Skocz do zawartości


Zdjęcie

Miasta widma


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

pawaw1.
  • Postów: 604
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Miasta widma

Natrafiłem w sieci na artykuł o opuszczonych/ wymarłych miastach. Niektóre z nich przewinęły się już przez to forum. Pewnie o niektórych słyszeliście, a o innych nie. Jedne wymarły przez konflikty zbrojeniowe, a inne przez katastrofy i kataklizmy. Postanowiłem się zwami tym podzielić i trochę poszperałem po necie. Nie będę się rozpisywał we wstępie tylko życzę miłego przeglądania tematu...
 

Oradour-sur-glane, Francja


Car_in_Oradour-sur-Glane4.jpg

3-14.jpg

(w skrócie)
W Oradour-sur-Glane czas się zatrzymał 10 czerwca 1944 roku. Właśnie wtedy oddział niemieckich wojsk Waffen-SS wymordował niemal całą ludność miasteczka. Zamordowano wówczas 642 osoby - mężczyzn, kobiety i dzieci. Przeżyła tylko jedna kobieta, pięciu mężczyzn oraz dziecko. Na pamiątkę tego wydarzenia ruiny Oradour-sur-Glane pozostawiono w oryginalnym stanie.
 

oradour-sur-glane-cemetery.jpg

( szczegółowo)

W czerwcu 1944 roku, gdy w Normandii wylądowali alianci, oddziały ruchu oporu z departamentów środkowej Francji, ulegając przedwczesnym apelom dowództwa FFI wszczęły walki m.in. w rejonie Limoges przez który podążała na północ 2.DPanc SS "Das Reich".
7 czerwca 1944 r., w mieście Tulle partyzanci oblegali niemiecką załogę z 3. batalionu 95. pułku Policji Bezpieczeństwa. Na odsiecz, z trudem odpierającej ataki dobrze uzbrojonych partyzantów załodze, pospieszyła część pułku SS "Der Führer". Esesmani bez trudu przedarli się przez pierścień okrążenia i wyparli partyzantów z zajętej przez nich części miasta, znajdując w niej zmasakrowane zwłoki 40 Niemców, którzy poddali się wcześniej francuskiemu ruchowi oporu.
W odwecie za zabitych 40 żołnierzy niemieckich, powieszono w Tulle 99 mężczyzn.

W tym samym czasie w ręce Francuzów dostało się dwóch oficerów z dywizji, SS-Obersturmbannführer Gerlach i SS-Sturmbannführer Kampfe. Oficerowie byli bardzo źle traktowani przez partyzantów, którzy po pobiciu zastrzelili Kampfego, (jego ciało odnaleziono dopiero po wojnie).
Gerlachowi udało się w końcu uciec i zdać relację o całym wydarzeniu dowódcy pułku "Der Führer", SS-Standartenführerowi Stadlerowi. Z jego relacji wynikało, że partyzanci zawieźli obu oficerów do miejscowości Oradour-sur-Glane. Stadler wysłał tam SS-Sturmbannführera Otto Dickmanna na czele kompanii żołnierzy z zadaniem przeprowadzenia rozpoznania sytuacji w tej miejscowości.
Do 10 czerwca 1944 roku wojna omijała Oradour, zresztą okolica nie była odpowiednia dla działań francuskiego ruchu oporu. Jednostka SS otoczyła miejscowość a Dickmann nakazał burmistrzowi zgromadzenie mieszkańców i wszystkich obecnych na rynku w celu sprawdzenia dokumentów. Ironią losu był fakt, że tego dnia miejscowość odwiedziło dużo okolicznych mieszkańców dokonujących zakupów oraz duża ilość dzieci w celu przeprowadzenia badań lekarskich. Na rynku oddzielono mężczyzn od kobiet i dzieci, mężczyzn zamknięto w pięciu garażach i stodołach a kobiety i dzieci zaprowadzono do kościoła, gdzie zostały zamknięte. Po przeszukaniu miejscowości w poszukiwaniu broni i partyzantów, rozpoczęto pacyfikacje.

Jean-Marcel Darhout, w owym czasie miał 20 lat, relacjonuje tamte wydarzenia:
"Spędzili nas wszystkich na plac w Oradour i oddzielili kobiety i dzieci od mężczyzn. Ucałowałem żonę i matkę, widziałem je wtedy po raz ostatni... Kobiety i dzieci zaprowadzono do kościoła. Nas, mężczyzn, ustawiono pod murem, twarzą do ściany, a potem zaczęto wypytywać, gdzie trzymamy ukryta broń. Nie mieliśmy żadnej broni i nie czuliśmy też strachu. Niemcy zawlekli nas do dużej stodoły i rozpoczęli szczegółową rewizję. W pewnej chwili żołnierze zaczęli zamiatać szczotką podłogę, tak aby móc ułożyć się na niej z karabinami maszynowymi - i nagle wszystko potoczyło się błyskawicznie. Otworzyli do nas ogień, potem zapadła grobowa cisza, straszliwa cisza. Po chwili zaczęli podchodzić bliżej, rozmawiając ze sobą, usłyszałem też, jak ładują broń: klak, klak. Nigdy nie zapomnę tego dźwięku. I znowu rozległy się wystrzały: to były strzały dobijające. Poczułem buty na swoim ramieniu i usłyszałem kolejny huk wystrzału. Pocisk był przeznaczony dla Josepha, który leżał na mnie. Joseph uratował mi życie".
Zainteresowanych szczegółowym opisem tej i innych zbrodni, odsyłam do książki Lorda Russella "Pod biczem swastyki".
Tego dnia esesmani wymordowali 642 osoby (inne źródła podają liczbę ofiar na 648), w tym:
245 kobiet,
207 dzieci,
190 mężczyzn.

Po wojnie ustalono straty na 393 stałych mieszkańców, 167 ludzi z okolicy, 33 ludzi z Limoges i 55 z innych miejscowości. Po dokonanej zbrodni rozpoczęto grabienie po czym spalono całą miejscowość.
Po powrocie Diekmanna, Stadler wściekły z powodu przekroczenia rozkazów przez podwładnego, zażądał zwołania sądu wojennego pod przewodnictwem dowódcy dywizji, SS-Brigadeführera Lammerdinga. Wkrótce jednak Diekmanna trzeba było zwolnić z aresztu na skutek trudności kadrowych wywołanymi dużymi stratami.
Zanim sąd zakończył rozpoznawanie sprawy, Diekmann poległ w walce. Obrońca Diekmanna podkreślał, że działał on w stanie silnego wzburzenia, po śmierci Kampfego, który był jego bliskim przyjacielem i jeńców z Tulle, a dodatkowo w drodze do Oradour jego ludzie natkneli się na punkt medyczny Wehrmachtu, w którym partyzanci zmasakrowali rannych, a personel medyczny związali i spalili żywcem w sanitarkach. Nawet jeśli to prawda, w niczym nie usprawiedliwia to zbrodni w Oradour.

W 1953 roku odbył się proces 21 z 200 żołnierzy SS (inne źródła podają liczbę 120), którzy brali udział w masakrze, w tym 14 Alzatczyków. Z wyjątkiem jednego Niemca wszystkich skazano na śmierć. Wyrok śmierci otrzymało ponadto 25 Niemców sądzonych zaocznie. Wyroki Alzatczyków objęła amnestia, wyroki większości Niemców złagodzono do 5 - 12 lat więzienia.
Wyroki śmierci podtrzymano i wykonano jedynie na dwóch osobach.

Zbrodniczy charakter akcji przeprowadzonej w Oradour nie budzi żadnych wątpliwości i nawet związek weteranów SS, przyznał po wojnie w jednej ze swoich publikacji, że dowódca kompanii dopuścił się w tym przypadku jawnego wykroczenia.

Źródło 1
Źródło 2
Źródło 3
 

***


Prypeć, Ukraina


czarnobyl_tour_2012093.jpg

2_40-589x490.jpg

maxresdefault.jpg

 
26 kwietnia 1986 roku, po awarii czarnobylskiego reaktora jądrowego doszło do masowej ewakuacji miasta Prypeć. Miasto i okolice opuściło w pośpiechu prawie 50 tys. osób, pozostawiając po sobie większość dobytku. Łącznie przesiedlono ok. 350 tys. osób. Dziś promieniowanie jest na tyle słabe, że miasto służy jako atrakcja turystyczna.
Więcej info tutaj

Źródło

 

***


Craco, Włochy

1031.jpg

z10640120IH,Craco--Wlochy.jpg

Craco to miasto we Włoszech, wybudowane na zboczu wzgórza. Do 1963 roku było jeszcze zamieszkane przez około 1800 ludzi. Złe warunki mieszkalne, trzęsienia ziemi i obsuwanie się skalnego urwiska spowodowało, że mieszkańcy zostali przesiedleni do pobliskiej wioski. Dziś Craco świeci pustkami i popada w ruinę.

To malownicze miejsce należy do typowo średniowiecznych skupisk ludzkich, zbudowanych na skalistych terenach. Powstanie miasta datuje się na ok 1060, kiedy to Craco było pod wpływem jednego z największych wówczas arcybiskupów. Skutki bliskich powiązań z kościołem są widoczne w sposobie budownictwa i ilości kapliczek, które rozsiane są po całym miasteczku. W XIX wieku populacja miasteczka przekroczyła 2 tysiące osób. To kwitnące, odosobnione miejsce upadło po zastraszającej ilości nawiedzającej je trzęsień ziemi i huraganów. Na początku XX wieku ludzie z Craco emigrowali do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu "Amerykańskiego Snu", zostawiając opactwo niemalże puste. Ostatecznego rozrachunku dokonała epidemia, która w połowie XX wieku wygnała resztę mieszkańców w inne tereny świata.

Źródło 1
Źródło 2

 

***


Borne Sulinowo, Polska


TJBorneSulinowo2007_1.jpg

Borne Sulinowo to miasto, którego przez kilkadziesiąt lat nie było na mapach Polski. Położone jest w woj. zachodniopomorskim nad jeziorem Pile. Do roku 1992, kiedy to wyjechał ostatni transport żołnierzy radzieckich, Polacy nie wiedzieli o istnieniu tego całkiem dużego miasta. Nie było go na żadnych mapach, ani w dokumentacji ewidencji dróg. Dziś wjeżdżając do Bornego widzimy ludzi z koszykami pełnymi grzybów. Budynki mieszkalne są gęsto przetykane drzewami. W zasadzie jesteśmy w mieście, ale trochę tak, jakby się było w lesie.

Co do tej miejscowości to odsyłam do tematu założonego przez D.B. Coopera Miejsca wymazane z mapy Polski

Źródło

 

***


Kolmanskop, Namibia


481142971.jpg

Kolmanskop_header.jpg

Miasto było niegdyś osiedlem górniczym. Po I Wojnie Światowej zaczęło jednak podupadać i zostało prawie całkiem opuszczone. Obecnie część budynków została wyremontowana, dzięki czemu miasto jest popularnym celem wycieczek turystów z całego świata.
Kolmanskop zostało wybudowane od podstaw w ciągu 2 lat i znalazło się tam miejsce zarówno dla szpitala i szkoły, jak i kasyna czy ekskluzywnych budynków mieszkalnych. Po wybuchu pierwszej wojny światowej miasto zaczęło chylić się ku upadkowi (znaczną część mieszkańców stanowili Niemcy), a ostatecznie opuszczone zostało w 1950 roku. Obecnie większość budynków jest całkowicie zniszczona, jedynie kilka wciąż stoi - wśród nich teatr z zachowanymi w dobrym stanie wnętrzami.
 

Źródło 1
Źródło 2
 


***


Agdam, Azerbejdżan


ff207763d5cb6065032630f8e2c313e5,780,0,0


Agdam to miasto, które stało się "ofiarą" konfliktu Azerbejdżanu z Armenią o Górski Karabach. Nie było co prawda polem bitwy, ale gdy wojska armeńskie przejęły ten obszar całkowicie, zrujnowały i splądrowały go doszczętnie. Pierwotni mieszkańcy przenieśli się do innych rejonów Azerbejdżanu.

Źródło

 

***


Varosha, Cypr


_71938612_11.peoplewalkingonfamagustabea

Varosha to miasto położone na Cyprze. Do 1974 roku, kiedy to rozpoczęła się inwazja turecka, miejscowość była nowoczesnym i świetnie prosperującym centrum turystycznym. Mieszkańcy, zostawiając cały swój dobytek, opuścili miasto nadzieja szybkiego powrotu. Jednak Turcy w całości przejęli miasto i odcięli je całkowicie od reszty wyspy na ponad 30 lat. Przez cały ten czas miasto było opuszczone. Dziś stoją tam rozpadające się budynki – ślad po czasach świetności kurortu.

Więcej na temat tej miejscowości

Źródło
 


***


Hashima (Gunkanjima), Japonia


960-1078x516.jpg

Gunkanjima3.jpg

Japońska wyspa Hashima, potocznie zwana Gunkanjima, to jedna z 505 niezamieszkanych wysp w Japonii. Położona jest zaledwie 15 kilometrów od samego Nagasaki. W latach 1887–1974 służyła jako ośrodek wydobycia węgla. W roku 1975 roku została opuszczona przez wszystkich mieszkańców w związku z zaprzestaniem wydobycia przez koncern. Obecnie główną atrakcją wyspy są opuszczone, betonowe bloki oraz otaczający je falochron.

Źródło

 

***


Kłomino, Polska


k2.jpg

Kłomino to miejscowość oddalona o 12 km od Bornego Sulinowa. Miasto powstało w latach 30. ubiegłego wieku. Do roku 1945 było bazą wojsk niemieckich a do 1945 roku Armii Czerwonej i podlegało jej administracji. W roku 1993 zostało włączone do administracji polskiej. W przeciwieństwie do Bornego Sulinowa nigdy nie otrzymało praw miejskich i nie zostało zasiedlone. W okresie powojennym rozebrano ok.50 budynków poniemieckich, by odzyskać cegłę do budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Do 1992 roku w Kłominie mogło mieszkać nawet 5 tys.osób. Dziś jest to jedyne w Polsce miasto-widmo. Obecnie gruz z rozwalonych budynków jest kruszony i uzyskany materiał wykorzystywany do budowy dróg.

Temat o Kłominie założony przez ScOrPiOn'a Polskie Ghost Town

Źródło
 

***


Kowloon Walled City, Chiny


Girard_kowloon015.jpg

Kowloon Walled City inaczej nazywane jest Miastem Ciemności. Miejsce to było enklawą należącą do Wielkiej Brytanii w Hongkongu. Brytyjczycy nie mogli uporać się z narastającym napływem imigrantów do osiedla i pozostawili je samemu sobie. Miasto stało się wielkimi slumsami, bez ulic, wody i prądu. Stało się siedliskiem przestępczości i w końcu w 1984 roku podjęto decyzję o całkowitym jego wyburzeniu. Dokonano tego dopiero w 1993 roku.

Źródło
 


***


Czarnobyl, Ukraina

[center]
z19975633Q,Wesole-miasteczko--ktore-mial

23 lata po wybuchu reaktora w Czarnobylu, skutki tragedii są wciąż odczuwalne. Do katastrofy doszło 26 kwietnia 1986r. w wyniku wybuchu wodoru z reaktora jądrowego bloku nr 4, elektrowni atomowej w Czarnobylu. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Przed katastrofą w mieście mieszkało około 15 tys. osób. Obecnie przebywają tu tylko czasowo naukowcy. Miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów i byłych mieszkańców. Działa tu jeden sklep.

Więcej tutaj

Źródło
  • 17



#2

G Virus.
  • Postów: 87
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawy temat, chetnie zwiedzilbym ktores z tych miejsc :>

Użytkownik G Virus edytował ten post 21.03.2010 - 16:13

  • -1

#3

Imb.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@Up

Ja tak samo. ;)

Osobiście bardzo lubię takie klimaty (opuszczone miasta etc.), już od samych zdjęć takiej pustki czuć jakąś niepowtarzalną atmosferę. 


  • 0



#4

Noone.
  • Postów: 27
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mhmm... mam nadzieje kiedyś zabrać się na wycieczkę do Prypecia. Fakt, od miast tego typu bije jakaś niepowtarzalna atmosfera.. prawie ze magnetyczna która ciągnie mnie tam ilekroć przeglądam zdjęcia opuszczonych blokowisk, szkół, zarośniętych podwórzy.


"I don't know why, but I just love it here. It's so peaceful."
  • 0

#5

EpicFail.
  • Postów: 208
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

do tematyki wymarłych miast ja ze swojej strony dodam jeszcze chorwackie wioski położone przy starej drodze przez góry, prowadzącej do dubrovnika. tam można trafić na takie wymarłe zabudowania, które ciągną się całymi kilometrami. jakieś 170 km od zadaru jest na przykład taka wioska (chyba obrovac, nie pamiętam dokładnie), która ma jednego jedynego mieszkańca.

tamtejszy krajobraz jest bardzo zbliżony do tego na pierwszym zdjęciu przedstawiającym Agdam.

Użytkownik EpicFail edytował ten post 22.03.2010 - 15:44

  • 0

#6

Easy_Rider.
  • Postów: 333
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Myślałem, że w tym temacie będzie mowa o zjawiskach, jakie np. miało miejsce w Chinach w maju 2006 r. i było omawiane na tym Forum tutaj

Tego rodzaju miasta, jakie podano w poprzednich wypowiedziach - to zwykły real i temat raczej dla historyków, a nie dla poszukiwaczy zjawisk paranormalnych.
  • 0

#7

G Virus.
  • Postów: 87
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Easy_Rider, wg mnie takie miejsca maja swoj niepowtarzalny charakter i klimat. Jest z nimi rowniez zwiazane wiele tajemniczych historii, wiec temat mozna jak najbardziej umiescic na forum. Pozdrawim
  • 0

#8

Patrick Bateman.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tutaj duża galeria zdjęć z wyspy Hashima. Polecam.
  • 0

#9

fux777.
  • Postów: 88
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

chyba żartujesz że nie masz opisanego najbardziej znanego,ciekawego,interesującego miasta w historii jakim jest CENTRALIA czyli Silent Hill.Centalią miała być nazwana cała seria gier horrorów(Silent Hill) bo rzeczywiście tam ciągle pod powierzchnią pali się pożar,jest popiół na drogach i miasto jest opustoszałe-polecam poszukać i poczytać
  • 3



#10

Czarna.
  • Postów: 52
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja z ogromną chęcią chciałabym zwiedzić Czarnobyl acz kol wiek jak większość mówi takie miejsca mają swój niepowtarzalny klimat do którego mnie samą mocno ciągnie. :) Odwiedzić opuszczone miejsca coś niesamowitego oczywiście nie samemu tylko w towarzystwie kogos :)
  • 0

#11

Witchfinder General.
  • Postów: 425
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No to krótki opis miasta i trochę dodatkowych informacji:

Centralia to miasto w hrabstwie Columbia w stanie Pensylwania, w Stanach Zjednoczonych, obecnie prawie całkowicie opuszczone z powodu trwających od ponad 40 lat pożarów w znajdujących się pod miastem kopalniach węgla.

W maju 1962 roku, ogień zajął śmieci w opuszczonej kopalni i rozprzestrzenił się podpalając główną żyłę pokładów węgla, która po części przebiegała pod miastem. Większość mieszkańców opuściła to miasto, zostawiając swoje domostwa. Liczba mieszkańców przed katastrofą wynosiła 2761 osób, obecnie mieszka tam ich jedynie jedenaście. Jest to obecnie miejscowość w Pensylwanii o najmniejszej liczbie ludności.

Ogień płonie do dziś pod powierzchnią wielu akrów i stale się rozrasta. Na przestrzeni kilku mil znajduje się tyle węgla, że pożar może trwać nawet kolejne 250 lat. Na walkę z ogniem przeznaczono do tej pory ok. 7 mln USD. Dwie kopalnie zostały zalane wodą, jednakże ponownie wydobycie było niemożliwe.

Zdjęcia Miasta:
[http://www.offroader...ia/photos1.htm]


Źródło: Mój odnośnik

A tutaj trochę filmików z miasteczka:

http://www.youtube.com/watch?v=zhvlE-oqKvI&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=XTDAJMXZQKo&feature=player_embedded
  • 2



#12

Halbarad.
  • Postów: 13
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Haha, chyba żartujecie; w Polsce jak zresztą wszędzie, pełno jest mniejszych lub większych opuszczonych miejsc! Nie będę się tu rozpisywał, ani też oczywiście zachęcał do ich 'zwiedzania' bo to na serio może być niebezpieczne na przeróżne sposoby, ale dam linka do bardzo dużej strony poświęconej temu tematowi (mam nadzieję że nie będzie to wzięte za naruszenie regulaminu przez reklamowanie innych stron www;) ) LINK - Opuszczone Wejdźcie tam zamiast samemu się wybierać, chyba że z profesjonalistami. Przy okazji jest tam też obszerna galeria z Prypeci/Czarnobylu/Strefy oraz mnóstwa innych zagranicznych opuszczonych miejsc w Europie i świecie (nawet z Islandii).

Osobiście wspomnę tylko o jednym miejscu tam też udokumentowanym - opuszczonym kompleksie wypoczynkowym Kozubnik na skraju woj. śląskiego i małopolskiego. Tam można się poczuć jak w jakimś opuszczonym mieście, zwłaszcza że dookoła rozciągają się tylko góry i lasy. Poza tym w tej okolicy nie brakuje wielu mniejszych opuszczonych ośrodków wypoczynkowych. Kiedyś dawno temu z rodzicami przypadkiem na taki trafiłem w wcale niebezludnej okolicy - centralnie miedzy jednym polem domków kempingowych a drugim. Chcąc przejść od drogi do brzegu rzeki weszliśmy jakimś niby wjazdem, widząc dalej między drzewami jakieś budynki i w pewnym momencie zdaliśmy sobie sprawę że jakoś dziwnie to wszystko wygląda. Im dalej tym bardziej okazywało się to zaniedbane, wręcz zdewastowane.. I ani żywej duszy ;)
  • 0

#13

Patrick Bateman.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kowloon Walled City, Chiny

Zupełnie przypadkiem znalazłem dobrej jakości zdjęcie ów miasta. Proszę:

Dołączona grafika
  • 1

#14

Mariner.
  • Postów: 79
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To ja może wspomnę o opuszczonej jednostce wojskowej w Czołowie niedaleko Kórnika (20 km od Poznania).
52 15 11 96 N
17 01 48 74 E
  • 0

#15

Bajabongo.
  • Postów: 54
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawe są takie miejsca. Mało osób wie o takim zjawisku, a to całkiem fajne miejsce do kręcenie filmów :) Co prawda niezbyt bezpieczne, ale fajne :D
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych