Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pogrzeb na Wawelu


175 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Pogrzeb pary prezydenckiej na Wawelu (194 użytkowników oddało głos)

Czy uważasz, że para prezydencka powinna być pochowana na Wawelu?

  1. Głosowano Myślę ,że to dobre miejsce na Ich pochówek. (36 głosów [18.56%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 18.56%

  2. Głosowano Uważam, że Oni nie powinni być tam pochowani. (112 głosów [57.73%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 57.73%

  3. Głosowano Dla mnie nie ma znaczenia gdzie będą spoczywać. (46 głosów [23.71%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 23.71%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#16 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Ponieważ Wawel jest dziedzictwem narodowym, a nie tylko własnością Kościoła, a pochówek w krypcie wawelskiej wynosi tak, że decyzję o takim wyniesieniu może podjąć jedynie naród.



Wybacz ale chyba przedawkowałeś bajki o demokracji. Nie ma wspólnego decydowania, nie ma równych sobie ludzi. Może konkurs esemesowy wymyśl. Z szacunku dla umarłych powstrzymam się od dalszego komentowania i nie wnikam w decyzje kardynała.
  • 1

#17

Jakub.
  • Postów: 57
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wolałbym aby pan Dziwisz wrócił do swoich obowiązków a nie wypowiadał się w imieniu całego miasta Krakowa w sprawach co by było zaszczytem dla miasta i jego mieszkańców .

Poza tym tak jak wyżej uważam że pochówek prezydenckiej pary w takim miejscu jak Wawel byłby nietaktem wobec osób które już są tam pogrzebane .
  • 0

#18

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Biskup Tadeusz Pieronek (opinia przed ostatecznym ogłoszeniem Wawelu jako miejsca pochówku)

- W tej sprawie wszyscy powinni mieć szansę zabrania głosu. Rodzina, bo to ich bliski krewny. Lech Kaczyński był prezydentem narodu, więc i naród powinien mieć szansę zabrania głosu w tej sprawie. I powinien być to głos decydujący. Podejmowanie decyzji na kolanie jest przedwczesne. Może dobrym rozwiązaniem byłoby pochowanie go tymczasowo w godnym miejscu, a trwały pochówek zostawić na późniejszy czas.


Aton - uważasz że Biskup Tadeusz Pieronek również przedawkował jakieś bajki..........?
(na ten cytat natknąłem się już PO swoim wpisie)
  • 1

#19 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Prawdopodobnie gdyby Kaczyński zmarł śmiercią naturalną, to nikt nie wpadł by na ten pomysł.
A zmarł w dramatycznych i tragicznych okolicznościach lecąc uczcić rodaków w Katyniu.


No dobrze, ale Ryszard Kaczorowski też był Prezydentem.


Ja nie tłumaczę tej decyzji tylko próbują ją zrozumieć.
Zresztą jak ktoś trafnie skonstatował, Kaczorowski to jednak nie Kaczyński. Piastowali jedynie z nazwy identyczne stanowiska.
Jedno jest pewne, że dla PO jest to (moim osobistym zdaniem) policzek.
Już czytałem na innych forach niewybredne opinie na ten temat.
Jestem teraz skłonny uwierzyć że ta cała tragedia może odbić się czkawką PO. (o dziwo)

Użytkownik osiris edytował ten post 13.04.2010 - 19:37

  • 0

#20 Gość_Horror

Gość_Horror.
  • Tematów: 0

Napisano

Bez czytania poprzednich wpisów.
Moim skromnym zdaniem... prędzej powinni chować na Wawelu premierów. Krajem rządzi premier wespół z ministrami, nie prezydent. To tak na moją logikę. Monarchia się skończyła i królowie wymarli.
Z całym szacunkiem, ale co z Jaruzelskim?
Wałęsa i Kwaśniewski też kiedyś umrą...
To Wawel, nie muzeum historii współczesnej.
Przepraszam. Jestem nieco wzburzony.
  • 0

#21

Marok.
  • Postów: 129
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

"Nie przenoście nam stolicy do Krakowa (...)"

Świerze rany po tragedii jeszcze się nie zabliźniły, więc miarkując słowa które mogą kogoś urazić powiem, że:
Siedzibą Prezydentów Polski powinna być Warszawa zarówno w życiu doczesnym jak i wiecznym.

Cytuję jednocześnie fragment Królewska Katedra - Wawel

W XIX wieku Katedra stała się celem pielgrzymek patriotycznych i miejscem okazałych uroczystości z okazji rocznic ważnych wydarzeń z dziejów Polski. Wyjątkowe znaczenie miało pochowanie w podziemiach katedralnych bohaterów narodowych walczących mężnie o wolność Ojczyzny: Tadeusza Kościuszki i księcia Józefa Poniatowskiego, a także duchowego przywódcy Narodu - Adama Mickiewicza. Pochówki te uczyniły Katedrę polskim Panteonem, w którym miejsce wiecznego spoczynku znajdują tylko najbardziej zasłużeni Polacy. Tradycja ta znalazła kontynuację w XX wieku, kiedy w podziemiach Katedry złożono szczątki Juliusza Słowackiego, Józefa Piłsudskiego i Władysława Sikorskiego.

Pytanie, czy planowane wydarzenie jest kontynuacją historycznych tradycji w obecnym XXI wieku?, nie wymaga komentarza.

Użytkownik Marok edytował ten post 13.04.2010 - 20:20

  • 0

#22 Gość_Armstrong2009

Gość_Armstrong2009.
  • Tematów: 0

Napisano

Uważam że powinno się rozdzielić dwie kwestie; śp.Lech Kaczyński był Prezydentem, ale nie bohaterem narodowym. Po drugie Zginął w tragicznych okolicznościach to fakt, ale na Wawel to za mało. Tam spoczywa legenda, historia Narodu Polskiego. Bohaterowie i szczególnie zasłużeni. Czymże zasłużył sobie za życia na taki przywilej śp.Kaczyński? Sam fakt że zginął tragicznie? Wobec tego dlaczego nie leży na Wawelu śp.Gabriel Narutowicz, pierwszy Prezydent II RP, zamordowany w 1922 roku. Bronisław Geremek - wybitny patriota, tragicznie zmarły w wypadku? Jacek Kuroń, Paweł Jasienica, Moniuszko, Wieniawski, Rydz Śmigły- wielcy Polacy!, pokażcie mi dokonania Kaczyńskiego, w świetle dokonań Wałęsy (obalenie systemu totalitarnego w Europie) i Kwaśniewskiego (Konstytucja 1997 r. i wstąpienie do NATO), czy zatem Wałęsa i Kwaśniewski też automatycznie kiedyś spoczną na Wawelu? Rozumiem wielki niezmierzony ból i traumę po stracie Pary prezydenckiej ale pomysł pochowania ich w świętym miejscu historii Polski jest bardzo niedojrzały i infantylny. Przemyślcie to dobrze. Ponadto oprócz pary prezydenckiej w wypadku zginęło ponad 90 osób...

Uważam, że nie powinni zostać tam pochowani.
  • 1

#23 Gość_Bayakus

Gość_Bayakus.
  • Tematów: 0

Napisano

Skoro ten prezydent zostanie pochowany na Wawelu, to niezależnie od wszystkiego każdy inny też powinien tam spocząć, tak samo każdy patriota i erudyta, takie są skutki podejmowania decyzji w afekcie. Bohaterem nie jest człowiek, którego śmierć jest największym, politycznym osiągnięciem. Ciekawe tylko czy Kwaśniewski i Wałęsa też doczekają się wiecznego odpoczynku pośród królów? W końcu piastowali funkcje głowy państwa. Tak czy inaczej prowadząc tego typu politykę, na Wawelu zabraknie miejsca dla prawdziwych bohaterów.
  • 3

#24

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Decyzja bardzo kontrowersyjna i nie mnie ją oceniać.
Trzeba jednak niestety stwierdzić - czytając wszelkie dyskusje, od których media wprost się roją. Śmierć prezydenta zjednoczyła Polskę, decyzja o miejscu pochówku - podzieliła. I tak jakby cały uroczysty nastrój związany z żałobą narodową - prysł.
I tak jakby przez Jarosława i kard. Dziwisza.
  • 0



#25

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Może zwyczajnie chyba nie ma to znaczenia dla zmarłych, a dla tych co pozostali. Jak by nie patrzeć w historii Prezydent Kaczyński pozostanie na długo bohaterem, a to tylko dlatego że tragedia zawsze uwieksza nasze życie i tradycja, która mówi że nie należy źle mówić o zmarłych - na marginesie ciekawe co z zwyrodnialcami? O nich też mówi się dobrze?
Nie zapominajcie, że decyzja należała do rodziny, a ta mogła zadecydować o pochowku nawet w Sopocie, gdyby uznali to za słuszne. Nie jesteśmy zarządcami krypt na Wawelu i nie do nas należy wyrażanie zgody, za jakieś sto lat czy ktoś będzie się nad tym zastanawiał ze zwiedzających, czy ten prezydent zasłuzyl na spoczynek w tym miejscu?
  • 0



#26 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Bronisław Geremek - wybitny patriota, tragicznie zmarły w wypadku?

Dodaj - na własne życzenie, więc z tym kandydatem to przegiąłeś.

I tak jakby przez Jarosława i kard. Dziwisza.

Nie dziwi mnie jakby ta opinia w ustach Cisz.
Uważasz, że uknuli to w nocy żeby dokopać PO?
Jedynie z czym mogę się zgodzić, to fakt iż ta decyzje podzieli Polskę jak nigdy i zepsuje podniosły nastrój.

Użytkownik osiris edytował ten post 13.04.2010 - 20:31

  • -1

#27

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Znaczy uzupełnię jeszcze, że pewnie połowa z tych królów pochowanych na Wawelu to z pewnością sk.. byli. Ale któż to dzisiaj kontestuje, komu by się chciało? Kiedyś przy chowaniu nie było takich dylematów, nie było też alternatywy. Dzisiaj mam wiele miejsc pochówku w Polsce i każde z nich osnute jest jakąś symboliką. Namnożyło się wiele tęgich głów, dyskutantów, wyroczni hmm

Miałam tylko nadzieję, że się nie mylę. Że przez (przynajmniej) tydzień nasz kochany naród odpuści sobie waśnie polityczne i napierdzielanie na Lecha Kaczyńskiego. Teraz każdy pyta, cóż ten człowiek takiego zrobił dla Polski, żeby go razem chować koło wielkich królów, Piłsudskiego czy Sikorskiego? A tak w ogóle to przecież zły człowiek był. Takie rzeczy na forach właśnie obserwuję, a na facebooku to już bez cenzury nawet ;]

Uważasz, że uknuli to w nocy żeby dokopać PO?


Osirisku, czy Ty naprawdę myślisz, że ja wszystko konotuję z polityką? Mówię tylko, kto personalnie za tę decyzję odpowiada. To wszystko. Absolutnie zero podtekstów i broń Boże nawiązań do areny politycznej.
  • 0



#28

Stefan889.
  • Postów: 4
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Myśle ze wawel jest nieporozumieniem w takiej sytuacji ale to swiadczy tylko o tym ze sa 'rowni i rowniejsi' załoga samolotu tez powinna byc godnie pochowana. ŚP Prezydent był skromnym człowiekiem i wawel w tej sytuacji jest nienajlepszy
  • 0

#29 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Bronisław Geremek - wybitny patriota, tragicznie zmarły w wypadku?


Jak to przeczytałem to aż osłabłem. No i oczywiście współczuję interpretacji słów wybitny oraz patriota.
  • 1

#30

Marok.
  • Postów: 129
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

za jakieś sto lat czy ktoś będzie się nad tym zastanawiał ze zwiedzających, czy ten prezydent zasłuzyl na spoczynek w tym miejscu?


Też myślałem w tych kategoriach. Nie mniej jednak, w mojej ocenie to okoliczności tragicznej i nieprzewidywalnej katastrofy przeważyły, aby wpisać się w charakter miejsca pochówku. Uważam, że należy rozdzielić dwa aspekty tego wydarzenia. Pierwszy to jego tragizm i wyjątkowość w skali świata powodujący, że Polska jest na ustach całego świata. Mam na myśli np. zwrócenie uwagi świata na wydarzenia w Katyniu, już jest o tym głośno na przykładzie zainteresowania filmem "Katyń" Wajdy (vide: click).

Zadaje jednak pytanie, czy obywatele lub przedstawiciele państw, którzy mają zamiar uczestniczyć w sobotę w Warszawie i/lub w niedzielę w Krakowie w uroczystościach pogrzebowych zrozumieją, dlaczego będzie pogrzeb na Wawelu a nie w Warszawie? czy rozumieją symbolikę tego miejsca? Założę się, że nie, chyba że są biegli w historii Polski.

p.s. Obama wybrał Kraków Cilck

Użytkownik Marok edytował ten post 13.04.2010 - 20:58

  • 0


 


Dodaj odpowiedź



  

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych