Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wir Oregoński


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

octopus.
  • Postów: 82
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wir Oregoński
Kiedy znajdziesz się w tym miejscu, masz wrażenie, że przyroda zwariowała. Jeśli jedziesz konno, zwierzę instynktownie trzyma się z dala od tego miejsca. Ptaki raptownie zmieniają kierunek lotu i udają się w mniej denerwujące okolice. Nawet drzewa sprawiają wrażenie, że uległy wpływom siły, spod której nie mogą się wyzwolić: wewnątrz tego kręgu grawitacyjnego szaleństwa gałęzie rosną w dół, a pnie pochylają się w kierunku magnetycznej północy, chociaż nieopodal inne drzewa rosną prosto do góry.

Jest to słynne miejsce zwane Wirem Oregońskim. Leży nad brzegiem potoku Sardine, około 50 km od Grant's Pass w stanie Oregon. Wiadomo powszechnie, co się tam dzieje, ale nie wiadomo jak ani dlaczego.

Wir mierzy w przybliżeniu 50 metrów średnicy, ale badania wskazują, że jego rozmiar zmienia się co dziewięćdziesiąt dni. Ma kształt mniej więcej kolisty. Wewnątrz kręgu stoi stara drewniana szopa,która służyła niegdyś za stację pomiarową, lecz opuszczono ją w 1890 roku, gdy przyrządy przestały działać. Wówczas budynek stał na zboczu pagórka, około dwunastu metrów od brzegu wiru. Od kiedy ludzie wyprowadzili się, część pagórka przesunęła się do takiego położenia jak obecnie.

Szopa jest skrzywiona, ale trudno powiedzieć, czy to z powodu przyciągania, czy też za sprawą ruchów pagórka.

Kiedy wchodzisz do środka, znajdujesz się jakby w innym świecie. Czujesz potężne przyciąganie z dołu, jakby grawitacja nagle wzrosła. Mimowolnie pochylasz się pod kątem około dziesięciu stopni w kierunku kręgu. Jeśli chcesz się wyprostować, masz niepokojące uczucie, że coś ciągnie cię do środka; przyrządy wskazują, że tak właśnie się dzieje.

Wielu naukowców prowadzi eksperymenty w wirze, próbując rozwiązać jego zagadkę. Stalową kulę o wadze czternastu kilogramów powieszono na łańcuchu spuszczonym ze stropu stodoły. Turyści mogą zobaczyć, że ki«ła wisi pod kątem, podważając prawo grawitacji. Odchyla się wyraĽnie w kierunku środka kręgu. Z łatwością można ją pchnąć w tę stronę, natomiast trudno jest odciągnąć ją w kierunku obwodu wiru.

Wewnątrz nawet dym z papierosów zachowuje się inaczej. Wypuszczony w szopie obłok dymu zaczyna wirować coraz prędzej, dopóki nie zniknie.

Turystom pokazuje się i inne sztuczki. Na pochyłej desce stawia się pusty słoik, który sam wędruje pod górę. Dziecięca piłka z gąbki lub gumy, położona na ziemi blisko brzegu wiru, toczy się powoli do środka kręgu. Garść papierowych skrawków rzuconych w powietrze wiruje, jakby za sprawą niewidzialnego wiatraka.

To odległe leśne miejsce, gdzie natura zachowuje się jak szalona, dobrze znane jest Indianom, którzy solennie zapewniali pierwszych białych osadników, że okolica jest przeklęta. Blade twarze musiały jednak same to zobaczyć, a kiedy zobaczyły -zaczęły dociekać. I robią to do dziś.


http://ciekawi.blox....,13.html?378129
  • 0

#2

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Słyszałem o tym przypadku na świecie jest jeszcze kilka takich wirów, ale nie tak silnych jak ten.
  • 0



#3

kanji.
  • Postów: 27
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawe czy taki wir jest gdzieś w Polsce :D

P.S.
Mogłeś kilka fotek zamieścić ;)
  • 0

#4

MarX.
  • Postów: 18
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mogłeś kilka fotek zamieścić ;)

Prosze bardzo :)

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika


Dobra, styczy ;p

Chcecie wiecej?
Wejdźcie na google -> grafika -> Oregon Vortex
  • 0

#5

Bercik.
  • Postów: 353
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mógłby ktośp odać namiary na google maps albo world winda ? bo nie mogę tego znaleść ;/
  • 0

#6

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wiele słyszałem o tym miejscu. Pojawiały się różne spekulacje odnośnie źródła zaburzeń grawitacyjnych w tym rejonie. Jedną z teorii był fakt istnienia czarnej dziury gdzieś w tym właśnie "wirze". Bardzo chciałbym kiedyś odwiedzić owy "Wir oregoński", doświadczyć tego na własnej skórze.
Jest to jeszcze jedna z niewyjaśnionych tajemnic, które skrywa Ziemia.
  • 0



#7 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Podobny lecz mniejszy wir znajdujew się 70 km. dalej w stanie Kolorado , w miejscowości Camp Burch.
Występują tam podobne anomalie, ale z mniejszym nasileniem.
  • 0

#8

naomishi.
  • Postów: 15
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

badania wskazują, że jego rozmiar zmienia się co dziewięćdziesiąt dni.

tzn jak się zmienia jego rozmiar? Jeśli się powiększa, bądź zmniejsza to o ile?
  • 0

#9

octopus.
  • Postów: 82
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tego nie wiem, ale myślę że ani sie nie powiększa liniowo ani nie maleje. Pewnie jest raz tak, raz tak i ogólnie ciągle jest podobnie.
  • 0

#10

protois.
  • Postów: 28
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

[url="http://www.oregonvortex.com/"]http://www.oregonvortex.com/[/url]

42(stopnie)29'28.16''North - 123(stopnie)04'57.54''West
  • 0

#11

Jocker.
  • Postów: 240
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ciekawe to zjawisko nie wiem czy ktoś słyszał ale w Polsce jest takie miejsce gdzie jak się zostawi np samochód na luzie to on jedzie pod górke tak jakby zjeżdżał ale nie w dół tylko do góry
  • 0

#12

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ha! I to nie jedno. W wakacje się wybieram w jedno z takich miejsc, a konkretniej: wzgórze Żary, o ile mnie pamięc nie myli.
  • 0



#13

Meledictum.
  • Postów: 222
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja bym się skłaniał, że w tym wirze znajduje się jakaś mała czarna dziura czy cuś. Chociaż wtedy by wchłaniała wszystko w okolicy. No, chyba, że jest bardzo mała i znajduje się gdzieś pod ziemią.
NHolocaust - jak tam pojedziesz, to wrzuć na forum jakiś fotki, może filmik. ;)
  • 0

#14

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ja bym się skłaniał, że w tym wirze znajduje się jakaś mała czarna dziura czy cuś

Akurat im mniejsza czarna dziura, tym silniejsze działanie posiada.

No, chyba, że jest bardzo mała i znajduje się gdzieś pod ziemią.
NHolocaust - jak tam pojedziesz, to wrzuć na forum jakiś fotki, może filmik. ;)

Masz to jak w banku ;) Heh.
  • 0



#15

Cyrulik.
  • Postów: 222
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zatem czekamy na kolejne materiały.
Że to czarna dziura mnie sie raczej nie widzi, bo ona materii by nie wyginała, tylko ją pochłaniała, więc wszystko by sie stopniowo przemieszczało ku środkowi. To pewnie jest zupełnie co innego.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych