Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co to jest tolerancja?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1

Settika.
  • Postów: 60
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Rozmawiałam w życiu z wieloma ludźmi na temat tolerancji i prawie każdy z nich zapierał się i zaklinał na wszystko, że jest osobą tolerancyjną. Powiem szczerze, budzi to na mojej twarzy ironiczny uśmieszek. Ponieważ nasza tolerancja jest bzdurą. Wyobraźmy sobie sytuację, biały mężczyzna widzi na ulicy czarnego mężczyznę.. coś się w nim budzi, postanawia do niego podejść i uścisnąć mu dłoń we wzruszającym geście - dla niego samego. Myśli, że jest tolerancyjny. Prawdą jest, że jest rasistą. Inna sytuacja, czarny mężczyzna jest w sklepie z ubraniami. Sprzedawczyni postanawia go obsłużyć jak najlepiej się da, aby zrobić jak najlepsze wrażenie na koleżankach i pokazać się jako osoba tolerancyjna. Ta pani jest rasistką. Jeśli wy spojrzycie na człowieka innej rasy i pomyślicie w ten sposób to jest znak, że jesteście rasistami. Wychodzi na to, że wszyscy są rasistami - głupia teoria, prawda? Jak się zachowa osoba, która w takim razie nie jest rasistą? Widząc czarnego mężczyznę nie pomyśli o jego kolorze skóry, wyglądzie. Wie, że człowiek jest człowiekiem, więc nawet nie zwróci uwagi. Tolerancja jest terminem, który nie powinien istnieć i który został wymyślony przez pseudo-inteligentów. Proszę was, nie mówcie, że jesteście tolerancyjni, bo to wskazuje, że czujecie swoją wyższość nad osobą innej rasy niż wasza - patrz powyższe historyjki. Kiedy się wam uda przestawić trochę tok myślenia, to zrozumiecie, jak śmiesznie głupia jest tolerancja.
  • 1

#2

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

tolerancja to traktowanie tak samo bialego, murzyna, mulata, japonczyka, chinczyka itd..
jak kogos toleruje to znaczy ze jest on dla mnie obojetny najczesciej, tak jak inni ;) nie wzbudza we mnie emocjii ani pozytywnych ani negatywnych (chyba ze to azjatka.. :D )

Użytkownik zak edytował ten post 27.12.2007 - 11:26

  • 0

#3

Laspientas.
  • Postów: 74
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zak ma rację. Tolerancja nie plega na tym, że masz wszystkich kochac, lubic czy zgadzac się z pglądami innych. Chodzi to, żeby nie krytykowac i nie uważac kogoś za gorszego dlatego że myśli albo wygląda inaczej. Tu nie chodzi tyko o rasizm, jak zobaczysz kogoś z niezwykle długimi włosami i pomyślisz sobie ze głupio jest miec takie włosy to znaczy, że jesteś nietolerancyjny? Nie, to znaczy że ci się to poprostu nie podba, nietlerancyjny będziesz jak takiej osobie powiesz że jej nie lubisz bo ma długie włosy.
A co do rasizmu, jak zobaczysz murzyna na ulicy gdzie zazwyczaj są tylko biali to napewno się zwrócisz na to uwagę tak samo jak wtedy kiedy zobaczysz kogoś - mówiąc nie ładnie - grubego. Ale to nie znaczy że jesteś nietolerancyjny. ( ufff ale się rozpisałem...).
  • 0

#4

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nie zgodzę się z autorem tematu. Jak napisał przedmówca, osoby wyróżniające się zwracają na siebie uwagę, to jest naturalne. Tolerancja jak najbardziej istnieje i nie jest niczyim wymysłem. Człowiek tolerancyjny widząc takiego człowieka(przykładowo murzyna) spojrzy z neutralnym/przyjaznym zaciekawieniem, natomiast człowiek nietolerancyjny zacznie wytykać palcem, może nawet wyzywać.
  • 0

#5

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie rozumiem, jestem miła dla np. murzyna to jestem rasistką. Naubliżam mu to też jestem rasistką. I tak źle i tak niedobrze. Uważam, że bycie miłą dla osoby o innym kolorze skóry, innego wyznania czy co tam jeszcze nie jest przejawem rasizmu tylko poszanowania drugiego człowieka bez względu na wszystko. Jeżeli ekspedientka, która powiedzmy jest biała, w sklepie miło obsłuży mnie, a potem tak samo miło obsłuży czarną osobę to ma to znaczyć, że jest rasistką? A jeżeli będzie miła dla czarnego a mnie przy kasie zjedzie na czym świat stoi, to znaczy, że jest rasistką i nie lubi białych?
Ja nie jestem osobą tolerancyjną. Nie toleruję niektórych rzeczy u ludzi, ale nie jest to kolor skóry czy wyznanie, tylko całkiem inne rzeczy, które ludzie robią z własnej głupoty i nawet się nad tym nie zastanowią. Nie toleruję ludzi obłudnych i sprzedawczyków, nie toleruję rasistów, homofobów itp. Ale mi to nie przeszkadza, że akurat pewnych osób nie toleruję ;)
  • 0

#6

Settika.
  • Postów: 60
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tekst był napisany szybko z użyciem wielu skrótów myślowych, proponuję przeczytać jeszcze raz dokładniej. Inteligentne ludzie jesteśmy przecież. :)

Mówię o tolerancji na przykładzie koloru skóry, nie interesują mnie porównania. Śmiem twierdzić, że nie zrozumieliście. Chodziło mi o to, że tolerancja jest najczęściej ostentacyjna i nie powinna mieć miejsca. Owszem, tolerancja nie powinna istnieć! Trudno zdać sobie sprawę, jak pięknym byłby świat bez tolerancji. Należy na to spojrzeć z innego punktu widzenia, tolerancja by nie istniała, bo by nie było takiej potrzeby. Obecność tolerancji pokazuje, jak zepsute jest nasze społeczeństwo.

jak kogos toleruje

Tolerować kogoś jest wyrażeniem nacechowanym negatywnie, nie o to chodzi. :)
  • 0

#7

Katon.
  • Postów: 256
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tolerancja? Istnieje taki wyraz w języku polskim i w umyśle Polaków?
  • 0

#8

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Świat bez tolerancji? Czyli nie lubię ludzi z powiedzmy Indii to mogę ich za to pobić lub im naubliżać? Tolerować to nie znaczy pokazywać komuś ostentacyjnie, że się kogoś szanuje tylko ze względu na kolor skóry. To oznacza, że szanuję kogoś choć jest w niej coś co mi się nie podoba. Dzięki temu jestem w stanie komunikować się z ta osoba i powiedzieć jej co mi sie nie podoba, bo gdyby tak nie było mogłabym normalnie, wyrażę się kolokwialnie, w pysk strzelić takiej osobie bez tłumaczenia się dlaczego.
Wyobraź sobie, że tolerancja nie istnieje i spotykasz na swojej drodze człowieka, który nie lubi białych z sobie tylko znanego powodu. Ten człowiek wbija ci nóż między żebra i nie ponosi za to kary bo przecież zabił z racji, że nie toleruje osób białych. A skoro nie ma tolerancji to nie ma kary.
Piękny przykład anarchii. Terroryści nie tolerują innych i zobacz jakie są tego skutki.
  • 0

#9

Ciszu.
  • Postów: 211
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Według mnie trzeba też zauważyć różnicę pomiędzy tolerancją, a akceptacją.
Toleruje praktycznie wszystkie osoby, gorzej z akceptacją ich światopoglądu i działań.
Brak tolerancji wyklucza akceptacje. Brak akceptacji nie wyklucza tolerancji.
  • 0

#10

Settika.
  • Postów: 60
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Aylinn, proszę cię. Kompletnie mnie nie rozumiesz. Myślałam, że będzie można uniknąć zbędnego tłumaczenia, ale najwidoczniej tak się nie da.

Może tak, wyobraź sobie świat, gdzie wszyscy się kochają, niezależnie od koloru skóry, wyznania. Trzymają się za rączki, skaczą po kwiatkach, leżą pod drzewkami i objadają się owocami natury. Oni wszyscy są ludźmi. Człowiek to człowiek. W takim przypadku tolerancja nie istnieje. Abstrakcyjny punkt widzenia, ale za to jaki piękny.
  • 0

#11

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ale to marzysz o utopii, a tego nigdy nie było i nie będzie. Prezydent Ciszu ładnie to podsumował "Brak tolerancji wyklucza akceptacje. Brak akceptacji nie wyklucza tolerancji." Mogę kogoś nie tolerować, ale nie muszę akceptować pewnych zachowań tej osoby i mogę starać sie je zmienić. Jeżeli nie będę tolerować niczego to tak jak napisałam wcześniej, będzie wolna amerykanka.
  • 0

#12

Bobek.
  • Postów: 476
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Tolerancja jest to, traktowanie człowieka normalnie, obojętnie, nie wtrącanie się w jego życie, z tego powodu że się od nas różni.
  • 0

#13

Rikamaru!.
  • Postów: 13
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Drodzy Państwo! Ale o co chodzi? Ja jestem rasistą, dokładnie antysemitą. I tylko antysemitą. Do homo prawie nic nie mam, tak samo z czarnymi czy żółtkami. Niedaleko mojego miasta jest hmm jakiś ośrodek dla uchodźców, kilku chodzi do naszej szkoły, głównie Czeczeńcy i Żółci. A antysemityzm wyssałem w mlekiem mamuśki! :D A co do tematu: Rhythm Ty jakiś lewak jesteś, zapisz się do młodych socjalistów najlepiej. Tylko komuchy chcieliby równości wszystkich. Tak nie było, tak nie ma i tak nie będzie... Nigdy.
  • 1

#14

Settika.
  • Postów: 60
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Aylinn, prościej już nie mogę wytłumaczyć. Ja nie marzę, podaję przykład. Wszystko co zostało wymyślone, miało jakiś cel, powód. Gdyby nie było tolerancji, to nie byłaby anarchia, tylko właśnie utopia.
  • 0

#15

TKr.
  • Postów: 141
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

[...] Tylko komuchy chcieliby równości wszystkich. Tak nie było, tak nie ma i tak nie będzie... Nigdy.

Pozwolę sobie nie zgodzić się z tą bzdurą co tu wysmarowałeś.
Pisząc komuchy masz pewnie na myśli dzisiejszą lewice - jak by ją scharakteryzować dwoma słowami - > Liberalni jeśli chodzi o sferę moralną a 100% socjaliści jeśli chodzi o sferę gospodarczą. Właśnie liberalizm światopoglądowy cenię sobie w jak ich nazwałeś - komuchach. Ale dlaczego nie popieram ich ? Ano dla tego że jeszcze bardziej cenie sobie liberalizm gospodarczy i dlatego każda partia mająca liberalny program gospodarczy ( u PO tego nie zauważyłem ) ma moje poparcie. na razie to tylko UPR, chociaż szlak mnie trafia jak słyszę ich niektóre pomysły - te "konserwatywne" pomysły.
Hmmm - niestety nie doczekaliśmy się 100% liberalnych partii nad czym ubolewam.
To nie jest tak że komuchy chciałby by równości - każdy z nas już ją od urodzenia jako nie zbywalne prawo gwarantowane kartą praw człowieka a jedyne zgrzyty jakie słychać to od takich jak ty skonserwoniałych antysemitów. kropka.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych