Skocz do zawartości


Zdjęcie

Żądania III Rzeszy wobec II RP [kuluary]


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tutaj można komentować debatę.

Serdecznie zapraszam do dyskusji!
  • 0



#2

RobALL.
  • Postów: 38
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chciałem wyjaśnić dlaczego prosiłem o zawieszenie debaty. Z powodu obowiązków związanych ze studiami nie mam obecnie czasu żeby kontynuować debatę, a nie chcę żeby merytorycznie straciła ona na jakości. Proszę więc o wyrozumiałość i łaskawość ;)
  • 0

#3

martius.
  • Postów: 545
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nikomu się nie śpieszy, ale mam nadzieję, iż zdążymy zakończyć tą ciekawą debatę do 21 grudnia 2012 roku :)
  • 0

#4

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

RobALL --> Od jutra zaczynamy naliczać punkty karne...
  • 0



#5

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Zrządzenie losu? ;)
  • 1



#6

martius.
  • Postów: 545
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

O.O Aż same oczy dosłownie teraz mi wyszły z dziwienia :P

Co do samej debaty, bardzo się rozkręca i pojawiają się nowe ciekawe wątki, uzupełniające ciekawość i niesamowitość tamtego okresu historii.
  • 0

#7

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Śledzę tę debatę, sprawia mi to niezłą przyjemność, sam z Martiusem podzieliłem się paroma uwagami na prywatnych.

Jednak nie spodobało mi się bardzo powierzchowne i nieprofesjonalne podejście do kwestii Piłsudskiego i rządów sanacji. Fakt, przewrót majowy był wykroczeniem i pogwałceniem praw demokracji, lecz... W tym samym roku podczas wyboru nowego prezydenta, Zgromadzenie Narodowe Sejmu I kadencji (czyli Piłsudski NIE rozwiązał poprzedniego! To bardzo ważne!) wybrało właśnie Piłsudskiego, co zalegalizowało jednocześnie przejęcie przez Marszałka władzy.
Podobnież z sanacją, procesami brzeskimi, itp. Właśnie procesy brzeskie w głównej mierze zakończyły chorą erę "partyjniactwa i sejmokracji" (podobną możemy obserwować dzisiaj, chętnie bym rozpędził na cztery wiatry takich Kaczyńskich, Tuska, Palikota czy Kwaśniewskiego). Konstytucja kwietniowa wprowadziła rządy autorytarne, które są znacznie lepsze od demokracji - państwo miało o wiele silniejszą władzę wewnętrzną i COŚ można było robić (zaczątek reform w kierunki zmiany konstytucji i wprowadzenia autorytaryzmu był obecny już w noweli sierpniowej z '26 roku, gdy prezydent mógł wydawać rozporządzenia z mocą ustawy BEZ udziału Sejmu).
Nie wspominając chyba o najlepszym pomyśle Piłsudskiego, jakim jest Główny Inspektorat Sił Zbrojnych...
Nie, nie jestem w żadnym razie patryjotą, można rzec też, że w głównej mierze jestem apolityczny - rzygać mi się chce na widok przepychanek i właśnie partyjniactwa pełną gębą w tym chorym ustroju. Jednak będę głosował w wyborach prezydenckich na Mikke, a parlamentarnych: na jego Platformę. Gdy czytam teksty jego autorstwa, oglądam, czy słucham: widzę, że to jest polityk z prawdziwego zdarzenia. Być może on zniesie ten chory ustrój.
Ale, ale: Piłsudski to jeden z najbardziej kompetentnych ludzi w historii Polski i nawet jeśli mnie dzielą od ludzi z tamtych czasów wszystkie geny, to nie bez powodu mam jego portret w wielkim formacie na ścianie.



Wracając do debaty. Nie popieram pełnie żadnej ze stron, jednak przychylam się troszkę w stronę entuzjastów współpracy z Hitlerem... W końcu lepszym sojusz wojskowy przeciw ZSRR obok, niż egzotyczne sojusze na drugim końcu Europy, w tym z Francuzami, którzy pupy bali się zza Maginota wystawić, czy z Anglią, którą zawsze interesowały jedynie jej własne interesy - to przez nią m. in. zostaliśmy upupieni na Zachodzie z Rep. Weimarską plebiscytami. Nie chciała, by Francja była zbyt silna; przeciw III Rzeszy, podczas gdy i tak byliśmy otoczeni przez samych wrogów - za wyłączeniem Rumunii.

Pozdro.



[Edycja z powodu paru literówek]

Użytkownik Mr. Mojo Risin' edytował ten post 05.12.2009 - 12:17

  • 1



#8

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kolejne ooops :/
  • 0



#9

martius.
  • Postów: 545
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

ooops, chyba będę musial znowu dłuuugo czekac na kolejnego przeciwnika ? :(
  • 0

#10

martius.
  • Postów: 545
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jeżeli debata się znowu zacznie, to znowu będe musial od początku wszystko pisać, czy od momentu w którym skończyłem ?

Ohh, w niektórych tematach tyle piszecie o gospodarce III Rzezy, że aż przeczytać się nie da, bo tyle tego jest, a tutaj nikt nie chce się z małym martiuskiem się zmierzyć ? :P

Użytkownik martius edytował ten post 07.02.2010 - 16:16

  • 0

#11

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jeżeli debata się znowu zacznie, to znowu będe musial od początku wszystko pisać, czy od momentu w którym skończyłem ?


Od momentu, w którym skończyłeś rzecz jasna ;] Jest to kontynuacja.

Pozdrawiam :)
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych