Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trolling internetowy


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
24 replies to this topic

#1

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ku przestrodze.
Dołączona grafika
Trollowanie (trolling) – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi się dyskusje.

Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty, która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.

Typowe miejsca działania trolli to grupy i listy dyskusyjne, fora internetowe, czaty itp. Trollowanie jest złamaniem jednej z podstawowych zasad netykiety. Jego efektem jest dezorganizacja danego miejsca w Internecie, w którym prowadzi się dyskusję i skupienie uwagi na trollującej osobie.

ETYMOLOGIA:
Termin "trollowanie" pochodzi od ang. Trolling for fish – metoda łowienia ryb na haczyk, błystkę, ponieważ troll "zarzuca haczyk", poruszając kontrowersyjny temat, często niepotrzebnie, aby wywołać kłótnię. Poprzez wsteczną etymologię uprawiających trollowanie nazwano trollami (od legendarno-baśniowych stworów z mitologii nordyckich).


SYMPTOMY TROLLOWANIA

Symptomami trollowania mogą być poniższe sposoby zachowania w dyskusjach:

* bezgraniczne podporządkowanie się jakiejś idei (np. „Ten system operacyjny jest najlepszy!”) i bronienie jej do końca (często wbrew rzeczywistości) — jest to kryterium kontrowersyjne, ponieważ samo fanatyczne przywiązanie do określonej idei nie oznacza trollowania;
* nieumiejętność przyznania się do błędu – troll nie powie, że nie miał racji, a także wyjątkowo będzie milczał; najczęściej albo zacznie próbować udowadniać, że od początku uważał inaczej, niż pisał, a tylko nie został właściwie zrozumiany albo zacznie bagatelizować znaczenie swego błędu; w przypadku gdy te sposoby zawiodą troll może być agresywny w stosunku do osób, które wykazały jego błąd;
* chętne używanie argumentów ad personam – atakujących osoby lub ich cechy szczególne, jak wiek/zainteresowania/etc., bez związku z tematem dyskusji, a często przy użyciu słów wytrychów, w niektórych przypadkach troll posuwa się do wyzwisk i gróźb;
* skrajny stosunek do netykiety (wybrane zasady) lub ortografii – albo atakowanie wszystkich za najdrobniejsze „literówki” albo demonstracyjne łamanie zasad;
* skrajna megalomania i pogardliwy stosunek do innych osób – jest to bardzo charakterystyczna cecha trolli, która prowadzi prędzej czy później do ich wyobcowania, bo nawet osoby pierwotnie sympatyzujące z trollem lub odnoszące się doń neutralnie zrażają się do niego z powodu takich zachowań wobec nich;
* częste nazywanie innych trollami internetowymi;
* wprowadzanie zamieszania w stosunku do własnej osoby, przedstawianie siebie jako ofiary (np. moderatorów, współdyskuntantów etc.);
* częste zadawanie tych samych pytań, na które odpowiedź została już udzielona — celem trolla jest w tym przypadku zapętlenie dyskusji i wprowadzenie dodatkowego zamieszania;
* konfabulacja np. na temat swego wykształcenia, pracy, pozycji społecznej bądź doświadczeń życiowych – celem trolla jest tutaj nadanie większego znaczenia swoim wypowiedziom, jako pochodzącym od specjalisty, osoby która coś zna z autopsji etc.;
* za każdym razem rozpoczynanie wypowiedzi od tego samego zwrotu – powitania, często obraźliwego, prowokacyjnego;
* „ceremonialne” używanie filtrów (np. killfile'a) – troll uroczyście obwieszcza, że jego oponent ma znaleźć się w filtrze trolla, przy czym bardzo często i tak tego nie robi i dalej czyta wypowiedzi oponenta (czasem tylko próbuje udawać, że je filtruje);
* brak konsekwencji podczas prowadzenia dyskusji i zaprzeczanie własnym tezom i opiniom;
* regularne ogłaszanie swojego definitywnego odejścia z forum lub grupy dyskusyjnej i za każdym razem, po jakimś czasie, powracanie – troll tłumaczy się tutaj różnego rodzaju „obowiązkiem”, „otrzymaniem kilkuset maili zachęcających do powrotu” etc.;
* zmienianie własnych danych, które może polegać albo na drobnych zmianach tych danych (np. „Troll” może zmienić się w „Troola” lub „Trrola” etc.) albo na poważnych zmianach takich danych (np. „Troll” staje się „Uczestnikiem”) — celem trolla jest spowodowanie, aby inni uczestnicy forum nie mogli filtrować wypowiedzi trolla lub ich ignorować bez czytania;
* tworzenie „klonów” (np. „Troll” może także występować w tym samym okresie także jako „Uczestnik1” i „Uczestnik2”), których wypowiedzi składają się z wyrazów poparcia wypowiedzi trolla występującego pod własnymi danymi oraz ataków na oponentów tego trolla — troll w ten sposób próbuje wykazać, że nie jest izolowany i cieszy się poparciem na danym forum.

Charakterystyka zachowania internetowego trolla

Osoba stosująca trollowanie zwykle reaguje wrogo zarówno na próby uspokojenia dyskusji, jak i agresywne reagowanie na jego zaczepki, zaś merytoryczna zawartość dyskusji ma dla niego znaczenie tylko o tyle, o ile rozpala w dyskutantach negatywne emocje i przyczynia się do kontynuowania sporu. Sprawia to zazwyczaj takie wrażenie, jakby troll "sycił" się nimi. Najczęściej im więcej osób wpadnie w jego sidła i odpowie na jego post, tym bardziej wydaje się zadowolony. Znużenie dyskutantów objawiające się kończeniem dyskusji
interpretuje jako odniesienie zwycięstwa.


Trollowanie czasem bywa stosowane przez lamera – osobę, która podkreślając swoje doświadczenie i wiedzę w danym temacie (która w praktyce jest bardzo niewielka) próbuje wypowiedzieć się na temat wad czegoś/kogoś, próbuje "na siłę" pomóc komuś w problemie etc. Kiedy dochodzi do polemiki z osobami bardziej doświadczonymi w temacie, lamer może zareagować śmiesznymi i bezsensownymi argumentami. Kończy się to w wielu przypadkach interwencją ze strony administratora lub moderatorów serwisu. Czasami jednak trollowanie jest stosowane wobec lamerów, aby zniechęcić ich do dalszego udziału w dyskusji.


Obrona przed trollowaniem

Najskuteczniejszą obroną przed trollowaniem jest całkowite zignorowanie wszelkich zaczepek trolla, w momencie gdy się zorientujemy, że mamy z nim do czynienia. O ile istnieje taka możliwość, administratorzy lub moderatorzy powinni blokować możliwość publikowania wiadomości, które można uznać za trollowanie i odpowiadania na nie. Kasowanie wiadomości już opublikowanych zwykle roznieca kłótnię, gdyż dostarcza zarzutu cenzurowania wypowiedzi jako dodatkowego argumentu.

Zazwyczaj konsekwentne ignorowanie trolla skutkuje jego zniechęceniem i przeniesieniem się w inne miejsce lub całkowitym zaprzestaniem działalności. W praktyce jednak rzadko do tego dochodzi, ponieważ na forum bardzo często znajdą się jakieś osoby, które będą jednak z trollem dyskutowały i tym samym zachęcały do kontynuacji działalności. Dodatkowo niektóre trolle potrafią stworzyć wokół siebie krąg osób, które ich wspierają, chronią przed oponentami, podsycają dyskusję z udziałem trolla etc. – na szczęście jest to zjawisko czasowe, bo trolle swoim pogardliwym i nacechowanym wyższością zachowaniem w stosunku do tych osób, szybko je do siebie zniechęcają.

W slangu internetowym często mówi się, że trolla nie należy "karmić" – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

źródło: lekko zmodyfikowane http://pl.wikipedia....iki/Trollowanie

Użytkownik Skan edytował ten post 05.02.2010 - 13:00


#2 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Kolejny mechanizm manipulacji propagandowej.

Skan co chciałeś udowodnić tym postem?

#3

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Uderz w stół, a nożyce się odezwą

#4

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Myślę, że Skan miał zamiar udowodnić prawdziwość przysłowia "uderz w stół, a nożyce się odezwą". Choć nie wykluczam, że jego intencje były całkowicie inne, a przysłowie to udało się udowodnić czystym przyadkiem.

----EDIT----

Iron, do diaska, musiałeś być szybszy? ;-D

Użytkownik Lynx edytował ten post 05.02.2010 - 13:06




#5 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Ta głupia prowokacja niczemu nie dowodzi. Mogę co najwyżej się pośmiać z waszych durnych postów.

#6

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A na przeciw tego artykułu stawiam starą, niepisaną prawdę i prawo Internetu:
"Internet - it's fucking serious!"


Edyt. Poza tym, rozpisałeś się Pan, ale nie o trollach.

Użytkownik Mr. Mojo Risin' edytował ten post 05.02.2010 - 13:22




#7

pawaw1.
  • Postów: 604
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A mi przyszedł do głowy dość kontrowersyjny sposób na rozwiązanie sytuacji...
Mamy demokracje, czyli trzeba zorganizować wybory ( ankietę ) na trolla owego forum...
Tylko czy znajdą się chętni do wzięcia udziału w takiej ankiecie?? Myślę, że nie...
Dlatego proponowałbym kandydatów z listy "Najaktywniejsi" z wyłączeniem admina z oczywistych względów, heh żeby nie było, że tak rządzę i wybieram to dopisuje się do tej listy (w nawiasie ilość postów) :

Muhad (5007)
dj_cinex (3304)
Przemo (2935)
Tiamat (2929)
Mariush (2891)
Jarecki (2744)
Legalize (2720)
Macha (2267)
Aquila (2250)
pawaw1 (189)


Ktoś chętny do wzięcia udziału w ankiecie?... hehe



#8 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Myślisz, że jak będziesz mnie obrażał, to zmienisz coś??
Powiedziałbym dosadnie co myślę o takich napinaczach internetowych jak Wy, ale ugryzę się w język.
Kto ma rozum ten wie, że to jest w Waszym interesie, by zrobić ze mnie jakiegoś trola.

żałosne smarkacze.

#9

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oj, co do Muhada to byłbym daleki od nazywania go trollem. Po prostu przedstawia sobą inny pogląd na świat niż parę osób z którymi toczy tu wojenki. Oni też nie są święci. ;)



#10

Yaw.
  • Postów: 774
  • Tematów: 61
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mylo, może inaczej. Zgadzasz się z artykułem ? Nie mówmy o Muhadzie, ani nikim innym. Powiedz, czy zgadzasz się, że podany opis cechuje tzw, trollów internetowych ?



#11

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Trolling jest powszechną sprawą, i chyba każdy wie co to znaczy. Art przedstawia oczywiste, przynajmniej dla mnie, fakty, więc nie widzę powodów by jakoś nadmiernie mu przyklaskiwać. ;)



#12

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ktoś chętny do wzięcia udziału w ankiecie?... hehe

Mnie dopisz. Ciekawe co będzie jak wygram :D

A tak na serio.
Art rzeczywiście opisuje wiele cech typowych dla "troli" ale wnikliwy czytelnik może z powodzeniem na jego podstawie nazwać trolem kogokolwiek, również samego siebie przy odpowiedniej dozie autoironii.

Powiedzmy:

- bezgraniczne podporządkowanie się jakiejś idei = znany na tym forum sceptycyzm a także nadmierny fanatyzm.
- nieumiejętność przyznania się do błędu - dość częste zjawisko, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę niedoskonałość naszego języka ("zacznie próbować udowadniać, że od początku uważał inaczej, niż pisał, a tylko nie został właściwie zrozumiany")
- chętne używanie argumentów ad personam - tu mogę się zgodzić, że to wyjątkowo trolowaty zwyczaj ;). Aczkolwiek komu się to choć raz nie zdarzyło?
- skrajny stosunek do netykiety (wybrane zasady) lub ortografii - oj, dużo mamy troli na tym forum, duuużo ("atakowanie wszystkich za najdrobniejsze „literówki”")
- skrajna megalomania i pogardliwy stosunek do innych osób - raczej mało znam osób które nie uważają się za lepsze od większości. Niektórzy po prostu nie okazują tego nagminnie.
- częste nazywanie innych trollami internetowymi - taak, to dość ciekawy punkt. Ale osobiście się z tym zgadzam choć nie można moim zdaniem wszystkich wkładać do jednego worka, w końcu jak ktoś wyraźnie troluje to nawet porządnym użytkownikom mogą puścić nerwy i co za tym idzie mogą nazwać delikwenta trolem.
- wprowadzanie zamieszania w stosunku do własnej osoby, przedstawianie siebie jako ofiary - tu można zastosować twierdzenie "nigdy nie dyskutuj z idiotą - najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a później pobije doświadczeniem". Ofiara trola dyskutując z nim sama staje się trolem bo nie dość ,że zaczyna stosować jego reguły gry to później tłumaczy się, że to trol na nią naskakiwał.
- częste zadawanie tych samych pytań, na które odpowiedź została już udzielona - każdy może źle zrozumieć czyjeś słowa albo po prostu czegoś nie doczytać. Niemniej jednak ten punkt stanowi bardzo charakterystyczną cechę dla troli
- konfabulacja np. na temat swego wykształcenia, pracy, pozycji społecznej bądź doświadczeń życiowych - mało kto na naszym forum z deczka nie wyolbrzymia swoich doświadczeń zwłaszcza gdy opisuje je po raz pierwszy - zanim jeszcze ktoś na spokojnie wczyta się w treść i dostrzeże w "niesamowitej historyji" np. stukający nocą kaloryfer.
- za każdym razem rozpoczynanie wypowiedzi od tego samego zwrotu - zdarzają się porządni użytkownicy mający swoje specyficzne powitanko choć rzeczywiście, w większości przypadków cecha ta charakteryzuje troli
- „ceremonialne” używanie filtrów (np. killfile'a) - taak, jak ja lubię takie "straszonko". A później nagłe włączenie się ponownie do dyskusji ze stwierdzeniem "Postanowiłem cie jednak odblokować bo głupoty gadasz.". Chociaż wiem, że na niektórych stwierdzenie "Przestań zawracać głowę głupotami albo cię zablokuję" działa całkiem dobrze a więc niekoniecznie musi być to tylko i wyłącznie domeną troli.
- regularne ogłaszanie swojego definitywnego odejścia z forum lub grupy dyskusyjnej - każdy może postanowić pewnego dnia odejść z forum ze względu np. na brak czasu i może mu się wydawać, że to odejście na zawsze ale po jakimś czasie powrócić. Z nudów, z ciekawości albo przez zachętę dawnego przyjaciela. Chociaż oczywiście "Odchodzę z tego głupiego forum, nie próbujcie mnie namawiać żebym został" to dość częste słowa padające z klawiatury trola.
- zmienianie własnych danych - Bywają użytkownicy którzy raz na parę miesięcy zmieniają nick. Osobiście nie za bardzo ich rozumiem ale takie zachowanie niekoniecznie musi robić z nich troli ;)
- tworzenie „klonów” - i tu muszę się zgodzić, wyjątkowo trolowe zachowanie. Jedynym wyjątkiem jest stworzenie kolejnego konta ze względu na zapomnienie że już się na danym forum rejestrowało a później powrócenie do starego konta. Z reguły jednak klony tego typu nie dyskutują ze sobą nawzajem xD

Także ostrożnie z tymi symptomami ;). Bo za chwilę z każdego użytkownika tego forum zrobimy trola ;)



#13

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

...kieeeedyś fajnie czytało się prowokacje na onecie, z niektórych można było się nawet nieźle pośmiać...napisać dobrą "prowkę" też trzeba umieć, ciekawe czy pamiętacie z w/w forum takie nicki jak: matka kurka, jasiu smietana, ksiądz tomasz, siostra bozena, czuły wojtek, jerzy kulesza, pan rydzyk, kasia lublin, czy aleksandra iq 166...?
Jasiu jakby nie patrzeć to chyba jest (był, bo go dawno nie widać) ojcem załozycielem tego "trendu", jego słynne "bes sęsu" tak kuło w oczy, że nie można było nie zareagować, no i ludzie ragowali wpisami "naucz sie pisać baranie" itp. po jakimś czasie, jak już był znany to ci co pisali o jego błędach, zaraz dostawali notke "co neta podłączyli, jasia nie znasz?". Kiedyś chodziły słuchy, że Jasia "stworzyli" ludzie z onetu, aby poprawić wyniki wchodzenia na ów portal, ile w tym prawdy? Nie wiem...
Teraz niestety górują same "neokidy" i ich żałosne próby zwrócenia na siebie uwagi. Tutaj jeśli się cos takiego pojawi to całe szczęście zaraz jest niszczony w zarodku...



#14

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Oooo Jasia to i ja pamiętam :D Przyznam szczerze, że miałem niezły ubaw czytając jego wpisy, niestety obecnie "trend" jest kontynuowany przez dzieci neo, które taki sposób myślenia obierają za właściwy.

Muhadzie skoro jesteś przekonany, że nie jesteś osobnikiem przedstawionym w artykule, to czemu tak żwawo reagujesz? Wszakże nie jesteś tam wymieniony z nicku. Twoja reakcja była wodą na młyn dla Twoich oponentów, którzy widząc Twoją reakcję, momentalnie pod Ciebie podpięli wszystkie cechy wyżej wymienione, a tajemnicą nie jest, że sporo użytkowników na tym forum Cię po prostu nie lubi. Niektóre można przypisać wszystkim użytkownikom internetu, a niektórzy je podciągnęli pod Ciebie, być może nieco wyolbrzymiając. Ja bynajmniej zostaję neutralny w tej kwestii, dyplomatycznie wstrzymując się od ustosunkowania. W tym jedynym przypadku to co myślę, zostawię dla siebie :)

EDIT:

Ja przystaję na propozycję pawawa1 uważając to za formę rozrywki :)

Użytkownik Niemrawy edytował ten post 06.02.2010 - 12:53


#15 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Szkoda czasu na komentowanie takich głupot. Zajmuj się lepiej czymś pożytecznym, bo póki co to Ty i reszta tych błyskotliwych ludzi tylko kombinujecie, jak komuś podeptać pięty. Jeśli myślisz, że przy tym jesteś taki fajny, to też się mylisz. Szkoda tylko, że zamiast być twórczymi i kreatywnymi ludźmi, jak moja osoba, czy Aquli to ograniczacie się do pierdołowatych postów i szukania sensacji kosztem drugiego użytkownika.

Tak to się robiło w podstawówce.

Użytkownik Muhad edytował ten post 06.02.2010 - 13:21



 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych