Skocz do zawartości


Zdjęcie

Piorun kulisty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

#91

wujek1985.
  • Postów: 146
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Sorki że podbijam stary temat ale ciekawą teorię znalazłem w necie nt. piorunów kulistych:


Pioruny kuliste nie istnieją?

Tajemnicze "kule elektryczności" widziane w czasie burz mogą być halucynacjami - donosi "National Geographic".

Od wieków ludzie opisywali zagadkowe "kule ognia" towarzyszące intensywnym burzom. Jednak krótkotrwały charakter tego rzadkiego zjawiska sprawiał, iż dotychczas nie udało się zbadać, jaka jest natura tych kulistych wyładowań atmosferycznych.

Ponieważ seria piorunów może wytworzyć silne pole elektromagnetyczne, naukowcy z Uniwersytetu w Innsbrucku (Austria) postanowili sprawdzić, czy takie pole nie oszukuje naszych mózgów, wywołując halucynacje. W tym celu poddali badanych przezczaszkowej stymulacji magnetycznej - metoda ta pozwala silnie oddziaływać na mózg, nie powodując przy tym uszkodzeń.

Okazało się, że kiedy kora wzrokowa badanych była pod silnym oddziaływaniem pola elektromagnetycznego, widzieli oni poruszające się kule lub dyski światła.

Inni naukowcy podchodzą jednak do austriackiego odkrycia z rezerwą. - Wprawdzie część piorunów kulistych może być widziana w wyniku halucynacji, jednak moim zdaniem to ulotne zjawisko czasami może rzeczywiście występować w przyrodzie - uważa Eli Jerby z Uniwersytetu w Tel Awiwie.


Źródło




Poparzenie ludzi też było halucynacja w takim razie??
  • 0

#92

RafalD.
  • Postów: 202
  • Tematów: 53
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

czytaj mój post wyżej ...
  • 0

#93

KriSSnt.
  • Postów: 387
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Można sobie stworzyć swój własny w mikrofalówce i zobaczyć czy to halucynacja czy nie :P

Błyska, groźnie buczy i lata w środku.

Niemniej jednak, nie wiem na ile taki wytworzony w sztucznych warunkach jest podobny do takiego prawdziwego...dzikiego :P

Czy to w ogóle to samo.

Jak by nie było - wyładowanie przyjmuje sobie formę kuli i czasami dobrą chwilę lata w mikrofalówce jak w próżni.



Szybki przepis: zapałkę wbitą w coś pionowo podpalamy, wstawiamy do mikrofali, zamykamy i włączamy. Z ognia wylatuje to coś co przypomina piorun kulisty. Zalecałbym ostrożność, jak i zaznajomić się z filmikami na YouTube, czego można się spodziewać, co by się nie przestraszyć. Sam próbowałem wielokrotnie i jednak nic nie wybuchło ;) Efekt jest doprawdy ciekawy.
  • 0



#94

Jag Panzer.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam. Sorki, że bawie się w górnika i odkopuję ten temat ale ja znam trochę inną teorię na ten temat. Według mnie jest najbardziej prawdopodobna.
Ale może zacznę od początku. Swego czasu jako młody chłopak fascynowałem się zjawiskami pogodowymi. Każdą burzę dokumentowałem notatkami. Starałem się zgłębiać fizykę powstania burz ich przebieg itd. Kiedyś znajomy opowiedział mi o piorunie kulistym. Podobno jego ciotka była świadkiem jak podczas burzy piorun wpadł do domu oknem, krążył po pokoju, zrywając przy tym tapety ze ścian. Po czym wyleciał tak samo nagle jak się pojawił.
To zainspirowało mnie do poszukiwań. Po przeczytaniu kilku książek na ten temat w jednej znalazłem ciekawą teorię.
Mianowicie piorun kulisty jest to twór pochodny od pioruna liniowego jakie często spotykamy podczas burzy. Podczas gdy piorun liniowy dąży do ziemii najkrótszą drogą może zdarzyć się, że zawinie on pętlę. Powietrze w tej pętli gwałtownie się rozgrzewa i przechodzi w plazmę. Piorun taki może poruszać się pod wiatr robić dziwne akrobacje. Dlaczego? Podobno ładunek tego tworu jest dodatni, dlatego oddziaływuje na niego pole magnetyczne Ziemii i to właśnie to go napędza.
Taką teorię ja przyjąłem wielu na pewno się nie zgodzi, ale moim zdaniem nie ma tu nic paranormalnego, ot zwykłe zjawisko meteorologiczne, choć trochę niebezpieczne.
Pozdrawiam
  • 0

#95

ANTI HUMAN ANTI GOD.
  • Postów: 77
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Nawet nie wiedziałem ze te pioruny kuliste są czymś nadzwyczajnym i do końca nie wiadomo jak powstają , jakoś rok temu byłem z kumplami na działce po pic trochę była już noc ,było pochmurne niebo i co ciekawe była burza , ciągle pojawiały się pioruny , z tym że własnie były to kuliste trwało to jakieś dobre 3 godziny i ciągle można było zaobserwować w tym czasie te pioruny.
  • 0

#96

KriSSnt.
  • Postów: 387
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Faktycznie, pioruny kuliste to chyba nie tak rzadko spotykane zjawisko.

Mam jakiś "uraz" z dzieciństwa (noc pod namiotem nad rzeką - w mega burzy), który jednak zamiast być traumą - zaszczepił we mnie właśnie "miłość" do burzy. Zawsze stoję, obserwuję, nasłuchuję i wypatruję już z daleka.

Mniejsza z tym.

Jednak wiele razy miałem okazję obserwować coś co można w sumie nazwać piorunem kulistym. Ale to zjawisko było zawsze bardzo ulotne, trwało ułamki sekund i towarzyszyło mocniejszym wyładowaniom. Nawet na filmikach na YouTube można zaobserwować takie wyładowania.

Będąc w temacie burz - nie tylko piorun kulisty jest zagadką - kiedyś udało mi się zaobserwować czerwone pioruny, które de facto... uderzały wyraźnie z dołu do góry (!). Czytałem też o wyładowaniach w kolorze żółtym, którym w jakiś sposób bliżej do piorunów kulistych - pojawiają się przed burzą np. na drutach lub powierzchniach typu blaszany dach i "wędrują" po nich.
Co ciekawe - wspomniane wyżej czerwone pioruny miałem okazję obserwować... zimą. Nie pamiętam dokładnie daty, było to kilka lat temu. Z całą pewnością była zima, śnieg. W nocy obudził mnie porywisty wiatr, do dziś kojarzę też "poziomujące" się na wietrze lampki zawieszone na pobliskiej wieży ciśnień. Łączę ten ewenement jakim jest burza w zimie z tymi nietypowymi piorunami, jednak nic więcej nie umiem sobie wytłumaczyć.

Może ktoś z Was również miał podobne przeżycia?
  • 0



#97

angelolog.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sąsiad mi kiedyś opowiadał, że w latach 80 podczas burzy takowy piorun kulisty wpadł przez komin (częściowo go uszkadzając) do mieszkania. Podobno pokręcił się po przed pokoju i wlatując do kuchni wybuchł pod ścianą robiąc w niej dziurę. A co do samego zjawiska to uwielbiam gapić się na pioruny i bardzo chciał bym takie coś ujrzeć.
  • 0

#98

KriSSnt.
  • Postów: 387
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Również słyszałem kilka opowieści o piorunach kulistych, ale prawdę mówiąc nie chciałbym doświadczyć tego.

Jakoś przytulnie mi w moim mieszkaniu i nie potrzebuję popalonych czy dziurawych ścian :P




Co do tej burzy w zimie. (chyba pisałem już kiedyś na tym forum...)

Kiedyś moja mama opowiadała mi, że lata temu dokładnie 17 stycznia (pamieta datę z uwagi na ważne wydarzeni w pracy) była ogromna burza. Co ciekawe wtedy głośno było w miasteczku o grupie osób, które widziały ogromną kulę ognia, która przetaczała się po ulicach. Oczywiście w lokalnej gazecie również pisano później o tym.

Owa kula spaliła nawet jakieś budynki gospodarcze. Gdyby był to piorun kulisty, to chyba niesamowicie wielki, bo mowa była o kuli wielkości człowieka...
hmm...


;)
  • 0



#99

Atomowy_jogurt_zagłady.
  • Postów: 505
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Koleżanka opowiadała, że jej ojca owy piorun gonił. Faktycznie ta hipoteza ze zdjęciami UFO ma jakiś sens...
To kula prądu, a prąd to życie. W nas też przepływają wiązki energii. Nawet po śmierci w mózgu znajduje się wiązka ładunku elektrycznego.
  • 0

#100

Morningstar.

    לוציפר

  • Postów: 412
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

http://www.youtube.c...KpY8MTyQ8#at=21 Niby uwieczniony piorun kulisty :)
  • 0



#101

Mehitabel.
  • Postów: 758
  • Tematów: 45
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wyjątkowo dramatyczna manifestacja pioruna kulistego w Czechach.
To chyba przesądza o tym czy jest to zjawisko rzeczywiste czy "halucynacje" jak pisali niektórzy.

Czechy: piorun kulisty zniszczył centralę pogotowia

Piorun kulisty zniszczył w nocy z soboty na niedzielę centralę pogotowia ratunkowego w Libercu, na północy Czech, i poważnie wystraszył pracowników placówki - podało w niedzielę czeskie radio publiczne.

Według informacji rozgłośni piorun wpadł do dyspozytorni, przeleciał przez pomieszczenie, zniszczył komputery, odbił się od sufitu, a w końcu zniknął, dotykając podłogi.

Z powodu tego niecodziennego zjawiska meteorologicznego awarii uległ cały system informatyczny,
a karetki kierowano do potrzebujących, korzystając z telefonów komórkowych. System udało się uruchomić dopiero po kilku godzinach z pomocą specjalistów.

Spowodowane przez piorun szkody wyceniono na 250 tys. koron (ok. 40 tys. zł).

W nocy z soboty na niedzielę przez Czechy przeszły bardzo silne nawałnice. Wiatr łamał drzewa, przewracał słupy energetyczne, a pioruny wywołały kilka pożarów. Czescy meteorologowie zapowiadają dalsze burze.


  • 0

#102

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie jestem pewien czy był to piorun kulisty ale ciary po plecach mi przeszły jak zobaczyłem ten filmik.
Chyba miał bezsenną noc ten mieszkaniec Montrealu.
Nie zazdroszczę ....


  • 0



#103

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

przecież widać że ta kula ognia idzie po przewodach niskiego napięcia. To nie jest piorun kulisty.
:facepalm: :facepalm:


Użytkownik Wszystko edytował ten post 03.11.2013 - 11:37

  • -1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych