Skocz do zawartości


Zdjęcie

Laboratoryjne dzieci


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#1

VanPilar.
  • Postów: 114
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Laboratoryjne dzieci


General Electric zamierza wycofywać się z wykorzystywania szczurów do badań nad toksycznością leków. Zastąpią je dzieci w embrionalnej fazie życia

Do tej pory bestialskie eksperymenty na ludziach kojarzyły się z niemieckimi obozami zagłady. Teraz w makabrycznej sławie mogą prześcignąć je Amerykanie. General Electric, amerykańska korporacja działająca na rynku najnowszych technologii, chce wykorzystywać ludzkie embriony dostarczone przez kalifornijską Geron Corporation do testowania skutków ubocznych leków. Jako powód tej decyzji firma podała... chęć cięcia kosztów czasochłonnych badań.

Geron Corporation, amerykańska firma biotechnologiczna zajmująca się m.in. klonowaniem, zamierza dostarczać General Electric ludzkie embriony w celu wykorzystywania ich w badaniach nad ustalaniem skutków ubocznych wprowadzanych na rynek leków. W ostatnich dniach General Electric wydała specjalne oświadczenie, próbując od razu łagodzić ewentualną krytykę swojej decyzji, i zapewniła, że działa "w sposób etyczny i naukowo odpowiedzialny". "Uznajemy poważną dyskusję i podejmujemy bardzo poważne, etyczne i społeczne decyzje związane z badaniami przy wykorzystaniu komórek macierzystych pochodzących z komórek lub tkanek płodu" - czytamy w oświadczeniu firmy. Tymczasem samo wykorzystanie embrionów ludzkich do wspomnianych badań wiąże się z ich zniszczeniem, w tym zaś trudno doszukiwać się jakichkolwiek przejawów etyki.
Także firma Geron przekonuje, iż wykorzystywanie w testach embrionów ludzkich jest sposobem najlepszym z możliwych, gdyż "pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze" potrzebne dla wypuszczenia leku na rynek. "W około trzech czwartych przypadków skutki uboczne leków nie zostały wykryte w momencie badań przedklinicznych, a nawet w późniejszych etapach ich opracowywania, co w znaczny sposób zwiększało koszty ich wytworzenia" - podała w komunikacie prasowym. Przedstawiciele firmy Geron dodają również, iż wcześniejsze wykrycie toksycznych problemów - możliwe jedynie przy wykorzystaniu ludzkich embrionów - "może zmniejszyć koszty ogólne prac nad lekami i pozwoli uniknąć narażenia pacjentów w badaniach klinicznych". W jaki sposób jednak w tym momencie chroni się życie ludzkie, jeśli odbywa się to kosztem bestialskiego uśmiercenia już poczętej istoty? Jeśli przeanalizujemy bowiem słowa o cięciach kosztów badań, właśnie taki sposób nasuwa się jako oczywisty. Co prawda, jak wyjaśnia w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" bioetyk dr Hanna Wujkowska, źródeł pozyskiwania komórek macierzystych jest kilka, jednak wykorzystywanie embrionów ludzkich jest po prostu... najtańsze. - Oczywiście mogą to być komórki pochodzące z krwi pępowinowej i tzw. dorosłych komórek macierzystych pobrane z tkanek podlegających świetnie regeneracji, czyli np. ze szpiku. Ale równie dobrze mogą to być komórki pochodzące z zarodków, czyli embrionów ludzkich, które są znacznie tańsze w pozyskiwaniu - zauważa. Jak podkreśla nasza rozmówczyni, dwa pierwsze sposoby są dobrym źródłem pozyskiwania komórek, w sposób niebudzący żadnych zastrzeżeń. Jednak, jak dodaje, ich "wadą" jest cena. - Z kolei ci, co wykorzystują zarodki ludzkie, uważają, że ten trzeci sposób, czyli pozyskiwanie komórek z embrionów, jest o wiele tańszy, bowiem pozamrażanych zarodków jest "nadmiar" i nie wiadomo, co z nimi zrobić - wskazuje Wujkowska.
Prawdopodobnie więc "naukowcy" z General Electric bez skrupułów będą wykorzystywać do tego celu już zamrożone istoty ludzkie, które nie zostały "wykorzystane" w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego, co pozwoli im dodatkowo "ciąć koszta".
Główny menedżer GE ds. technologii Konstantin Fielder zapowiada, że pochodzące z ludzkich embrionów komórki macierzyste mogą w najbliższym czasie zastąpić wykorzystywane obecnie w laboratoriach szczury. - Jeśli już będziemy mieć możliwość wykorzystywania ludzkich zarodków, wówczas będziemy je mogli wykorzystywać do eksperymentów, do których wykorzystujemy obecnie szczury - powiedział. Zszokowani tym pomysłem są etycy i lekarze. - Nawet nie wiem, jak skomentować ten fakt. Do tej pory nauki badawcze medycyny opierały się na przesłankach etycznych. Coś było wpierw testowane na zwierzętach, gdyż nie wolno użyć człowieka do takich badań - podkreśla dr Hanna Wujkowska. - Człowiek jest postawiony w hierarchii niżej niż zwierzę. Zwłaszcza, jeżeli to się tłumaczy względami ekonomicznymi, jest to tym gorzej dla człowieka, że jego życie waży mniej niż życie szczura. To jest tragiczne. Tego nigdy nie było w medycynie, żeby zarodek ludzki był gorzej traktowany niż szczur - podkreśla. Odrębną kwestię stanowi fakt, iż - jak twierdzą General Electric i Geron - komórki macierzyste wykorzystywane do wspomnianych badań będą zarejestrowane w Narodowym Instytucie Zdrowia (National Institutes of Health). Tymczasem zarejestrowanie komórek we wspomnianym instytucie z reguły oznacza, że badania na nich będą finansowane na koszt podatnika. - Taka opcja faktycznie może zaistnieć, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama znosi nałożone przez swojego poprzednika zakazy finansowania z pieniędzy podatnika eksperymentów na ludzkich komórkach - zauważa Ewa Kowalewska, dyrektor Human Life International Polska. Warto zwrócić także uwagę na to, co przedsiębiorstwo General Electric sprzedaje chociażby w Polsce. A są to m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, w tym lodówki, odkurzacze i telewizory. - Może warto się w tym miejscu zastanowić nad tym, czy nie lepiej kupić dany sprzęt od innej firmy niż ta, która eksperymentuje na istotach żywych. Trzeba być dzisiaj bardziej na to wrażliwym - podkreśla Kowalewska.
Pierwsze próby z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych z ludzkich embrionów do eksperymentów na uszkodzonym rdzeniu kręgowym planowane są jeszcze na ten rok.

Źródło: http://www.naszdzien...amp;id=sw01.txt
  • 0

#2

Slawex.
  • Postów: 51
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jeju dokad ten swiat idzie
  • 0

#3

Hunter.
  • Postów: 302
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No proszę to dzisiaj zabijanie żywych ludzi jest etycznie moralne. Zabijanie jednych żeby drugiemu lepiej się żyło a w rzeczywistości chodzi przecież o mniejsze koszta badań. Także pieniądze dzisiaj są ważniejsze od ludzkiego życia. Najlepsze, że zaraz zagrzmią oburzeni ateiści, że to tylko embrion bez świadomości. Ale te tematy już były wałkowane i nie chce mi się znowu od nowa przekonywać kogoś na siłę.
  • 0

#4

Brivion.
  • Postów: 282
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

0 własnej inwencji, all przekopiowane, moglbys chociaz napisac co o tym sadzisz....

Topic:

Wg mnie to dobry krok. Lepiej zeby umarlo pare embrionow niz iles tysiecy ludzi na jakas chorobe.
  • 0

#5

Quidam.
  • Postów: 515
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Skąd to oburzenie? Masz jakieś dowody, ze te komórki cokolwiek czują? Bo jak dla mnie, to to samo, gdyby prowadzili badania na kawałku mojego palca.
  • 0

#6

Brivion.
  • Postów: 282
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Quidam

Wiesz mam takie same zadanie na ten temat co ty ale lepiej nie wchodzic w dyskusje z katolikami bo wierzacy maja calkiem inne opinie i przekonania. Nie chce offtopu.
  • 0

#7

Hunter.
  • Postów: 302
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dokładnie z nami katolami nie ma sensu dyskutować :) Oczywiście w regulaminie forum jest zagwarantowane, że wyśmiewanie i obrażanie cudzych poglądów jest zabronione ale kogo to dzisiaj obchodzi.
3.11 Nie tolerujemy chamstwa. Każdy ma prawo do własnych poglądów i zdania, można się z nimi zgadzać lub nie. Przeciąganie na swoją stronę, obrażanie innych ze względu na poglądy jest niedopuszczalne.
Zagadnienie opisane na forum jak i np; problem aborcji zdaje sie koncentrowac wokol pytania, kiedy czlowiek staje sie czlowiekiem. Kościół naucza, że człowiek jest uważany za "człowieka" od poczęcia aż do śmierci. Ja niewidzę powodu dla którego miałbym sądzić inaczej. Dla mnie zabijanie nienarodzonych, jak i eksperymenty na embrionach to zabicie człowieka. W dzisiejszych czasach jednak legalne.
  • 0

#8

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Bullshit - Nasz Dziennik i wszystko jasne. I te zwroty typu "prawdopodobnie".

No proszę to dzisiaj zabijanie żywych ludzi jest etycznie moralne. Zabijanie jednych żeby drugiemu lepiej się żyło a w rzeczywistości chodzi przecież o mniejsze koszta badań. Także pieniądze dzisiaj są ważniejsze od ludzkiego życia. Najlepsze, że zaraz zagrzmią oburzeni ateiści, że to tylko embrion bez świadomości. Ale te tematy już były wałkowane i nie chce mi się znowu od nowa przekonywać kogoś na siłę.


Ta, pojade sobie bo tych gópich ateistach, a potem dodam stwierdzenie, że to było już wałkowane, coby mi nie odpisywali. Nie lepiej czasem powstrzymać palców od pisania?

I jeszcze mała dygresja: Pieniądze zawsze były ważniejsze niż ludzkie życie.
  • 0

#9

Quidam.
  • Postów: 515
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Hunter, przejdź się do hospicjum, popatrz na tych ludzi, bądź z nimi i z nimi patrz jak odchodzą inni. Potem mozęsz im powiedzieć "przepraszam, te komórki też mają prawo żyć, leku nie będzie".
Może to twoich poglądów nie zmieni, ale pomyśl o tym.
  • 0

#10

VanPilar.
  • Postów: 114
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Może powinni poeksperymentować na tych starych umierających to też zlepek komórek. Z nich już nie będzie żadnego pożytku dla społeczeństwa. Przynajmniej przyczynili by się do rozwoju medycyny.
  • 0

#11

Brivion.
  • Postów: 282
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tylko prosze was nie robcie wojny kaltolicko ateistycznej! xD to nie o tym ten temat.

Hunter
Masz racje, nie powinienem tak tego okreslic. Posta edytowalem (ale w sumie to nie mialem Cie na mysli, mowilem ogolnie, o tych co nadejda :P) Jezeli to cie obrazilo (co nie bylo moim celem) to przepraszam.
  • 0

#12

Hunter.
  • Postów: 302
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Quidam od pół roku udzielam się w hospicjum św.Andrzeja. To tak na marginesie. Ja nie neguje potrzeby rozwoju medycyny, ale większość chorób to przecież wynik działań człowieka. Co nie znaczy, że nie trzeba temu człowiekowi pomagać. Ale nie kosztem zabijania innych. Jak pisałem wyżej cały problem jest w tym, że niepostrzega się embrionu jako człowieka? Ale zwracam się z pytaniem, czy gdybyście mieli pewność, że embrion jest w pełni człowiekiem to również zgodzilibyście się na takie działania? A tutaj zamieszczam fragment książki Ks. Artura Jerzego Katolo: "ABC bioetyki ".
Przyjrzyjmy się rozwojowi embrionu ludzkiego. Po zapłodnieniu komórki jajowej, następują pierwsze, bardzo intensywne podziały komórkowe. Od chwili połączenia się gamet, komórka jajowa zawiera specyficzną dla rodzaju ludzkiego liczbę 46 chromosomów, w których umiejscowiony jest kod genetyczny, to jest kwas dezoksyrybonukleinowy (DNA). Ta liczba chromosomów jest specyficzna i ściśle określona dla każdego gatunku istot żyjących. Po tym pierwszym okresie intensywnych podziałów komórkowych, około trzeciego tygodnia następuje utworzenie się tarczy zarodkowej, zawierającej ekto-, mezo- i endodermę.

Od czwartego tygodnia po zapłodnieniu rozpoczyna się etap rozwoju zarodkowego, który trwa aż do ósmego tygodnia. Zaczynają różnicować się tkanki i dochodzi do tworzenia się zawiązków pierwotnych wszystkich głównych układów.

W dziewiątym tygodniu życia rozpoczyna się etap rozwoju płodowego, który trwa aż do momentu narodzin. Wytworzone zostają narządy ostateczne z zawiązków narządów pierwotnych 1.

Jak mogliśmy zauważyć, od momentu połączenia się gamet, mamy do czynienia z rozwijającym się życiem ludzkim, które realizuje swój program rozwojowy zapisany w kodzie genetycznym. Czy jednak rozwijającemu się embrionowi przysługuje status osoby?

Na początek należy stwierdzić, że biologia nie może odpowiedzieć na to pytanie. Pojęcie "osoba" nie jest bowiem pojęciem biologicznym, ale filozoficznym. Spróbujmy więc dać odpowiedź na to pytanie w oparciu o klasyczną definicję osoby według Boecjusza.

"Osoba jest to indywidualna substancja rozumnej natury".

W terminie "osoba" możemy więc wyróżnić: indywidualność i rozumną naturę. Czy owe "składniki" mają zastosowanie w odniesieniu do embrionu?

a) Problem indywidualności embrionu.

Natychmiast po zapłodnieniu następuje proces ukierunkowania komórek na formację płodu, dziecka i istnienia dorosłego. W związku z powyższym, ewidentnym staje się fakt, że embrion stanowi funkcjonalną jedność. Rozwijając się jako organizm zunifikowany, od momentu pierwszych podziałów komórkowych, rozpoczyna się synchroniczny, harmonijny rozwój w integralne części organizmu. Ten rozwój funkcjonalny, zmierzając w określonym kierunku (rozwój teleologiczny), kierowany jest przez "pryncypium życia", zwanym przez Arystotelesa "duszą". Wczesne komórki embrionalne nigdy nie doszłyby do jakiejkolwiek jedności funkcjonalnej, gdyby nie zostały wcześniej "zaprogramowane" w kierunku utworzenia jedności jako całości funkcjonalnej. Należy więc stwierdzić, że embrion jest indywidualnym, teleologicznie (celowościowo) zaprogramowanym istnieniem, którego rozwój dąży do osiągnięcia postaci dojrzalej. Żyjący organizm podlega zmianom, rośnie większy lub mniejszy, rozwija poszczególne swoje części, ale zawsze pozostaje tym samym, żywym, indywidualnym organizmem, zachowując funkcjonalną jedność, ukierunkowanym przez "pryncypium życia" do swojego dalszego rozwoju i aktywności życiowej 2.

b) Czy embrion posiada rozumną naturę?


Rozwój embrionu jest procesem nieustannym, zdeterminowanym przez tę samą, teleologicznie zorientowaną "siłę", która na poziomie genetycznym determinuje i kieruje rozwojem organizmu jako funkcjonalnej jedności. Każde ludzkie istnienie, od momentu poczęcia aż do śmierci, posiada tę samą naturę, jaką jest natura ludzka.

Dorosły człowiek posiada normalnie zdolność dokonywania aktów rozumnych i samoświadomościowych. Te możliwości ukazują jego rozumną naturę. Jednak posiadanie tychże możliwości musi pochodzić ze zdolności rozwoju, które wpisane są w indywidualną naturę od samego początku. Te możliwości nie mogą wyrastać "z niczego", gdyż byłyby niewytłumaczalne. "Ex nihilo nihil"; "z niczego nic nie powstaje". Byt posiadający naturę rozumną, choćby w sposób potencjalny, musi posiadać ją od samego początku, tak aby mogła być ona później nieustannie rozwijana.

Uwzględniając to wszystko, co zostało wyżej stwierdzone, należy wyciągnąć wniosek, że również ludzki embrion, który rozwija się w płód, dziecko i osobę dorosłą, posiada rozumną naturę od momentu poczęcia, która stopniowo, w czasie dalszego rozwoju się ujawnia. Natura rozumna jest cechą, która przynależy do ludzkiego istnienia od momentu połączenia się gamet. Cechy tej nie można w sobie wyćwiczyć, gdyż jest ona dana osobie ludzkiej. Rozumność, która jeszcze pozostaje nieujawniona przez embrion, z czasem, w trakcie dalszego rozwoju organicznego, będzie warunkowała zdolność wykonywania ściśle ludzkich aktów, w tym również aktów samoświadomościowych 3. W związku z powyższym należy stwierdzić, że embrion ludzki posiada naturę rozumną, tak samo jak posiada ją każdy dorosły człowiek; różnica polega jedynie na tym, że natura ta, w przypadku embrionu, pozostaje czasowo nie ujawniona.

Źródło:http://www.bioetyka.pl/embrion-ludzki/embrion-ludzki-osoba-czy-rzecz
  • 0

#13

Quidam.
  • Postów: 515
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Więc tak:
Szczur - zwierze, posiada zdolność odczuwania bólu. Nie jest idealnym kandydatem do badań nad ludzkimi chorobami.
Mniszek lekarski - roślina, nie odczuwa bólu. Nie można na nim zbadać czegokolwiek.
Embrion ludzki - człowiek (niech będzie, przyznam Ci rację, choć i z tym się nie zgadzam), nie odczuwa bólu (jeśli tak, można to zmienić). Jest idealnym kandydatem do badań nad wszystkim co ludzkie.

Gdyby to mogło pomóc, sam położyłbym się na stole i kazał robić sobie wiwisekcje. Za dużo bólu w życiu widziałem by móc wygodnie dyskutować sobie o potrzebach ludzi umierających na forum internetowym.
W testamencie mam zapis o przekazaniu moich szczątków do transplantacji lub do badań naukowych. Jak tylko znów przybiorę na wadze idę oddać krew.
Jeśli ktoś poprosi mnie o nasienie, z którego wyhoduje się embrion na potrzeby badań, nie będę miał żadnych obiekcji. Miło jest sobie podyskutować gdy jest się nieświadomym potrzeb naukowych "ludzikiem", takim jak ja czy ty. Ale co powiesz naukowcowi, będącemu o krok od wynalezienia leku, a nie mogącemu przeskoczyć twojej własnej etyki?
Najbardziej o prawach embrionów krzyczą wierzący, ale chyba zapominają, ze bóg miał nam dać wolną wolę. Prosze, nie ingerujcie w sprawy sumienia jakiegoś lekarza, pozwólcie i jemu i pacjentowi na własne sądy i przekonania.

Dopóki krew z twojej krwi nie bierze w tym udziału, może lepiej nie wypowiadać się w tak ostrym tonie? Wszak możesz nie mieć nawet ułamka pojęcia co i jak się powinno robić.
  • 0

#14

Hunter.
  • Postów: 302
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dopóki krew z twojej krwi nie bierze w tym udziału, może lepiej nie wypowiadać się w tak ostrym tonie? Wszak możesz nie mieć nawet ułamka pojęcia co i jak się powinno robić.

A gdzie wypowiadałem się w ostrym tonie? A jeśli tak to odbierasz to wiedz, że nie miałem na celu "wykrzykiwać" moich poglądów.

Za dużo bólu w życiu widziałem by móc wygodnie dyskutować sobie o potrzebach ludzi umierających na forum internetowym.

Pewnie stąd takie tematy wywołują tyle emocji. Ja też nie uważam i nie czuje się powołany do sądzenia, ale jako chrześcijanin nie mogę pozwolić na cierpienie jednego kosztem drugiego. Chociaż wiesz też widzę w opiniach Kościoła dziwne poglądy. Nie odbieram wszystkiego bezkrytycznie, wszak Kościół to wspólnota ludzi a ludzie są omylni. Przykładowo Kościół mówi, że człowiek, który zabił zamachowca aby obronić tysiące nie popełnia grzechu. Ale właśnie, gdy poświęca się embrion ludzki dla ratowania innych mówi, iż to grzech. Dlaczego? Przecież w sumie na jedno wychodzi. Otóż myślę, że w sytuacji gdy człowiek zabija zamachowca wszystko jest jasne. Kiedy natomiast pracuje się nad żywym człowiekiem i wykonuje się na nim eksperymenty to już coś innego. Uważam, iż cel jest dobry, ale środki jakimi dążymy do jego osiągnięcia są nie do zaakceptowania przez wierzącego i osoby "moralnie niezepsute".

Ta, pojade sobie bo tych gópich ateistach, a potem dodam stwierdzenie, że to było już wałkowane, coby mi nie odpisywali. Nie lepiej czasem powstrzymać palców od pisania?

Napisałem tylko, że zagrzmią oburzeni ateiści. Gdzie tutaj kogoś pojechałem? Obraziłem Cię w jakiś sposób?

BTW: 200 post :beer2:
  • 0

#15

Romczyn.
  • Postów: 757
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ja może trochę moralnie zepsuty jestem, jak to powiedział Hunter.
Prawda jest taka, że zarodek już w 6 tygodniu (to jest jeszcze faza embrionu z tego co wiem) zaczyna wyglądać jak człowiek, i nie powiedziałbym jak niektórzy, że to tylko zlepek komórek, choć mózgu to to praktycznie nie posiada. Te zarodki zresztą i tak nigdy by nie dojrzały, gdyż z tego co tam czytałem są to zamrożone niewykorzystane do invitro komórki.
Rozważając za i przeciw i biorąc pod uwagę, że badania nad zarodkami dałyby ludzkości korzyść w postaci szybszego rozwoju medycyny ja nie mam nic przeciwko by zastąpić gryzonie zarodkami.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych