Skocz do zawartości


Rok więzienia za obrazę Matki Boskiej? Jasne. W Puławach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Bayakus

Gość_Bayakus.
  • Tematów: 0

Napisano

Dołączona grafika


Nie wstawiajcie dwóch liter nie tam, gdzie trzeba.

Do obrazy doszło w Puławach. Jak informuje "Dziennik Wschodni", sąd był bezlitosny: wyrok 12 miesięcy więzienia w zawieszeniu i 400 złotych grzywny. Być może wyrok będzie złagodzony - grzywna będzie zamieniona na prace społeczne. Więzienie w zawieszeniu zostanie - taka to wielka zbrodnia miała miejsce. No właśnie, jak wielka?

W listopadzie ub. roku dziewczyna
wraz z kolegą przerobiła flamastrem napis nad drzwiami do kościoła parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach. "Żyj jak Maryja" stało się "Żryj jak Maryja", a "Trwaj w wierze" – "Trwaj zwierze".

Akcję dziewczyny i chłopaka zauważył świadek, który powiadomił Straż Miejską
mówi Marcin Koper, rzecznik puławskiej policji. Oficjalne doniesienie na Karolinę złożył ksiądz z parafii.

Tak to przestawienie dwóch liter zaprowadzi was do piekła. I co ciekawe, ksiądz zrobił tylko co do niego należało. Jego kościół, mógł wandalizmu nie pochwalać, mógł mieć zły dzień i chciał urzędowej kary.

Ale prawdziwy cyrk miał miejsce w sądzie. Jak zwrócił uwagę przepytany przez gazetę prawnik, sąd wybrał najsurowszy wymiar kary. Wybrał więzienie zamiast prac
społecznych na rzecz parafii nawet czy choćby niepełnosprawnych lub chorych.

Taka surowość jest tym bardziej intrygująca, że ten sam wymiar sprawiedliwości umarza taśmowo sprawy o obrazę symboli państwowych jak prezydent, hymn czy flaga (pozdrawiamy tu Kubę Wojewódzkiego).

Tak się składa, że to są największe relikwie świeckiego państwa. Jeśli więc łagodnie państwo walczy o swoje świętości, dlaczego ma od razu wbijać na pal za świętości nie dla wszystkich święte?


Rafał Madajczak


Tylko Polska i kraje trzeciego świata.
Lepsze to, niż zbiorowe ognisko.


Źródło: Pardon
  • 0

#2

Argentum.
  • Postów: 198
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chodzę do Kościoła, ale uważam, że obraza np. Matki Boskiej powinna być tak samo karana(o ile w ogóle) co obraza Mahometa, Jahwe czy Kami.
Ale czy ta kara była karą za obrazę czy za wandalizm?

Trzeba przyznać, że malowanie sobie po budynkach i nie tylko to szczyt chamstwa i nieszanowania cudzych własności, pieniędzy, czasu i pracy. Chcesz sobie pomalować? Bierz kartkę i maluj dzieciaku!
Z resztą to nie tyczy się tylko tej "dziewczynki z markerami" ale i innych bezmyślnych osobników-niekoniecznie utalentowanych-którzy bluzgi czy loga swoich klubów sportowych muszą zamieścić wszędzie!

Czy to cywilizacja? Nie. To psy zaznaczają swój teren sikając na mur!
  • 0

#3 Gość_Bayakus

Gość_Bayakus.
  • Tematów: 0

Napisano

Przeczytałeś?

Taka surowość jest tym bardziej intrygująca, że ten sam wymiar sprawiedliwości umarza taśmowo sprawy o obrazę symboli państwowych jak prezydent, hymn czy flaga (pozdrawiamy tu Kubę Wojewódzkiego).


Tak zwana, sfera sacrum :rotfl:

Edit

Zostały urażone "uczucia religijne", teraz rozumiesz?
  • 0

#4

mamma.
  • Postów: 214
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Czyli Twoim zdaniem jeśli jeden sąd nieszczególnie gorliwie stosuje prawo, to inny powinien robić to samo? A kara 400 zł grzywny chyba nie jest dramatycznie wysoka, czy może się mylę?
  • 0

#5

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Szkoda, że u nas nie Bliski Wschód oraz ten troszeczkę dalszy :D
Te tysiące ludzie na ulicach pełne furii i zaślepienia skandujący i palący flagi (:
  • 0



#6

Rainbow Lizard.
  • Postów: 484
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czyli Twoim zdaniem jeśli jeden sąd nieszczególnie gorliwie stosuje prawo, to inny powinien robić to samo? A kara 400 zł grzywny chyba nie jest dramatycznie wysoka, czy może się mylę?

Oczywiście, że nie jest - chociaż zależy to od wartości (pieniężnej, a nie "duchowej") zdewastowanego przedmiotu. Taki napis nie kosztuje kilkunastu tysięcy, więc 400 złotych wydaje się być w dolnych granicach akceptowalności.

Sporą przesadą jest natomiast kara roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Ciekawe, czy sąd dałby komuś rok więzienia, gdyby, zamiast pomalować jakiś tam napis w kościele, pomalował napis nad knajpą głoszący "Restauracja pod Ratuszem" albo coś podobnego. Ktoś powie - pomalowanie napisu nad knajpą nie jest obrazą uczuć religijnych. Ależ jest, w końcu może znajdzie się osoba albo dwie, które uważają, że "Restauracja pod Ratuszem" to miejsce kultu, w którym objawił się jakiś tam bożek. I co wtedy? xP

Wszystko da się podciągnąć pod "obrazę uczuć religijnych" - ja na przykład mogę (przynajmniej w teorii) oskarżyć kościół katolicki o obrazę moich uczuć religijnych, uzasadniając to tym, że uważam Krystka za pomiot szatana, który chciał zniszczyć wszystko, co dobre, a jego gloryfikacja jest dla mnie obrazą.

(...)

W listopadzie ub. roku dziewczyna
wraz z kolegą przerobiła flamastrem napis nad drzwiami do kościoła parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach. "Żyj jak Maryja" stało się "Żryj jak Maryja", a "Trwaj w wierze" – "Trwaj zwierze".

Gdybym miał się czepiać - gdzie tutaj obraza? xP "Żryj jak Maryja" może być pochwaleniem diety, jaką stosowała ta postać, zaś "trwaj zwierze" jest oczywistym znakiem solidarności ze zwierzętami, co na pewno pochwalają ekolodzy i obrońcy praw zwierząt.

(...)
mówi Marcin Koper, rzecznik puławskiej policji. Oficjalne doniesienie na Karolinę złożył ksiądz z parafii.(...)

Ksiądz z parafii kościoła katolickiego? Tego samego kościoła, który ciągle trąbi o wybaczaniu? Ten sam ksiądz, który każdego dnia, podczas odklepywania wierszyka, wymawia słowa "i my odpuszczamy naszym winowajcom"? (czy jako to tam szło) Jak widać - hipokryzja.
  • 0

#7

Pierce.
  • Postów: 153
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wszystko zgodnie z prawem - chorym prawem. Zapis o obrazie uczuć religijnych może być dowolnie interpretowany, dla każdego obraza może oznaczać coś zupełnie innego. W cywilizowanym państwie nie ma miejsca na pieszczenie religii, oba podmioty nie powinny mieć ze sobą nic wspólnego... na próżno o tym mówić. Podobne problemy są poruszane bezskutecznie, gdyż nic nie ulega zmianie.


Może przydałaby się inna adnotacja regulująca sprawy odmawiania prowadzenia zawodu. Ksiądź złamał wiele spóśród pustych słówek które wmawia wiernym. Uczy przebaczać, sam natomiast uczynić tego nie zdołał. Gdzie jest nastawianie drugiego policzka? Czy Jezus uczył nadużywać władzy, okazywać brak litości? Nawet pomimo, iż jestem niewierzący osoba łamiąca fundamentalne podstawy swego fachu nie powinna kontynuować wykonywania pracy w tym zawodzie. Jeszcze kilka lat temu, może kilkanaście były modne grafti namalowane na każdej ścianie. Niewielu z graficiarzy miało zdolności artystyczne, większość pozostawała na etapie wypisywania swego imienia i niezrozumianych przez samego autora słów. Nieliczni zostawali ukarani, a szkody wbrew pozorom nie były takie małe. Co innego nabazgranie na tabliczce niż splamienie świeżo położonej farby.


// x| 100-ny post w dziale chrześcijaństwo, Gomen nasai
  • 0

#8

mamma.
  • Postów: 214
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

w końcu może znajdzie się osoba albo dwie, które uważają, że "Restauracja pod Ratuszem" to miejsce kultu, w którym objawił się jakiś tam bożek. I co wtedy? xP

O ile wiem - "Restauracja pod Ratuszem" nie jest zarejestrowanym związkiem wyznaniowym w Polsce.

Wszystko da się podciągnąć pod "obrazę uczuć religijnych" - ja na przykład mogę (przynajmniej w teorii) oskarżyć kościół katolicki o obrazę moich uczuć religijnych, uzasadniając to tym, że uważam Krystka za pomiot szatana, który chciał zniszczyć wszystko, co dobre, a jego gloryfikacja jest dla mnie obrazą.

Nie wszystko da się podciągnąć pod obrazę uczuć religijnych, bo przepis KK jest w tym względzie zupełnie jasny: "art.196 KK - Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch." Twój przykład, jak widać, pod to nie podpada.

gdzie tutaj obraza? xP "Żryj jak Maryja" może być pochwaleniem diety, jaką stosowała ta postać, zaś "trwaj zwierze" jest oczywistym znakiem solidarności ze zwierzętami, co na pewno pochwalają ekolodzy i obrońcy praw zwierząt.


Kierując się tą 'logiką' można wyjaśnić wszystko, bo jeśli ktoś powie do Ciebie "ty sk...synu", to może to być wyraz jego atencji dla nierządu, prawda?

Ksiądz z parafii kościoła katolickiego? Tego samego kościoła, który ciągle trąbi o wybaczaniu? Jak widać - hipokryzja.

A gdzie ta hipokryzja? Jeśli księdza okradną, albo podpalą mu chałupę, to też ma nie zgłosić tego na policję? A w tym przypadku ktoś, pewnie parafianie, musi zapłacić za odnowienie ściany. Wybaczenie chyba nie oznacza ponoszenia kosztów czyjegoś działania.
A co najważniejsze, jak zauważył Argentum, nie wiadomo o co była oskarżona ta "ofiara kleru". Na ten temat nie ma jakiejkolwiek informacji, bo nasi dziennikarze raczej nie plamią się takimi detalami, jak podawanie takich nieistotnych szczegółów - ich celem jest zwykle robienie sensacji. W tym przypadku robią zadymę wokół infantylnej idiotki, "która się nudziła". Osiemnastoletnia panienka "nudziła się", więc sobie popisała po murze i teraz jest bohaterką dnia 'Dziennika Wschodniego'.
  • 0

#9

Quidam.
  • Postów: 515
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No to ładnie sędziego/sędzine poniosło.

Przypomina mi to sprawę klienta mojej ciotki, faceta skazano za... nie poprawienie krzyża w gabinecie. Facet jest urzędnikiem państwowym, nie pamiętam nazwy stanowiska, ale odpowiada za pieniądze państwa idące na kościół.
W jego gabinecie wisiał krzyż, krzywo, ale wisiał. Jakiś ksiądz zwrócił na tu uwagę i kazał mu poprawić, a gdy usłyszał "nie chce mi się" (albo coś koło tego) - poszedł do prokuratury. Ustalenia były wstrząsające dla wszystkich:
- gabinet jest publiczny = miejsce publiczne,
- krzyż, choć bez Jezusa = obiekt czci,
- nie poprawienie go/złe zawieszenie = obraza uczuć religijnych,
- po do daniu do siebie 2 i 2 otrzymaliśmy... grzywnę + prace społeczne.
  • 0

#10 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Myślę, że wymiar kary jest rozsądny. Co prawda dzisiaj w większości jest bydło nie młodzież więc jak bydło trzeba ją traktować.
  • 0

#11

Pierce.
  • Postów: 153
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ksiądz z parafii kościoła katolickiego? Tego samego kościoła, który ciągle trąbi o wybaczaniu? Jak widać - hipokryzja.

A gdzie ta hipokryzja? Jeśli księdza okradną, albo podpalą mu chałupę, to też ma nie zgłosić tego na policję? A w tym przypadku ktoś, pewnie parafianie, musi zapłacić za odnowienie ściany. Wybaczenie chyba nie oznacza ponoszenia kosztów czyjegoś działania.



Dlatego chrześcijaństwo nigdy nie uzyska w mych oczach szacunku na jaki może sobie pozwolić np. buddyzm. Katolickiemu kapłanowi wolno wykładać puste słowa do których sam się nie stosuje. Jego obowiązkiem jest żyć wygłaszaną prawdą a nie porzucać po pracy święte słowa po czym robić wypad na dziwki. Zadziwiające jak ludzie pozwalają klechom być "tylko człowiekiem".
  • 0

#12

Rainbow Lizard.
  • Postów: 484
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

(...)
O ile wiem - "Restauracja pod Ratuszem" nie jest zarejestrowanym związkiem wyznaniowym w Polsce.

Ale może być - a dowodem będzie napisana na szybko księga zawierająca mądrości Czajniczka Pełnego Tuszu oraz fragmenty Czerwonego Kapturka (czyli - tak samo wiarygodne jak biblia). A, i co, jeśli moja religia zakłada, że nie wolno jej rejestrować? xP Rząd dyskryminuje moją religię! Zniewaga!

(...)
Nie wszystko da się podciągnąć pod obrazę uczuć religijnych, bo przepis KK jest w tym względzie zupełnie jasny: "art.196 KK - Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch." Twój przykład, jak widać, pod to nie podpada.

Dlaczego nie podpada? Według mojej "religii" napis "Restauracja pod Ratuszem" powstał, bo taka była wizja Czajniczka Pełnego Tuszu, który objawił mi się pod postacią płonącego krzewu (dobra, płonącej kępy suchych liści, bo tylko to było pod ręką) i wydał mi Rozkaz dotyczący Świętego Napisu. Napis ten jest przedmiotem kultu, gdyż głosi Prawdę Uniwersalną (po śmierci wszyscy trafiają do restauracji pod ratuszem!) na temat mojej religii.
Brzmi absurdalnie? Cóż, absurd to pojęcie względne - dla mnie absurdalnie brzmi większość rzeczy związanych z religią katolicką.

(...)
Kierując się tą 'logiką' można wyjaśnić wszystko, bo jeśli ktoś powie do Ciebie "ty sk...synu", to może to być wyraz jego atencji dla nierządu, prawda?

Nie do końca - bo nikt nie napisał, że Maryja (swoją drogą, nieciekawe imię xP) jest taka a owaka, a tylko napisał, aby żreć jak maryja i trwaj zwierze. Jeśli ktoś by powiedział "Żryj jak Tekeeus", to prawdopodobnie moja reakcja ograniczyłaby się tylko do lekkiego zdziwienia. No, może bym się zastanawiał, co autor miał na myśli.

(...)
A gdzie ta hipokryzja? Jeśli księdza okradną, albo podpalą mu chałupę, to też ma nie zgłosić tego na policję? A w tym przypadku ktoś, pewnie parafianie, musi zapłacić za odnowienie ściany. Wybaczenie chyba nie oznacza ponoszenia kosztów czyjegoś działania.

Nie? A Krystek, który według biblii poniósł koszty ludzkich grzechów i mówił o nadstawieniu drugiego policzka? Gdyby ksiądz chciał wybaczyć, to albo by nic nie zrobił, albo by powiedział tym "oprawcom", że nie zgłosi tego na policję i im wybacza, albo by zasugerował, że wystarczy, aby oprawcy wyłożyli kasę na nowy napis bądź odrestaurowali stary.

A co najważniejsze, jak zauważył Argentum, nie wiadomo o co była oskarżona ta "ofiara kleru". Na ten temat nie ma jakiejkolwiek informacji, bo nasi dziennikarze raczej nie plamią się takimi detalami, jak podawanie takich nieistotnych szczegółów - ich celem jest zwykle robienie sensacji. W tym przypadku robią zadymę wokół infantylnej idiotki, "która się nudziła". Osiemnastoletnia panienka "nudziła się", więc sobie popisała po murze i teraz jest bohaterką dnia 'Dziennika Wschodniego'.

Z tym się akurat zgodzę - takie strony nie są akurat zbyt wiarygodne. Inna rzecz, że tych informacji i tak nie da się zweryfikować, więc pozostaje mi cieszenie się zmanipulowanymi ochłapami, które daje mi ten serwis.

Jeśli zaś chodzi o niszczenie własności - cóż, racja, to jest głupota, ale nie rozumiem, dlaczego kara za zdewastowanie napisu nad jakąś tam świątynią miałaby być wyższa niż za zdewastowanie napisu na przystanku czy w innym budynku, oczywiście pomijając wartość napisu.

(...)Dlatego chrześcijaństwo nigdy nie uzyska w mych oczach szacunku na jaki może sobie pozwolić np. buddyzm. Katolickiemu kapłanowi wolno wykładać puste słowa do których sam się nie stosuje. Jego obowiązkiem jest żyć wygłaszaną prawdą a nie porzucać po pracy święte słowa po czym robić wypad na dziwki. Zadziwiające jak ludzie pozwalają klechom być "tylko człowiekiem".

Generalnie jest tak: zależy, co takiemu kapłanowi w czarnej szacie bardziej odpowiada w danej sytuacji. Jeśli chodzi o traktowanie przez innych - trzeba się z nim obchodzić jak ze świętą krową, bo jest "pośrednikiem Pana" i tak dalej, ale kiedy indziej jest "tylko człowiekiem".

Tak w ogóle, bawi mnie fraza "tylko człowiek". Skoro "tylko człowiek", to dlaczego niektórzy uważają zniszczenie całej ludzkości za coś szalonego, złego etc.? Przecież to "tylko ludzie". ^.,,.^
  • 0

#13

mamma.
  • Postów: 214
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Tekeeus, jak Cię proszę, nie kombinuj jak koń pod górkę, bo zaczynasz pisać nonsensy. Jeśli założysz i zarejestrujesz związek religijny Czajniczka Pełnego Tuszu, to będziesz mógł wystąpić do prokuratury z oskarżeniem o obrazę uczuć religijnych jeśli ktoś zniszczy publicznie zniszczy Twój czajniczek, albo uszkodzi jego świątynię, którą najpierw zbudujesz za swoje pieniądze. Natomiast nadal nie będzie Cię to uprawniać do pisania "Restauracja pod Ratuszem" na ścianie cudzej knajpy.
Po wtóre, kierując się Twoimi wskazówkami należałoby podzielić Polaków na dwie grupy: chrześcijan i nie-chrześcijan. Tej pierwszej grupie należałoby odebrać prawo do zgłaszania jakichkolwiek skarg za wykroczenia pod ich adresem, bo jako chrześcijanie powinni wybaczać. Jeśli pójdziemy krok dalej, to w ogóle należy ich wyjąć spod opieki prawnej i nie traktować jakichkolwiek czynów skierowanych przeciw nim jako wykroczeń lub przestępstw, domniemując, że wybaczyli sprawcy. Chciałbyś zaprowadzić taki porządek prawny w Polsce?
  • 0

#14

mjr Tsu.

    Brak już słów

  • Postów: 682
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

400 zł i w mordę od rodziców, a nie więzienie. Ludzie dajcie spokój. To nie państwo wyznaniowe, żeby udzielać takiej kary za taki występek. No ale katolicy zawsze cieszą się jak kogoś wsadzą do więzienia, spalą na stosie itd. To takie połechtanie swojego napuszonego ego." Ahh, a masz za kare Ty zwyrodniały bandyto ! Za to ja jestem tak porzadnym człowiekiem, że mógłbym być kolejnym religijnym awatarem [cool][czesc]" Za agenturę w sądownictwie by się wzieli, a nie takie za takie bzdurki.
  • 0



#15

Hunter.
  • Postów: 302
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja tylko przypomne jaka wrzawa wybuchła po opublikowaniu karykatury proroka Machometa. Dziennik musiał przeprosić za to co zrobili reporterzy. Ale kiedy mamy doczynienia z kpieniem z KrK to nic wielkiego. Przecież co tam kilku nawiedzonych, nieszkodliwych katoli. Oni i tak się obronią bo muszą wybaczać, więc zjedźmy ich równo. Wystarczy zobaczyć choćby na kabarety, gdzie już 60% żartów dotyczy KrK. Ale kiedy już ktoś wystąpi o obrone uczuć religijnych to jest wielka afera: "Biedni ludzie w więzieniu z powodu potęgi Kościoła". Gdzie tu obiektywizm? Gdzie tu choćby odrobina zdrowego rozsądku?
EDIT

No ale katolicy zawsze cieszą się jak kogoś wsadzą do więzienia, spalą na stosie itd.

Jestem katolikiem i nie pale ludzi ludzi na stosie ani nie wsadzam do wiezięń. Dlaczego mają być wyjątki w prawie z powodu wandalizmu, kiedy chodzi o KrK. Skoro coś zniszczyli to należy za to zapłacić to zgodne z prawem.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych