Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skąd się biorą tajemnicze lodowe kręgi?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wielu badaczy zjawisk niezwykłych łączy kręgi lodowe, odkrywane na północy kontynentu amerykańskiego i w wielu krajach Europy, ze znakami wyciskanymi latem w zbożu przez nieznane siły.

Zasięg występowania tego fenomenu jest ogromny. Ostatnio gazeta „Daily Mail” opublikowała materiał o odkryciu pierwszego tej zimy kręgu lodowego w Wielkiej Brytanii. Zjawisko to wystąpiło na rzece Otter, płynącej w okolicach Honiton w hrabstwie Devon.

Przed świętami Bożego Narodzenia Roy Jefferies z Honiton wybrał się na spacer ze swoim psem. Pobiegli nad rzekę, tam jednak mężczyzna odkrył najdziwniejsze zjawisko, z jakim miał w życiu do czynienia. Na leniwej wodzie unosił się krąg z lodu o średnicy ponad trzech metrów.

Dołączona grafika

Jefferies skontaktował się zaraz z Grahamem Blissettem, jednym ze znajomych, o którym wiadomo było, że interesuje się niezwykłymi zjawiskami. Blissett natychmiast popędził nad rzekę. Obaj mężczyźni ze zadziwieniem obserwowali przez chwilę, jak koło z lodu powoli się obraca. Graham Blissett szybko otrząsnął się ze zdumienia. Sięgnął po sprzęt i obmierzył oraz obfotografował zjawisko.

- Takie kręgi odkrywano już w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie i Szwecji, jednak po raz pierwszy mamy do czynienia z tym fenomenem w Wielkiej Brytanii - oświadczył Graham Blissett reporterowi „Daily Mail”. - W pierwszej chwili nawet nie uwierzyłem Roy’owi, gdy mi o tym kręgu zaczął opowiadać.

Przed rokiem serwisy internetowe przekazały informację o odkryciu podobnego kręgu z lodu, na który natrafił kanadyjski amator fotografii Brook Tyler.

Tyler wyruszył rankiem 13 grudnia 2008 roku na fotograficzne łowy w okolicach Toronto. Wędrując przez nawiedzony nagłym uderzeniem zimy stan Ontario, Kanadyjczyk dotarł do Sheridan Creek w pobliżu bagiennego rezerwatu Rattray Marsh Conservation. Tam zobaczył unoszącą się na wodzie taflę lodu w kształcie koła. Kra nigdy nie przybiera takiej formy, więc Tyler obfotografował swoje znalezisko, a dwa tygodnie później podzielił się swym odkryciem z resztą świata.

Dołączona grafika

- Było to duże koło z lodu o grubości ponad 5 centymetrów, koło, które powoli wirowało na wodzie - wyjaśnia szczegóły Brook Tyler. - Byłem zaskoczony i podekscytowany tym odkryciem, natychmiast zacząłem robić zdjęcia tego obiektu. Uważam, że koło było sztucznym tworem, ale nie wykonali go ludzie. To było fizycznie niemożliwe, bo woda dopiero tam zamarzała i lód na Sheridan Creek był bardzo cienki, nie można było po nim chodzić.

Źródło: http://www.express.b...59529&IdTag=831

O fenomenie z rezerwatu Rattray Marsh Conservation można przeczytać również w artykule Nadnaturalne zjawisko w Kanadzie oraz na kanadyjskiej stronie źródłowej http://network.natio...eek-circle.aspx

A na koniec najlepsze.Film z wirującym kręgiem lodowym w roli głównej.

[url="http://www.youtube.com/watch?v=7JoGXbP0bVg&"]http://www.youtube.c...?v=7JoGXbP0bVg&[/url]



Użytkownik Jarecki edytował ten post 29.01.2010 - 20:17

  • 2



#2

pawaw1.
  • Postów: 604
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja wymyśliłem taką swoją teorie na temat powstawania tych kręgów. Może do tafli lodu od dołu przysysa bąbel jakiegoś powietrza i z czasem lód pęka na kształt tego bąbla ( czyli okrąg)... Dodaje swoje gryzmoły z painta, może będzie lepiej widać o co mi chodzi. I co wy na to??

Dołączona grafika


EDIT:

Miałem dobry trop, pi3otr dobrze to rozgryzł.
Źródło

Dołączona grafika


Mechanizm powstawania kręgów lodowych jest stosunkowo prosty i łatwy do wytłumaczenia – zob. ryc. Kręgi te powstają w zakolach rzek, gdzie silny prąd powoduje powstawanie wirów wodnych, w których komasują się kawałki lodu (1). W miarę spadania temperatury powietrza i wody, kra scala się w dużą obracającą się masę lodu (2), która uderzając o caliznę lodową ulega wygładzeniu na krawędziach i jednocześnie nadaje to jej niemal idealnie okrągły kształt (3). Kręgi te mogą być wielowarstwowe i tak np. krąg na rzece Piteälven składał się z kilku warstw i miał 15 m średnicy! Wirował on majestatycznie w caliźnie lodowej i sprawiał tym niessssssamowite wrażenie. (NB, w ten sposób można wyjaśnić także zjawiska zaobserwowane na rzece Mża na Ukrainie, o których pisał Anton A. Anfałow na łamach kilku polskich pism. Niestety, nie wyjaśnia to powstawania takich kręgów na jeziorach... – uwaga tłum.)


Użytkownik pawaw1 edytował ten post 29.01.2010 - 21:21

  • 2



#3

pi3otr.
  • Postów: 102
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Podejrzewam, że to ma jakiś związek z wirami wodnymi występującymi czasami na rzekach. Gdy jest spory mróz po prostu taki wir zamarza w środku. Świadczyć o tym może fakt, że na podanym filmiku ten lodowy krąg się obraca.

Dodam jeszcze, że podane źródła wskazują iż takie zjawiska tworzą się na rzekach co dodatkowo potwierdza moją hipotezę.

Użytkownik pi3otr edytował ten post 29.01.2010 - 21:11

  • 2

#4

frosti.
  • Postów: 654
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jest już w wikipedi o tym skąd te kręgi w lodzie http://en.wikipedia....wiki/Ice_circle
  • 0

#5

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie wiem czy tą teorią z wiki można wytłumaczyć to co powstało 6 lutego br. w pobliżu miasta Bergen w Norwegii.
W piątkową noc niejaki Ole Johan Hansen widział tajemnicze światło nad portem Arna a następnego dnia rano zauważył w tym miejscu niewytłumaczalny wzór na lodzie o wymiarach 300x50 metrów !

Dołączona grafika

Całość tego ciekawego newsa w oryginale (język norweski) «Kornsirkler» på isen i Arna
Tutaj tłumaczenie na polski
  • 1



#6

mad_Angela.
  • Postów: 145
  • Tematów: 16
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 6
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wprawdzie nie znam się na tym, ale może przelot helikoptera byłby w stanie wywołać takie zniekształcenie? Reflektory tłumaczyłyby tajemnicze światło. Jest jeszcze pytanie czy Hansen mieszkał wystarczająco daleko, aby go nie słyszeć.

Może też światło nie ma związku z kręgami, może to efekt zawirowań wodnych?

Zawsze pozostaje też wytłumaczyć całe zjawisko UFO...
  • 0



#7

Jacaca.
  • Postów: 118
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ciekawe czy te lodowe kregi maja jakies specyficzne wlasciosci czy po prostu roztapiaja sie i tyle je widziano...
  • 0

#8

Hutter.
  • Postów: 35
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

to drugie...
  • 0

#9

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Tajemniczy krąg w bajkalskim lodzie

 

(31.05.2009 /16:22) - Tajemniczy krąg w lodzie na południowym krańcu Jeziora Bajkał na rosyjskiej Syberii zaobserwowali astronauci z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak się możemy przekonać spoglądając na zdjęcie, które publikujemy pod artykułem, krąg wyrzeźbiony jest w cienkim lodzie, który o tej porze roku ulega roztapianiu się wraz z postępującą odwilżą.

 

6onb74.jpg

fot./ domena publiczna/

 

Naukowcy nie potrafią szczegółowo wytłumaczyć przyczyny powstawania tego zjawiska, które obserwowano już wcześniej kilkukrotnie, również z pokładu Stacji Kosmicznej, w kwietniu 1985 i 1994 roku. Najprawdopodobniej w miejscu powstania dziwnego okręgu miało miejsce zjawisko upwellingu, które charakteryzuje się tym iż wody z głębi jeziora wypływają na powierzchnię. Wiosną, kiedy dodatnia temperatura powoduje zanikanie lodu w ciągu dnia, wypływ lodowatych wód głębinowych powoduje nagłe zamarzanie pokrywy lodowej. Takie nagłe zamarzanie i odmarzanie mogło się stać przyczyną pojawienia cienkiego lodowego kręgu. Istnieje też możliwość działalności hydrotermalnej, którą obserwowano w innych rejonach Bajkału, ale na jego południowych krańcach jeszcze się z nią nie spotkano. Bajkał nie tylko za sprawą tajemniczych kręgów jest uważany za wyjątkowy skarb Rosji. Jest to najgłębsze jezioro świata, a więc także największy zbiornik słodkowodny. Bajkał jest również jednym z najstarszych jezior, ponieważ powstał on 25-30 milionów lat temu. Dzięki swojemu urokowi został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa.

 

http://www.twojapogo...jkalskim-lodzie


Użytkownik kpiarz edytował ten post 05.04.2015 - 14:32

  • 0



#10

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Portal Twoja Pogoda opublikował zdjęcie okrągłej kry na Mszance w Mszanie Dolnej:

kra-620x349.jpg


  • 1



#11

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na grupie FB Tajemniczy Dolny Słask pojawiła sie fotka Pani M. Tobery przedstawiająca krąg na lodzie na Zalewie Mietkowskim.

 

j3SEPTZ.jpg

 

 

PNRkr85.jpg

 

tULoQ1I.jpg

 


  • 0



#12

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

^ Ja to wiele razy widziałem, najczęściej gdy jest temperatura lekko poniżej zera a w cienkim lodzie zrobi się mała dziurka i woda zacznie równomiernie wypływać na powierzchnie lodu. Wtedy w warstwie sniegu pokrywającej lód tworzy się taki krąg.

 

W centrum tych kręgów, widać nawet punkt z którego wypływała woda.


  • 0



#13

uklej555.
  • Postów: 23
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Było o tym zjawisku w programie "Niewyjaśnione" na Discovery Channel. Naukowcy powtórzyli to w warunkach laboratoryjnych i wyszedł im idealny lodowy krąg. Już nie pamiętam dokładnych wniosków na temat tego zjawiska, ale ma to coś wspólnego z zawirowaniami. Moim zdanie czysto naturalna sprawa nad którą jednak trzeba się jeszcze trochę pogłowić


  • 0

#14

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Było o tym zjawisku w programie "Niewyjaśnione" na Discovery Channel.

Nie tylko tam. Tutaj też już o tym była wzmianka. link


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych