Skocz do zawartości


Zdjęcie

OOBE - pytania i odpowiedzi


  • Please log in to reply
591 replies to this topic

#586

Camadria.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Trochę odgrzebię temat, ale ten chyba można ;)
Ogólnie kiedyś trochę się bawiłam z OOBE, bez jakichś większych rezultatów, z kilkoma porządnymi wibracjami, z nielicznymi, bardzo niewyraźnymi "wizjami" (pamiętam tylko jakichś trzech mnichów w brązowych szatach oraz domek na skraju klifu, to były dwie oddzielne wizje). Zostawiłam sprawę, czasami jeszcze próbowałam, ale zasypiałam zanim się porządnie zrelaksowałam. Wczoraj jednak dopadło mnie coś wyjątkowo dziwnego, bo ledwo położyłam się do łóżka, nawet nie zdążyłam zamknąć oczu i ogarnęły mnie wibracje, które czułam przy wcześniejszych próbach OOBE. Całkowicie świadome, z pełnym czuciem swojego ciała, ale dodatkowo bez dyskomfortu i kołatania serca, które odczuwałam kiedyś. Po prostu leżałam i miałam wrażenie, że całe moje ciało "pływa" na boki. Próbowałam poddać się temu uczuciu, ale niestety nie udało mi się osiągnąć nic szczególnego poza jeszcze głębszym uczuciem "zapadania się" i lekkości. Nie wiem ile to trwało, wydawało mi się, że przynajmniej 5 minut, pewnie mniej, potem niestety przesadziłam z usiłowaniem skupienia się na tym, by "wstać" i wróciłam do rzeczywistości. Potem oczywiście jak zawsze po takiej "zabawie" czułam się tak niesamowicie wypoczęta, zrelaksowana i rozbudzona, nie mogłam zasnąć przez kolejne 2 godziny, co normalnie w moim przypadku jest nie do pomyślenia, bo codziennie padam dosłownie w locie na poduszkę. Pierwszy raz zdarzyły mi się takie samoistne wibracje. Czy warunki atmosferyczne mogą wpływać na takie stany? Wczoraj było bardzo wysokie ciśnienie, cały dzień szumiało mi w uszach i głowie mimo, że nic "niedozwolonego" nie piłam, własne ciśnienie miałam ok :) Było to naprawdę przyjemne doświadczenie, zwłaszcza, że zawsze lubiłam ten stan, ale za każdym razem niepokoiło mnie to, że serce waliło jak oszalałe, a tym razem organizm był całkowicie spokojny, jakby wpadł w stan absolutnego wewnętrznego raju... Czy to mógł być jakiś nagły i niepohamowany wstęp do OOBE czy mój mózg zdurniał zmęczony całym dniem? O.o


  • 0

#587

beithe.
  • Postów: 16
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wszystkie badania naukowe nad OBE obalaja jego istnienie. Robiono badania z ludzmi ktorzy byli w OBE doswiadczeni i chowano przedmioty na szafkach pod sufitem i w innych pokojach bez wiedzy bioracych udzial w eksperymencie. Osoby opisywaly pokoje bardzo dobrze.... tylko bez tych ukrytych i dodanych rzeczy - sugerujac ze zwyczajnie uzywaly swojej wyobrazni. Co wiecej OBE jest czeste u pacjentow ktorym robi sie operacje na mozgu - zazwyczaj kiedy dotknie sie okolicy nazywanej TPJ (temporo parietal junction), którea odpowiedzialna jest miedzy innymi za wyobraznie. Jeden z moich profesorow dal nawet rade wywolac przeciwienstwo OBE (probujac wywolac wrazenie OBE poprzez elektryczna nieinwazyjna stymulacje mozgu - TMS) - uczucie zapadania sie w sobie i wrastajacej ciezkosci - TMS+ zaburzenie błędnika. OBE w kontekscie w jakim jest tutaj przedstawiane nie ma żadnego naukowego poparcia, a anegdotalne informacje sa stronnicze i w wiekszosci bledem systematycznym. OBE jako doswiadczenie osobiste, ktore nie jest rzeczywiste (jak sny, halucynacje etc) to tak.

 

Troche sceptycyzmu w życiu moi drodzy...

Przydatna bibliografia:

http://www.jneurosci.../25/3/550.short

https://academic.oup...nd-autoscopy-of

http://www.sciencedi...079612305500256

 

 http://www.neardeath...ation_AWARE.pdf (jedno z najwiekszych na swiecie badan nad OBE i NDE)


  • 4

#588

Captaii.
  • Postów: 16
  • Tematów: 0
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Osoby które doświadczały OBE twierdzą, że otoczenie jest tak samo realistyczne i szczegółowe jak w rzeczywistości. Czy to nie jest wystarczający argument za tym iż nie jest to wytwór wyobraźni? Przecież dla porównania sny, będące jedynie projekcją umysłu są strasznie nieszczegółowe, nierealistyczne, no widać gołym okiem, że to zupełnie inny poziom realistyczności niż świat na jawie. Więc czy uważacie, że mózg jest w stanie wytworzyć świat 3D, który jest tak samo realistyczny, szczegółowy i dokładny jak świat fizyczny i dzieje się to tylko w głowie, tak jak sen? I skoro tamten świat jest tak samo realistyczny, to właściwie skąd wiadomo który jest prawdziwy? A może ten tutaj też jest tylko wytworem umysłu i wszystko dzieje się w umyśle? Dobre pytanie.


  • 0

#589

Trylion.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@ Up

 

 

Rzeczywistość /prawda/ jest. Rzeczywistości nie da się skopiowac.

Te 2 "światy" różnią się od siebie,lecz żaden z nich nie jest prawdziwy.To iluzje umysłu.




Uczucie zapadania sie w sobie i wrastajacej ciezkosci - TMS+ zaburzenie błędnika.

Potwierdzam to własnym doświadczeniem.

 

Jeśli odnosisz się do przedmówcy to cytowanie jest zbędne, szczególnie jeśli robisz to podwójnie  :> 

TheToxic


  • 0

#590

Churchyard dweller.
  • Postów: 356
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

@Captaii

"Osoby które doświadczały OBE twierdzą, że otoczenie jest tak samo realistyczne i szczegółowe jak w rzeczywistości. Czy to nie jest wystarczający argument za tym iż nie jest to wytwór wyobraźni?"

Nie jest. Wklejam ponizej wypowiedzi osoby, ktora wielokrotnie wychodzila z ciala:

"1. Czy w OBE rzeczywiście wychodzimy z ciała.
- Być może, ale może to być jakaś szczególna projekcja świadomości. Niezbadana funkcja mózgu powodująca złudzenie wyjścia z ciała, albo rzeczywiście wyjście

Podczas wyjścia lądujemy w świecie stworzonym przez nasz umysł.. Który jest kopią (ale nie wierną) rzeczywistości fizycznej. Nazwa tego obszaru to wg. DS. OSPUO. Jako ze jest to świat stworzony przez nas to jesteśmy tam właściwie bogiem.

7.Co można robić w OSPUO.
- Właściwie wszystko co w świadomym śnie. OBE różni się tym od LD tym że posiadamy z reguły większą świadomość i jest niesamowicie wprost realne.

8. Czy można dokopać koledze lub podglądać koleżanki w OBE.
- To jest jedno z największych nieporozumień w przeżywaniu OBE dla początkujących. Nie wiem czy komuś na tym forum udało się znaleźć w świecie fizycznym. Każdy z reguły ląduje w świecie wykreowanym przez swój umysł czyli w OSPUO. Tak, że niestety nie można podglądać koleżanek czy odwiedzić kolegi. Oczywiście takie odwiedziny mogą mieć miejsce, ale to będzie jedynie świat alternatywny. Tak że odwiedzając kolegę okaże się że zamiast np spać to ogląda telewizję co później w realu oczywiście się nie zgadza. Początkujący w OBE poszukują często potwierdzeń tzn. tą książkę przesunąłem czy strąciłem kwiatek, ale niestety to wszystko się odbywało w OSPUO a nie w realu i niestety nie można uzyskać potwierdzenia.
Przebywanie ciałem astralnym w świecie fizycznym sam Monroe porównał do nurkowania na głębinach bez sprzętu. Niby możliwe, ale bardzo ciężkie. Odsetek takich wyjść w porównaniu z resztą jest naprawdę niewielki."

http://www.oobe.pl/p....html#entry6995

Koles wierzy w prawdziwosc Oobe, ale sam pisze ze to kreacja umyslu. Kluczowe jest ostatnie zdanie. OBE do swiata realnego to znikomy procent wszystkich wyjsc i wszystkie znaki na niebie i w piekle wskazuja ze jest to jedynie pobozne przekonanie Monroe i innych, a de facto rowniez zludzenie.
  • 0

#591

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na obecnym etapie wymiany zdań i "szeroko rozumianej wiedzy" o zjawisku oobe poziom wiedzy o tym zjawisku jest właśnie taki iż zostało ono zakwalifikowane jako złudzenie czy też fantazmat, podobnie zresztą jest w przypadku świadomego snu, ponieważ nieświadomym mało kto się zajmuje, no może poza osobami posługującymi się "sennikami", oczywiście opinia powstała w oparciu o ... domniemanie i przekonanie osób które same powyższych stanów nigdy nie doświadczyły.

 

Ocenę projektu wystawiają osoby nie potrafiące wejść w stan oobe?  oraz nie umiejące wywołać świadomego snu? 

 

Moim zdaniem podstawową kwestią są różnice kwalifikujące poszczególne stany. 


  • 0



#592

CandyFlossWizard.
  • Postów: 2
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hej, pozwolę sobie dorzucić swoje trzy grosze. Zjawisko OOBE fascynuje mnie od kilkunastu lat, więc sporo się naczytałem w tym temacie. Niestety, nigdy nie wystarczyło mi cierpliwości, żeby zacząć na poważnie praktykować, jednak miałem w swoim życiu kilka doświadczeń "poza ciałem". Na chwilę obecną na podstawie swoich doświadczeń stwierdzam, że OOBE nie ma nic wspólnego ze światem fizycznym. Za każdym razem kiedy wyszedłem, a działo się to w bardzo "książkowy" sposób z wibracjami etc., widziałem swoje ciało w zupełnie innej pozycji niż było w rzeczywistości. Dostrojenie miałem za każdym razem fatalne, ale układ mojego pokoju był faktycznie zgodny z rzeczywistością. Jeśli chodzi o świat za oknem to wyglądało to jak w klasycznym śnie - wszystko było znajome, niby to samo miasto, niby ta sama dzielnica a jednak wszystko było inne. Budynki były innej wielkości, w innych konfiguracjach, liczbie, dlatego tym bardziej uważam, że nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością.

 

OOBE to inaczej Projekcja Astralna, czyli jak sama nazwa wskazuje mamy tu do czynienia ze światem astralnym i na tym pojęciu planuję skupić swoje dalsze dociekania. Spotkałem się z opinią, że jest to swego rodzaju "sfera" otaczająca Ziemię utworzona z myśli wszystkich ludzi. Coś na kształt "internetu" po którym możemy się przemieszczać i to co tam znajdujemy jest albo wytworem naszej wyobraźni, albo kogoś innego. Taka koncepcja też wydaje mi się mało prawdopodobna, ale na pewno bardziej niż to, że po wyjściu z ciała idziemy sobie do sąsiadów zobaczyć co robią.


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych