Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sygnał Wow!


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Altair.
  • Postów: 39
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sygnał Wow! - silny sygnał radiowy odebrany przez Dr. Jerry R. Ehmana 15 sierpnia 1977.r około godziny 23:16, w ramach projektu SETI przy pomocy radioteleskopu Big Ear , "Big Ear" nie był zwykłym radioteleskopem : zamiast popularnej czaszy miał wielką aluminiową powierzchnię wielkości trzech boisk piłkarskich - na każdym końcu gigantyczny reflektor, jeden płaski a drugi paraboliczny. Jego czułość była równa radioteleskopowi o 52 metrowej czaszy , wszystkie jego obserwacje były zapisywane na długim ciągu papieru w postaci listy cyfr i liter oznaczających poziom odbieranego sygnału. Gdy na liście na kanale drugim pojawił się ciąg "6EQUJ5", Jerry Ehman - profesor Uniwersytetu Franklina w Columbus mający dyżur przy monitorowaniu sygnałów - był tak zaskoczony że oznaczył ten ciąg dopiskiem "Wow!". Sygnał Przyciągnął dużą uwagę jako potencjalnie sztucznie wytworzony i pochodzący spoza Układu Słonecznego. Trwał 72 sekundy, po tym czasie się już nie powtórzył. Każda litera w serii "6EQUJ5" opisywała moc sygnału z 12-sekundowym przedziałem czasu. W systemie używanym w tamtych czasach w "Big Ear" stosowano zapis najpierw cyfrowy, a potem dodano także litery alfabetu (1 - oznaczało sygnał najsłabszy, Z - najmocniejszy). W serii "6EQUJ5" sygnał stopniowo narasta do poziomu U i potem zanika. Uwaga Ehman'a i John'a Kraus'a (dyrektora projektu) od razu została zwrócona na dwa aspekty sygnału:
- po pierwsze, 37 sekund był to dokładny czas jaki "Big Ear" obserwował pojedynczy punkt nieba. Dlatego też każdy pochodzący z kosmosu sygnał będzie miał dokładnie taki sam przebieg - wzrost przez 37 sekund i spadek w ciągu 37sekund. To praktycznie wyklucza możliwość ziemskiego pochodzenia takiego sygnału.
- po drugie, sygnał nie był ciągły tylko krótkotrwały. "Big Ear" używa dwóch niezależnych wiązek nasłuchujących ten sam punkt nieba z kilkuminutowym odstępem czasu. Jednak druga wiązka tego sygnału już nie wykryła, co może oznaczać że sygnał został "wyłączony" w międzyczasie.


Dołączona grafika

Nazwa sygnału wzięła się z notki zostawionej przez Ehmana na wydruku sygnału, gdy okazało się, że sygnał niemal idealnie pasuje do oczekiwanej charakterystyki sygnału od obcych.

Sygnał został odebrany na częstotliwości bardzo bliskiej linii wodoru (21 cm) i miał niezwykle wąskie pasmo (poniżej 10 kHz). Czas odbierania sygnału wynikał z konstrukcji radioteleskopu, który omiatał kolejne obszary nieba w miarę obracania się Ziemi. Każdy punkt mógł obserwować przez 72 sekundy. Zgodnie z charakterystyką pozaziemskiego źródła, intensywność sygnału rosła przez pierwsze 36 sekund, a następnie malała.

W eksperymencie, który wykrył "Sygnał Wow!", uczestniczyły dwa odbiorniki. Drugi z nich był nakierowany na ten sam punkt 3 minuty później, ale niczego nie wykrył. Próby wykrycia powtórzenia sygnału z tego samego źródła podejmowano bez powodzenia jeszcze przez miesiąc.

W 1987 i 1989 próbowano wykryć ponownie ten sygnał przy pomocy radioteleskopów META, a w 1995 i 1996 za pomocą znacznie potężniejszych urządzeń Very Large Array. Żadna z tych prób nie zakończyła się sukcesem.

Mimo braku powtórzeń, "Sygnał Wow!" wciąż budzi zainteresowanie wielu ludzi. Dotychczas nie udało się ustalić wiarygodnego naturalnego źródła jego pochodzenia, pozostawiając sugestię, że jego źródłem było życie pozaziemskie.

Lokalizacja Sygnału : Gwiazdozbiór Strzelca
Dołączona grafika

Pozdrawiam.

źródło: Wikipedia , http://www.pgu.poznan.pl
  • 0

#2 Gość_Bayakus

Gość_Bayakus.
  • Tematów: 0

Napisano

Mam pytanie.
Czy podczas odbierania sygnału, SETI, kontaktowała się z innym obserwatorium, które także zlokalizowało, jak i potwierdziło ten sygnał?
  • 0

#3

Atomowy_Yeti_Niszczyciel.
  • Postów: 143
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oglądałem program o tym chyba z rok temu. Ciekawe czy ten sygnał(sztucznie stworzony) ma źródło od jakiejś innej cywilizacji, bo jak nie to czym jeszcze może być?
  • 0

#4

Hajime.
  • Postów: 81
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Przypomina mi się że coś koło 2004-2005 projekt o nazwie SETI@home który na nasze domowe komputery pobiera porcje szumu kosmicznego rejestrowanego przez radioteleskop w Arecibo, a następnie analizuje go. Też zarejestrował jakiś sygnał.
  • 0

#5

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli dobrze kojarzę, to kiedyś napisałem krótki artykulik na temat tego sygnału.
O, mam.
Tutaj.



edit AlienGrey
To dlatego nic mi nie znalazło w tej części forum.. :)
Dołączona grafika


edit dj_cinex
Ja tez gdzies juz o tym tutaj czytałem, i nie mogłem tego znaleźć w dziale UFO, ale wiedziałem, że gdzies to było...

  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych