Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co to jest tolerancja?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#16

Ciszu.
  • Postów: 211
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

chciałby by równości - każdy z nas już ją od urodzenia jako nie zbywalne prawo

Nieprawda, nikt nie rodzi się równy. Różni nas wiele rzeczy. Miejsce urodzenia, stan ekonomiczny, stan majątkowy rodziców itd. Podobnie jest z umiejętnościami i wiedzą oraz jej dostępem.

na razie to tylko UPR, chociaż szlak mnie trafia jak słyszę ich niektóre pomysły - te "konserwatywne" pomysły.


A słyszał Pan o nowej Inicjatywie skupiającej wolnościowców ?
http://www.libertarianizm.bo.pl/
  • 0

#17

Laspientas.
  • Postów: 74
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Rikamaru! nie wiem na podstawie czego, od razu mnie obrażasz.
Nigdzie nie napisałem, że wszyscy ludzie są traktowani równo(a powinni byc), a ty jeśli uważasz że ludzie nie powinni byc traktowni równo to masz skrzywione poczucie wartości, zapewne też po matce ;) . BTW : temat jest o tolerancji więc tu chodzi o równośc w traktwaniu ludzi, polityki w to nie mieszaj.

Użytkownik Rhythm edytował ten post 28.12.2007 - 01:32

  • 0

#18

Bobek.
  • Postów: 476
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Powiem tak, jeśli ktoś nie jest tolerancyjny, to stosuje środki przemocy wobec osób które mu przeszkadzają.
Osoba tolerancyjna zatem, obchodzi się w stosunku do nich obojętnie, i nie stosuje wobec nich ŻADNYCH środków przemocy - ja przynajmniej to tak odbieram.

Po co dalej ciągnąć temat ?

Każdy rozumie tolerancje inaczej, i chyba nie uda nam się znaleść uniwersalnego rozwinięcia tego pojęcia (się zrymowało :D ).

Użytkownik Bobek edytował ten post 28.12.2007 - 10:04

  • 0

#19

Rikamaru!.
  • Postów: 13
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

TKr ja także jestem liberałem jeśli chodzi o gospodarkę, i tak jak Ty nie głosowałbym na PO, jednak nie dlatego, że nie ma liberalnego patrzenia na gospodarkę, tylko dlatego, że w PO zasiadają prawie same komuchy, socjaliści, UBecy i SBecy, wychowankowie sowieckich szkół, zasiadają tam Ci którzy odwołali pierwszy Polski rząd Jana Olszewskiego. A co do tego co napisałem o tolerancji to troszkę mnie poniosło, przepraszam. Pragnę jednak zauważyć, że tolerancji NIGDY nie będzie. To jest po prosu niemożliwe. I tak jak napisał Bobek nie ma o czym gadać nawet.

PS: Ja bardzo dobrze znam historię Żydostwa, wiem co Oni robili w czasie II WŚ i po niej w Polsce i na świecie, od wielu lat mam kontakt ze starszymi osobami, wiec dużo sie nasłuchałem o czasach wojny i PRL. Za przeproszeniem, o Żydach wiem więcej niż Ty....
  • 0

#20

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Drodzy Państwo! Ale o co chodzi? Ja jestem rasistą, dokładnie antysemitą. I tylko antysemitą.

No cóż - ktoś kiedyś napisał, że antysemityzm jest ideologią tych którym nie wyszło. W życiu.
I sporo w tym prawdy.
Tolerancja - to tolerancja. To zwykłe i normalne podejście do życia, do tego, że jesteśmy wszyscy normalni i mamy równe prawa do startu (a nie, że jesteśmy równi). Podejście zdrowe bez przesadnego faworyzowania tych niby biednych - jak i bez z góry przypisywania tym "innym" nie podobnym do nas - samych cech wielce negatywnych.
  • 0

#21

shiny_toy_gun.
  • Postów: 165
  • Tematów: 8
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Tolerancja nigdy nie bedzie najwazniejsza wartoscia. 'Ogladnijcie' sie wokol siebie, kazdy komentuje jak sie ubierasz, jak sie zachowujesz, co robisz... Niestety ludzie to gatunek 'cwokow'... Jezeli jestes lepszy(a) to beda cie atakowac.
Co do tolerancji, nigdy nie bedzie najwazniejsza emocja, uczuciem, bo jakby byla najwazniejsza to musielibysmy toleroeac nietolerancje...
  • 0

#22

Adek.
  • Postów: 44
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Według mnie istnieje tylko jedna rasa-rasa ludzka. Nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia czy ktoś jest biały czarny(ba ich lubię bardzo bo tworzą super muzykę dzięki temu, że posiadają doskonałe poczucie rytmu), żółty czy czerwony. Człowiek to człowiek. Nie powinno się tak szufladkować. Poza tym ludzie nie wybierają koloru skóry przy narodzinach. Nie mają na to najmniejszego wpływu więc jak można za to nienawidzić?

EDIT: Nie toleruje EMO! ;p

Użytkownik AdeK edytował ten post 02.01.2008 - 20:58

  • 0

#23

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

AdeK, z biologicznego punktu widzenia 'rasę ludzką' dzieli się na rasy, jak by nie patrzeć. na kaukazoidalną, negroidalną i mongoloidalną.
  • 0

#24

Adek.
  • Postów: 44
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oj, nie chodziło mi o biologiczny punkt widzenia lecz o to jakie mam nastawienie do ludzi o innym kolorze skóry. Krótko mówiąc - dla mnie człowiek to człowiek. Rasa nie ma najmniejszego znaczenia. Rozumiesz :D ?
  • 0

#25

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Więc czemu nie tolerujesz emo ? :D Też człowiek.
  • 0



#26

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Brak tolerancji przejawiający się w antysemityźmie, rasiźmie czy homofobii jest według mnie głupotą utrudniającą i tak coraz cięższą egzystencję gatunkowi ludzkiemu. Rikamaru! - przyznałeś się publicznie do antysemityzmu. Ok. Tylko odpowiedz mi na jedno, jedyne pytanie - co TOBIE osobiście zrobił jakikolwiek Żyd ? Ale nie Żyd w wygodnej współcześnie formie - zakamuflowany. Takim sposobem myślenia można przypisać narodowość i winę za dowolne czyny zupełnie każdej osobie na Ziemi. Jeśli zaś nawet faktycznie jakiś przedstawiciel tej narodowości zaszedł Ci za skórę - nie pomyślałeś o tym, że on był jeden, z wielomilionowego narodu ? Nieważne - Żyd, Nigeryjczyk, Japończyk, Polak - żaden z nich nie rodzi się z plakietką "zły". Taką plakietkę wypisuje (bądź nie) życie, które nie dla wszystkich jest łaskawe. Wszystko zależy od człowieka. W każdym narodzie zdarzają się oszuści, pijacy, złodzieje. Brak tolerancji to własnie ściganie pięciu milionów za błędy tysiąca z nich.
  • 0



#27

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

nie toleruje dwoch rzeczy
1) nietolerancjii
2) ludzi ktorzy robia zle innym zeby im samym bylo lepiej

nienawidze tez jak ludzie traktuja innych jak przedmioty etc.. ale mysle, ze to juz nie jest kwestia tolerancjii a pogladow.
to sa dosc ciezkie rzeczy do jasnego okreslenia, mysle, ze kazdy na swoj sposob kogos toleruje a kogos nie.. z roznych przyczyn
  • 0

#28

Adek.
  • Postów: 44
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Więc czemu nie tolerujesz emo ? :D Też człowiek.


Nie. Emo to beznadziejna moda. Minie to każdemu kto skończy jakieś 15 lat.

EDIT: najlepszym przykładem, że IMOŁ to dzieci jest użytkownik tego forum EMOBOY który jest autorem topicu pod tytułem "Najlepsze rzeczy z biedronki". Pozostawię to bez komentarza...

Użytkownik AdeK edytował ten post 04.01.2008 - 16:18

  • 0

#29

Brykus.
  • Postów: 33
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam. Mój kolega dzisiaj wymyślił taki o 'paradoks' i po przemyśleniu stwierdziłem, że ma to sens. Według tego paradoksu, nie istnieje człowiek który jest tolerancyjny, przykład : Jeśli jesteśmy tolerancyjni dla homoseksualistów, automatycznie stajemy się nietolerancyjni dla homofobów, to samo tyczy się nazizmu, pedofilii, zoofilii itp. Rozumiem, że są przyjęte jakieś normy etyczno-moralne, ale to nie o tym ma być dyskusja. Podejrzewam, że każdemu przyjdzie na myśl że tolerancyjny jest ten kto nie ma nic przeciwko gejom, a nietolerancyjny jest ten kto nie ma nic przeciwko homofobom. Trochę namieszałem ale myślę, że zrozumiecie co chcę wam przekazać : ) Chodzi o same pojęcie tolerancji. Niby taka głupia 'rozkmina' ale jest prawdą przynajmniej z mojego punktu widzenia. Co o tym sądzicie?

@Autorem paradoksu jest kox i muj miszcz Dariusz Dańko aka dilek aka bruce lee


ps nie wiedziałem gdzie to umieścić i najbardziej mi to pasowało do działu filozofia
  • 0

#30

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dyskusji o normach etyczno-prawnych nie da się uniknąć, bo to właśnie one są źródłem tego paradoksu. Wielki wpływ na "nabiegunowanie" naszego światopoglądu mają właśnie zasady wpajane od dzieciństwa czy sposób w jaki jesteśmy wychowywani. To one określają nam punkty "plus", "minus" i "zero". Podam przykład: dla zwykłego człowieka dorastającego w uczciwej, kochającej się rodzinie kradzież zawsze będzie sytuacją skrajnie ujemną (Bo rodzice nigdy nic nie ukradli, i żyją) Złodzieje znajdą się na dnie hierarchii. Tymczasem dresiarz, syn ojca-recydywisty i brat złodzieja już na samym starcie tą samą kradzież widzi jako rzecz z tendencją do wzrastania w kierunku dodatnim (Bo brat i ojciec to robią, ale pomimo kar jakoś żyją) Jednocześnie trudno, aby taki człowiek brzydził się złodziejstwem i przeciwko brakowi uczciwości miał jakieś wątpliwości, skoro zajmuje się tym jego najbliższa rodzina. Rysuje się tu podział na dwie warstwy norm - norma wewnętrzna (sumienie) i zewnętrzna (system karny) Złodziej kradnąc może nie czuć się złym człowiekiem, bo to jego własny osąd o sobie samym, jednak kiedy zostanie złapany, prawo definiuje go już jako "przestępcę", a więc człowieka złego.

Podobnie jest tu - każdy normę widzi inaczej, bo nie ma dwóch identycznych osób i modeli wychowania. Trochę źle zrobiłeś stawiając w jednym szeregu homoseksualizm z dewiacjami i poglądami skrajnymi. Orientacja seksualna nie jest normowana prawnie, bo docelowo nie szkodzi nikomu, jest więc normą niższego stopnia, normą sumienia. Innymi słowy to, czy jako gej lub lesbijka czujesz się źle, zależy tylko od Ciebie. Pedofilia, zoofilia czy nazizm to rzeczy zabronione, jednak o konstrukcji dwustopniowej - nawet jeśli będąc nazistą czujesz się z tym dobrze, to drugi stopień (prawo karne) i tak czyni z Ciebie kogoś złego.

Gdzie tu miejsce na rozmowę o tolerancji? Otóż jako jednostka społeczeństwa mamy prawo moralne nie akceptować np. gejów, jednak mamy nakaz wynikający z Kodeksu Karnego nie popierać ataków, które zaszkodzą im jako ludziom (ochrona życia i zdrowia, bowiem "Kto publicznie pochwala popełnienie przestępstwa...") W ostateczności można też przyjąć postawę neutralną, a więc daną grupę popierać, a na poglądy jej przeciwników nie zważać.
Ostatecznie można przyjąć też postawę neutralną wobec przeciwników grupy, którą popieramy.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych