Skocz do zawartości


Manipulacje naszych mediów...


  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#16

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Chciałbym otworzyć zbiorczy temat związany z przekłamaniami lub pisaniem półprawd w mediach.
Oto pierwszy z brzegu..
TVN24 podaje że:

Świat mówi o kradzieży w Auschwitz

Moim zdaniem taki tytuł jest nieuprawniony lub lekko przesadzony.
Przejrzałem internetowe wydania CNN, FOX NEWS,

Życie trochę jednak zweryfikowało temat:
Link
BBC, Huffington Post, CNN World, Fox News, Daily Telegraph, Washington Post, Sueddeutsche Zeitung, Spiegel on line oraz:
yahoo news
Independent
Kyiv Post

Музей в Освенциме выплатит премию за помощь в поимке укравших табличку

Tego po prostu jest masa! ;)

Użytkownik NoMeansNo edytował ten post 18.12.2009 - 20:50


#17 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Życie trochę jednak zweryfikowało temat:

Może trzymajmy się faktów.
Nie życie a czas zmienił sytuację.
Kiedy tworzyłem wątek było jak pisałem a nie jak twierdził TVN24.
Nie twierdziłem, że temat nie jest wart uwagi, tylko że na tamten moment nie stał się niusem na wszystkich portalach jakby to wynikało z tytułu TVN24.

I jeszcze jedno.
Przeglądałem serwisy internetowe, gdzie ładuje się najważniejsza strona danego serwisu na której to stronie wyeksponowane są najważniejsze (wg redakcji) niusy z kraju i świata.
Całkiem możliwe, że wcześniej ta informacja mogła być umieszczone ale w tematycznych zakładkach danego serwisu, więc uznano w tamtym momencie iż nie jest to najważniejszy nius dnia.
Inaczej było w polskich serwisach internetowych, gdzie ta wiadomość była na pierwszym miejscu pierwszej strony.

Użytkownik osiris edytował ten post 18.12.2009 - 21:27


#18

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jestem po szkoleniu dotyczącego mediów, kontaktów z dziennikarzami itp. Ten model: mówić jak do 5-latka (przy rozmowie z dziennikarzem!) jak i przedstawiania informacji w mediach (zwłaszcza w mówionych) - czyli: jak do 5-latka - może właśnie u osoby trochę bardziej "wyrobionej" wywoływać taką a nie inną reakcję. Nieprzypadkowo największe nakłady maja gazety typu Fakt/SE - gdzie ten model przekazywania informacji jest aż do bólu konsekwentnie stosowany.

Nie życie a czas zmienił sytuację.
RIA Novosti: 10.35
Kyiv - 12.34
CNN World - 7.02 am
;)

#19 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

RIA Novosti: 10.35
Kyiv - 12.34
CNN World - 7.02 am

Wyjaśnienie napisałem we wcześniejszym poście.
Dla mnie świat pisze, tzn. na pierwszych stronach pisze a nie żebym miał rozkopywać cały serwis, żeby dokopać się do tej sensacyjnej jakoby wiadomości.
Nie jestem archeologiem. :roll:
Wejdź w przywołany przez Ciebie link CNN gdzie ta wiadomość jest dopiero w zakładce World, która trzeba specjalnie otwierać.
To tak jak w gazecie, gdzie dana informacja nie jest na pierwszej stronie tylko na 2,3 lub następnej.

Użytkownik osiris edytował ten post 18.12.2009 - 21:38


#20

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No ale to chyba... logiczne. Ta informacja w Polsce (no i w Izraelu) będzie sensacją na pierwszą stronę. W innych krajach - będzie na proporcjonalnie, co do zainteresowania odbiorców tematem, miejscach serwisów informacyjnych. Zgaduję też, że ta sensacyjność znacznie też bardzo szybko gasnąć.

#21 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Podobnież jest w wielu innych tematach gdzie twierdzi się, iż cały świat tym żyje gdzie w sumie napomyka się o tym na kolejnych stronach gazet lub internetowego serwisu.
Jest to tez swoista manipulacja mająca na celu wywołanie wrażenia że dana sprawa porusza tak samo opinię publiczna świata jak naszą krajową, co nie jest prawdą.
Określmy też co to znaczy cały świat?
Że jak w USA i Europie się o danej sprawie napisze, tzn. że cały świat jest poruszony do głębi?
Tematem - rzeczywistym - przewodnim na całym świecie jest konferencja klimatyczna gdzie jedyną manipulacją jest sam temat tegoż światowego zebrania.

Użytkownik osiris edytował ten post 18.12.2009 - 22:19


#22

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Że jak w USA i Europie się o danej sprawie napisze, tzn. że cały świat jest poruszony do głębi?

No, nie ale to taka już rola mediów i warsztatu. Nie odkrywamy tutaj "ameryki" - a takich konstrukcji jest pełno i są one niemal na porządku dziennym. Nie spotykałeś się w życiu codziennym ze zwrotami typu: "wszyscy byli zaszokowani", "wszyscy widzą itp." - to chyba zwykłe i nie mówię tu o mediach, tylko o zwykłych relacja międzyludzkich. Po śmierci papieża - czy tez cały świat wstrzymał oddech? No, nie. ;)

#23 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

O tym co piszesz, to na pewno wiem i ja i TY, ale czy wszyscy?
Dlatego między innymi założyłem ten temat żeby uświadomić wszystkim jak leci jakie mechanizmy rządzą informacją.
Oczywistości, oczywistościami, ale w drugim poście tematu mamy już innego rodzaju manipulacje, czyli wyrywanie zdania z kontekstu, więc chociażby dla takich sytuacji warto o tym rozmawiać i sygnalizować takie sprawy.

#24 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

A jak mówiłem, że nie powinno być prywatnych mediów bo tworzą ferment w społeczeństwie to nikt nie słuchał. Nie! Nie jest to oddanie monopolu grupie trzymającej władzę bo za komuny mimo, że za bibułę wsadzali to i tak każdy wiedział swoje. Prywatne media to zbędne stymulowanie i pobudzanie agresji oraz zdenerwowania wśród ludzi. Przy nich nie można zastosować się do zasad "wrzuć na luz", "nie podniecaj się" "positive vibration". Im więcej fermentu tym więcej wody na młyn tych hien.

Aha, a na ma fakty z "Faktów" TVNu to patrzyłbym z przymróżeniem obojga oczu bo to taki telewizyjny Fakt. Tania sensacja, mała wartość, a tylko świetnie spełnia rolę odmóżdżacza.

Użytkownik Aton edytował ten post 19.12.2009 - 00:43


#25

mjr Tsu.

    Brak już słów

  • Postów: 682
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ajwaj, Ajwaj, Polska to nasz kraj !

Izrael pogroził paluszkiem i już wszystkie oddziały postawione na nogi dzielnie poszukują tablicy !
Widać czyje interesy w tym kraju są najważniejsze.

Szok i zniewaga, więcej roszczeń !



#26

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wiadomo, że dziennikarz pisząc o tym, że "świat jest wstrząśnięty" pisze przede wszystkim o reakcjach szarego człowieka na wydarzenie które opisuje. Po katastrofie na Air Show (i w 2007 i w 2009) tak prasa jak i sieć pisały, że "Radom jest w szoku". Ja osobiście tego szoku nie widziałem. Życie miasta toczyło się jak każdego dnia - ludzie jeździli do pracy, robili zakupy, stali w korkach. Jako miłośnikowi lotnictwa było mi bardzo przykro, w momencie obu katastrof trudno mi było uwierzyć, że oto giną ludzie, jednak czy nazwałbym to szokiem, w sensie szoku, który dotyka ofiary wypadków czy ich rodziny? Raczej nie. Dziennikarz musi jednak ubarwić przekaz. Nawet jeśli w stutysięcznym tłumie płakała jedna osoba, napisze że ludzie płakali, a kiedy pisze o wiejskim weselu, będzie napisane że zabawa była świetna, to nic że chłopaki z innej wsi odegrali epizod sztachetowy :)

SE czy Fakt to pisma dla pani Jadzi z warzywniaka, pana Mietka - dozorcy, czy pani Józi - gospodyni domowej. To są czytelnicy o niskich wymaganiach, dotrzeć do aparatury sterującej ich emocjami jest łatwo. Wiadomo, że jeśli w artykule o przestępcy (często jeszcze przed wyrokiem, a więc w świetle prawa to niewinny człowiek) napisze się "zwyrodnialec", "zbir", "bandzior" to użyje się skojarzeń opartych na prostym poczuciu sprawiedliwości nie mniej prostych ludzi.



#27 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Arkadiuszu, to że prosty przekaz skierowany jest do prostych ludzi - OK.
Jednakowoż nie mogę zgodzić się na to, że takie media jak TVN24 ukierunkowane generalnie na "młodych zdolnych" traktują tą grupę odbiorców - jednocześnie - jak matołów.
Przecież TVN24 nie jest telewizją o charakterze MANGO, ITV czy PULS.
Trochę szacunku dla naszej inteligencji.
Sama etyka dziennikarska powinna hamować zapędy twórcze pismaków, którzy kombinują jak czytelnika lub widza porazić wiadomością w tą część ciała która odpowiedzialna jest nie za procesy myślowe tylko fizjologiczne.

I znów z samego rana czytam kasandryczne teksty wieszczące "zagładę" naszego globu w wykonaniu Gazety Wyborczej.

"Wyrok dla miliardów ludzi". Fala krytyki za porozumienie z Kopenhagi

Zostało nam tylko pomodlić się i czekać na rychłą zagładę ludzkości.
Momentami nie wiem czy mam się śmiać czy płakać, bo przecież portale internetowe (prasowe) nie są skierowane do gospodyń domowych, żuli oraz cieci.

Użytkownik osiris edytował ten post 19.12.2009 - 10:28


#28

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

TVN24 to faktycznie stacja dla każdego - tak dla człowieka inteligentnego, jak i dla kogoś, komu można wcisnąć wszystko. Techniki są tam trochę inne, można powiedzieć bardziej elastyczne. Przemo opisał właśnie tą elastyczność, której działanie można streścić w zdaniu: "głupi ludzie wierzą w głupie bzdury, mądrzy ludzie wierzą w mądre bzdury" Skąd to się bierze? Otóż TVN24 nie jest stacją dla "młodych zdolnych", jednak równa do standardów amerykańskich, bo przecież to USA zapoczątkowało erę kanałów informacyjnych nadających całą dobę. Jak podatne na każdą informację jest społeczeństwo Stanów Zjednoczonych wszyscy wiemy. Tam nie ceni się jakości przekazu, a sam fakt jego istnienia. "Informacja instant" to jeszcze nie jest to, co polskie społeczeństwo przełknie bez problemu.

TVN24 lubi czasem rzucić bzdurą czy faktoidem. Pamiętam jak jakiś czas temu oglądałem relację z awaryjnego lądowania Boeinga 737. Atmosfera wokół lotnictwa była napięta, bo było to chwilę po katastrofie Airbusa nad Atlantykiem. Czego dowiedzieli się widzowie? Ano tego, że 737 właśnie lata nad Warszawą i zrzuca paliwo. Pojawił się "ekspert", który mówił, że w dzisiejszych czasach każdy samolot musi mieć taką instalację, żeby móc zostać dopuszczonym do lotów na Europą. Napisałem więc maila do redakcji, w którym opisałem charakterystykę wersji Boeingów używanych przez PLL LOT i wspomniałem dość jasno, że one instalacji do zrzucania paliwa nie posiadają, oraz że istnienie takiej instalacji nie jest wymagane przez międzynarodowe przepisy jeśli chodzi o tą klasę maszyn. W mailu sporo był też o strefach zrzutu paliwa, szczególnie o tym że taka operacja odbywa się właśnie w ich obrębie, z dala od terenów zamieszkanych. Nie polega ona także na "lataniu w kółko" (a tak właśnie pan ekspert to przedstawił), bo to niemalże proszenie się o katastrofę. Ja rozumiem, że nie każdy jest miłośnikiem lotnictwa, jednak to, co powiedziano w relacji było niepotrzebnym zasiewaniem niepokoju. Przecież skoro Boeing lata nad miastem, to może się zwalić choćby po środku Marszałkowskiej, no i jeszcze opryskuje to miasto naftą. Szary pasażer równie dobrze może zrezygnować z lotu, jeśli dowie się o tym, że maszyna którą ten lot odbędzie nie posiada jakichś wymaganych urządzeń służących bezpieczeństwu. Dziwię się, że sam LOT i prawdziwi eksperci (choćby pierwszy pilot liniowy z brzegu) w miarę szybko nie zdementowali tych bzdur.

Na WP tkwił jeszcze pół godziny temu tytuł niemalże krzyczący, że kradzież napisu w Auschwitz będzie przesądzała o opinii Polski jako kraju antysemickiego. Ja się pytam: jaki antysemityzm? Napis prawdopodobnie zwinęli nie skini, ale zwykli złomiarze. Skoro kradną szyny, sieć trakcyjną, a nawet całe mosty, mając przy tym w głębokim poważaniu bezpieczeństwo, to czemu mamy od nich wymagać świadomości historycznej i szacunku do symboliki? Stare, dawno nieaktualne, to można wziąć - sprzeda się i wypije wińsko, a niech sobie media robią aferę. Jedyna rzecz, jaka może zaszkodzić Polsce to nie opinia o antysemityzmie, ale o złodziejstwie - bo prawda jest jaka jest, Polak nawet z miejsca kaźni podwędzi symbol, żeby wyjść na swoje.



#29 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Arkadiuszu, czy możesz zaspokoić moją (naszą) ciekawość?
Jaka była reakcja redakcji TV N24 na Twój list?
To primo.
Secundo, po wpisie na WP wnioskuję, że dziennikarze z tego serwisu idą na tanią sensację rodem z tabloidów.
Tabloizacja mediów (jak i polityki) idzie na całego.
Ręce mi opadły jak się okazało, że młody człowiek w konkursie telewizyjnym nie wiedział co to jest "IMBRYK"
Zdaje się, że nie tylko szkolnictwo ale i media tresują nowe pokolenia bezmózgowców.
Jeżeli imbryk a może niedługo lokomotywa ( i temu podobne wyrazy) będą zaliczane do archaizmów języka polskiego to w niedalekiej przyszłości młode pokolenie będzie musiało porozumiewać się ze starym za pomocą netowych translatorów tłumaczących z polskiego na Nasze.

Użytkownik osiris edytował ten post 19.12.2009 - 15:55


#30

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Odpowiedź była taka, jakiej się spodziewałem. Otóż odpisano, że owszem, dziękują z kontakt i "podpowiedź" oraz, że jest to jeden z wielu maili, który napłynął po nieszczęsnej wypowiedzi "eksperta". (Wiem, że ten pan ma tyle wspólnego z lotnictwem, co ja z zakonem Karmelitów Bosych. Jest po prostu "mądrym redaktorem od wszystkiego") Z odpowiedzi dowiedziałem się również, że informacje fachowe są przekazywane w uproszczeniu, tak aby dotarły do każdego widza i czasami zdarzają się pomyłki. Widać maile od miłośników lotnictwa się przydały, bo w późniejszych wejściach miejsce "śpeca" zajął Tomasz Hypki, człowiek znany lotniczej Polsce, również często krytykowany (ja osobiście do niego nie mam nic - po prostu facet nie boi się mówić głośno o bałaganie w polskim lotnictwie tak cywilnym, jak i wojskowym) ale na pewno sto razy bardziej kompetentny niż specjaliści z łapanki.

Ja rozumiem, że owe "informacje fachowe" dla kogoś, kto samolot widział z bliska może raz w życiu mogą być paplaniną, jednak można je przecież przekazać zrozumiale, bez nakręcania sprężynki strachu i sztucznego podnoszenia oglądalności. Szkoda, że trzeba było interwencji widzów, aby "nad miastem" zostało zmienione "w pobliżu miasta", a "zrzucanie paliwa" zamienione na jego wypalanie (wtedy faktycznie lata się po trasie przypominającej cyfrę zero) Usunięto też piekielnie rażące "kołowanie w powietrzu". Kołowanie to jazda na kołach po ziemi, nie zataczanie kręgów w trakcie lotu! Ciekawe jak ten błąd wyglądałby jako kalka z frazeologii? Kołowanie to "taxiing", więc jak? "Taksówkowanie"? :)

Najbardziej boję się tego, co opisał Osiris - uproszczenia wszystkich słów do bólu i zubożenia słownika, które to rzeczy media usilnie próbują wprowadzić. Również widziałem żenadę z imbrykiem w roli głównej i nie mogłem uwierzyć, że dorosły chłop może nie znać definicji tak prostego słowa. To widać nawet na forach - używanie wyrazów bliskoznacznych leży i kwiczy. Znajomość ich znaczeń również. Skoro słowo "imbryk" uchodzi za archaizm tylko dlatego, bo się tego naczynia używa rzadko, to jak zdefiniujemy słowa "żarna" czy "radło"? Używać nie trzeba, przestać nazywać się nie da. To wszystko jednak wynik przekazu, w którym człowiek ma odbierać wszystko domózgowo, bez zagłębiania się w szczegóły. Niedługo do wygodnego życia wystarczy zestaw czasowników typu "jeść" "pić" "spać".




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych