Skocz do zawartości


Zdjęcie

"nie dziękuję" czyli jak dziękujemy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#16

Atomowy_jogurt_zagłady.
  • Postów: 505
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie wiem jak u ciebie tam na wiosce z zabobonami, ja pierwsze słyszę... Chyba, że gdzieś tam u beduinów. xD

#17

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Oczywiście jest to zabobon, wiara w "zapeszanie" wywodzi się z czasów pogańskich. Wtedy idącym na polowanie czy wojnę nie życzyło się szczęścia, aby bogowie odpowiedzialni za niepowodzenie nie "usłyszeli" i nie pokrzyżowali planów. Wszelkie pozdrowienia to po prostu skróty od formuł którymi proszono bogów o opiekę.



#18

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

O, a ja zwykle mawiam: "nie dziękuję, żeby nie zapeszyć", ale skąd to się wzięło... pewnie jak byłam dzieckiem, to mi się obiło o uszy, ale dlaczego tak się mówi, to pojęcia nie mam :)

#19

Alexona.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja nigdy tak nie mówię, chociaż w kręgu moich znajomych jest to popularne i zawsze kiedy ktoś tak odpowie w towarzystwie, rozmawiającym poprawia się humor :o.

#20 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano

Też się kiedyś dziwiłem dlaczego powinno się tak odpowiadać.
Pamiętam to uczucie kiedy kulturalnie odpowiadam "dziękuję" a wszyscy chórem naskakują: "nie dziękuj!". Jak nie wiedziałem o co chodzi to naprawdę paskudnie się czułem przez chwilę po takim czymś hehe :)

Niestety zabobony i przesądy były i nadal istnieć będą. :)

#21

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pamiętam to uczucie kiedy kulturalnie odpowiadam "dziękuję" a wszyscy chórem naskakują: "nie dziękuj!".

To od teraz zacznij mówić nie dziękuję, po czym spluń trzy razy przez lewe ramię, rozglądnij się na boki czy czarny kot nigdzie nie przemyka, spójrz w górę czy przypadkiem pod drabiną nie stoisz, odpukaj w niemalowane drewno (tylko nie w tę drabinę) i nie stłucz przy tym lustra ;)



#22 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano

@up

Nie... mnie takie rzeczy nie obchodzą i staram się myśleć nowocześnie. Nie odpowiadam "nie dziękuję", co najwyżej staram się unikać sytuacji w której musiał bym ulec presji otoczenia wypowiadając te słowa.
Co do drewna to słyszałem także, że bolące miejsca na rękach powinno się potrzeć o sęki w ławkach kościelnych po czym powinno przestać boleć xD nie próbowałem i nie zamierzam próbować ;)

#23

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

NIE - oznacza że nie chcę czegoś.
DZIĘKUJĘ - dziękuję za złożona mi propozycję.


Ciekawe ^^, gdzie w tej grzecznościowej formie ukrywa się zabobon @@



#24

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ogólnie to nieco dziwny zabobon, bo przeczy zasadom kultury i wprowadza lekką paranoję :) Szczególnie dziwnie wygląda to w dialogu:
- No to życz mi szczęścia, bo może być ciężko
- Powodzenia w takim razie
- Nie dziękuję
Czyli najpierw chcemy tych życzeń, ale nie dziękujemy za nie, tak jakbyśmy chcieli zaprzeczyć, że fakt ich złożenia potwierdziliśmy. Oczywiście jak wspominałem chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby "złe" nie dowiedziało się o naszych odwołaniach do "dobrego" i nam nie namieszało :) Podobne źródło ma wschodni zwyczaj siadania przed drogą. Niepowodzenie ma zostać oszukane "sądząc", że tak naprawdę nigdzie nie idziemy.



#25

żaba.
  • Postów: 1070
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A moim zdaniem, za dużo co niektórzy tutaj kombinują :P to jest po prostu zwykły przesąd bez żadnego drugiego dna, który i tak jest pewnie wypowiadany bardziej w formie żartu ;) :mrgreen:

Ja tam zawsze, za wszystko dziękuje i mam gdzieś te zabobony hehe


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych