Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wyłączanie sprzętu elektronicznego podczas burzy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1

Yaw.
  • Postów: 774
  • Tematów: 61
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Myślę, że temat na czasie (może niektórym nawet dzisiaj się przyda ;)). Jak to jest z tym wyłączaniem komputerów, telewizorów, itp. Co robicie i czy opieracie to na jakiejś wiedzy / doświadczeniach ? Oczywiście trzeba wyszczególnić, czy chodzi o dom jendorodzinny, czy mieszkanie w bloku,

Ja mieszkając na parterze, w 4-piętrowym bloku, czuję się głupio wyłączając sprzęt elektroniczny - coś jakbym traktował na poważnie zabobon, typu "13 piątek = pech". W końcu są piorunochrony, a same pioruny szukają najkrótszej drogi do "celu". Z tym że słyszałem, o zmianach napięcia podczas wyładowań atmosferycznych i że do spalenia czegoś nie jest konieczne by uderzył piorun.



#2

sensyox.
  • Postów: 46
  • Tematów: 11
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No gdy piorun trzasnie gdzies blisko to chyba powstaje spiecie :P Jak masz piorunochron do okola domu/bloku to chyba nie musisz nic gasic ;p


Jak cos z wikipedii :P

Instalacja odgromowa (z ang. LPS - Lightning Protection System, pop. piorunochron) - instalacja chroniąca obiekty przed porażeniami wynikłymi z wyładowań piorunowych. Stosowana najcześciej w budownictiwe mieszkalnym.

#3

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jeśli piorun walnie w linie zasilającą to nastąpi nie spięcie, tylko przepięcie, czyli gwałtowny krótkotrwały skok napięcia. Piorun wcale nie musi walnąć w linię zasilającą, wystarczy że uderzy w pobliżu, linii, trafostacji itd.
Samo wyłączenie urządzenia może guzik dać, bo jesli przepięcie jest wystarczająco duże, to po prostu nastąpi przeskok łuku pomiędzy stykami wyłącznika i i tak urządzenie pójdzie się paść.
Najskuteczniejsze jest wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Instalacja odgromowa też wcale nie musi dawać 100% pewności. Wyładowania atmosferyczne są dość nieprzewidywalne.

#4

Rockmenka85.
  • Postów: 148
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z doświadczenia wiem,że lepiej wyłączać sprzęciory podczas burzy.
W 2007 roku tak masakrycznie pierdykło kolo domu,że rozwaliło mi modem-totalnie był przepalony.
Cudem ocalał komputer ;p

#5

Kamilos.
  • Postów: 121
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Też radzę wyłączać, a kompa to już na pewno :P Też modem mi padł podczas burzy i mojej sąsiadce również

#6

Cthulhu.
  • Postów: 406
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja laptopa odłączam od sieci i pracuję na baterii :)



#7

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

wystarczy "listwa" z bezpiecznikiem i nie ma się czego bać :D



#8

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

wystarczy "listwa" z bezpiecznikiem i nie ma się czego bać :D



Nie do końca, ponieważ bezpiecznik zabezpiecza przed przeciążeniem, a nie przed przepięciem.
Są listwy z dodatkowym zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym, nierzadko mają dodatkowo możliwość zabezpieczenia pzepięciowego linii telefonicznej.
Ale standardowa listwa zasilająca NIE ZABEZPIECZA przed przepięciem. Nawet jeśli ma bezpieczniki.

#9

Romczyn.
  • Postów: 757
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Najlepiej odłączyć wszystkie cenne sprzęty od sieci. Znajomemu kiedyś spaliło cały sprzęt w domu :| No chyba że macie sprzęt z zabezpieczeniem antyuderzeniowym.



#10

RaZielus.
  • Postów: 15
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kilka lat temu piorun uderzył w słup linii elektrycznej i telefonicznej w okolicy mojego domu - skrzynka z bezpiecznikami wygladala jakby wybuchła a przy okazji poszedł modem, i telefon, odłączone rzeczy ocalały ;)

#11

Metal Soldier.
  • Postów: 110
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak, co wam da piorunochron jeśli jakiś hardkor zechce wam urwać "to od internetu"? I tak nie wyłączam sprzętów, najwyżej starego będę dręczył o nowego kompa.

#12

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lepiej odłączyć. Raz piorun trafił w słup 500m od mojego domu i wysiadł u nas telefon oraz urządzenie od internetu(coś jak router ale z którego internet przy pomocy kabli ciągnie całe osiedle) znajdujące się u mnie na strychu ale wówczas jeszcze podłączone do sieci elektrycznej u mojego sąsiada który oczywiście nie odłączył wtyczki na czas burzy. Od tego czasu wolimy wszystko poodłączać, zwłaszcza wtyczkę netowego urządzenia (teraz jest podłączone u nas) żeby oszczędzić sobie późniejszych problemow jakie miał po niefortunnym zdarzeniu sąsiad.



#13 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

To jest jak zabobon...
Zwykle budynki mają piorunochrony które dają około 70% bezpieczeństwa .Jednak gdy jakimś przypadkiem piorun strzeli i poleci po instalacjach elektrycznych po to są montowane bezpieczniki tzw.korki. takie małe urządzonka które ,gdy prąd w obwodzie przekroczy wartość krytyczna dla tego bezpiecznika spala się (starszego typu) lub wyskakuje [to w tych nowszych] rozłaczajac obwód i chroniąc instalacje przed uszkodzenie m. W blokach o ile się nie mylę bezpieczniki sa montowane tak Najpierw jeden główny na cały blok. Potem na poszczególnych piętrach i następnie w każdym mieszkaniu. Czyli prawdopodobieństwo uszkodzenia sprzętu przez piorun z tej strony jest niskie . I teraz druga możliwość INTERNET jeżeli mamy internet przez modem kablowy to w czasie burzy piorun może walnąć w linie [zazwyczaj sa zabezpieczone ale wiecie nigdy nic nie wiadomo na czym oszczędzą monterzy] Jeżeli mamy neta radiowego to na bank radze wam go odłączyć bo anteny lubia pioruny bo najczesciej sa montowane na czubku dachu i stają się tym sposobem najwyższym punktem domu.Tak samo z liniami telefonicznymi.
Acha większym ,a może najbardziej kłopotliwym skutkiem uderzenia pioruna może być uszkodzenie dysku w komputerze . W trakcie uderzenie pioruna powstaje fala elektromagnetyczna i niekiedy gdy piorun uderzy blisko to może uszkodzić dysk ... jak zresztą takowe zdarzenie miało miejsce w moim sprzęcie.

Zawsze jednak istnieje niewielki procent ryzyka lecz takie zdażenie mająnajczęściej w domach nie zabezpieczonych piorunochronami

#14

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

convers - jak sam napisałeś, bezpieczniki, czyli "korki" zabezpieczają przed nadmiernym prądem, czyli natężeniem, a nie napięciem. Poza tym, bezpieczniki stosowane powszechnie mają tzw. zwłokę, czyli nie działają natychmiastowo. I działają niejako w drugą stronę, czyli od urządzenia w kierunku sieci, mają na celu wyeliminować ewentualność przepalenia przewodów lub wywołania większej awarii w sieci.
Natomiast w przypadku pioruna mamy do czynienia z wysokim napięciem, działającym w kierunku do urządzenia i o działaniu błyskawicznym.
Tak że bezpieczniki nie mają większego znaczenia w przypadku przepięcia.
Dlatego wszędzie tam, gdzie jest przewidziane podłączanie urządzeń komputerowych - sieci w firmach itp. instaluje się całkowicie niezależne obwody zasilające, zabezpieczone napięciowo i stabilizowane, nierzadko z podtrzymaniem.
I nie jest to żaden zabobon tylko proste zasady elektrotechniczne.

#15 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

jestes w błędzie wraz z wysokim napieciem jest tez prąd ,a jeżeli prąd nie płynie to nie ma napięcia.
o masz nawet cow wyczytalem ze wartosc prądu moze wynosci nawet 150 kA

hmmm.. jak by była podana rezystancja przwodnika po jakim piorun moglby sie przemieszczec po budynku mozna by bylo policzyc napiecie ze wzoru U=I*R U-napiecie I-prad R-rezystancja

W praktyce może nastąpić przepięcie jednak było by to tylko impulsem niwelowanym przez uziemienie instalacji. Jeżeli w domu jednorodzinnym instalacja była robiona przez domorosłego elektryka i zrobiona była byle jak najtaniej to w tedy trzeba odłączać sprzety


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych