lokalnie opady przekroczyły 500 mm, tj. 3-4 razy przekroczyły średnie sumy miesięczne. Od Chałupek do ujścia Nysy Kłodzkiej zabrakło podziałki na łatach wodowskazowych


Adnotacja: z tego co mi się gdzieś przewinęło przez oczy (ale nie mogę znaleźć linka) opady w Czechach w trakcie Powodzi Tysiąclecia były jeszcze większe niż w Polsce.

Źródła:
http://archiwum.wiz....97/97101500.asp
http://pl.wikipedia....ale_opad.C3.B3w


Podsumowując... jakaś ogromna powódź prawdopodobnie na szczęście nam nie grozi. Moim zdaniem prędzej dojdzie do licznych podtopień i lokalnych wylewów, a sumy opadów będą bardziej przypominać te prognozowane przez IMGW niż te z modeli numeryczne (na dużym obszarze poniżej 100mm, lokalnie do 200). Chociaż pogoda jest na tyle nieprzewidywalna, że może być różnie.
  • 1

#6

Marok.
  • Postów: 129
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Podsumowując... jakaś ogromna powódź prawdopodobnie na szczęście nam nie grozi. Moim zdaniem prędzej dojdzie do licznych podtopień i lokalnych wylewów,


Oby Twoja analiza sytuacji była jak najbardziej trafna, jednakże na sytuację hydrologiczną w Polsce południowej będą miały główny wpływ takie czynniki jak retencja oraz rozwój sytuacji w Czechach i Słowacji. Obecnie z moich wyliczeń i danych IMGW wynika, że retencja jest na wyczerpaniu. Każdy następny opad spłynie a nie wsiąknie. Wartości normy opadów dla maja zostały już przekroczone niemalże w całej południowej Polsce. Dla Krakowa sumując przewidywane opady będzie to najbardziej mokry maj w historii pomiarów meteorologicznych. Norma prawdopodobnie zostanie przekroczona 2 - 3 razy. Wracając do rozważań wiele zależy od sytuacji u naszych południowych sąsiadów. Jeżeli będą w stanie zgromadzić prognozowaną ilość wody opadowej w zbiornikach retencyjnych to w Polsce mogą być lokalne podtopienia, jeżeli nie to będą zmuszeni odkręcić ""kurek" i wtedy jest możliwa spora fala wezbraniowa w dorzeczach Polskich rzek.
  • 2

#7 Gość_Nestor

Gość_Nestor.
  • Tematów: 0

Napisano

Niestety ja niczego nie analizowałem, odwołałem się jedynie do danych historycznych i porównałem je z obecnymi prognozami sum opadów. Ty zaś widzę brałeś pod uwagę o wiele więcej czynników. No ale czas pokaże.
  • 0

#8

Marok.
  • Postów: 129
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

@up
Nestor, dane historyczne wskazują, że obecne prognozy wysokości opadów będą faktycznie mniejsze niż było to podczas poprzednich wielkich powodzi. Inne będzie rozłożenie w czasie i dobowe sumy opadów.

Wracając do obecnej sytuacji wg. modelu GEM i innych modeli numerycznych nieuchronnie zbliżają się do Polski intensywne opady deszczu. Spływ zimnego powietrza polarnomorskiego nad basem morza śródziemnomorskiego uaktywnił wcześniej wspomniany niż, który będzie się przemieszczał na północny wschód. Trasę tego niżu można prześledzić np. na stronie ICM:

Ciśnienie na poziomie moża

Niż do niedzieli przemieści się nad południowo-wschodnią Polskę i może nawet jego centrum wejdzie na obszar naszego kraju. Niż niestety będzie głęboki i będzie przemieszczał się wolno. Zostanie w tym rejonie zablokowany przez wyże i będzie się wypełniał. Ponieważ po jego zachodnie stronie będzie zalegać powietrze zdecydowanie chłodniejsze należy spodziewać się oprócz opadów wieloskalowych również miejscowych opadów konwekcyjnych pochodzenia burzowego. Pogorszy to jeszcze i tak nieciekawą sytuację.

Aktualna suma wysokości opadów modelu GEM do dnia 20 maja b.r. (dla Krakowa opad > 250 mmm!)

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

Podaję przydatne adresy:
Stany wody w Polsce
Stany wody w Czechach
Stany wody w Słowacji

dodatkowo:
System monitoringu stanu wód w Kotlinie Kłodzkiej

Użytkownik Marok edytował ten post 15.05.2010 - 08:49

  • 1

#9

waluta.
  • Postów: 437
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Najnowsze ostrzeżenia


Intensywne opady - w niedzielę może dojść do powodzi



W nocy z soboty na niedzielę i w samą niedzielę na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie zapowiadane są intensywne opady deszczu. Z tego powodu w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz w górnej Odrze przewidywany jest wzrost stanów wody. Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo powodzi - ostrzega IMiGW.

W swoim popołudniowym komunikacie IMiGW podaje, że sytuacja w dorzeczu górnej i środkowej Odry przedstawia się "szczególnie niebezpiecznie" - jeżeli prognozy wielkości opadów potwierdzą się, prawdopodobieństwo, że do niedzieli dojdzie do powodzi, wynosi 90%.

Lokalnie, zwłaszcza w rzekach górskich i podgórskich, przybory wód mogą być bardzo gwałtowne.

IMiGW ostrzega, że wody rzek mogą występować z koryt i zalewać przybrzeżne tereny. Przebywanie nad brzegami rzek może być niebezpieczne, będą występować utrudnienia w prowadzeniu prac w korytach rzek, a także podtopienia terenów bezodpływowych i obniżonych.

Również same opady deszczu mogą powodować liczne podtopienia, a także zniszczenia zabudowań, dróg i mostów, duże trudności komunikacyjne, a nawet stwarzać zagrożenie dla życia.

W woj. dolnośląskim wysokość opadów ma sięgać od 40 do 55 mm, lokalnie od 75 do 90 mm, tylko w dorzeczu dolnego Bobru i dolnej Nysy Łużyckiej od 25 do 40 mm. Z kolei w woj. opolskim ma spaść od 45 do 60 mm deszczu, lokalnie od 80 do 95 mm, a na Płaskowyżu Głubczyckim lokalnie około 110 mm.

IMiGW spodziewa się, że na górnej Odrze poziom wody znacząco wzrośnie powyżej stanów alarmowych; jeżeli prognozowane opady wystąpią to w profilu Racibórz-Miedonia stan wody może osiągnąć ok. 900 cm, czyli ok. 1800 m3/s.

W obu województwach deszcz ma też padać w nocy z niedzieli na poniedziałek.



źródło: Wirtualna Polska
  • 0

#10 Gość_Nestor

Gość_Nestor.
  • Tematów: 0

Napisano

Dodatkowo IMGW udostępnia obecnie mapę radarową aktualizowaną co 10min
http://www.pogodynka...10/radary10.php

Zacząłem backupować pochodzące z niej dane więc będzie można np. prześledzić dokładny rozwój sytuacji, lub sprawdzić intensywność nocnych opadów.
  • 0

#11

slaine.
  • Postów: 57
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika
Dołączona grafika
edit: Burnago
  • 0

#12

Marok.
  • Postów: 129
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Strefa opadów deszczu wkroczyła już nad południową Polskę. Obecnie w Krakowie opady deszczu zaczynają się nasilać. Z informacji które posiadam dzisiaj po południu zebrało się kilka sztabów kryzysowych w powiatach małopolski aby na bieżąco monitorować sytuację. Prezydent Opola wprowadził w mieście stan pogotowia powodziowego Click


Wobec nieuchronnych znaczących wysokości opadów atmosferycznych istnieje realne zagrożenia zniszczenia mienia i zagrożenie życia. Dla tych którzy mieszkają na obszarach szczególnie narażonych na lokalne podtopienia zaleca się aby uważnie śledzić rozwój sytuacji. Sposób postępowania na wypadek powodzi:

Instrukcja Komendy Głównej Straży Pożarnej

Zastanawiająca jest totalna indolencja mediów, znikome informacje na temat zagrożenia powodziowego.

na Płaskowyżu Głubczyckim lokalnie około 110 mm.

no to mam przejebane, heh


Podejrzyj bieżącą sytuację dla twojego regionu Tutaj - Aktualni radarova data (Java script). Czeski radar aktualizuje co 15 minut i jest zdecydowanie lepszy od naszego "pogodynkowego".

Użytkownik Marok edytował ten post 15.05.2010 - 20:57

  • 3

#13

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


Ewakuowane domy. Alarmy na południu Polski


PODTOPIONE DROGI I TORY

W związku z silnymi opadami deszczu alarm powodziowy obowiązuje już nie tylko w Małopolsce, ale także na Podbeskidziu. W Katowicach ulewa spowodowała podtopienie torów kolejowych między dwiema dzielnicami miasta. Powodów do optymizmu nie ma: w poniedziałek nadal będzie padać. Jak ostrzega IMiGW intensywne opady w niedzielę i poniedziałek w dorzeczu górnej Wisły wpłyną na dalszy, miejscami gwałtowny wzrost stanu wody. Poziom wody będzie się podnosił zarówno z powodu opadów, jak i spływania wody z wyżej położonych terenów. "Szczególnie niebezpiecznie przedstawia się sytuacja, gdzie już miejscami przekroczone są stany alarmowe i prognozowane są dalsze opady deszczu", podaje w komunikacie IMiGW.

Brynica, rz. Brynica, śląskie - 11 cm
Radziszów, rz. Skawinka, małopolskie - 36 cm
Stradomka, rz. Stradomka, małopolskie - 29 cm
Malowa Góra, rz. Krzna, lubelskie - 8 cm
Ujście Nysy Kłodzkiej, rz. Odra, opolskie - 39 cm
Brzeg, rz. Odra, dolnośląskie - 35 cm
Oława, rz. Odra, dolnośląskie - 14 cm
Dobra, rz. Biała, opolskie - 26 cm
Ozimek, rz. Mała Panew, opolskie - 22 cm
Skorogoszcz, rz. Nysa Kłodzka, opolskie - 47 cm
Niemodlin, rz. Ścinawa Niemodlińska, opolskie - 20 cm
Mirków, rz. Prosna, łódzkie - 18 cm
o ile przekroczone są stany alarmowe (dane IMGW)

Południe na czerwono

Umieszczona na stronie IMGW mapka nie pozostawia wątpliwości - najgorsza sytuacja jest w oznaczonych kolorem czerwonym województwach opolskim, śląskim i małopolskim. Oznacza to wystąpienie "groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia".

Dołączona grafika

Więcej info tutaj
  • 0



#14

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Zalało parę okolicznych dróg, głównie tam gdzie są obniżenia pod torami kolejowymi. Raba wygląda potężnie.
  • 0



#15 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano

Mieszkam w Tarnowie a to jest w Małopolsce. Deszcz pada od wczoraj rano non stop i ani na chwilę na przerwało. Na szczęście mieszkam na górce i wielka powódź mi nie grozi.
Niestety nie mogą być spokojni mieszkańcy wsi poza miastem mieszkający w okolicy rzek, mniejszych czy większych. Tam prawie każdego roku po wielkich ulewach woda zalewa piwnice i niszczy uprawy. Nie wszędzie wytrzymują wały przeciwpowodziowe i może wiązać się to z brakiem funduszy na renowację. Mam nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z 1997 roku.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych