Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skąd możemy mieć pewność, że bóg nie istnieje?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#46

Kokoju.
  • Postów: 23
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No to wiesz, ja tam nie wiem, jak książka z samymi metaforami może być podstawą religii. W takim razie można ze starego testamentu wynieść "Jest bóg. Kropka."

BÓG NIE JEST AUTOREM BIBLII.


Nie wiem, nam ksiądz (I katecheta jednocześcnie) mówił, że bóg pisał biblię za pośrednictwem ludzi, i pokazał nam schemat "Autor nadrzędny: Bóg. Autor podrzędny: Człowiek".
  • 0

#47

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Są ludzie, którzy wierzą, że osoby piszące Biblię były natchnione przez Boga. Są też tacy co uważają, że wydarzenia opisane w Biblii są prawdziwe, a świat ma 6 000 lat. 6 000 albo 10 000, nie jestem pewien. Uważają tak, bo policzyli sobie ile mniej więcej pokoleń musiało minąć odkąd Bóg wywalił Adasia i Ewkę z raju. Zdaje się, że i na tym forum są jacyś kreacjoniści, aczkolwiek nie jest to tak głośne jak w tej nieszczęsnej Ameryce, gdzie kreacjoniści domagają się kilku ciekawych rzeczy... Najszczęśliwsi by byli jakby zakazano nauczania ewolucji i zastąpiono ją kreacjonizmem. Na to szansa jest niewielka, więc domagają się by kreacjonizmu nauczano wraz z ewolucją. Ponoć są nawet szkoły katolickie, w których tak jest... Myślę sobie, że jesteśmy już zbyt "ucywilizowani" żeby to mogło przerodzić się w coś groźnego - fanatyzm - aczkolwiek obawy mam. Zawsze jest ten plus, że obecny prezydent Ameryki nie jest tak religijny jak poprzedni.
  • 0

#48

Maksi.
  • Postów: 15
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Panowie.
To mój pierwszy post, jednakże śledzę tę witrynę już jakiś czas temu.

Jestem człowiekiem wierzącym, jednak, że mam własne zdanie na temat Biblii.
Moim zdaniem jest to zbiór opowiastek mówionych przez Jezusa, by nauczać motłoch.
W końcu musiał tym debilom i chamstwu jakoś wytłumaczyć, że pieprzenie żony swojego kumpla jest grzechem.
Tak samo jak kradzież! Dlatego mówił wszelakie opowiastki.
W dodatku sam mówił, że kazirodztwo jest złe, więc jaki w tym sens, by mówił, że pierwszymi ludźmi byli Adam i Ewa? Toż to oni musieli by się ekhem bardzo często by planetę zaludnić.

W dodatku nie zapominajcie, że nasza biblia została zrobiona przez Cesarza Bizantyjskiego.
Np. pominięto Ewangelię w.g. Judasza i innych. Wzięto te najbardziej pokazujące Jezus jako Boga.

To tyle.
Bóg z wami!

Dołączona grafika

EDIT....tatik.
Nie wiem jaki sens ma Twoja wypowiedź.
Staraj się powstrzymać od takich komentarzy. Na początek upomnienie.

  • -2

#49

Lis.

    jeden, jedyny i prawdziwy

  • Postów: 638
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jeśli jesteś wierzący to jakie masz podstawy wiary? Ja sądziłem, że za taką uchodzi biblia w kręgach katolickich.
Korekta :)

Moim zdaniem jest to zbiór opowiastek mówionych przez Jezusa

To co napisałeś, że biblia to zbiór opowiastek mówionych przez Jezusa to błąd. Opowieści Jezusa to tylko 4 ewangelie z całego NT i 4 z ok 70 ksiąg katolickiej biblii. W starym testamencie i w dziejach też mówił Jezus? O_O. Mój podziw dla Jezusa z dnia na dzień rośnie.

W końcu musiał tym debilom i chamstwu jakoś wytłumaczyć, że pieprzenie żony swojego kumpla jest grzechem

1. Jak definiujesz grzech?
2. Debile i chamstwo to nieładne określenie.
3. Na pewno każdy Żyd z czasów Jezusa tradycyjnie kochał się z żoną przyjaciela. (Za takie postępki groziło kamienowanie publiczne kobiety, nie mężczyzny :P).

Np. pominięto Ewangelię w.g. Judasza i innych. Wzięto te najbardziej pokazujące Jezus jako Boga.

:P. Zrobiono to specjalnie. Przedstawiona tu ew. wg. Judasza to razem z ew. Tomasza to apokryfy. Księgi, które kościół uważa za nienatchnione bo ukazują trochę inny obraz wszystkiego (czyt. przeczą naukom kościoła).

Użytkownik foxxionly edytował ten post 27.10.2009 - 21:16

  • 0



#50

Sadow.
  • Postów: 69
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam,
Postawmy sobie pytanie - po co nam pewność (poparta dowodami) na to, że Bóg istnieje?
Wszelkie rozważania o "absurdach" czy "paradoksach" dotyczących Boga to nic więcej jak gry słowne i próby opisania, czy też podważenia tego co niepojmowalne, za pomocą mocno ograniczonych ram języka.
Koncepcja Boga jest sporym problemem, nad którym debatują tęgie głowy. Im bardziej próbujemy Go sobie uzmysłowić, tym bardziej jest On niepojęty i rodzi więcej problemów. To taki odwieczny spór między Atenami a Jerozolimą. Człowiek nauki , stara się wyjaśnić świat za pomocą logiki, racjonalnego myślenia i doświadczenia. A Bóg jest, niejako historycznie, wpisany w ten świat.

Część argumentów z którymi się spotkałem w tym temacie to chyba tylko próby podparcia swojej wizji zastanej rzeczywistości w której przyszło nam żyć. Lub swego rodzaju oznaka buntu - chyba raczej niezdrowego.

Jednak niesposób niezgodzić się, że konserwatywna instytucjonalna religia, która niestety wiodła i wiedzie prymat ( zwłászcza w chrześcijaństwie), wypaczyła tą wizję. No ale cóż, sprowadzenie tego co boskie do poziomu ludzkiego, raczej nie mogło się skończyć sukcesem :)

Dla osób chcących zgłębić temat polecam książkę - Louis Dupre - Inny Wymiar

pozdrawiam
  • 1

#51

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

skąd możemy wiedzieć, że latający potwór spagetti nie istnieje?
  • 0

#52

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Skąd możemy być pewni, że Bóg(wyższa istota istnieje)?
Bo w to wierzymy albo nie i tyle koniec wywodów filozoficznych ciągnących się już 4 strony.
Nie przekonasz niewierzącego do wiary i wierzącego do tego,aby przestał wierzyć tak to już jest.
Zamiast tracić czas na tłumaczenie "najmojszych racji" polecam doskonalenie siebie, a nie nawracanie innych.

Użytkownik crc edytował ten post 20.11.2009 - 01:19

  • 0

#53 Gość_elektro155

Gość_elektro155.
  • Tematów: 0

Napisano

Np. Stworzenie świata w siedem dni. Bóg jest wszechmocny, więc czemustworzył świat w siedem dni? Mógł, o, w ułamku sekundy. No i czemustworzył miliardy galaktyk tylko po to, by objawić się jednemuczłowiekowi w Izraelu? Poza tym wszechmocny bóg chyba się nie męczy,więc czemu odpoczywał siódmego dnia? Mało tego, skoro Adam i Ewa nieodróżniali dobra od zła zanim nie zjedli jabłka, to czemu bóg ichskazał? Byli z definicji niepoczytalni.

Biblia powinna być traktowana jako dzieło literackie zawierające pewne prawdy w formie symbolicznych przekazów i metafor. Sam opis stworzenia świata to dobry przykład, nie chodzi w nim o to jak co powstało i czy kolejność jest logiczna, bo wtedy tekst staje się absurdalny. Ten opis to obraz, forma sztuki i tak powinien być traktowany i interpretowany.

Dodatkowa uwaga: Czemu bógstworzył ludzi, skoro jest wszechwiedzący, i wiedział, że jeden z jegotworów - anioł - zbuntuje mu się (DIabeł) i sprowadzi nieszczęścia naludzi, których najbardziej kocha? Nie mógłby po prostu pominąć diabła?Nie wspominając, że bóg mógłby zniszczyć diabła, a tak tylko ciągnieten bezsensowny konflikt między dobrem a złem.

Diabeł to też postać stworzona na potrzeby przedstawienia pewnych prawd i jest czysto symboliczna. Walka Boga z Diabłem oznacza nie tyle walkę dobra ze złem, co przedstawia dualistyczną naturę świata. Ponadto, zarówno Diabeł jak i Bóg odzwierciedlają dwie strony ludzkiej psychiki, które mają wpływ na nasze wybory. Codziennie dokonujemy jakichś wyborów pomiędzy mniejszym, a większym złem lub dobrem i można to przedstawić jako walkę Szatana z Bogiem. Jako pojedynek naszej ciemnej strony psychiki z jasną.
Konflikt pomiędzy Diabłem, a Bogiem w istocie nie uosabia walki pomiędzy dobrem, a złem, ale właśnie dualistyczną naturę świata. Traktowanie tego jako walki dobra ze złem to spore uproszczenie.
Ów konflikt nie jest bezsensowny, ma na celu utrzymanie równowagi pomiędzy obiema stronami. Żadna z nich nie może wygrać, bo są nierozłączne.

Kolejna uwaga: niesądziłem, że źródło zła jest takie głupie. Zbuntował się wszechmocnemu,wszechmogącemu i wszechobecnemu bogowi. Kolejnym absurdem jest fakt, żeskoro jest miłosierny, to powinien wybaczyć swemu tworowi, który i taknie wiedział, że czyni źle.

Kolejna rzecz, bunt Szatana jest tylko stworzoną przez ludzi opowieścią, artystycznym opisem mającym wytłumaczyć dlaczego istnieje zło i czemu służy.

Następny: Czemu bóg kazał zabić AbrahamowiIzaaka? Bóg z pewnością wiedział, co wybrałby Abraham, a i tak naraziłosobę w podeszłym już wieku na ogromną dawkę stresu. Grał mu nauczuciach, a wielu najpewniej przeszłoby załamanie nerwowe "Albo będęsynobójcą, albo niewierzącym; nie słuchającym boga".

Przeczytałeś chyba tylko początek. W nagrodę za to, że Abraham oszczędził syna i zabił baranka, Bóg obiecał mu, że jego potomstwo (czy lud) będzie tak liczny jak gwiazdy na niebie. To jest opowieść mówiąca o lojalności i zaufaniu Bogu. Ci którzy ufają i są mu posłuszni, tych nagradza.
Tak trudno to zrozumieć?

Inna sprawa totaka, że wszechmocny bóg najwidoczniej potrzebuje aniołów do pomocy.

A czy Ty będąc królem sam zanosiłbyś wiadomości? Przecież aniołowie to m.in. posłańcy.

-Absurd boga wszechobecnego, pod którego nieobecność gadający wąż kusił Ewę.

To jest symbol, odnoszący się od "walki dobra ze złem", do dualizmu.

-Absurd boga wszechwiedzącego, który widać nie wiedział, że to źle stworzyć diabła.

To nie absurd, to jest ludzki sposób tłumaczenia pewnych rzeczy.

-Absurd boga nieodpowiedzialnego za swój twór, zostawiający świattakim, jaki jest, i zostawiając ludzi takimi, jakimi ich stworzył.

A czy nie było tak, że Bóg oddał ludziom świat we władanie? Ponadto dał ludziom umysł i wolę, by mogli go kształtować.

-Absurd matematyczny boga (1=3)

To nie jest absurd, ale trzy twarze tej samej istoty. Nie chce mi się tłumaczyć...

-Absurd stworzenia miliona galaktyk by objawić się jednemu człowiekowi.

Biblia razem z jej całą symboliką została stworzona przez ludzi parę tysięcy lat temu i owi ludzie nie mieli pojęcia o wszechświecie. Wybacz, ale jeśli widzisz tu absurd, to świadczy o Twojej głupocie.

-Absurd boga który oczekuje od człowieka wiary pod szantażem kary nieskończonych tortur.

To też ludzie wyobrażenie kary za nieposłuszeństwo Bogu. Nie pochodzi to od Boga, ale sotało najprawdopodobniej wymyślone przez kapłanów by utrzymać lud w ryzach.

-Absurd opętań ludzi przez diabła (Bóg nie może tego powstrzymać)

W mojej opinii, opętanie jest stanem, gdy równowaga ciemnej i jasnej strony psychiki człowieka zostaje zaburzona i ta ciemna przejmuje kontrolę nad człowiekiem.
To, że Diabeł (czy demon) opętuje człowieka, to też punkt widzenia Biblii i może się wydawać absurdalny.

-Absurd boga, co chce, by ludzie w niego wierzyli, choć tacy indianie to musieli czegać do XV wieku by go poznać.

To także nie jest absurd.
Jahwe jest wyobrażeniem Boga, stworzonym przez Żydów, którzy (jak wszyscy ludzie) uznali wyobrażenie za istotę realną. Indianie mieli własny obraz Boga i Jahwe nie był im znany. Poznali go wtedy, bo dopiero wtedy dotarli no Ameryki ludzie wierzący w Jahwe.

a) Różne "specjalne" postacie z niecodziennymi zdolnościami:
b) Potwory:
c) Transformacje
d) Magiczne wydarzenia

Współczesna nauka także posiada w swoim repertuarze bardzo wiele zjawisk, urządzeń i innych rzeczy, które człowiekowi nie zaznajomionemu z nimi mogą wydawać się magiczne. Sama nauka dla osoby wcześniej nie mającej z nią styku także będzie czymś kompletnie fantastycznym.

-Maryja, co powiła syna będąc dziewicą.

Wydaje się niemożliwe.

-Żonę Abrahama, co powiła syna będąc niepłodną. Ileżto w dzisiejszych latch żyje impotentów-katolików?

A nie słyszałeś czasem o kobietach, które współcześnie w wieku 60 lat rodzą dzieci?

-Mojżesza, co sprawił, że rozstąpiły się morza.

Upiększona opowieść o mocy Boga?

-Jezusa zamieniającego wodę w wino, chodzącego po wodzie czysprawiającego, że po uderzeniu kijkiem o skałępoleje się z niej woda.

Większość to zapewne fikcja. Jezus nie uderzał kijem w kamień by uzyskać wodę, chyba...

-Super hero Samson biorący siłę z włosów, co jest monstrualnym nonsensem.
-Kolejny super hero - młody człowiek - Dawid - co zabija giganta - Goliata - strzałem z procy.

To legendy? Wokół wielkich wojowników zawsze powstają niezwykłe opowieści i ubarwione opisy ich pojedynków.

-Diabeł
-Goliat
-Olbrzymy Nefilim
-Sześcioskrzydły Lew (Bóg spacerował z nim po Niebie)
-Siedmiooki i siedmiorogi baran (Postać boga w dniu apokalipsy)

Symbole i legendy?

-Zamiana gliny w człowieka

Opis stworzenia, wyobrażenie i nic więcej.

-Zamiana żebra mężczyzny w kobietę

Jw.

-WIelki potop (Swoją drogą - po co bóg go zsyłał? Zło powróciło. Widaćbóg nie mógł sprowadzić jakiegoś dobrego potopu. Nie wspominając, że popotopie powinna ocaleć tylko dobra religijna rodzinka Noego)

A pomyślałeś, że to mogło być wspomnienie po jakiejś katastrofie?Odpowiednio ubrane w słowa umocniło by władzę kapłanów służąc jako straszak.

Zmartwychstanie

Katalepsja?

Prorocze sny

Każdy je ma.

Drewniana łódka rozmiarów lotniskowca, która mieściła po dwagatunki zwierząt również z Ameryki, Antarktydy czy Afryki/

Ale opowieść ładna ;)

Biblia jest księgą, która zawiera zawiera opis konstrukcji świata z punktu widzenia jej twórców i tylko z tego punktu widzenia może być w pełni zrozumiana i właściwie zinterpretowana. Nie można odnosić treści zawartych w Biblii do współczesnego świata nie przyjmując podobnego punktu widzenia, bo wtedy treści te będą się wydawać absurdalne i to właśnie dlatego, że postrzegamy je w niewłaściwy sposób.

Btw...

Biblia to jednakże mitologia innej religii, i o przypowieści z bibliimożna nazwać mitem. Twórcy tejże księgi myśleli archaistycznie, i wcałości jest mnóstwo absurdów.

Tak jak napisałeś, Biblia jest mitologią innej religii i tak powinna być postrzegana, zatem nie wiem po co doszukujesz się tam absurdów. Chyba nie po to, żeby dowalić "Katolom", co?

Obecnie większość świata wyznaje chrześcijaństwo, aczkolwiek nie ma dowodów na nieistnienie innych religii.

30% ludności świata wyznaje chrześcijaństwo, a to nie większość. LINK
Poza tym, co oznacza stwierdzenie: "nie ma dowodów na nieistnienie innych religii"?


skoro piszesz, ze np. kare boska wymyślili ludzie i że jeszcze cos tam wymyślili ludzie, to obalasz to, że biblia jest doskonala i że pisali ją pod natchnieniem Boga?
  • 0

#54

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

skoro piszesz, ze np. kare boska wymyślili ludzie i że jeszcze cos tam wymyślili ludzie, to obalasz to, że biblia jest doskonala i że pisali ją pod natchnieniem Boga?

Jak napisałem w zacytowanym przez Ciebie (niepotrzebnie w całości) poście twierdzę, że treści zawarte w Biblii są dziełem od początku do końca ludzkim, łącznie z wyobrażeniem Boga. To chyba jasno wynika z mojego postu.

Użytkownik Ill edytował ten post 31.07.2010 - 13:35

  • 0

#55 Gość_elektro155

Gość_elektro155.
  • Tematów: 0

Napisano

To w końcu jest Bóg czy nie? :D :D :D :D :D :D Już czwarta strona!

Po za tym przyznam sie, że jestem niezdecydowany, do katolicyzmu nie wrócę, gdyż ta religia mnie niszczy psychicznie(poczucie winy i strachu, konflikt sumienia,wypaczanie seksualności (dobrej i pięknej) na wstydliwą i złą), czasem chciałem się zabić właście z powodu poczucia winy, konfliktu sumienia i strachu przed czyśccem), no niestety, są ludzie bardziej i mniej podatni na pranie mózgu, ja niestety jestem bardziej, bardziej sobie biorę coś do siebie i rozmyślam, ale mniejsza z tym, żyje i narazie jest dobrze, bo się wyzbyłem tych złych emocji, które wszczepiło mi nauczanie "dobrego" kościoła), na razie jestem deistą gdyż wg. mnie Bóg nie ingeruje w życie ludzi ( po za przyjsciem Jezusa). Dlaczego tak uważam:
-cuda w lourdes: uzdrawiana jest 1 osoba na milion, a wszyscy się modla o uzdrowienie, więc raczej Bóg nie uzdrawia ludzi, skoro "uzdrawia" sie 1 osoba na milion, a te uzdrowienia to raczej autosugestia, gdyż wiadomo, co potrafi ludzki organizm.
-cuda eucharystyczne i inne: żadne nie są potwierdzone naukowo i dokładnie zbadane, zaskakująco często są niedopatrzenia naukowców, którzy to badają, po za tym niektóre cuda były fałszowane np. pbrazy, figurki płaczace kościół MÓWIŁ, że to cud, ludzie sie modlili, a przy remoncie odkryto, że tam są kanaliki i jak ludzie sie zbierali i modlili, to mnich wpompowywał, pewnie wodę i to wyglądało, jakby figurka/obraz Maryi płakała. wiec kościół OKŁAMAŁ ludzi, że to cud. WIEc czemu inne przypadki nie miały być zrobione specjalnie, by zwiekszyć ilość wiernych.
-objawienia: św Faustynie Kowalskiej objawił sie widok czyścca, w którym dusze odkupują grzechy. A PRZECIEŻ OFIARA CHRYSTUSA CAŁKOWICIE USUNĘŁA GRZECHY, WIĘC istnienie czyścca oznaczałoby, że ofiara Chrystusa nie była doskonała, gdyż trzeba dodatkowo odpokutować-SPRZECZNOŚĆ

Po za tym, argumeny popierające ateizm:
-śmierć kliniczna: to że ludzie widzą rzekomo zaświaty, jest powodowane psychodelikiem DMT, wytwarzanym przez szyszynę przed śmiercią (dowód: ochotnikom podawali DMT z zastrzykach, mieli wizje i niektórzy widzieli to, co widzą ludzie przed śmiercią kliniczna)
-sprzeczności w wierze katolickiej, tak szeroko opisywane w tym temacie i nie tylko
-cuda i objawienia już są uznae za nieprawdzwe
-postawa kościoła budzi zatrzeżenia- gromadzą dobra, jakby nie uznawali drugiego życia.
-ktoś mógłby powiedziec, że duchy sugerują, że jest zycie po smuierci - chwila, chwila, przecież w innych religiach też są duchy, a jezeli sa i udałeoby sie to zdokumentować, to udało by sie to zbadać i opisać tą energię.
-RELIGIE BYŁY WYMYŚLANE, JAK LUDZIE COŚ NIE MOGLI POJĄĆ. WIĘC MOŻE TEŻ TE RELIGIE, W KTÓRE WIERZYMY POWSTAŁY, BY WYJAŚNIĆ, TO CO JEST NIEWYTŁUMACZALNE NP. POCZĄTEK ŚWIATA, KONIEC ŚWIATA, ŻYCIE PO ŚMIERCI? BO LEPIEJ WYMYŚLIĆ I W COŚ WIERZYĆ NIŻ ZBADAC I ODKRYĆ PRAWDĘ
-JEŻELI COŚ ISTNIEJE, TO MOŻNA TO OPISAĆ I ZBADAĆ.

Użytkownik elektro155 edytował ten post 04.08.2010 - 18:42

  • 0

#56 Gość_Dolg

Gość_Dolg.
  • Tematów: 0

Napisano

Skoro to co on mówi to jest metaforą i nie należy brać tego za poważnie , to czemu kościół czasem traktuje to jak dokument historyczny (niektóre fragmenty), a te niewygodne tłumaczy złym zrozumieniem , metaforą.Czy to nie jest dziwne by ta sama księga była jednocześnie dokumentem historycznym i metaforycznym?
  • 0

#57

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To w końcu jest Bóg czy nie?

Moim zdaniem, Jego istnienie zależy od Ciebie ;)

RELIGIE BYŁY WYMYŚLANE, JAK LUDZIE COŚ NIE MOGLI POJĄĆ. WIĘC MOŻE TEŻ TE RELIGIE, W KTÓRE WIERZYMY POWSTAŁY, BY WYJAŚNIĆ, TO CO JEST NIEWYTŁUMACZALNE NP. POCZĄTEK ŚWIATA, KONIEC ŚWIATA, ŻYCIE PO ŚMIERCI? BO LEPIEJ WYMYŚLIĆ I W COŚ WIERZYĆ NIŻ ZBADAC I ODKRYĆ PRAWDĘ

Dobrze kombinujesz :)
Aczkolwiek z tym wymyślaniem, badaniem i odkrywaniem różnie bywało. Widać, ludzie musieli do pewnych rzeczy dojrzeć, żeby to zaakceptować. Nie znaczy to wcale, ze nagle stali się mądrzejsi. Niestety.

-JEŻELI COŚ ISTNIEJE, TO MOŻNA TO OPISAĆ I ZBADAĆ.

Można, o ile dysponuje się odpowiednimi narzędziami. Nie możemy całkowicie zaprzeczyć istnieniu Boga, jeśli nie dysponujemy żadnymi instrumentami pozwalającymi to jednoznacznie stwierdzić. Możemy zakładać, możemy przypuszczać, ale nie możemy powiedzieć na pewno, póki nie będzie możliwości sprawdzenia tego.

Skoro to co on mówi to jest metaforą i nie należy brać tego za poważnie , to czemu kościół czasem traktuje to jak dokument historyczny (niektóre fragmenty), a te niewygodne tłumaczy złym zrozumieniem , metaforą.Czy to nie jest dziwne by ta sama księga była jednocześnie dokumentem historycznym i metaforycznym?

Bo tak jest wygodnie?

Użytkownik Ill edytował ten post 04.08.2010 - 20:01

  • 0

#58 Gość_elektro155

Gość_elektro155.
  • Tematów: 0

Napisano

RELIGIE BYŁY WYMYŚLANE, JAK LUDZIE COŚ NIE MOGLI POJĄĆ. WIĘC MOŻE TEŻ TE RELIGIE, W KTÓRE WIERZYMY POWSTAŁY, BY WYJAŚNIĆ, TO CO JEST NIEWYTŁUMACZALNE NP. POCZĄTEK ŚWIATA, KONIEC ŚWIATA, ŻYCIE PO ŚMIERCI? BO LEPIEJ WYMYŚLIĆ I W COŚ WIERZYĆ NIŻ ZBADAC I ODKRYĆ PRAWDĘ

Dobrze kombinujesz :)



na tym forum są setki tematów o duchach i niektóre wyglądają na prawdziwe . Czyto nie świadczy, że człowiek nie jest tylko kupa mięsa i że jednak coś po smierci jest? I że jednak są zaświaty z Bogiem.

Użytkownik elektro155 edytował ten post 04.08.2010 - 22:06

  • 0

#59

Wujek_Deth.
  • Postów: 69
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

I że jednak są zaświaty z Bogiem.


Tyle, że to są dwie różne sprawy. Istnienie "duchów" to sygnał, że oprócz naszego wymiaru/świata istnieją też inne (nie chcę tutaj wchodzić w szczegóły, co jest duchem, co demonem, bądź czy te istoty naprawdę istnieją; chodziło mi tylko o rozgraniczenie dwóch rzeczy). Nie ma to jednak nic wspólnego z istnieniem "boga", czyli stwórcy świata, ingerującego bądź nie w nasze życie. Zatem ateizm nie oznacza odrzucenia mistycyzmu. Tak przynajmniej uważam.
  • 0

#60

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

na tym forum są setki tematów o duchach i niektóre wyglądają na prawdziwe . Czyto nie świadczy, że człowiek nie jest tylko kupa mięsa i że jednak coś po smierci jest? I że jednak są zaświaty z Bogiem.

Wiele opowieści od duchach zawiera przeinaczania albo zmyślenia jednak część przypadków jest całkiem dobrze opisana. Brakuje niestety ostatecznych, dobitnych dowodów.

Co do zaświatów, to koniecznie muszą zawierać Boga? Zaświaty to trochę inne sfery istnienia, które rządzą się swoimi prawami.
Póki co, nie jesteśmy w stanie udowodnić czy zaświaty są, czy nie. Możemy próbować i takie próby (np. nagrywanie głosu zmarłych) są prowadzone, ale to jeszcze trochę za mało.

Co do człowieka jako natchnionej życiem kupy mięsa. Jeśli założymy istnienie duszy, to automatycznie oznacza to, że każde żywe stworzenie na tej planecie ją posiada, ponieważ wszystkie organizmy wywodzą się od wspólnego przodka. Naukowe, niepodważalne odkrycie duszy oznaczałoby rewolucję, podobnie jak udowodnienie, że jej nie ma. Myślę, ze to nastąpi jeszcze za naszego życia (bo jeszcze tego nie dokonano, wbrew temu co niektórzy sądzą),
Wracając do mięsa, to jeśli okazałoby się, że duszy nie ma i rzeczywiście jesteśmy tylko kupą mięsa, to byłbyś zawiedziony?
Oj, chyba nie doceniasz tej kupy mięsa. ;]
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych