Skocz do zawartości
Zdjęcie

Prawdziwe symbole masońskie


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

Templariusz
 • Postów: 499
 • Tematów: 35
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika


Wstęp

"W masonerii wszystko jest symbolem"

Symbole masonerii były wiele razy błędnie interpretowane, w oczach kościoła katolickiego miały znaczenie seksualne...
Czas rozwiać wszelkie wątpliwości, te symbole oraz ich opisy pochodzą od samego źródła.


Znakiem "firmowym" i uniwersalnym masonerii jest węgielnica (u dołu) i cyrkiel (u góry), najczęściej z wpisaną w środek literą G.


Dołączona grafika


# Cyrkiel - symbol mądrości, wiedzy, rozumu, sojuszu wiedzy z inteligencją tudzież nauk ścisłych.
# Węgielnica - symbolizuje porządek, uczciwość i szczerość; emblemat Czcigodnego loży.

Świątynia Salomona - świątynia ludzkości, wiedzy i doskonalenia; symbol celu, a zarazem samego związku wolnomularskiego.
# Kamień - pojęcie symboliczne zaczerpnięte z mularstwa operatywnego, mason uważa siebie samego za kamień, który jest składnikiem budowy Świątyni; mason pracuje nad obróbką symbolicznego kamienia: jako uczeń obrabia surowy kamień dopóki nie uzyska formy kubicznej, jako czeladnik buduje z kamieni kubicznych ściany Świątyni, jako mistrz pracuje nad budową sklepień.
# Fartuch - symbol pracy.
# Kolumny:

* Dwie - Jakin i Booz - stoją przy wejściu wewnątrz każdej loży. Odwrotnie niż w świątyni Salomona, gdzie umiejscowione były przed wejściem, na zewnątrz. Zwykle kolumna Booz jest kolumną północy, a Jakin - południa, choć np. w tradycji Wielkiego Wschodu Francji rzecz ma się na odwrót. Generalnie kolumna południowa związana jest z czeladnikami i symbolizuje stabilność oraz szczerość. Kolumna północna kojarzy się z miejscem najsłabiej w loży oświetlonym i dlatego zasiadają pod nią uczniowie, którzy posiadają najniższy stopień masońskiego wtajemniczenia.

* Trzy - symbol trzech kolumn rozpowszechnił się od Renesansu, pod wpływem alchemii, oznaczać one mają Mądrość, Moc i Piękno. Trzy kolumny stoją symbolicznie w każdej loży i są nimi: Czcigodny Mistrz (Wschód), Pierwszy i Drugi Dozorca (Południe i Północ).

# Młotek - symbol władzy i woli, mocy, pracy, działania. W masonerii używany w czasie posiedzeń loży dla rozpoczynania poszczególnych etapów posiedzenia. Uderzeniem młotka zaczyna się i kończy posiedzenie loży.
# Pion - symbol równowagi i prawa moralnego.
# Poziomica - symbol równości i harmonii.
* Gwiazda Płomienista - gwiazda wolnej myśli.
* Słońce - symbol rozumu, intelektu, rozsądku, światła, a także jedno z trzech „małych" świateł w loży: słońce, księżyc i mistra loży. Słońce występuje w mitologii starożytnej jako bóstwo.
* Gwiazda - często występujący w masonerii symbol światła, wiedzy.
* Świetlisty Trójkąt, czyli delta, to symbol Nauki. Oko w jego środku oznacza świadomość, mądrość. W tradycjonalistycznej masonerii - Wielkiego Architekta. Zob. herb Radzymina. Czy jest symbolem masońskim?
* Miecz Ognisty - miecz z klingą w kształcie płomienia, symbol żywej myśli i czujności (posługuję się nim Czcigodny pasując adepta na masona).
* Akacja – symbol nieśmiertelności, także wolnomularskiego dążenia ku światłu.
* Cedr - symbol wieczności (cedr to długowieczne i potężne drzewo osiągające 40 m, z rodziny sosnowatych). W masonerii często występuje symbol cedru libańskiego pochodzącego z gór Libanu (cedrus libani, cedar of lebanon), który jest uznawany za narodowe drzewo Libanu, występujący na fladze Libanu, zwanego też "krainą cedrów". To tego cedru używano do budowy Świątyni Jerozolimskiej (3 Krl 5,6,7) oraz Arki Przymierza. Jest często wymieniany w Biblii, często również pojawia się w legendach wolnomularskich, zwłaszcza dla wyższych stopni.
* Kogut - symbol czujności.
* Pelikan - symbol ofiarności (legendarny pelikan karmił własną krwią swe pisklęta), symbol często używany w masonerii szkockiej wyższych stopni.
* Pszczola, ul pszczeli - symbol pilności i pracowitości.
* Szpada - dawniej (przed 1789) symbolizowała równość wszystkich braci (tylko w lożach nieszlachcic mógł nosić szpadę); obecnie symbolizuje walkę, którą wolnomularze muszą prowadzić w obronie sprawiedliwości i prawdy.
* Sztylet - symbol zemsty, zawiści i zwątpienia. Rekwizyt używany przy inicjacji czeladnika, nawiązujący do starej legendarnej tradycji zabicia mistrza Hirama przez wiarołomnych czeladników. W stopniach rycerskich wiązano go z tzw. zemstą Molay'a.

Litera G - monogram słów:

1. Generacja - siła kolejnych pokoleń
2. Grawitacja - siła rządząca ruchem ciał i materii, siła przyciągająca braterstwo serc wolnomularzy
3. Geometria - fudament nauk ścisłych, bez nich skazani jesteśmy na próżne spekulacje
4. Geniusz - inteligencja umożliwiająca odkrywanie sprawiedliwości i prawdy
5. Gnoza - najgłębsza i najpłodniejsza wiedza moralna, siła postępu


Dołączona grafika


źródło: wirtualny wschód wolnomularski
 • 1#2

Entarion
 • Postów: 1
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No to się nazywają symbole masońskie w skrócie. Dobrze wytłumaczone. Podobno sam jesteś masonem? Też bym chciał żeby przyszło do mnie paru gości z zaproszeniem.
 • 0

#3

Templariusz
 • Postów: 499
 • Tematów: 35
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Żeby nie było, póki co to staram się zostać masonem ale myślę że czeka mnie jeszcze parę lat ciężkiej pracy.
 • 0#4

Córa Koryntu

  Altair

 • Postów: 4504
 • Tematów: 82
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie zawsze jest warta. Czasem efekty nie usprawiedliwiają kosztów. Nie wiem jak wygląda staranie się o bycie masonem, ale chyba jest to dość zajmujące.
 • 0#5

Templariusz
 • Postów: 499
 • Tematów: 35
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A po co mieć pasję, zainteresowania ? Tak po za tym to każdy ma własny powód by zostawać masonem, ty akurat nie chcesz nim być, w porządku każdy ma własna wolę, i myślę że coś jak "po co zostawać masonem" nie ma większego sensu, ponieważ jak już mówiłem każdy ma swój powód.
 • 1#6 Gość_Dolg

Gość_Dolg
 • Tematów: 0

Napisano

Nie ma to jak skopiowac i wkleic. Mógłbyś chociaz pare słów pozmieniac, a co do maseonerii to jest to bardzo ciekawa organizacja. 
Moim zdaniej obrzadek szkocki jest lepszy - mozna tam byc ateistą i trzeba tylko 18 lat.  Ale niestety takiej lozy w Polsce nie ma.
Wolnomularstwo słuzy do tego by zdobywac wiedze i dzielic się nią. 

Użytkownik Hellmaker edytował ten post 31.03.2010 - 13:15
Literówki...

 • 0

#7 Gość_Dolg

Gość_Dolg
 • Tematów: 0

Napisano

templariusz ty jesteś masonem?
o ja....
Nie tylko ty.Jeśli tak to z jakiej loży?
 • 0

#8

Templariusz
 • Postów: 499
 • Tematów: 35
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Widzę tu małą grę nie będę więcej z nim dyskutował (nie zrozumcie mnie źle) ale chyba wiem o co chodzi Dolg, znasz mnie chyba z innego forum prawda ?
 • 0#9 Gość_Dolg

Gość_Dolg
 • Tematów: 0

Napisano

Loża wolnomularska

Masoneria stworzyła system wtajemniczeń (stopni), których przejście wiąże się z alegorycznym poznawaniem prawd metafizycznych i moralnych. Podstawowe stopnie inicjacji masońskiej (tzw. masonerii błękitnej) to uczeń, czeladnik i mistrz.

Ponadto istnieją systemy wyższych wtajemniczeń (tzw. masoneria czerwona, czarna, biała), z których można wymienić Ryt Szkocki Dawny i Uznany, Ryt Francuski Nowoczesny, Ryt York, Ryt Szwedzki, Ryt Memphis-Misraim etc.

Rozróżnia się stopnie uniwersalne (masoneria błękitna, od 1. do 3.) i stopnie wyższe, których liczba zależy od Rytu.

Masoneria wykształciła skomplikowane obrządki wywodzące się z ob. stosowanego w lożach średniowiecznych masonów operatywnych, wzbogaconego o współczesne elementy.

Oto one:

    * otwarcie i zamknięcie loży masońskiej
    * podniesienia kandydata do odpowiedniego poziomu wtajemniczenia. W czasie wypełniania tego obrządku adeptowi zdradzane są pewne tajemnice oraz przekazywane słowa konieczne do komunikacji między braćmi oraz gesty pozwalające ich rozpoznać. W czasie inicjacji adept składa także przysięgę, w której zobowiązuje się utrzymać w tajemnicy wszelkie informacje uzyskane w loży. W czasie przysięgi opisuje się także rodzaj kary, jaka ma go spotkać w wypadku zdradzenia tajemnicy. Wykonanie kar ma się wiązać z torturami i z wyjątkiem pierwszego stopnia wtajemniczenia kara jest śmiertelna. Dziś jest to bardziej element tradycji niż realnych zasad.

Rytuały masońskie mają umacniać braterską więź, poczucie wspólnoty braterstwa  i tożsamości, a także wprowadzać odpowiednią podniosłą atmosferę sprzyjającą refleksji. Podczas prac wolnomularze noszą białe rękawiczki i fartuszki (kobiety – suknie).

Językiem prac lożowych w Polsce jest język polski. W XVIII i XIX wieku bardzo często na całym świecie używano francuskiego, na początku XX wieku eksperymentalnie w Szwajcarii wprowadzano esperanto podczas spotkań międzynarodowy.

Edit [03.04.2010]: Hellmaker
Tematy połączono
 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u