Skocz do zawartości


Zdjęcie

Odkryto nowego ogromnego pająka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Odkryto nowego ogromnego pająka


Nowo odkryty gatunek pająka jest największym z rodziny pajęczaków na Bliskim Wschodzie. Jego chude odnóża mierzą blisko 15 cm. Pająk, określany mianem Cerbalus Aravensis został odkryty w Izraelu na wydmach "Sands of Samar" w południowym regionie Arava. Odkrycia dokonał zespół biologów z Uniwersytetu w Haifa-Oranim.

Naukowcy twierdzą, że pająk aktywny jest głównie nocą podczas najgorętszych miesięcy w roku. Buduje podziemne nory, do których dostęp możliwy jest przez podnoszony właz zbudowany ze sklejonych ziarenek piasku. Niestety jego dom ginie. "Sands of Samar" stanowią ostatni obszar wydm piaszczystych na terytorium Izraela w regionie Arava. W przeszłości, piaski rozciągały się na obszarze 7 km kwadratowych, niestety ze względu na rozwój rolnictwa i odkrywkę piasku, obszar został zredukowany o ponad połowę.

Nowe odkrycie pokazuje jak wiele pozostało jeszcze do zbadania i jak wiele gatunków nie udało nam się jeszcze odkryć.


Dołączona grafika
Oto i Cerbalus Aravensis w pełnej krasie


Tłumaczenie: Eurycide
www.paranormalne.pl
źródło: http://www.livescien...ies-100111.html
  • 10



#2

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Tak to właśnie jest, jak ktoś z forum kiedyś napisał "nie przebadaliśmy jeszcze dokładnie swojej planety, a pchamy się kosmos" czy jakoś tak ;) W każdym razie jak najbardziej się pod tym podpisuje.

Uważam, że zamiast pchać się z naszą prymitywną technologią tam gdzie nas nie chcą, powinniśmy jeszcze niejedno pokolenie archeologów i nurków wysłać na badania. Nie mówiąc o poradzeniu sobie z ogarnięciem tego chaosu co panuje na naszej planecie.

Użytkownik crc edytował ten post 12.01.2010 - 17:38

  • 5

#3

Daikin.
  • Postów: 248
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ale bydlak wielki. Arachnofobia u mnie się odezwała na sam widok.
  • 0



#4

pawaw1.
  • Postów: 604
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Teraz pewnie każdy hodowca pająków marzy o takim okazie. Ciekawe czy w ogóle będzie możliwość (legalnej) hodowli tego gatunku. A tak swoją drogą to tak strasznie nie wygląda. Póki co to mało danych na jego temat.

Użytkownik pawaw1 edytował ten post 14.01.2010 - 17:07

  • 0



#5

Wojak.
  • Postów: 183
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja tam wogóle nie widzę "ogromu" tegoż pająka powinni postawić obok jakiś przedmiot z życia codziennego aby pokazać jaki jest wielki ten pająk, no chyba że się boi takich rzeczy.
  • 0

#6

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mi wystarczy sam widok ośmiu odnóg, by wywołać u mnie wstręt i obrzydzenie. :mrgreen:
  • 0

#7

fructus.
  • Postów: 74
  • Tematów: 4
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pajączek ładny...
Mogę dodać, że osobnik na fotce to dojrzały samiec.
Można to łatwo rozpoznać u pająków po nogogłaszczkach,
jego są na końcach szersze, czyli ma w środku nasienie.

Coś o tym wiem bo mam własną hodowlę :>

btw: Jeśli jego nogi mają 15cm, to jego ciałko ~2 cm,
czyli pająk wcale nie jest taki duży,
bo wielkość pająków określa się właśnie po długości ciałka.
Ale patrząc na to z ich strony, mieli napisać, że znaleźli okaz o rozmiarach 2cm? :mrgreen:

Użytkownik Penspinner edytował ten post 12.01.2010 - 21:06

  • 0

#8

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mimo, że faktycznie nie jest to taaakie wielkie, to robi wrażenie. Jakbym to zobaczyła na wolnej przestrzeni (nie ograniczone szkłem ani żadną inną przeszkodą) wpadłabym w panikę. Wygląd ma wystarczająco przerażający i co ważniejsze - OWŁOSIENIE. Ja jestem prawdziwym arachnofobem. Nawet w paraliżach przysennych mi się takie owłosieńce pokazują :P
  • 0



#9

Atomowy_jogurt_zagłady.
  • Postów: 505
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie wiem czy bym go z kapcia rozwalił. :) Z tego co wiem. Duże pająki są mniej jadowite ale ich ukąszenie jest bardziej bolesne. Ten musi być wyjątkowo bolesny. Ja myślałem że Megarachne jest największy.
Rozpuszcza od środa ofiary.

Użytkownik Atomowy_jogurt_zagłady edytował ten post 12.01.2010 - 23:32

  • 0

#10

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Megarachne nie był pająkiem.
  • 0



#11

FCrimson.
  • Postów: 310
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kurcze w tym artykule jest niejasno napisane, czy jest to zasięg odnóży, czy raczej średnica pająka. Mówię o artykule, bo aż byłem ciekaw dlaczego w komentarzach napisano, że pająk nie jest duży.

Jeśli napisano, że odnóża mają 15 cm, zakładając, że utrzymuje na stawie kąt prosty, i że staw dzieli odnóże na połowę to z twierdzenia Pitagorasa możemy obliczyć ile ma odnóże od korpusu do końca koniczyny w zgięciu.

Będzie to ok. 10,6 cm. Tzn., że każda z koniczyn na zdjęciu ma w zgięciu ok 11 cm, co na całego pająka daje jakieś 25 cm. Odnóża rozchodzą się promieniami koła od korpusu, więc pająk zajmuje pole koła o średnicy 25 cm. Weźcie linijkę i sprawdźcie ile to jest :mrgreen:.

Następnie sprawdźmy jak wysoki jest pająk. Wracając do trójkąta złożonego z odcinków odnóży oraz odcinka od korpusu do końca koniczyny powstaje nam trójkąt równoramienny, którego wysokość wynosi ok. 5 cm.

Dodatkowo przy tych wymiarach, patrząc na zdjęcie można wywnioskować, że korpus pająka ma ok. 5-6 cm (optycznie) bez nogogłaszczek.

Konkluzja:
Znaleziono właśnie 25 centymetrowego pająka, o wysokości 5 cm.

Wszystko przy założeniu, że chodzi o 15 centymetrową długość odnóży.

Pozdrawiam
  • 1



#12

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Hmm... słodziak. Wyobraźcie sobie, że spaceruje po waszej kołdrze, gdy śpicie :D
  • 0

#13 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Ciekawe czy jest smaczny. Zawsze chciałem zjeść takiego pająka. Muszę się wybrać do hameryki bo tam takie zjadają. Obawiam się tylko, że byłoby niewiele do ogryzienia.


edit

Ehh znowu mod z dwoma postami na koncie poucza mnie odnośnie pisania na forum. Cóż poradzę, że pierwsze o czym pomyślałem widząc tego pająka to jego spożycie.

Użytkownik Aton edytował ten post 13.01.2010 - 18:53

  • 0

#14

Sante.

    Veritas odit moras

  • Postów: 305
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Aton jeśli nie masz nic konkretnego do napisania to się nie wysławiaj.
  • 0



#15

Halloween.
  • Postów: 516
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmm... słodziak. Wyobraźcie sobie, że spaceruje po waszej kołdrze, gdy śpicie :D

Miałem kiedyś podobną akcję, spory pajączek spacerował niemal po mnie i mimo, że nie mam arachnofobii, to podskoczyłem z wielkim przerażeniem, i pobiegłem po posiłki w postaci kapci. :D A ten pająk z fotografii jest cudny, ma takie fajne 'czułki'. :)

Użytkownik Halloween edytował ten post 14.01.2010 - 11:51

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych