Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najdziwniejsze choroby XXI wieku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1

mad_Angela.
  • Postów: 145
  • Tematów: 16
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 6
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Najdziwniejsze choroby XXI wieku




W dzisiejszych czasach zaczynamy podchodzić do mutacji, kalectwa i odmienności innych odrobinę bardziej tolerancyjnie niż jeszcze 100 lat temu. Często jednak chorzy ludzie są unikani, wyśmiewani lub traktowani jako ciekawostka zamiast jako ludzki byt. Posiadanie dodatkowych kończyn, głowy dwukrotnie większej od normalnej, nóg grubości pnia ciągle brzmi dla nas jak fikcja. Jednakże takie choroby, mimo iż czasem są niewyobrażalne, istnieją. Są to nie tylko przypadki widoczne gołym okiem, ale również schorzenia psychiczne. Oto najdziwniejsze i najrzadsze choroby XXI wieku.



Fibrodysplasia Ossificans Progressiva (FOP)


Dołączona grafika


Na tą dolegliwość cierpi około miliona osób. Jest to choroba genetyczna, w której mięśnie, ścięgna i więzadła są stopniowo zastępowane przez kości. W miarę rozwoju prowadzi to do poważnych trudności z poruszaniem się, mówieniem, czy nawet jedzeniem. Część osób z tą chorobą cierpi również z powodu niedożywienia spowodowanego niezdolnością do przyjęcia pokarmu. To schorzenie może rownież wpływać na układ oddechowy, formując dodatkową kość wokół klatki piersiowej. Choroba zwiększa swój zasięg wraz z urazami.



Syndrom Moebiusa


Dołączona grafika Dołączona grafika

Mówiąc prosto, syndrom Moebiusa to stan, który powoduje częściowy paraliż twarzy. Występuje od urodzenia i może być pewnego rodzaju schorzeniem genetycznym. Objawia się tylko u 2 do 30 osób na milion. Syndrom Moebiusa wpływa na zdolność człowieka do podążania wzrokiem za przedmiotami oraz wyrażania emocji za pomocą twarzy. Ludzie z tą chorobą są niezdolni do zamknięcia oczu oraz mają zeza.


Prawdziwy hermaafrodytyzm


Prawdziwy hermaafrodytyzm to przypadek, w którym człowiek rodzi się z organami płciowymi zarówno męskimi, jak i żeńskimi. Hermaafrodyci są posiadają zazwyczaj dużo mniejsze i niekompletnie uformowane genitalia i organy rozrodcze.

We wcześniejszych latach lekarze i rodzice przypuszczali, według jakiej płci powinno być wychowane dziecko, co było mylące i często nie pokrywało się z dominującą płcią potomka. Obecnie są przeprowadzane testy DNA, aby zdefiniować, która płeć dominuje, jednak nie zapobiega to uczuciu zagubienia i zakłopotania u dziecka.


Choroba Skaczącego Francuza z Maine


Choroba Skaczącego Francuza z Maine to zaburzenie, które wplywa na ośrodek neurologiczny. Osoby dotknięte schorzeniem są nadwrażliwe i przesadnie reagują, kiedy się przestraszą. Podczas gdy ktoś zdrowy podskoczyłby odrobinę, człowiek chory może podskoczyć dość widocznie, machać rękami i głośno krzyczeć.


Porfiria powierzchowna


Dołączona grafika


Porfiria często określana jest jako choroba wampirza. Jest ona spowodowana niedoborem enzymów w organizmie. Głownym niewygodnym objawem tego schorzenia jest to, że kiedy taka osoba jest wystawiona na działanie światła słonecznego, na jej skórze pojawiają się okropne, swędzące pęcherze i pręgi.


Syndrom Proteusza


Dołączona grafika


W tym schorzeniu występuję niezwykły przyrost kości i skóry czaszki, powodując deformację głowy, która rośnie w przyspieszonym tempie. Najczęściej dodatkowo do tej choroby występują też inne schorzenia, takie jak problemy z ciśnieniem. Syndrom często poprzedza występowanie guzów na całym ciele. Jest to bardzo rzadka przypadłość, obecnie na świecie istnieje niewiele ponad 100 przypadków.


Wrodzona nieczułość na ból


Wyobraź sobie, że używasz noża kuchennego i nagle zacinasz się. Ostrze przebija skórę, cięcie jest dość głębokie, ale nie czujesz bólu. Ta tym polega to schorzenie. Jest ono bardzo rzadkie, niemniej istnieje. Spowodowane jest zbyt dużą ilością endorfin uwalnianych do mózgu w tym samym czasie. Ludzie chorzy na tą przypadłość są zagrożeni poważnymi obrażeniami i wykrwawieniem się, nawet tego nie zauważając.


Syndrom Cotarda ( Syndrom Żywego Trupa)


Syndrom Cotarda, nazwany tak na cześć jego odkrywcy, jest jedną z rzadkich chorób psychicznych, kiedy pacjent myśli, że jest martwy lub nie ma duszy, że traci części ciała. Pacjentowi może wydawać się również, iż widzi robactwo toczące jego wnętrzności, „czuć” zapach rozkładającego się mięsa. Wierzy się, że to schorzenie jest połączone z takimi chorobami jak schizofrenia oraz depresja. Jest to przypadłość niebezpieczna dla zdrowia, osoby chore mogą się głodzić, ponieważ myślą, że nie muszą jeść. W pewnym przypadku mężczyzna głodził się, bo twierdził, że nie ma żołądka.


Syndrom Capgrasa


Jest to choroba psychiczna, w której chory jest pod wrażeniem, że bliskie mu osoby, takie jak członkowie rodziny lub małżonkowie zostali podmienieni na identycznie wyglądające sobowtóry. Jest to potencjalnie niebezpieczna przypadłość, jeśli chory poczuje się zagrożony przez sobowtóra, może nawet zabić go w „obronie własnej”.


Linie Blaschko


Dołączona grafika


Linie Blaschko jest to bardzo rzadki stan, kiedy na skórze delikwenta występują znaki przypominające pasy. Zazwyczaj są to kształty „V” na szyi i wzdłuż linii kręgosłupa i „S”na biodrach i brzuchu lub plecach. To schorzenie występuje nie tylko u ludzi, znane są również przypadki u psów i kotów. Linie te to szlaki migracji komórek wytwarzających melaninę, ich przebieg u zdrowych ludzi jest niewidoczny.


Trichotillomania


Ta przypadłość występuje u około 1% populacji i jest schorzeniem psychicznym. Polega ona na silnej potrzebie wyrywania włosów, nie tylko z głowy, ale z całego ciała, np. włosów z nosa, brwi, rzęs, zarostu, a nawet okolic płciowych. Zazwyczaj zaburzenie ujawnia się w wieku nastoletnim z powodu stresu, jednakże były także raporty tej choroby u rocznych dzieci.


Syndrom Jerusalem


Syndrom Jerusalem jest przypadłością, w której osoba odwiedzająca Jerusalem ma psychotyczne lub religijne złudzenia i wizje. W większości przypadków delikwent wraca do normalnego stanu psychicznego zaraz po opuszczeniu miasta. Były jednak przypadki, kiedy chorzy pozostawali w stanie psychozy.


Syndrom skurczenia genitaliów


Jest to choroba psychiczna, polegająca na tym, że chorzy (głownie mężczyźni) sądzą, że ich penis (lub piersi u kobiet) kurczą się i w końcu kompletnie zanikają. To schorzenie jest często zwane „paniką penisową”.


Choroba Błękitnej Skóry


Dołączona grafika


W latach 60-tych w Kentucky żyła liczna rodzina „niebieskich ludzi”. Większość z nich nie doświadczyła poważniejszych chorób i dożyła wieku 80 lat pomimo posiadania niebieskiej skóry. Przypadłość ta była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wiele osób w tym schorzeniem ma błękitną, indygo, śliwkową lub purpurową skórę. Ta rzadka przypadłość jest spowodowana anormalnością w hemoglobinie.


Syndrom Obcej Ręki (AHS – Alien Hand Syndrome)


W tym przypadku dominująca ręka pacjenta posiada coś w rodzaju własnego umysłu. Chociaż niekoniecznie będzie ona próbować zranić lub zabić kogoś, to bardzo możliwe, że łapać i uderzać przedmioty i osoby. Osoba z AHS nie ma pojęcia co się dzieje, dopóki nie zobaczy tego na własne oczy lub nie zostanie zwrócona na to jej uwaga. Ten stan neurologiczny może wystąpić po operacji mózgu lub udarze.


Syndrom Alicji w Krainie Czarów (AIWS)


Jest to rzadkie schorzenie, kiedy chory widzi przedmioty w zaburzonej wielkości. Objekty wydają sie dużo mniejsze. Przedmiot postrzegany wydaje się znajdować bardzo daleko lub też ekstremalnie blisko w tym samym czasie. Pies lub samochód mogą być wielkości myszy. Wzrok lilipuci (halucynacje lilipucie) nie są spowodowane nadwyrężeniem wzroku, ale nadinterpretacją informacji uzyskanych od oczu przez mózg.
Mikropsja dotyka najczęsciej dzieci w wieku 5 -10 lat ze schizofrenicznymi rodzicami, i objawia się podczas przebywania w ciemności. Może także wpływać na słuch, dotyk i obraz własnego ciała, odczucia kontynuują się nawet po zamknięciu oczu. Dodatkowymi doznaniami są niepewność, apraksja (brak ruchu) i agnozja (brak rozpoznawania).


Aquagenic Urticaria


Jak można się spodziewać po przedrostku „aqua”, Aquagenic Urticaria to alergia na wodę. Jest to bardzo rzadki stan, kiedy osoba chora doświadcza świerzbiącego mrowienia, a wielu przypadkach występują bolesne pręgi od kontaktu z wodą.


Pica


Pica to zaburzenie odżywiania, polegające na chęci zjadanie rzeczy nie przeznaczonych do tego. Jest to zjawisko znane u około 25 % dzieci, które przepadają za takimi przedmiotami jak klej, pasta, kurz, glina, niedopałki, odchody.


Trimethylaminuria


Często nazywana Syndromem Rybiego Smrodu. Trimethylaminuria jest zaburzeniem metabolicznym, gdzie oddech chorego, mocz, oraz pot wydzielają silny rybi zapach. Schorzenie to jest spowodowane niedoborem enzymów. Osoby takie zazwyczaj nie scieszą się popularnością wśród ludzi, za to dobrze radzą sobie z kotami.


Progeria


Dołączona grafika


Progeria jest wyjątkowo rzadkim schorzeniem genetycznym, które zdarza się raz na 8 mln urodzeń. Jest często zwana chorobą szybkiego starzenia, ponieważ dzieci nią dotknięte przeżywają średnio 13 lat, ale zdarzały się przypadki dożycia nawet lat dwudziestu. Dzieci chore wyglądają bardzo podobnie, doświadczają też innych symptomów, takich jak choroby serca, przedwczesne łysienie, cienkie kości, artretyzm spowodowane wczesnym starzeniem. Istnieje jedna rodzina z pięciorgiem dzieci z tą chorobą. Obecnie na świecie żyje 48 osób cierpiących na tą przypadłość (dane z roku 2007, dop. tł.).


Elephantiasis (słoniowacizna)


Dołączona grafika

Elephantiasis to choroba, gdzie występuje kilkakrotne zgrubienie w skórze okrywającej kończyny (zwłaszcza nogi) i genitalia. Jest ona spowodowana pasożytniczymi robakami przenoszonymi przez moskity. Większość przypadków miała miejsce w Afryce.


Pasożytniczy bliźniak


Dołączona grafika


Pasożytniczy bliźniak jest podobny do bliźniaków syjamskich lub zrośniętych, ale z zasadniczą różnicą. Powodem jest, że taki bliźniak nigdy nie jest całkowicie oddzielny. Jest kompletne zależny od drugiego. Pasożyt może się objawiać np. jako dodatkowa noga, czy nawet para nóg, rąk.


Hypertrichosis


Dołączona grafika


Hypertrichosis jest również zwana „syndromem wilkołaczym”. Jest to rzadka dolegliwość, kiedy chory posiada włosy na całym swoim ciele, zwłaszcza na twarzy. W historii było tylko około 50 takich przypadków, ale w Meksyku żyje jedna rodzina, gdzie jest to powszechne.


Martwicze zapalenie powięzi


Zwane również „jedzącą ciało bakterią”, martwicze zapalenie powięzi jest to infekcja w głębszych warstwach skóy u danej osoby. Termin „jedzący ciało” jest mylący, ponieważ bakteria nie zjada go, ale psuje.


Coprophagia


Coprophagia polega na zjadaniu odchodów, jest ona podobna do pici. Rzadka, była widziana u niewielu pacjentów z demencją, schizofrenią i depresją. Spożywanie odchodów innych ludzi może prowadzić do zarażenia infekcjami, zapaleniem płuc, grypą, zakażeniami bakteryjnymi i przeniesieniem jaj pasożytów.


Samo-zjadanie się (syndrom Lescha-Nyhana)


Schorzenie charakteryzujące się działaniami mającymi na celu zranienie się, jak np. gryzienie wargi i palców. 60 % pacjentów z tym syndromem ma usunięte zęby, aby zapobiec odgryzieniu warg, policzków, języka i innych części ciała.


Syndrom Aperta


Dołączona grafika


Syndrom Aperta jest spowodowany mutacją w spermie, która zatrzymuje wzrost czaszki i powoduje złączenie palców u rąk i nóg. Ta sama mutacja zaburza także tempo podziałów komórek, z których powstaje sperma. Urodzenie dziecka z syndromem Aperta zdarza się raz na 70 tycięcy urodzeń, objawia się złączonymi kośćmi czaszki, dłoni i stóp. Syndrom powoduje karłowatość achondroplastyczną, gdzie miękkie organy są wykształcone prawidłowo, ale kości są słabo rozwinięte.


Situs Inversus ( również Situs Transversus lub Oppositus)


Jest to wrodzony stan, gdzie główne organy są odwrócone, stanowią odbicie lustrzane ich normalnych pozyji. Normalne ustawienie znane jest jako „situs solitus”. Częstotliwość występowania tej przypadłości to mniej niż raz na 10 000.


Polidaktylia ( hiperdaktylia)


Wrodzona anomalia fizyczna polegająca na posiadaniu dodatkowych palców u rąk lub nóg.
Dodatkowy palec jest przeważnie tkanką miękką, która może być usunięta. Okazjonalnie jest to kość bez stawów, rzadko kompletny, funkcjonujący palec. Jest to najczęściej odgałęzienie od istniejącego już palca, bardzo rzadko tworzy się od nadgarstka tak jak normalny paliczek. Taki stan występuje z częstotliwością około 2 razy na 1000 urodzeń.


Syndaktylia


Syndaktylia to stan, gdzie dwa lub więcej palców są ze sobą zrośnięte. Zdarza się zazwyczaj u ssaków takich jak siamang (gatunek gibona), jest to niezwykłe u ludzi. W niektórych przypadkach możliwe jest operacyjne rozdzielenie palców.

Poniżej zdjęcia nieoficjalnego rekordzisty w polidaktylii i syndaktylii. Rekord ten należy do 6-letniego Chińczyka, posiadającego łącznie 31 palców:

Dołączona grafika


Dołączona grafika


Dołączona grafika




Tłumaczenie: mad_Angela
Dla: paranormalne.pl


Źródła tłumaczeń (połączone) i zdjęć:

http://www.gunslot.c...angest-diseases
http://amog.com/heal...diseases-youve/
http://en.wikipedia..../Situs_inversus
http://en.wikipedia....iki/Polydactyly
http://en.wikipedia....wiki/Syndactyly
http://www.hanter.pl...ec-z-31-palcami

edycja cisz: Artykuł dodałam do Bazy artykułów

Użytkownik cisz edytował ten post 03.05.2010 - 13:19

  • 18



#2

ICM600.
  • Postów: 184
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Czy chory na progerię mógł "brać udział" w osławionej autopsji obcego??

http://video.google.com/videoplay?docid=-5830866813023883728#

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

Od razu, gdy zobaczyłem zdjęcie cierpiącego na tę chorobę dziecka naszło mnie takie skojarzenie. Czy oto mamy dowód na sfałszowanie sekcji zwłok kosmity spod Roswell?

Użytkownik ICM edytował ten post 03.05.2010 - 13:03

  • 0

#3

mad_Angela.
  • Postów: 145
  • Tematów: 16
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 6
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Chociaż podobieństwo fizyczne istnieje, to myślę, że to mało prawdopodobne. Progeria jest tak rzadką chorobą, że gdyby ciało jednego takiego dziecka zniknęło to raczej ktoś by coś zauważył, a już na pewno rodzina...

Na pierwszym zdjęciu widać porównanie wielkości stopy i dłoni badacza, cała noga, chociaż dość krótka jest odrobinkę za bardzo rozwinięta jak na nogę dziecka.


A właśnie zauważyłam, że w natłoku materiału umknęło mi wstawienie jakiegoś odnośnika co do rzadkości progerii, przepraszam i już poprawiam :)
  • 0



#4

liwia.
  • Postów: 87
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Artykuł niezmiernie ciekawy, mam jednakowoż pewną wątpliwość, dotyczącą syndromu Alicji w Krainie Czarów. Mianowicie, nie jestem pewna, czy jest to samodzielna jednostka chorobowa. Wydawało mi się bowiem dotychczas, że syndrom Alicji to zespół objawów, który towarzyszy schorzeniom neurologicznym.

Jestem "migrenikiem" i dość regularnie odwiedzam krainę czarów - to znaczy borykam się z różnymi zaburzeniami wzroku, jak podwójne widzenie, zmiana barw, ubytki w polu widzenia, mikropsja i makropsja, często też nie jestem w stanie prawidłowo określić odległości między różnymi rzeczami i obijam się o meble. W moim przypadku jest to zespół Alicji w Krainie Czarów wywołany przez migrenę oczną z aurą i to migrena jest tą właściwą dolegliwością. W każdym razie, nie czepiając się szczegółów medycznej nomenklatury - artykuł na plus.

Zdjęcie z pasożytniczym bliźniakiem jest przerażające :o
  • 0

#5

mad_Angela.
  • Postów: 145
  • Tematów: 16
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 6
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Liwio, co do AIWS faktycznie można mieć wątpliwości. Sama nie jestem do końca przekonana, czy wstępuje to tylko jako osobny zespół, czy też swego rodzaju dodatek do bardziej złożonych zaburzeń.

Spotkałam się z różnymi stwierdzeniami co do przyczyn tego zaburzenia: migreny, nieprawidłowa budowa mózgu, reakcja na nadmierny stres, skłonności do schizofrenii.

Jako dziecko często doświadczałam objawów AIWS, lekarze nie umieli stwierdzić co mi jest, podejrzewali mnie o padaczkę, mimo że nigdy nawet pojedynczy napad mi się nie zdarzył. Badania mózgu, zaburzeń fal nic nie wykryły, bardzo rzadko mam migreny.
Czytałam sobie o rzadkich schorzeniach z zamiarem zrobienia artykułu, a jakież było moje zdziwienie kiedy objawy zgadzały się idealnie... Sądzę, że przyczyną tego u mnie był stres, zdarzało mi się to w sytuacjach konfliktowych. Obecnie już praktycznie mi się to nie zdarza, może z raz na rok.

Samo schorzenie dość ciekawe, dlatego tutaj zamieściłam. Miło mi, że artykuł się podoba :)


Tutaj jeszcze są dość szczegółowo opisane możliwe przyczyny, niestety po angielsku:

http://en.wikipedia.org/wiki/Micropsia

Użytkownik mad_Angela edytował ten post 03.05.2010 - 14:35

  • 0



#6

mlekova.
  • Postów: 21
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Naprawdę ciekawy artykuł:)

ale małe sprostowanie: choroba błękitnej skóry... wg nr. 4 z 2010 roku czasopisma "Wiedza i Życie"(str30) nie jest to żadna choroba hemoglobiny, nie jest też dziedziczna. facet Paul Karason(dokładnie ten sam mężczyzna:)) jadł nanocząstki srebra żeby się wyleczyć i po kilku latach oto miał taką skórę:) Argyria-odłożenie się nanocząstek srebra pod skórą.
  • 0

#7

mad_Angela.
  • Postów: 145
  • Tematów: 16
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 6
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czytałam też o argyrii. Źródła tego artykułu mają kilka lat, możliwe, że obalili już teorię o hemoglobinie, lub są to dwie różne przypadłości. Zdjęcie wzięłam z Googli, widocznie pan nie ten.

Dziękuję, że zwróciłaś uwagę :) Uwzględnię to w kontynuacji artykułu, którą wkleję jak tylko zbiorę wszystkie materiały i przetłumaczę. Jest jeszcze wiele ciekawych chorób nie uwzględnionych w tym krótkim przeglądzie, mam nadzieję, że uda mi się przynajmniej tą najbardziej interesującą część przedstawić. ;)

pozdrawiam
  • 0



#8

mlekova.
  • Postów: 21
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przedstawiaj, przedstawiaj, uwielbiam czytać o przeróżnych chorobach genetycznych i nie tylko;) Dlategoż zainteresował mnie ten artykuł:D A chwilowo nie mam czasu, żeby samej coś poszukać:( pozdrawiam:)
  • 0

#9

mad_Angela.
  • Postów: 145
  • Tematów: 16
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 6
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Najdziwniejsze i najrzadsze choroby (część II)


Poniżej zapowiedziana druga część artykułu, przedstawiająca oprócz chorób najbardziej działających na wyobraźnię również te najrzadsze. Miłej lektury! ;)


Wrodzone wady kończyn:


Dołączona grafika


Fokomelia - to wada rozwojowa kończyn, polegająca na niedorozwoju lub braku kości długich z obecnością stóp lub dłoni połączonych bezpośrednio z tułowiem. Jest związana z nieprawidłowościami w trakcie ciąży, przyjmowaniem w jej trakcie pewnych leków lub rzadziej uwarunkowana genetycznie


Amelia – wada wrodzona polegająca na całkowitym braku kończyny lub kończyn. Może stanowić część zespołu wad wrodzonych lub występować jako wada izolowana, w części przypadków będąca wynikiem działania szkodliwych czynników na rozwijający się zarodek lub płód.


Dołączona grafika Dołączona grafika


Hemimelia - wada wrodzona polegająca na jednostronnym zaniku kończyny.


Dołączona grafika Dołączona grafika


Sirenomelia – rzadki zespół wad wrodzonych w którym dziecko rodzi się ze zrośniętymi nogami. Zazwyczaj kończy się nieuchronną śmiercią w ciągu jednego lub dwóch dni z powodu częstych skojarzonych z tą wadą innych nieprawidłowości, w tym zwykle nieprawidłowego rozwoju układu moczowego. Częstość zespołu szacuje się na 1:100 000 urodzeń[1].


Arhinia


Dołączona grafika


Arhinia – zaburzenie rozwojowe polegające na wrodzonym braku nosa. Jest to bardzo rzadka wada, opisano do tej pory około 20-30 przypadków. Częstość wady szacowana jest na mniej niż 1:100 000 żywych urodzeń. Jeszcze rzadsze są przypadki połowicznej arhinii.


Zaburzenia odżywiania:



Ksylofagia


Sposób odżywiania się naturalny dla termitów i niektórych chrząszczy, ale niekoniecznie dla ludzi. Polega bowiem na zjadaniu drewna. Ludzie z ksylofiagią z rozkoszą "pochłaniają" papier i ołówki. Ksylofagia bardzo często występuje wśród niemowląt i u nieco starszych dzieci. Jej występowanie w tak młodym wieku nie jest jeszcze tożsame z pojawieniem się problemów natury psychologicznej.

Hialofagia

Jest to wyjątkowo niebezpieczny sposób zaspokajania głodu. Osoby, które cierpią na to zaburzenie zjadają szkło. Zjadanie przedmiotów ze szkła często prowadzi do poważnych, zagrażających życiu powikłań. Zdarza się bowiem, że przełykany tłuczeń rozcina gardło, ściany żołądka i jelita. Mimo wszystko są na świecie osoby, które "zawodowo" zajmują się zjadaniem szkła, a ich spektakularne pokazy gromadzą setki albo tysiące widzów.

Koniofagia

Przypadłość charakterystyczna dla pacjentów z niedoborem żelaza. Osoby z koniofagią mają w zwyczaju sięgać po pył, piasek, a nawet kurz.

Mukofagia

Na tym zwyczaju przyłapywało już nawet znane osobistości świata polityki i sportu. Mukofiagia polega na zjadaniu wydzieliny z nosa. Zjadanie własnej wysuszonej wydzieliny nosowej postrzegane jest jak temat tabu. Jednak podczas jednego z badań, które przeprowadzono, przyznało się do tego 13 procent ankietowanych.

Litofagia

Osoby z litofagią wyznaczają sobie twarde reguły, jeśli chodzi o dietę. Głównym ich przysmakiem są kamienie i skały. U jednego z pacjentów, u którego stwierdzono litfofagię koniecznie było wykonanie kolonoskopii. Dopiero użycie odpowiedniego sprzętu pozwoliło pozbyć się kamieni zalegających w jelitach 41-letniego mężczyzny.

Trichofagia

Czerpanie przyjemności ze zjadania włosów. Zazwyczaj przeżuwane są wciąż jeszcze rosnące długie włosy, nie wyrwane, po czym są odgryzane i połykane. Osoby obciążone tą skłonnością często skarżą się na niestrawność i ostre bóle ze strony układu pokarmowego. Nic dziwnego, bo niestrawione włosy gromadzą się z reguły w przewodzie pokarmowym do czasu, aż zostanie podjęta medyczna interwencja.

Kautopireiofagia

W dobie wszechobecnych zapalniczek, ludzie z tą przypadłością mają utrudniony dostęp do pożywienia. Osoby z kautopireiofagią lubują się w wypalonych zapałkach. U osób z kautopireiofagią może wystąpić sytuacja zagrożenia życia. U jednego z takich pacjentów stwierdzono hiperkaliemię - stan, w którym występuje podwyższone stężenie potasu we krwi. W związku z tym konieczne było poddanie go dializie.

Autokanibalizm


To nawyk polegający na konsumpcji swojego własnego ciała. Osoby gustujące we własnej skórze, potrafią zjadać kawałek po kawałku kolejne części samych siebie. W historii spotykane były także przypadki, kiedy członkowie danej społeczności byli do tego zmuszani. Tak było m.in. z księżną węgierską Elżbietą Batory, która wymuszała podobne działania na swoich podwładnych. Odmianą autokanibalizmu jest autowampiryzm, czyli skłonność do wypijania swojej własnej krwi.

Nekrofagia

Jest to pojęcie oznaczające odżywianie się padliną. Zdarzały się podobno przypadki, kiedy osoby z taką skłonnością żywiły się ciałem będącym w fazie rozkładu.

Według dziewiętnastowiecznych źródeł, zwyczaj zjadania ludzkich zwłok funkcjonował wśród członków jednej z hinduskich sekt. Należące do niej osoby często zamieszkiwały cmentarze. Niektórzy przedstawiciele sekty Aghori uważają się za naukowców, którzy przez spożywanie ludzkich zwłok próbują odkryć, w jaki sposób jedna forma materii przetwarza się w drugą.
Zdaniem niektórych badaczy, praludzie potrafili rywalizować pomiędzy sobą w biegach długodystansowych, w których nagrodą była padlina. Mięso ze zwłok było przez nich pozyskiwane za pomocą narzędzi kamiennych.

Koprofagia

Zwyczaj polegający na zjadaniu kału. Powszechny jest wśród wielu gatunków zwierząt, natomiast u ludzi ten rodzaj odżywiania spotykany jest niezwykle rzadko. Koprofagia jest też bardzo niebezpieczna, bo wiąże się z ryzykiem zakażenia bakterią pałeczki okrężnicy czy chorobami, takimi jak polio czy grypa.

W niektórych kulturach uważa się jednak, że jedzenie odchodów ma walory zdrowotne. Spożywanie kału wielbłądów zalecali np. Beduini. Ich zdaniem w ten sposób leczyć można było czerwonkę. Z metody Beduinów ochoczo korzystali podobno niemieccy żołnierze podczas II wojny światowej, którzy potwierdzili jej skuteczność w walce z tą ostrą chorobą zakaźną.


Syndrom obcego akcentu


Cierpiący na ten zespół niewytłumaczalnie nabywają zdolności rozmowy w nierozpoznawalnym dialekcie. Zarejestrowanych zostało jedynie 60 przypadków.

Lekarze na początku bagatelizowali problem jako przypadłość psychiatryczną, ale w 2002 roku naukowcy z Oxfordu z Anglii zaobserwowali, że chorzy dzielą te same anomalie mózgowe, które prowadzą do piskliwości, przedłużania głosek i innych nieregularności.

Według Dziennika Neurolingwistyków, chorzy niekoniecznie muszą się zetknąć z przyswajanym akcentem – ich nowy głos nie jest, ściśle mówiąc, obcym akcentem, ale
zmianami w wymowie często posiadającymi łudzące podobieństwo do innych sposobów wymowy danych języków.

Kuru – śmiejąca się śmierć


Dołączona grafika


Kuru jest w swojej rzadkości chorobą śmiertelną. Występuje jedynie w rejonie Nowej Gwinei, a dokładniej w plemieniu Fore żyjącym na wyżynach. Choroba ta może być rezultatem kanibalizmu - rytualnych praktyk, gdzie tkanki innych, a zwłaszcza mózg, są gotowane i zjadane. Chorzy powoli stają się niezdolni do jedzenia, chodzenia, a po około 6 -12 miesiącach umierają w śpiączce. Schorzenie charakteryzuje się histerycznymi napadami śmiechu. W latach 50-tych i 60-tych na Kuru zmarło ok. 1100 osób. Dzięki szeroko zakrojonej interwencji rządu w celu zakończenia kanibalizmu, Kuru zniknęło prawie całkowicie.

Syndrom kiwania


Dołączona grafika


Syndrom kiwania jest mało znaną chorobą, która pojawiła się w Sudanie w latach 80-tych. Jest ona prawie zawsze śmiertelna, wyniszczająca fizycznie i umysłowo, dotyczy tylko małych dzieci. Obecnie występuje tylko w małym rejonie w południowym Sudanie.

Objawy są bardzo charakterystyczne. Wzrost chorego dziecka wydaje się kompletnie i trwale zatrzymany. Wstrzymany zostaje także rozwój mózgu, prowadząc do zacofania umysłowego. Kolejnym symptomem jest patologiczne kiwanie. Są to napady rozpoczynające się, kiedy ofiara je lub odczuwa zimno. Jeśli tylko zaistnieje któryś z tych warunków, chory rozpoczyna kiwanie.

Ataki są krótkie i zatrzymują się natychmiast, kiedy dziecko przestaje jeść lub ogrzeje się. Jednakże, ten symptom jest bardzo niezwykły, ofiary nie wydają się cierpieć na napady kiedy podawane jest nieznane jedzenie, np. słodycze. Ataki mogą być bardzo poważne i powodować upadki prowadzące do następnych kontuzji.

Nieznane są przyczyny tego schorzenia. Niektórzy wierzą, że jest ono spowodowane użyciem biologicznych i chemicznych broni w tym rejonie. Inną możliwą przyczyną jest zatrucie skażonymi roślinami i mięsem – podejrzewane jest mięso małpie. Ludzie tego regionu zjadali nasiona przeznaczone do sadzenia, pokryte chemikaliami. Kolejną teorią jest spowodowanie choroby przez pasożytniczego robaka, przenoszonego przez czarną muchę, która powoduje ślepotę rzeczną.

Fetus in fetu (płód w płodzie)


Dołączona grafika


Jest to wada rozwojowa, gdzie masa z tkanki formuje się wewnątrz ciała, przypominając płód. Istnieją dwie teorie na temat powstawania tego zjawiska. Pierwsza – masa rozwija się jako normalny płód, ale zostaje pochłonięta przez bliźniaka. Druga - masa jest silnie rozwiniętym potworniakiem (rodzaj nowotworu – dop. tł). Częstotliwość występowania fetus in fetu to około 1 na 500 000 żywych urodzeń.

Mikrocefalia


Dołączona grafika Dołączona grafika


Jest to bardzo rzadkie schorzenie, zauważalne zaraz po urodzeniu, czasem nawet wcześniej, Występuje w częstotliwości 1 do 666 666 w Stanach Zjednoczonych. W mikrocefalii, mózg jest niezdolny do prawidłowego rozwoju, czasem w ogóle do wzrostu podczas pobytu dziecka w łonie. Głowa jest mniejsza niż u normalnego noworodka. Wiele osób wierzy, że choroba ta jest spowodowana ekspozycją na szkodliwe substancje podczas ciąży, kontakt z promieniowaniem lub problemy genetyczne. Zazwyczaj schorzenie to idzie w parze z zespołem Downa. Chorzy na mikrocefalię są zazwyczaj upośledzeni umysłowo, mogą cierpieć na nadaktywność, karłowatość, napady drgawek, zaburzenia równowagi, problemy z mową i poruszaniem się etc.

Zespół (syndrom) Robertsa


Dołączona grafika


Syndrom Robertsa jest schorzeniem genetycznym charakteryzującym się anormalnościami twarzy i kończyn. Dotknięta osoba rośnie wolniej zarówno przed jak i po urodzeniu. U ponad połowy chorych występuje lekkie do poważnego upośledzenie umysłowe.

Dzieci z zespołem Robertsa rodzą się ze zniekształceniem wszystkich czterech kończyn. Mają skrócone kości (hipomelia), zwłaszcza kości przedramion i niższych partii nóg. W poważniejszych przypadkach, kończyny mogą być tak krótkie, że dłonie i stopy są zlokalizowane tuż przy tułowiu (fokomelia). Ludzie z tą chorobą mają również anormalne lub brakujące palce, zdeformowane stawy (przykurcze), najczęściej łokciowe i kolanowe. Modyfikacje kończyn są podobne na obu stronach ciała, ale ręce są zazwyczaj bardziej dotknięte od nóg.

Mutacje twarzy obejmują otwartą wargę (wargę rozszczepioną) z lub bez otwarcia z podniebieniu, niedorozwinięcie szczęki (mikrognatia), anormalności uszu, szerokie rozstawienie oczu (hiperteloryzm), opadanie dolnych kącików oczu, małe nozdrza, dziobowaty nos. Chorzy mogą mieć mały rozmiar głowy, w niektórych przypadkach nawet workowaty występ na przodzie. Dodatkowo, ludzie cierpiący na zespół Robertsa mogą doświadczać mutacji serca, nerek i genitaliów.
Noworodki w poważnymi formami zespołu Robertsa często rodzą się martwe lub umierają krótko po narodzeniu. Mniej dotknięte osoby mogą dożyć dorosłości. Syndrom Robertsa jest rzadki, opisanych zostało jedynie około 150 przypadków.

Choroba Fieldsów


Dołączona grafika


Choroba Fieldsów jest najrzadszą chorobą na świecie. Nazwana została po dwóch bliźniaczkach, Caterine i Kirstie Fields z Walii. Choroba nie ma medycznej nazwy, ale lekarze stwierdzili, że jest to choroba mięśniowo-nerwowa. Mięśnie powoli zanikają, co ogranicza ruchomość. Przypadłość dziewczynek była studiowana przez wielu lekarzy. Ponieważ jest ona tak rzadka, nie wiadomo co dalej nastąpi. Choroba ograniczyła życie bliźniaczek, przykuwając je do wózków i czyniąc proste czynności takie jak pisanie, trudnymi.

Polio


Dołączona grafika


Po raz pierwszy rozpoznane w 1840, polio jest chorobą przenoszącą się z osoby na osobę, poprzez skażone pożywienie czy wodę. Większość przypadków polio nie objawia symptomów, do czasu gdy choroba jest wprowadzona do systemu krwioobiegu. Polio powoduje paraliż i osłabienie mięśni.

Rozprzestrzeniła się ona szeroko we wczesnych latach 90-tych, została wykorzeniona w 36 krajach. W 2002 Europa oświadczyła, że nie wystąpił żaden znany przypadek polio od czasu wprowadzenia szczepionki. Tylko w czterech krajach na świecie w roku 2006 występowało polio.

Ginekomastia


Dołączona grafika


Ginekomastia to powiększenie się sutka u mężczyzny, na skutek rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej. Gruczoł piersiowy ulega jednostronnemu lub obustronnemu powiększeniu, jest obrzmiały i może być bolesny. Ginekomastia spowodowana jest zaburzeniami hormonalnymi, najczęściej na skutek leczenia hormonalnego.

Seksomnia


Rzadko spotykana choroba nazywana także "zespołem Morfeusza". Osoby z seksomnią wykazują podczas snu wzmożoną aktywność seksualną. Zdarza się, że pacjenci tacy masturbują się podczas snu, nie pamiętając nic po przebudzeniu.

W 2005 r. miał miejsce przypadek uniewinnienia mężczyzny oskarżonego o próbę gwałtu. Okazało się, że mężczyzna miał seksomnię. Znany jest też przypadek 32-letniej Belle Floor, która bezwiednie masturbowała się w nocy. Kobieta założyła serwis internetowy za pośrednictwem którego kontaktuje się z innymi osobami z "syndromem Morfeusza".

Cystynoza


Dołączona grafika


Jest to choroba genetyczna. Polega na uszkodzeniu systemu odpowiedzialnego za usuwanie nadmiaru aminokwasu zwanego cystyną. Charakterystycznym objawem pojawiającym się u chorych jest odkładanie się kryształków cystyny w komórkach, co może prowadzić do uszkadzania kolejnych narządów - nerek, tarczycy i oczu. Osoby chore na cystynozę żyją z reguły krócej. Brak leczenia schorzenia prowadzi do tego, że osoby cierpiące na cystynozę zamieniają się w kamień.

Niedawno prasa opisywała przypadek 5-letniej Lillie Sutcliffe, u której wykryto tę dziwną chorobę. 5-latka zmuszona jest do przyjmowania dużych ilości różnych lekarstw, które mają zapobiegać odkładaniu się kryształów. "Gdyby to nie było leczone, w końcu zamieniłaby się w kamień, ponieważ to atakuje wszystkie komórki." - opowiadała dziennikarzom Laura Milner - matka dziewczynki.

Albinizm (bielactwo)


Dołączona grafika Dołączona grafika

Albinizm - brak pigmentu w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka (czerwone oczy lub, rzadziej, niebieskawe). Osobnik posiadający tę cechę nosi miano albinosa. Prócz albinizmu właściwego (uogólnionego) występuje także albinizm lokalny (częściowy).

Albinosi mają bardzo jasną skórę, białe włosy, rzęsy i brwi. Dziecko z albinizmem rodzi się różowawe, co jest spowodowane prześwitywaniem naczyń krwionośnych. Oczy ludzi z albinizmem rzadko jednak bywają czerwonawe. Ludzkie oko jest stosunkowo duże, przez co często jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość pigmentu, by zapewnić sobie nieprzezroczystość i zabarwić się (najczęściej na kolor bladoniebieski). Jednakże zdarza się, że oczy osoby z albinizmem nie mają wystarczającej ilości pigmentu - tęczówka jest wtedy bezbarwna, przeświecają przez nią naczynia krwionośne, co nadaje oku czerwoną barwę.

Albinosi są bardzo wrażliwi na działanie promieni słonecznych (promienie UV), szybko reagują stanami zapalnymi skóry, łatwo występują pęcherze i zrogowacenia.

Argyria


Dołączona grafika Dołączona grafika

Argyria - zespół objawów wywołany zażywaniem związków srebra. Głównym symptomem jest zmiana koloru skóry na niebieski lub niebiesko-szary. Przebarwienia mogą obejmować zarówno wybrane obszary skóry jak i całą jej powierzchnię. Stan ma charakter permanentny, jednak pozytywne efekty przy próbie przywrócenia naturalnego koloru skóry dają terapie laserowe.

Płód arlekina (łuska arlekinowa)


http://img194.images...9/harlequin.jpg
(pozostawiam w linkach ze względu na osoby wrażliwe)

Płód arlekina to choroba skóry, najpoważniejsza forma wrodzonej rybiej łuski, charakteryzująca się zgrubieniem keratynowej warstwy ludzkiej skóry. U chorych, skóra zawiera masywne łuski o kształcie diamentu, zazwyczaj mające czerwonawy kolor. Dodatkowo, oczy, uszy i usta oraz inne dodatki mogą być anormalnie ścieśnione.
Złuszczona keratyna bardzo ogranicza ruchy dziecka. Ponieważ skóra jest popękana w miejscach gdzie normalna powłoka marszczyłaby się, jest ona łatwo dostępna dla bakterii, skutkując w wysokim ryzyku infekcji.

Epidermolityczna hiperkeratoza


Dołączona grafika


Epidermolityczna hiperkeratoza jest rzadką chorobą skóry, dotykającą około 1 osobę na 250 000. Dotyczy ona zlepiania się włókien keratyny.

Po urodzeniu dziecko jest czerwone i ma kruchą warstwę skóry, która łatwo formuje pęcherze i rany. Takie zranienia mogą być spowodowane przez pieluszki lub nawet zwykłe dotknięcie. Rany muszą być pod dobrą opieką, ponieważ łatwo ulegają zakażeniom.

Stan skóry poprawia się po kilku tygodniach, występuje mnie pęcherzy. Po paru miesiącach skóra łuszczy się – jest to spowodowane hiperkeratozą. Istnieje szeroki zakres w stopniu i rozmiarach uszkodzeń skóry. W szczególności, u niektórych pacjentów występuje łuszczenie i pęcherze na dłoniach i podeszwach stóp, podczas gdy u innych nie. Zazwyczaj łuszczenie jest spotykane na reszcie ciała, często skoncentrowane wokół stawów.

Pęcherzyca paraneoplastyczna (PNP)


Dołączona grafika


Istnieje wiele rodzai pęcherzyc, pęcherzyca paraneoplastyczna jest najrzadsza i najpoważniejsza z nich. PNP jest chorobą autoimmunologiczną, powodującą powstawanie pęcherzy. Keratynocyty, budujące naskórek oddzielają się od siebie, tworząc szczeliny. Rowki te zapełniają się martwymi komórkami, odpadkami i powodują infekcję. Zazwyczaj występują one na ustach, gardle, wargach, i innych przypadkowych miejscach na skórze. Choroba ta niesie ze sobą dużą śmiertelność, około 90 % diagnozowanych osób zmarło na sepsę, wady wielu organów lub raka w konsekwencji tej choroby.

Choroba Von Hippela-Lindau (VHL)


Dołączona grafika


VHL dotyka około 1 osoby na 35 000. Jest to rzadkie schorzenie genetyczne charakteryzujące się wzrostem guzów w różnych częściach ciała. Wiele z guzów wyrasta w centralnym systemie nerwowy i najczęściej są niegroźne, utworzone z naczyń krwionośnych. Medycznie znane jako hemangioblastomy, mogą pojawić się w siatkówce, mózgu i rdzeniu kręgowym.

Różne guzy tworzą się także na trzustce, nadnerczach i nerkach. Jeśli choroba jest nieleczona, powoduje udary, ataki serca i choroby układu krążenia.

Reaktywny artretyzm (ReA)


Reaktywny artretyzm jest chorobą autoimmunologiczną, która rozwija się w odpowiedzi na infekcję w innej części ciała. Objawy są podobne do innych stanów, takich jak reumatyzm. Symptomy zazwyczaj wliczają kombinację trzech pozornie niepowiązanych objawów – zapalny artretyzm większych stawów, stany zapalne oczu (zapalenie spojówek i błon) oraz zapalenie cewki moczowej. Symptomy mogą przemijać i powracać. Około 10 % pacjentów doznaje problemów z układem krążenia.

Mały odsetek chorych doświadcza także małych twardych guzków zwanych „keratoderma blennorrhagica” na podeszwach stóp, rzadziej na dłoniach i innych częściach ciała.

Nadrozciągliwość stawów


Typowymi objawami są syndrom nadruchliwości stawów i zbyt rozciągliwa skóra, skłonność do zwichnięć, pęknięć, złe leczenie się ran i siniaczenie. Chroniczne bóle stawów i kończyn również są powszechne, wielu chorych żyje z ciągłymi i mnogimi bólami. Pacjenci wykazują wiele niestabilności w mięśniach i mają problemy w prawidłowej stabilizacji ich stawów, powodując nieprawidłowe użycie mięśni, prowadzące do bólów. Ograniczenie funkcjonalne jest częste w tej grupie chorych, nie może ona uczestniczyć w bezpośrednich i energicznych sportach bez ryzyka kontuzji stawów.


Tłumaczenie i opracowanie: mad_Angela


Źródła angielskojęzyczne:

http://edition.cnn.c...ases/index.html
http://www.toptenz.n...st-diseases.php
http://dermatology.c.../maverakis.html
http://www.articlesb...ome-691231.html
http://ghr.nlm.nih.g...robertssyndrome
http://en.wikipedia...._hyperkeratosis
http://en.wikipedia....ctive_arthritis
http://en.wikipedia....Nodding_disease
http://en.wikipedia....i/Fetus_in_fetu
http://en.wikipedia....type_ichthyosis

Źródła polskojęzyczne:

http://niewiarygodne...riazdjecie.html
http://niewiarygodne...riazdjecie.html
http://pl.wikipedia....spół_Robertsa
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fokomelia
http://pl.wikipedia....elia_(medycyna)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hemimelia
http://pl.wikipedia....iki/Sirenomelia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Argyria
http://pl.wikipedia.org/wiki/Albinizm
http://pl.wikipedia....ki/Ginekomastia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Seksomnia
http://www.fakt.pl/D...ly,59433,1.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Arhinia

Użytkownik mad_Angela edytował ten post 17.05.2010 - 19:29

  • 7



#10

Shi.

    關帝

  • Postów: 997
  • Tematów: 39
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Świetny artykuł :), Ginekomastia nie jest taką rzadką chorobą, zajmuje się min. sportem i bardzo często spotykam się z przypadkami ludzi którzy mają ten problem - niestety jedyny sposób na normalny wygląd to operacja.
  • 0



#11

feelit.
  • Postów: 116
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tak sie zastanawiam dlaczego nazywamy takie przypadki chorobami, Choroba - jedno z podstawowych pojęć medycznych, ogólne określenie każdego odstępstwa od pełni zdrowia organizmu. Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia.

Jezeli sie zastanowic lezy to w jakies defromacji kodu genetycznego, powstwanie dodatkowych konczyn odstapienie od standardu czyli standardowego kodu genetycznego. Przy tworzeniu cos poszlo nie tak z jakies przyczyny, cos musialo wplynac na deformacje kodu ( jak np pozostalosci po bombach w iraku zwiazki chemiczne w nich wplyw radioaktywny, albo miejsce w ktroym doszlo do zaplodnienia ) przy jego tworzeniu czyli przy powstawaniu zarodku moze tam powinni szukac przyczyny czyli w dna ( kodzie genetycznym )

Użytkownik wafel1 edytował ten post 18.05.2010 - 14:50

  • 0

#12

Yoistick.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

do Autora:

Ten obrazek starszego niebieskiego pana, jest błądny, on jest niebieski bo się a własną ręke leczył tlenkami srebra, czy jakoś tak. A organizm zareagował w ten sposób
  • 0

#13

Olbrzym.
  • Postów: 273
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Czy chory na progerię mógł "brać udział" w osławionej autopsji obcego??

[url="http://video.google.com/videoplay?docid=-5830866813023883728#"]http://video.google....66813023883728#[/url]

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

Od razu, gdy zobaczyłem zdjęcie cierpiącego na tę chorobę dziecka naszło mnie takie skojarzenie. Czy oto mamy dowód na sfałszowanie sekcji zwłok kosmity spod Roswell?



Po śmierci progeria nie postępuje, więc raczej nie.


  • 0

#14

Olbrzym.
  • Postów: 273
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Choroba Skaczącego Francuza z Maine


Choroba Skaczącego Francuza z Maine to zaburzenie, które wplywa na ośrodek neurologiczny. Osoby dotknięte schorzeniem są nadwrażliwe i przesadnie reagują, kiedy się przestraszą. Podczas gdy ktoś zdrowy podskoczyłby odrobinę, człowiek chory może podskoczyć dość widocznie, machać rękami i głośno krzyczeć.

To powinno nazywać się Syndromem Amerykańskich Filmów

Syndrom Capgrasa


Jest to choroba psychiczna, w której chory jest pod wrażeniem, że bliskie mu osoby, takie jak członkowie rodziny lub małżonkowie zostali podmienieni na identycznie wyglądające sobowtóry. Jest to potencjalnie niebezpieczna przypadłość, jeśli chory poczuje się zagrożony przez sobowtóra, może nawet zabić go w „obronie własnej”.

Ja mam takie coś, czasem mam "dobrą mamusię", która jak pobiję pół szkoły to mi wybacza, a czasem "złą mamusię", która zaczyna krzyczeć, bić mnie i zabierać od komputerów po telewizory jak zostawię papierek od cukierka na stole. Ale to chyba rozdwojenie jaźni u "mamusi", a nie coś u mnie. Na szczęście, już to ustępuje.


Linie Blaschko


Dołączona grafika


Linie Blaschko jest to bardzo rzadki stan, kiedy na skórze delikwenta występują znaki przypominające pasy. Zazwyczaj są to kształty „V” na szyi i wzdłuż linii kręgosłupa i „S”na biodrach i brzuchu lub plecach. To schorzenie występuje nie tylko u ludzi, znane są również przypadki u psów i kotów. Linie te to szlaki migracji komórek wytwarzających melaninę, ich przebieg u zdrowych ludzi jest niewidoczny.

Człowiek-zebra

Trichotillomania


Ta przypadłość występuje u około 1% populacji i jest schorzeniem psychicznym. Polega ona na silnej potrzebie wyrywania włosów, nie tylko z głowy, ale z całego ciała, np. włosów z nosa, brwi, rzęs, zarostu, a nawet okolic płciowych. Zazwyczaj zaburzenie ujawnia się w wieku nastoletnim z powodu stresu, jednakże były także raporty tej choroby u rocznych dzieci.

Ludzie kiedyś wyrywali sobie włosy jak nie było maszynek, dokładnie nie wiem, po co.

Syndrom Jerusalem


Syndrom Jerusalem jest przypadłością, w której osoba odwiedzająca Jerusalem ma psychotyczne lub religijne złudzenia i wizje. W większości przypadków delikwent wraca do normalnego stanu psychicznego zaraz po opuszczeniu miasta. Były jednak przypadki, kiedy chorzy pozostawali w stanie psychozy.

Według mnie, to jest objawienie, a nie choroba.

Choroba Błękitnej Skóry


Dołączona grafika


W latach 60-tych w Kentucky żyła liczna rodzina „niebieskich ludzi”. Większość z nich nie doświadczyła poważniejszych chorób i dożyła wieku 80 lat pomimo posiadania niebieskiej skóry. Przypadłość ta była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wiele osób w tym schorzeniem ma błękitną, indygo, śliwkową lub purpurową skórę. Ta rzadka przypadłość jest spowodowana anormalnością w hemoglobinie.

http://www.google.pl...=og&sa=N&tab=wi xD
Niebieska skóra = avatar

Syndrom Obcej Ręki (AHS – Alien Hand Syndrome)


W tym przypadku dominująca ręka pacjenta posiada coś w rodzaju własnego umysłu. Chociaż niekoniecznie będzie ona próbować zranić lub zabić kogoś, to bardzo możliwe, że łapać i uderzać przedmioty i osoby. Osoba z AHS nie ma pojęcia co się dzieje, dopóki nie zobaczy tego na własne oczy lub nie zostanie zwrócona na to jej uwaga. Ten stan neurologiczny może wystąpić po operacji mózgu lub udarze.

Cierpi na to większość niegrzecznych dzieci, którym "ręka sama uderzyła Aurelię"

Syndrom Alicji w Krainie Czarów (AIWS)


Jest to rzadkie schorzenie, kiedy chory widzi przedmioty w zaburzonej wielkości. Objekty wydają sie dużo mniejsze. Przedmiot postrzegany wydaje się znajdować bardzo daleko lub też ekstremalnie blisko w tym samym czasie. Pies lub samochód mogą być wielkości myszy. Wzrok lilipuci (halucynacje lilipucie) nie są spowodowane nadwyrężeniem wzroku, ale nadinterpretacją informacji uzyskanych od oczu przez mózg.
Mikropsja dotyka najczęsciej dzieci w wieku 5 -10 lat ze schizofrenicznymi rodzicami, i objawia się podczas przebywania w ciemności. Może także wpływać na słuch, dotyk i obraz własnego ciała, odczucia kontynuują się nawet po zamknięciu oczu. Dodatkowymi doznaniami są niepewność, apraksja (brak ruchu) i agnozja (brak rozpoznawania).

Ja tam widzę swój penis w mniejszej wielkości, niż być powinien. Ale jak na razie jeszcze się nie porównywałem (z oczywistych powodów), więc nie wiem, jak inni go widzą.

Pica

Prawie jak pitca...


Hypertrichosis


Dołączona grafika


Hypertrichosis jest również zwana „syndromem wilkołaczym”. Jest to rzadka dolegliwość, kiedy chory posiada włosy na całym swoim ciele, zwłaszcza na twarzy. W historii było tylko około 50 takich przypadków, ale w Meksyku żyje jedna rodzina, gdzie jest to powszechne.

Mi baba od bioli zawsze chciała wmówić, że nie ma wilkołaków tylko właśnie ta choroba. No, ale już wiem, że ta choroba nie powoduje pojawienia się ryjka, pazurków i wycia do księżyca.

Koniofagia

Przypadłość charakterystyczna dla pacjentów z niedoborem żelaza. Osoby z koniofagią mają w zwyczaju sięgać po pył, piasek, a nawet kurz.

Jest też choroba spowodowana nadmiarem żelaza, powodująca niepohamowany popęd do magnesów.

Litofagia

Osoby z litofagią wyznaczają sobie twarde reguły, jeśli chodzi o dietę. Głównym ich przysmakiem są kamienie i skały. U jednego z pacjentów, u którego stwierdzono litfofagię koniecznie było wykonanie kolonoskopii. Dopiero użycie odpowiedniego sprzętu pozwoliło pozbyć się kamieni zalegających w jelitach 41-letniego mężczyzny.

Piją pewnie też kamienie, stąd kamienica nerkowa (bakterie se zbudowały kamienicę i w niej mieszkają)

Trichofagia

Czerpanie przyjemności ze zjadania włosów. Zazwyczaj przeżuwane są wciąż jeszcze rosnące długie włosy, nie wyrwane, po czym są odgryzane i połykane. Osoby obciążone tą skłonnością często skarżą się na niestrawność i ostre bóle ze strony układu pokarmowego. Nic dziwnego, bo niestrawione włosy gromadzą się z reguły w przewodzie pokarmowym do czasu, aż zostanie podjęta medyczna interwencja.

http://www.youtube.c...h?v=GEeH9cVbu1E
Żryj włosy xD

Odmianą autokanibalizmu jest autowampiryzm, czyli skłonność do wypijania swojej własnej krwi.

Jest to bardzo popularna choroba, ponieważ podczas wylizywania sobie ran krew też dostaje się do przewodu pokarmowego.

Syndrom obcego akcentu


Cierpiący na ten zespół niewytłumaczalnie nabywają zdolności rozmowy w nierozpoznawalnym dialekcie. Zarejestrowanych zostało jedynie 60 przypadków.

61...

Argyria


Dołączona grafika Dołączona grafika

Argyria - zespół objawów wywołany zażywaniem związków srebra. Głównym symptomem jest zmiana koloru skóry na niebieski lub niebiesko-szary. Przebarwienia mogą obejmować zarówno wybrane obszary skóry jak i całą jej powierzchnię. Stan ma charakter permanentny, jednak pozytywne efekty przy próbie przywrócenia naturalnego koloru skóry dają terapie laserowe.

Wygląda jak manekin. Po co jedzą to srebro?

Płód arlekina (łuska arlekinowa)


http://img194.images...9/harlequin.jpg
(pozostawiam w linkach ze względu na osoby wrażliwe)

Płód arlekina to choroba skóry, najpoważniejsza forma wrodzonej rybiej łuski, charakteryzująca się zgrubieniem keratynowej warstwy ludzkiej skóry. U chorych, skóra zawiera masywne łuski o kształcie diamentu, zazwyczaj mające czerwonawy kolor. Dodatkowo, oczy, uszy i usta oraz inne dodatki mogą być anormalnie ścieśnione.
Złuszczona keratyna bardzo ogranicza ruchy dziecka. Ponieważ skóra jest popękana w miejscach gdzie normalna powłoka marszczyłaby się, jest ona łatwo dostępna dla bakterii, skutkując w wysokim ryzyku infekcji.

Link jest broken

Niektóre nazwy chorób powalają.
  • -9

#15

Hyperion.
  • Postów: 135
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Azrah (Nick Szalinski):

Jak ty śmiesz zamieszczać chamskie, nietolerancyjne, szydercze i do tego idiotyczne komentarze pod zdjęciami ludzi, którzy dotknięci są poważnymi chorobami?! Te komentarze nie mają nawet sensu ("pica - brzmi jak pitca")! Powinieneś teraz publicznie przeprosić wszystkich forumowiczów. Żal mi ludzi takich jak ty. Gdybym był moderatorem już dawno dostałbyś bana.

Jeżeli nie wiesz czemu służą fora to z nich wyp***laj.

Przepraszam za niecenzuralność poprzedniej mojej wypowiedzi.
  • 5


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych