Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skąd możemy mieć pewność, że bóg nie istnieje?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kokoju.
  • Postów: 23
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ludzie od zawsze mieli charakter przypisywania istotom wyższym tego, czego pojąć nie mogą. Tak było z wieloma religiami, nie, ze wszystkimi religiami, i choć one są różne, w każdej możemy znaleźć historię stworzenia świata, to, co czeka nas po śmierci itp. Obecnie większość świata wyznaje chrześcijaństwo, aczkolwiek nie ma dowodów na nieistnienie innych religii.

Biblia to jednakże mitologia innej religii, i o przypowieści z biblii można nazwać mitem. Twórcy tejże księgi myśleli archaistycznie, i w całości jest mnóstwo absurdów.

Np. Stworzenie świata w siedem dni. Bóg jest wszechmocny, więc czemu stworzył świat w siedem dni? Mógł, o, w ułamku sekundy. No i czemu stworzył miliardy galaktyk tylko po to, by objawić się jednemu człowiekowi w Izraelu? Poza tym wszechmocny bóg chyba się nie męczy, więc czemu odpoczywał siódmego dnia? Mało tego, skoro Adam i Ewa nie odróżniali dobra od zła zanim nie zjedli jabłka, to czemu bóg ich skazał? Byli z definicji niepoczytalni. Dodatkowa uwaga: Czemu bóg stworzył ludzi, skoro jest wszechwiedzący, i wiedział, że jeden z jego tworów - anioł - zbuntuje mu się (DIabeł) i sprowadzi nieszczęścia na ludzi, których najbardziej kocha? Nie mógłby po prostu pominąć diabła? Nie wspominając, że bóg mógłby zniszczyć diabła, a tak tylko ciągnie ten bezsensowny konflikt między dobrem a złem. Kolejna uwaga: nie sądziłem, że źródło zła jest takie głupie. Zbuntował się wszechmocnemu, wszechmogącemu i wszechobecnemu bogowi. Kolejnym absurdem jest fakt, że skoro jest miłosierny, to powinien wybaczyć swemu tworowi, który i tak nie wiedział, że czyni źle. Następny: Czemu bóg kazał zabić Abrahamowi Izaaka? Bóg z pewnością wiedział, co wybrałby Abraham, a i tak naraził osobę w podeszłym już wieku na ogromną dawkę stresu. Grał mu na uczuciach, a wielu najpewniej przeszłoby załamanie nerwowe "Albo będę synobójcą, albo niewierzącym; nie słuchającym boga". Inna sprawa to taka, że wszechmocny bóg najwidoczniej potrzebuje aniołów do pomocy.

Kolejną sprawą jest Chrystus. Biblia zakazuje seksu przedmałżeńskiego, a Jezus narodził się z Maryi, i był synem Jahwe i Maryi. No i cóż, biblia jest pełna - jak pisałem - absurdów:
-Absurd boga wszechpotężnego nie mającego dość mocy zniszczyć diabła.
-Absurd boga wszechobecnego, pod którego nieobecność gadający wąż kusił Ewę.
-Absurd boga wszechwiedzącego, który widać nie wiedział, że to źle stworzyć diabła.
-Absurd boga nieodpowiedzialnego za swój twór, zostawiający świat takim, jaki jest, i zostawiając ludzi takimi, jakimi ich stworzył.
-Absurd matematyczny boga (1=3)
-Absurd stworzenia miliona galaktyk by objawić się jednemu człowiekowi.
-Absurd boga który oczekuje od człowieka wiary pod szantażem kary nieskończonych tortur.
-Absurd opętań ludzi przez diabła (Bóg nie może tego powstrzymać)
-Absurd boga, co chce, by ludzie w niego wierzyli, choć tacy indianie to musieli czegać do XV wieku by go poznać.

Oprócz tego biblia ma cechy odpowiadające... Literaturze fantasy. Porównajcie biblię z mitologią na przykład. Występują w biblii:

a) Różne "specjalne" postacie z niecodziennymi zdolnościami:
-Maryja, co powiła syna będąc dziewicą.
-Żonę Abrahama, co powiła syna będąc niepłodną. Ileżto w dzisiejszych latch żyje impotentów-katolików?
-Mojżesza, co sprawił, że rozstąpiły się morza.
-Jezusa zamieniającego wodę w wino, chodzącego po wodzie czy sprawiającego, że po uderzeniu kijkiem o skałępoleje się z niej woda.
-Super hero Samson biorący siłę z włosów, co jest monstrualnym nonsensem.
-Kolejny super hero - młody człowiek - Dawid - co zabija giganta - Goliata - strzałem z procy.

b) Potwory:
-Diabeł
-Goliat
-Olbrzymy Nefilim
-Sześcioskrzydły Lew (Bóg spacerował z nim po Niebie)
-Siedmiooki i siedmiorogi baran (Postać boga w dniu apokalipsy)

c) Transformacje
-Zamiana wody w wino
-Zamiana gliny w człowieka
-Zamiana żebra mężczyzny w kobietę
-Zamiana kija w wężą

d) Magiczne wydarzenia
-Zmartwychstanie
-Prorocze sny
-WIelki potop (Swoją drogą - po co bóg go zsyłał? Zło powróciło. Widać bóg nie mógł sprowadzić jakiegoś dobrego potopu. Nie wspominając, że po potopie powinna ocaleć tylko dobra religijna rodzinka Noego)
-Drewniana łódka rozmiarów lotniskowca, która mieściła po dwa gatunki zwierząt również z Ameryki, Antarktydy czy Afryki/
-Leczenie ślepoty, trędowatości i temu podobnych chorób.
  • 0

#2

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Np. Stworzenie świata w siedem dni. Bóg jest wszechmocny, więc czemustworzył świat w siedem dni? Mógł, o, w ułamku sekundy. No i czemustworzył miliardy galaktyk tylko po to, by objawić się jednemuczłowiekowi w Izraelu? Poza tym wszechmocny bóg chyba się nie męczy,więc czemu odpoczywał siódmego dnia? Mało tego, skoro Adam i Ewa nieodróżniali dobra od zła zanim nie zjedli jabłka, to czemu bóg ichskazał? Byli z definicji niepoczytalni.

Biblia powinna być traktowana jako dzieło literackie zawierające pewne prawdy w formie symbolicznych przekazów i metafor. Sam opis stworzenia świata to dobry przykład, nie chodzi w nim o to jak co powstało i czy kolejność jest logiczna, bo wtedy tekst staje się absurdalny. Ten opis to obraz, forma sztuki i tak powinien być traktowany i interpretowany.

Dodatkowa uwaga: Czemu bógstworzył ludzi, skoro jest wszechwiedzący, i wiedział, że jeden z jegotworów - anioł - zbuntuje mu się (DIabeł) i sprowadzi nieszczęścia naludzi, których najbardziej kocha? Nie mógłby po prostu pominąć diabła?Nie wspominając, że bóg mógłby zniszczyć diabła, a tak tylko ciągnieten bezsensowny konflikt między dobrem a złem.

Diabeł to też postać stworzona na potrzeby przedstawienia pewnych prawd i jest czysto symboliczna. Walka Boga z Diabłem oznacza nie tyle walkę dobra ze złem, co przedstawia dualistyczną naturę świata. Ponadto, zarówno Diabeł jak i Bóg odzwierciedlają dwie strony ludzkiej psychiki, które mają wpływ na nasze wybory. Codziennie dokonujemy jakichś wyborów pomiędzy mniejszym, a większym złem lub dobrem i można to przedstawić jako walkę Szatana z Bogiem. Jako pojedynek naszej ciemnej strony psychiki z jasną.
Konflikt pomiędzy Diabłem, a Bogiem w istocie nie uosabia walki pomiędzy dobrem, a złem, ale właśnie dualistyczną naturę świata. Traktowanie tego jako walki dobra ze złem to spore uproszczenie.
Ów konflikt nie jest bezsensowny, ma na celu utrzymanie równowagi pomiędzy obiema stronami. Żadna z nich nie może wygrać, bo są nierozłączne.

Kolejna uwaga: niesądziłem, że źródło zła jest takie głupie. Zbuntował się wszechmocnemu,wszechmogącemu i wszechobecnemu bogowi. Kolejnym absurdem jest fakt, żeskoro jest miłosierny, to powinien wybaczyć swemu tworowi, który i taknie wiedział, że czyni źle.

Kolejna rzecz, bunt Szatana jest tylko stworzoną przez ludzi opowieścią, artystycznym opisem mającym wytłumaczyć dlaczego istnieje zło i czemu służy.

Następny: Czemu bóg kazał zabić AbrahamowiIzaaka? Bóg z pewnością wiedział, co wybrałby Abraham, a i tak naraziłosobę w podeszłym już wieku na ogromną dawkę stresu. Grał mu nauczuciach, a wielu najpewniej przeszłoby załamanie nerwowe "Albo będęsynobójcą, albo niewierzącym; nie słuchającym boga".

Przeczytałeś chyba tylko początek. W nagrodę za to, że Abraham oszczędził syna i zabił baranka, Bóg obiecał mu, że jego potomstwo (czy lud) będzie tak liczny jak gwiazdy na niebie. To jest opowieść mówiąca o lojalności i zaufaniu Bogu. Ci którzy ufają i są mu posłuszni, tych nagradza.
Tak trudno to zrozumieć?

Inna sprawa totaka, że wszechmocny bóg najwidoczniej potrzebuje aniołów do pomocy.

A czy Ty będąc królem sam zanosiłbyś wiadomości? Przecież aniołowie to m.in. posłańcy.

-Absurd boga wszechobecnego, pod którego nieobecność gadający wąż kusił Ewę.

To jest symbol, odnoszący się od "walki dobra ze złem", do dualizmu.

-Absurd boga wszechwiedzącego, który widać nie wiedział, że to źle stworzyć diabła.

To nie absurd, to jest ludzki sposób tłumaczenia pewnych rzeczy.

-Absurd boga nieodpowiedzialnego za swój twór, zostawiający świattakim, jaki jest, i zostawiając ludzi takimi, jakimi ich stworzył.

A czy nie było tak, że Bóg oddał ludziom świat we władanie? Ponadto dał ludziom umysł i wolę, by mogli go kształtować.

-Absurd matematyczny boga (1=3)

To nie jest absurd, ale trzy twarze tej samej istoty. Nie chce mi się tłumaczyć...

-Absurd stworzenia miliona galaktyk by objawić się jednemu człowiekowi.

Biblia razem z jej całą symboliką została stworzona przez ludzi parę tysięcy lat temu i owi ludzie nie mieli pojęcia o wszechświecie. Wybacz, ale jeśli widzisz tu absurd, to świadczy o Twojej głupocie.

-Absurd boga który oczekuje od człowieka wiary pod szantażem kary nieskończonych tortur.

To też ludzie wyobrażenie kary za nieposłuszeństwo Bogu. Nie pochodzi to od Boga, ale sotało najprawdopodobniej wymyślone przez kapłanów by utrzymać lud w ryzach.

-Absurd opętań ludzi przez diabła (Bóg nie może tego powstrzymać)

W mojej opinii, opętanie jest stanem, gdy równowaga ciemnej i jasnej strony psychiki człowieka zostaje zaburzona i ta ciemna przejmuje kontrolę nad człowiekiem.
To, że Diabeł (czy demon) opętuje człowieka, to też punkt widzenia Biblii i może się wydawać absurdalny.

-Absurd boga, co chce, by ludzie w niego wierzyli, choć tacy indianie to musieli czegać do XV wieku by go poznać.

To także nie jest absurd.
Jahwe jest wyobrażeniem Boga, stworzonym przez Żydów, którzy (jak wszyscy ludzie) uznali wyobrażenie za istotę realną. Indianie mieli własny obraz Boga i Jahwe nie był im znany. Poznali go wtedy, bo dopiero wtedy dotarli no Ameryki ludzie wierzący w Jahwe.

a) Różne "specjalne" postacie z niecodziennymi zdolnościami:
b) Potwory:
c) Transformacje
d) Magiczne wydarzenia

Współczesna nauka także posiada w swoim repertuarze bardzo wiele zjawisk, urządzeń i innych rzeczy, które człowiekowi nie zaznajomionemu z nimi mogą wydawać się magiczne. Sama nauka dla osoby wcześniej nie mającej z nią styku także będzie czymś kompletnie fantastycznym.

-Maryja, co powiła syna będąc dziewicą.

Wydaje się niemożliwe.

-Żonę Abrahama, co powiła syna będąc niepłodną. Ileżto w dzisiejszych latch żyje impotentów-katolików?

A nie słyszałeś czasem o kobietach, które współcześnie w wieku 60 lat rodzą dzieci?

-Mojżesza, co sprawił, że rozstąpiły się morza.

Upiększona opowieść o mocy Boga?

-Jezusa zamieniającego wodę w wino, chodzącego po wodzie czysprawiającego, że po uderzeniu kijkiem o skałępoleje się z niej woda.

Większość to zapewne fikcja. Jezus nie uderzał kijem w kamień by uzyskać wodę, chyba...

-Super hero Samson biorący siłę z włosów, co jest monstrualnym nonsensem.
-Kolejny super hero - młody człowiek - Dawid - co zabija giganta - Goliata - strzałem z procy.

To legendy? Wokół wielkich wojowników zawsze powstają niezwykłe opowieści i ubarwione opisy ich pojedynków.

-Diabeł
-Goliat
-Olbrzymy Nefilim
-Sześcioskrzydły Lew (Bóg spacerował z nim po Niebie)
-Siedmiooki i siedmiorogi baran (Postać boga w dniu apokalipsy)

Symbole i legendy?

-Zamiana gliny w człowieka

Opis stworzenia, wyobrażenie i nic więcej.

-Zamiana żebra mężczyzny w kobietę

Jw.

-WIelki potop (Swoją drogą - po co bóg go zsyłał? Zło powróciło. Widaćbóg nie mógł sprowadzić jakiegoś dobrego potopu. Nie wspominając, że popotopie powinna ocaleć tylko dobra religijna rodzinka Noego)

A pomyślałeś, że to mogło być wspomnienie po jakiejś katastrofie?Odpowiednio ubrane w słowa umocniło by władzę kapłanów służąc jako straszak.

Zmartwychstanie

Katalepsja?

Prorocze sny

Każdy je ma.

Drewniana łódka rozmiarów lotniskowca, która mieściła po dwagatunki zwierząt również z Ameryki, Antarktydy czy Afryki/

Ale opowieść ładna ;)

Biblia jest księgą, która zawiera zawiera opis konstrukcji świata z punktu widzenia jej twórców i tylko z tego punktu widzenia może być w pełni zrozumiana i właściwie zinterpretowana. Nie można odnosić treści zawartych w Biblii do współczesnego świata nie przyjmując podobnego punktu widzenia, bo wtedy treści te będą się wydawać absurdalne i to właśnie dlatego, że postrzegamy je w niewłaściwy sposób.

Btw...

Biblia to jednakże mitologia innej religii, i o przypowieści z bibliimożna nazwać mitem. Twórcy tejże księgi myśleli archaistycznie, i wcałości jest mnóstwo absurdów.

Tak jak napisałeś, Biblia jest mitologią innej religii i tak powinna być postrzegana, zatem nie wiem po co doszukujesz się tam absurdów. Chyba nie po to, żeby dowalić "Katolom", co?

Obecnie większość świata wyznaje chrześcijaństwo, aczkolwiek nie ma dowodów na nieistnienie innych religii.

30% ludności świata wyznaje chrześcijaństwo, a to nie większość. LINK
Poza tym, co oznacza stwierdzenie: "nie ma dowodów na nieistnienie innych religii"?

Użytkownik Illurico edytował ten post 22.10.2009 - 16:33

  • 6

#3

Opiart.
  • Postów: 202
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Następny ateista "wszystko wiedzący", który nawet nie przeczytał Biblii ani nie dowiedział się chociaż podstaw, który przechodzi do krytykowania Chrześcijaństwa :( . Ileż to było już tematów takich i tym podobnych.


a) Różne "specjalne" postacie z niecodziennymi zdolnościami:
-Maryja, co powiła syna będąc dziewicą.
-Żonę Abrahama, co powiła syna będąc niepłodną. Ileżto w dzisiejszych latch żyje impotentów-katolików?
-Mojżesza, co sprawił, że rozstąpiły się morza.
-Jezusa zamieniającego wodę w wino, chodzącego po wodzie czy sprawiającego, że po uderzeniu kijkiem o skałępoleje się z niej woda.
-Super hero Samson biorący siłę z włosów, co jest monstrualnym nonsensem.
-Kolejny super hero - młody człowiek - Dawid - co zabija giganta - Goliata - strzałem z procy.


1 Bóg zesłał na Maryję syna, On jest wszechmocny, więc nie musiał jej zapładniać.
2 Patrz punkt 1.
3 Jezus to też Bóg więc może zrobić wszystko.
4 On dostał dar od Boga. Ta opowieść pokazuje jak wielkie dary Boga mogą być zmarnotrawione wskutek własnej lekkomyślności (Wikipedia.pl)
5 No rzeczywiście bardzo dziwne :( . A słyszałeś o ludziach ćwiczących wschodnie sztuki walki, którzy jednym ciosem w okolice szyi unieszkodliwiali wrogów? No comment!

Pozostałe opisał "kolega" Illurico, a reszt nie chce mi się tłumaczyć. Na przyszłość radzę przed pisaniem durnych tematów zainteresowanie się nimi.

Użytkownik Opiart edytował ten post 22.10.2009 - 16:11

  • 0

#4

Kokoju.
  • Postów: 23
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A czy Ty będąc królem sam zanosiłbyś wiadomości? Przecież aniołowie to m.in. posłańcy.


Ponoć bóg jest wszechmocny. Gdybym był krolem, i by się stało wszystko, czego bym chciał, to owszem, nie stworzyłbym aniołów.

Biblia razem z jej całą symboliką została stworzona przez ludzi parę tysięcy lat temu i owi ludzie nie mieli pojęcia o wszechświecie. Wybacz, ale jeśli widzisz tu absurd, to świadczy o Twojej głupocie.


No wiesz, to w takim razie jak ci owi ludzie mogli mieć wiedzę o bogu?

Codziennie dokonujemy jakichś wyborów pomiędzy mniejszym, a większym złem lub dobrem i można to przedstawić jako walkę Szatana z Bogiem. Jako pojedynek naszej ciemnej strony psychiki z jasną.


To skoro kara, diabeł, stworzenie świata itp. to metafora czy coś w tym stylu, to skąd możemy wiedzieć, że bóg także nie jest metaforą? I tu zanosi się pytanie: Czy to bóg stworzył ludzi, czy to ludzie stworzyli boga?

1 Bóg zesłał na Maryję syna, On jest wszechmocny, więc nie musiał jej zapładniać.


Wszechmoc nie istnieje. Znasz zagadkę o kamieniu, tzn. "Czy bóg może stworzyć kamień, którego by nie podniósł?"? To akurat jest błędne koło pokazujące, iż wszechmoc nie istnieje.

A słyszałeś o ludziach ćwiczących wschodnie sztuki walki, którzy jednym ciosem w okolice szyi unieszkodliwiali wrogów? No comment!


Żyd trenujący wschodnie sztuki walki... Orginalne. Poza tym taka odpowiedź to jak potwierdzenie istnienia Achillesa, Heraklesa, Tezeusza itp. Oni też mieli nadludzką siłę.
  • 1

#5

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ponoć bóg jest wszechmocny. Gdybym był krolem, i by się stało wszystko, czego bym chciał, to owszem, nie stworzyłbym aniołów.

Bóg jest wszechmocny według Biblii. Nie jest to dowodem, że Bóg w ogóle istnieje, ale wierzeniem grupy ludzi.
Interpretując Biblię musisz być świadomy tego, kto ją pisał i dlaczego. Żeby ją właściwie zrozumieć musisz przyjąć sposób postrzegania twórcy.
Co do aniołów, one zostały stworzone jako słudzy Boga nie dlatego, że Boŋ tak chciał, ale dlatego, że w tamtych czasach władcy mieli podległych im ludzi. Jahwe i zastępy aniołów jest systemu władzy jaki wtedy był.

No wiesz, to w takim razie jak ci owi ludzie mogli mieć wiedzę o bogu?

Nie zdobyli jej w sposób "naukowy". Biblia przekazuje przede wszystkim pewne prawa i prawdy moralne, które aby były łatwiej przyswajalne zostały ubrane w barwne opisy i symbolikę, by były łatwiejsze do odbioru i zapamiętania i potem do rozprzestrzenienia.
Poza tym, wiedza o samym Bogu jaka jest zawarta w Biblii to jest jedynie jego wyobrażenie, które przez lata się rozwijało i zmieniało, głównie dzięki wyobraźni i intuicji.

To skoro kara, diabeł, stworzenie świata itp. to metafora czy coś w tymstylu, to skąd możemy wiedzieć, że bóg także nie jest metaforą? I tuzanosi się pytanie: Czy to bóg stworzył ludzi, czy to ludzie stworzyliboga?

Jest wiele punktów widzenia. Jahwe może być zarówno metaforą jak i realną istotą.
Pytanie kto stworzył kogo, zależy od tego jaki punkt widzenia przyjmiesz.

Wszechmoc nie istnieje. Znasz zagadkę o kamieniu, tzn. "Czy bóg możestworzyć kamień, którego by nie podniósł?"? To akurat jest błędne kołopokazujące, iż wszechmoc nie istnieje.

Istnienie paradoksu w tym twierdzeniu nie oznacza, że wszechmoc nie istnieje. Paradoks często oznacza luki w rozumowaniu lub założeniach.

Żyd trenujący wschodnie sztuki walki... Orginalne. Poza tym takaodpowiedź to jak potwierdzenie istnienia Achillesa, Heraklesa, Tezeuszaitp. Oni też mieli nadludzką siłę.

To próba wytłumaczenia siły Dawida, dobra jak każda inna.
A niby dlaczego Achilles, Herakles i Tezeusz mieli by nie istnieć? Wszystko zależy od punktu widzenia.
  • 1

#6

Opiart.
  • Postów: 202
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Żyd trenujący wschodnie sztuki walki... Orginalne. Poza tym taka odpowiedź to jak potwierdzenie istnienia Achillesa, Heraklesa, Tezeusza itp. Oni też mieli nadludzką siłę.


Nie wiem czy zauważyłeś, ale ja podałem porównanie. Nie pisałem, że Dawid umiał wschodnie sztuki walki :lol .
  • 1

#7

m4r1u5z.
  • Postów: 178
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po przeczytaniu riposty na przyklad ze sztuka walki wywrocilem sie, podnioslem i znowu wywrocilem. Zdalem sobie sprawe, ze mamy do czynienia z idiota, ktory nie ma pojecia co to metafora, co to porownanie a jesli Biblie bierze w 100% na serio (co moze sie wydawac prawda sadzac po tym co tutaj wypisuje) sadze, ze ta dyskusja nie ma sensu, kolega podrosnie i zrozumie niektore sprawy, moze wtedy...

Edit: +.....
Dołączona grafika

  • 2

#8

Kokoju.
  • Postów: 23
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po przeczytaniu riposty na przyklad ze sztuka walki wywrocilem sie, podnioslem i znowu wywrocilem.


To ze sztukami walki to była odpowiedź, jak pisał o Dawidzie, i że niektórzy co trenują wschodnie sztuki walki potrafią zabić jednym uderzeniem.

ktory nie ma pojecia co to metafora, co to porownanie a jesli Biblie bierze w 100% na serio


Gdzieś tu napisałem, że traktuję przypowieści z biblii poważnie? Napisałem o lukach w biblii, a to co innego, zauważ.
  • 0

#9

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Gdyby była pewność, że Bóg istnieje, to nie byłoby wiary tylko wiedza.

W Biblii nie ma luk, są luki w jej interpretacji.
Biblia nie jest stricte dokumentem, tylko przekazem alegorycznym.

Użytkownik kapuchy edytował ten post 22.10.2009 - 20:18

  • 1

#10

mjr Tsu.

    Brak już słów

  • Postów: 682
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Skoro tak, to Jezus tez był postacią fikcyjną na potrzeby alegorycznej powieści ^^
Więc czemu jednak Chrześcijaństwo istnieje ?
Jakież to wygodne uznawać ST za jedną wielką metaforyczną opowiastkę a NT za objawioną prawdę.
Ogarnijcie się, Wierzący.
  • 1



#11

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bo na istnienie Jezusa, jako osoby fizycznej, żyjącej w pierwszym wieku, jest kupa pozachrześcijańskich źródeł: żydowskich i rzymskich, a same ewangelie powstawały w I i na początku II wieku.

Użytkownik Mr. Mojo Risin' edytował ten post 23.10.2009 - 04:32

  • 0



#12

Settika.
  • Postów: 60
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bóg jest wszechmocny według Biblii.


No. I ten krótki cytacik podsumowuje całą dyskusję i na tym powinien skończyć się temat. :>

Tsukiyomi, nie szufladkuj w ten sposób wierzących. Każdy wierzący interpretuje wiarę na swój sposób, dla jednych Biblia i opisane w niej rzeczy są wyznacznikiem zasad i postaw życiowych, a dla innych właśnie prawdą objawioną.

I pewnie, że to jest wygodne w życiu. Często wchodziłam w dysputy na temat homoseksualizmu z różnymi osobami, nie tylko katolikami, ale nawet baptystami. Zawsze wychodziło na jedno: np. "jestem przeciw legalizacji homoseksualnych związków partnerskich, bo tak jest napisane w biblii". Prawdą jest też, że takie zachowanie wcale nie musi być interpretowane jako zwykłe wygodnictwo. Osoba, która nie jest pewna swoich poglądów i nie wie jak się ustosunkować do niektórych kwestii społecznych, po prostu szuka potwierdzenia w źródłach jej bliskich. Dla ateisty będzie to moralność (swoją drogą moralność jest bardzo subiektywna), dla wierzącego będzie to jego najcenniejsze i najbliższe źródło, czyli Pismo Święte.

Oczywiście argumenty Kokoju są bezwartościowe. Dlaczego? Jestem w stanie się założyć o każde pieniądze, że taka osoba nigdy nie przeczytała Biblii w całości. I nie jest to wcale zajęcie zarezerwowane dla wierzących - wręcz przeciwnie, mnóstwo agnostyków i ateistów sięga po Biblię tylko po to, żeby zgłębić temat. Ponieważ negowanie czegoś, o czym się nie ma pojęcia jest głupotą. Równie dobrze można zanegować teorię ewolucji (kilka osób na forum próbowało to zrobić i jak się okazało, posiadali bardzo szczątkową wiedzę na temat samej teorii i dysponowali tylko swoimi "teoriami" wyssanymi z palca i opartych na bezsensownych podstawach). Kokoju na samym początku zaprezentował wręcz partacką i ignorancką interpretacje fragmentów, których zapewne nawet sam w Biblii nie czytał. Więc o co ta dyskusja?
  • 0

#13

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Coś, co niby pochodzi od doskonałego boga a zmienia się przez wieki nie może być prawdziwe :) To już radykalni islamiści są lepsi od chrześcijan, bo przynajmniej biorą "słowa doskonałego boga" na poważnie, a nie wybierają sobie co im się podoba.
Zawsze mnie rozwala gadanie, że Biblia pisana była metaforą (ST, bo inaczej trzeba by uznać, że Bóg to sadysta, lekko mówiąc). Czyli co? Biblię pisano dla teologów? Nie po raz pierwszy zadaje to pytanie. Ciekawe czy tym razem dostane odpowiedź. Swoją drogą ten "argument" powstał, gdy niewierzący zmądrzeli na tyle, że nic innego nie było w stanie zamącić im w głowach :) Zupełnie jak "wierzę, bo tak" i "wiara nie potrzebuje dowodów, bo wtedy byłaby wiedzą". Jakby wiara miała dowody miałaby też sens :)
Mity żydowskie są jednymi z mniej ciekawych. Grecy, Rzymianie, Egipcjanie - oni mieli wyobraźnię.

BTW. mam wrażenie, że ten temat jest dla ludzi biorących Biblię na poważnie (chociaż oczywiście wycinających co im się nie podoba), np. kreacjonistów. W Polsce jednak nie uświadczyłem aż takiej biedy umysłowej. Polecam zwrócić się do amerykan :)

Użytkownik judas666 edytował ten post 23.10.2009 - 10:03

  • 0

#14

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Bardzo dobre spostrzeżenie, o ile się nie mylę biblia była napisana również dla ludzi, zwykłych, przeciętnych i nie koniecznie wykształconych. Jak mogli czytać słowo Boże skoro nie każdy mógł ją zrozumieć, przez same metafory.
Mi się zdaje bardziej prawdopodobne że dawniej biblie brano dosłownie, ale z czasem wraz z postępem nauki biblia po prostu kłóciła się z coraz większa liczbą odkryć które obalały jej prawdziwość, i dla wygody wierzący i duchowni zaczęli karmić ludzi metaforami i symboliką. A skoro jest tam tyle metafor to skąd mam pewność że Jezus, Maryja i Bóg też nimi nie są.

Zauważyłem również że mimo iż podobno biblia uczy zasad moralnych i prawego zachowania, to ci wierzący niemal w każdej dyskusji „ateiści vs chrześcijanie” przejawiają większą agresje do oponentów w czasie dyskusji, czy też na forum ateistom wstawiane są minusy za post, a wierzącym plusy do reputacji, czyżby to był przypadek?

Użytkownik Ladd88 edytował ten post 23.10.2009 - 11:56

  • 0

#15

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Bardzo dobre spostrzeżenie, o ile się nie mylę biblia była napisana również dla ludzi, zwykłych, przeciętnych i nie koniecznie wykształconych. Jak mogli czytać słowo Boże skoro nie każdy mógł ją zrozumieć, przez same metafory.


Yhm. Bo w tamtych czasach to aż się roiło od tych co potrafią czytać i pisać....
Na palcach jednej ręki można było liczyć tych, którzy posiedli te umiejętności. Biblia jako taka nie była spisywana jako jedna księga, została złożona z całego szeregu przekazów.

eee... nie chce mi się nawet dalej pisać.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych