Skocz do zawartości


Czy Einstein się pomylił ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Horror

Gość_Horror.
  • Tematów: 0

Napisano

Znalazłem ten artykuł dzisiaj. Nie wiem czy sprawa jest świeża, czy nie.
Rzecz jednak zdaje się być ciekawa. W wielkim streszczeniu chodzi o to, że niejaka Rachel Bean z Uniwersytetu Cornella w USA twierdzi że teoria względności Einsteina, a dokładnie - „że grawitacyjne zagięcie przestrzeni jest równe zagięciu czasu, przez co w jednakowym stopniu wpływają na przelatujące światło” - stoi w sprzeczności z wynikami jej badań. Pani Bean twierdzi, że zakrzywienie czasu w okresie od 8 do 11 miliardów lat temu było około trzech razy większe niż przestrzeni!
Na jakiej podstawie do tych wniosków doszła i co to oznacza... odsyłam do artykułu.
  • 0

#2

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Obstawiam, że to błąd w obliczeniach pani Bean.
  • 0



#3 Gość_Horror

Gość_Horror.
  • Tematów: 0

Napisano

A ja obstawiam przeciwnie 8)

Niestety, pomimo moich prób nie dotarłem do szerszych materiałów z pracy pani Beam. Pewnie się nie doczekam owych publikacji prędko, a może i wcale. A szkoda. Materiał musi być interesujący, już choćby za sprawą porzucenia kanonu wytyczonego przez Einsteina i spojrzenie w wymiarze „nowej fizyki”*

* - termin abstrakcyjny, wymyślony na biegu, dla potrzeb wypowiedzi (a szkoda)

p.s.
Lepiej pozostawić starą szkołę i nie ciągnąć samochodu pod górę, kiedy można do niego wsiąść i objechać nim ową przeszkodę, mknąc ku odpowiedziom.
  • 0

#4

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niestety, pomimo moich prób nie dotarłem do szerszych materiałów z pracy pani Beam. Pewnie się nie doczekam owych publikacji prędko, a może i wcale. A szkoda.

Wiem, że najciemniej pod latarnią, ale czy zaglądałeś tutaj? ;)
  • 0



#5 Gość_Horror

Gość_Horror.
  • Tematów: 0

Napisano

Nie lubię tłumaczyć swoich słów :grr:
Miałem na myśli dzień w którym to, np. „Nature” opublikuje kompletne wyniki pracy pani R.Bean opatrzone tytułem „Einstein do lamusa”. Analiza całości pracy (a nie tylko jej wyników) i konfrontacja z „jajogłowymi starej daty” byłaby wydarzeniem. Wątpię jednak, żeby to prędko nastąpiło bo póki co, nie ma sensu zastępować jedną teorię – drugą. Czyli, każdy ma rację – bo każdy się myli.
A co do strony (tej spod latarni) to dzięki za podpowiedź :P .
Oczywiście że tam byłem i to jeszcze przed założeniem tego beznadziejnego tematu.
Niech zginie śmiercią naturalną. Ja już go nie chcę ;(
  • 0

#6

vrinda.
  • Postów: 85
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawy artykuł. Jednakże dla naszych "ziemskich" celów teoria względności Einsteina sprawdza się idealnie. GPS-y działają z rewelacyjną dokładnością (a wkrótce jeszcze mają się poprawić). Dlatego jeżeli założenia Einsteina są błędne to prawdopodobnie nie odegrają jakiejś znaczącej roli, przynajmniej narazie. Tak samo jak z fizyką newtonowską, która znakomicie sprawdza się w świecie małych prędkości. W świecie prędkości światła fizyka ta jest bezużyteczna. Ale wtedy działa znakomicie fizyka relatywistyczna. Teraz naukowcy poznają oddziaływania między galaktykami czy badają czarne dziury. W tych warunkach być może znana współcześnie teoria grawitacyjna Einsteina okaże się niewystarczająca albo nie będzie działać poprawnie (o pewnych nieścisłościach pisano w powyższym artykule). Nauka wciąż się rozwija i należy być otwartym na nowe teorie.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych