Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pogrzeb na Wawelu


175 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Pogrzeb pary prezydenckiej na Wawelu (194 użytkowników oddało głos)

Czy uważasz, że para prezydencka powinna być pochowana na Wawelu?

  1. Głosowano Myślę ,że to dobre miejsce na Ich pochówek. (36 głosów [18.56%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 18.56%

  2. Głosowano Uważam, że Oni nie powinni być tam pochowani. (112 głosów [57.73%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 57.73%

  3. Głosowano Dla mnie nie ma znaczenia gdzie będą spoczywać. (46 głosów [23.71%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 23.71%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#31 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Mówię tylko, kto personalnie za tę decyzję odpowiada.

To brzmi bardzo groźnie. A więc innymi słowy kto jest odpowiedzialny za to?
Nie wiem.
Raczej kto podsunął Dziwiszowi taki pomysł, czy też czy to jest autonomiczna i spontaniczna decyzja Dziwisza?
Jarek prawdopodobnie tylko przyklepał co wydaje się racjonalnym posunięcie, bo dlaczego miałby oponować?
  • 0

#32

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie w Konstytucji miejsce pochówku prezydentów, bo Polakom to nigdy nie dogodzisz, wiecznie będziemy marudzić, a nasza pospolitość aż bije po oczach. Może po zaprzysiężeniu Prezydent powinien spisać swoje życzenia co do miejsca i sposobu pochówku w razie śmierci, wówczas by tylko podano do wiadomości... miejsce pochówku takie a takie, zgodnie z wola zmarłego... i tutaj temat byłby zakończony, wszak o zmarłym nie mówi się źle.
  • 0



#33

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Raczej kto podsunął Dziwiszowi taki pomysł, czy też czy to jest autonomiczna i spontaniczna decyzja Dziwisza?

A to jest decyzja/wola/inicjatywa Dziwisza?! Raczej odnoszę wrażenie, że raczej akceptował propozycje, a nie z nią wyszedł.
Co do miejsca zaś: wielce kontrowersyjne. Czy miejsce przy Piłsudskim jest najlepszym rozwiązaniem, także i dla małżonki?
  • 0

#34 Gość_Horror

Gość_Horror.
  • Tematów: 0

Napisano

Jak by nie patrzeć w historii Prezydent Kaczyński pozostanie na długo bohaterem, a to tylko dlatego że tragedia zawsze uwieksza nasze życie i tradycja, która mówi że nie należy źle mówić o zmarłych


I to jest niesprawiedliwe. Skoro ŚP. L.K ma być bohaterem tylko dlatego że był prezydentem i zginął w katastrofie, to przez ten pryzmat patrząc, pozostałe ofiary tej strasznej katastrofy winny być zapamiętane jako męczennicy. Nasz prezydent leciał, bo chciał. Inni lecieli, bo wymagał tego „protokół polityczny”, a załoga i obsługa z obstawą najnormalniej w świecie, nie miała wyjścia.

Nie zapominajcie, że decyzja należała do rodziny, a ta mogła zadecydować o pochowku nawet w Sopocie, gdyby uznali to za słuszne.


I źle się stało, że nie wybrali Sopotu. Idąc tym śladem, pewnie zrobili sobie rezerwację dla reszty rodziny. Niesmaczne.


Nie jesteśmy zarządcami krypt na Wawelu i nie do nas należy wyrażanie zgody...


Nikt nie ma monopolu na „świętości” historyczne. To nie jest własność prywatna. To spuścizna Narodu Polskiego! Kawał naszej chwalebnej historii. Historii przez duże H i całą resztę liter tego wyrazu. Kto ma decydować o tożsamości Narodu, jak nie sam Naród?! Nie rodzina prezydencka, bo to nie jest rodzina Królewska.

...za jakieś sto lat czy ktoś będzie się nad tym zastanawiał ze zwiedzających, czy ten prezydent zasłuzyl na spoczynek w tym miejscu?


Właśnie! To meritum sprawy. Dzieciak po wycieczce szkolnej powie w domu: Mamo, tato! Widziałem grób Króla i Królowej.
  • 1

#35 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Kto by się spodziewał, że taka elita polityków świata na czele z Obamą zawitają w Polsce i to jeszcze na Wawelu.
Takich splendorów chyba Prezydent sobie za życia nie wyobrażał?
Nawet nie próbuję sobie wyobrazić co się dzieje w głowie TUSKA.
  • 0

#36

livin.
  • Postów: 532
  • Tematów: 11
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Powiem wam jedno, to co się teraz dzieje to wielka hipokryzja. Hipokryzja mediów i (nie wszystkich na szczęście) polaków. Oczywiście, że ś.p prezydent Kaczyński oraz jego małżonka zasługują na szacunek, ale niestety nie wyróżnia ich to aby być pochowanymi na Wawelu. Ktoś medialnie żeruje na ich śmierci, tak to dla mnie wygląda, tym bardziej, że wybaczcie za sformowanie, Wawel to atrakcja turystyczna. Powinni zostać pochowani z należytym im hołdem (zresztą hołdem należytym, każdej osobie która zginęła w tej fatalnej katastrofie) na Powązkach, wśród wielu również wybitnych ludzi.

BTW nie dziwię się rodzinie, że nie zgłaszają sprzeciwu. Od tragedii nie minął nawet tydzień, wyobrażacie sobie jaki ogromny to szok i ból stracić najbliższą rodzinę, jeszcze w tak okrutnym wypadku i w takich okolicznościach?
  • 0



#37

Palmæro.

    Anty-lewak

  • Postów: 303
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No z całym szacunkiem ale WTF?

Jako rodowity Krakowianin... nie widzę tego...
Z całym szacunkiem dla ś.p. Pana Prezydenta ale... Wawel to miejsce wyjątkowe - miejsce dla bohaterów narodowych - miejsce dla ludzi którzy na prawdę na to zasłużyli... i tu się pytam - czym zasłużył sobie na to ś.p. Pan Prezydent?
  • 0

#38

Imb.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

 

W Europie już niektóre ulice nazywają imieniem św. Pamięci Prezydenta. Myślę, że to wszystko zmierza w kierunku grubej przesady.


Już wczoraj w wiadomościach podawali, że jakaś mała mieścina chciała mieć u siebie ulicę im. Lecha Kaczyńskiego. Jedynie przeszkadzał im jakiśtam lokalny przepis, że od śmierci patrona muszą minąć minimum dwa miesiące.





IMHO nie powinni go grzebać na Wawelu. Tam leżą ludzie naprawdę Wielcy, którzy zmieniali Polskę (Kościuszko, Sobieski, Poniatowski itd.).Lech Kaczyński był prezydentem, ale raczej nie zasłużył się dla narodu na tyle, żeby spocząć pomiędzy królami. Lepiej byłoby złożyć go np. na Powązkach, ale tamtejsza Aleja Zasłużonych to też byłaby sprawa dyskusyjna.


  • 0



#39

Jeden_z_Wielu.
  • Postów: 169
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo dziwna rzecz z tym Wawelem.... W zeszłe wakacje byłem w Krakowie, na Wawelu i nie wyobrażam sobie, że mieliby tam spoczywać Kaczyńscy. Zdziwiłem się, jak dzisiaj w TV pokazali ludzi protestujących na Wawelu, normalnie szok, przeciwnicy tej całej sytuacji wzięli sprawy w swoje ręce i poszli protestować, według mnie jest to bardzo odważne i jest to pewnego rodzaju postęp, bo ludzie myślą. Dużo mówi się też o tym, że ta tragedia połączy Polaków i może nawet cały świat, ja na to nie liczę, tak samo mówiło się po śmierci papieża ;/ P.S jeśli rzeczywiście prezydenci wielu ważnych i mniej ważnych państw mają przylecieć na pogrzeb..... Nasza policja sobie nie poradzi z ochroną i dodatkowo terroryści będą mieli bardzo dobrą okazję na jakiś mały atak.... Wiec ogólnie spordex ;/
  • 0

#40

livin.
  • Postów: 532
  • Tematów: 11
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wiecie co jest smutne najbardziej? Że ludzie/media próbują zrobić z Lecha celebryte, bezwstydnie żerując na jego śmierci. Może inaczej : próbują zrobić celebryte ze śmierci prezydenta Kaczyńskiego.

Zastanawiam się czy sam Kaczyński chciałby spocząć na Wawelu. Był skromnym człowiekiem, więc przypuszczam, że raczej by odmówił.

Użytkownik livin edytował ten post 13.04.2010 - 21:37

  • 0



#41

Xellos.
  • Postów: 1090
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Gruba przesada. Jestem przeciwny. Ale...

...ale nie poszedłbym tam pikietować i wykrzykiwać hasła.

Do tego stopnia mnie to nie porusza. Trzeba umieć uszanować zmarłych i żałobę.

Jak ktoś chce coś zrobić, to niech nie głosuje na tych co zdecydowali się tam go chować w wyborach.

Tak czy siak, wychodzenie na ulice i pikietowanie jest niesmaczne i skupia uwagę na czymś mniej istotnym niż sam tragiczny wypadek.

Tak więc, nie pasuje tam Lech Kaczyński ale to nie jego wina, bo jego nie ma. Winić można tylko decydentów a z tymi pikietami to ci młodzi gniewni chyba karierę chcą zrobić.
  • 0

#42

Recluse.
  • Postów: 117
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Uważam, że szacunek jak najbardziej należy się wszystkim tym ofiarom tragedii, ale chowanie św. pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką na Wawelu, razem z Królami jest pomyłką. Tak naprawdę człowiek ten nie zasłużył się w żaden szczególny sposób dla naszego kraju.
Nie mówię jednak, że niczym się nie zasłużył, ponieważ byłoby to nieprawdą. Lech Kaczyński zasłużył się dla Polski, ale jak zwykły Prezydent.
Jeśli zostałby pochowany na Wawelu, to myśląc w ten sposób musielibyśmy po śmierci chować tam również gen. Jaruzelskiego, Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego.

Rozumiem wielkie poruszenie w kraju i na świecie tą katastrofą, jednak ona nie zmieniła tych ludzi (ofiar).
Owszem, okazało się że media kreowały Prezydenta Kaczyńskiego na niezdarę, gbura, teraz okazało się że tak na prawdę nie był takim odpychającym człowiekiem na jakiego go kreowano. Człowieka można wybielić jeśli się go ochlapywało wcześniej błotem, jednak białe nie może być bielsze, więc zachowajmy zdrowy rozsądek i pochowajmy naszego Prezydenta tam, gdzie miejsce mają i będą mieli kolejni przywódcy naszego narodu.

Zaznaczyłem opcję "Uważam, że Oni nie powinni być tam pochowani.".
Lech Kaczyński był wielkim człowiekiem, jednak Wawel zostawmy dla największych.

Użytkownik Shwizard edytował ten post 13.04.2010 - 21:51

  • 0

#43

nosky.
  • Postów: 37
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może warto tu przypomnieć - Prezydent Gruzji odznaczył pośmiertnie Ś.P. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2010-04-10) Orderem Narodowego Bohatera Gruzji (http://pl.wikipedia...._Bohater_Gruzji).
Pewnie nie trzeba nikogo przekonywać że order nie został mu przyznany za "ostrzelanie samochodu" które to dość mocno zostało wyśmiane przez media w Polsce, czy wyłącznie za śmierć poniesioną w wypadku(?) lotniczym...

Głosowałem "za" - ponieważ nie widzę żadnych konkretnych "cons". Natomiast porównywanie go do Jaruzelskiego czy Kwaśniewskiego odbieram jako kiepski czarny żart... (bo chyba nikt tego na poważnie nie pisał...?)

Użytkownik nosky edytował ten post 13.04.2010 - 22:50

  • 0

#44

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Umiar w bezmiarze


Rzeczpospolita straciła swojego prezydenta, część ludzi traci rozum. Nie podzielałem poglądów politycznych Lecha Kaczyńskiego, ale szanowałem Go, ponieważ był prawdziwym patriotą, choć nie wszyscy zgadzali się z Jego pojmowaniem patriotyzmu. Był także człowiekiem kryształowo uczciwym, serdecznym, mimo zewnętrznych oznak oschłości. Wymagał wiele od siebie i od innych. Wiem coś o tym, bo byłem Jego seminarzystą. Wraz z Lechem Kaczyńskim i jego Małżonką śmierć ponieśli ludzie, którzy swoje życie poświęcili służbie naszego kraju. Tym zasłużyli sobie na pamięć nas wszystkich.



Mamy teraz czas zadumy. Jednak z trwogą i zażenowaniem obserwuje to, co dzieje się już w pierwszych dniach żałoby narodowej. Hipokryzja rośnie w tak zastraszającym tempie, że już niedługo przekroczy granice absurdu. Z jednej bowiem strony mamy autentyczną reakcję zwykłych ludzi, którzy spontanicznie gromadzą się zarówno przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, jak i brzydkim pomnikiem na rynku w Bydgoszczy, by złożyć wiązanki kwiatów, zapalić znicze. To hołd oddany przede wszystkim Lechowi Kaczyńskiemu jako godnemu tego miana, wspaniałemu człowiekowi.

Z telewizji wyziera natomiast zupełnie inny świat. Niektórzy politycy zapewne tylko biegają pomiędzy stacjami telewizyjnymi, by zademonstrować swoje umiejętności tragizowania, ronienia łez na zawołanie, wygłaszania peanów na cześć tego, który jeszcze parę dni temu był przez nich opluwany, był dla nich byłym prezydentem. Z tego grona, co zadziwia, najprzyzwoiciej zachowuje się poseł Palikot, który przynajmniej milczy. Pewien dziennikarz już zgłosił propozycję, by stadion narodowy nosił imię Lecha Kaczyńskiego. To tak, jak „zaklepywanie”nazw domen internetowych, by później je sprzedać. Teraz tylko czekać, kto zgłosi propozycję, by państwo przemianować na Lechostan, a stolicę na Kaczyńsk. Wiem doskonale, co to ból po stracie najbliższych. Tego samego dnia chowałem w grobie żonę i malutkiego synka. Ból rozsadza wtedy człowiekowi piersi, wydaje się, że serce zaraz pęknie. Łączę się w bólu z córką Marii i Lecha Kaczyńskich, z bratem Jarosławem. Nie wierzę natomiast w szczerość ostentacyjnej rozpaczy części elity politycznej. Tej hipokryzji nie potrafię po prostu znieść.

Historia sama osądzi działalność polityczną Lecha Kaczyńskiego, dorobek i niepowodzenia Jego prezydentury. Był człowiekiem nadzwyczaj skromnym. Jestem przekonany, że protestowałby przeciwko stawianiu Mu pomników budowanych w pośpiechu, bo nie są one solidne. Pamięć najtrwalej zapisuje się w ludzkiej pamięci i historii.

Bezmiar tragedii w Smoleńsku wymaga od nas wszystkich zachowania umiaru. Przez szacunek dla ofiar.





Nie jestem autorem tekstu ale podpisuje sie pod nim dwiema rekami.


zrodlo by Jamto


  • 1

#45

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ironmacko, podpisuję się oboma rękoma. Tyle że skutek będzie żaden... :(
  • 0


 


Dodaj odpowiedź



  

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych