Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przerwana Uczta


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chwila nieuwagi i ciężarna owca ląduje w żołądku pytona. Gad przesadził – po takiej uczcie nie mógł się ruszyć. Potrzebna była interwencja człowieka


Dołączona grafika


Pyton siatkowany – jeden z najdłuższych węży świata i najsilniejszy dusiciel – do wybrednych nie należy. Zjada wszystko, co upoluje: od szczurów po świnie. Nie pogardzi też niewielkim krokodylem. „Jest bardzo agresywny, większy osobnik mógłby połknąć człowieka. Przedtem ofiarę dusi, co nie jest trudne, biorąc pod uwagę jego rozmiary i siłę” – mówi Włodzimierz Stanisławski z łódzkiego ZOO. „Kiedyś jeden z naszych pytonów pogryzł innego. Trzeba było zszyć ranę i podawać poszkodowanemu gadowi antybiotyk. Siedmiometrowe zwierzę musiało trzymać sześć–siedem osób” – dodaje. W praktyce przyjmuje się, że dla bezpiecznej „obsługi” takiego węża w ZOO potrzeba jednego człowieka na metr długości gada. A pytony mają zwykle 6–7 m, choć jeden z największych znaleziony w Indonezji miał ponad 10 m i ważył 160 kg. Jak zwierzę to radzi sobie z megaposiłkami? „Niestrawność mu nie grozi pod warunkiem, że trawi w odpowiedniej temperaturze, najlepiej 32°C. Jeśli jest za zimno, posiłek zgnije, zanim zostanie strawiony – zmieni się w truciznę i zabije węża” – mówi Włodzimierz Stanisławski.



Źródło: Focus
  • 0



#2

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jeśli jest za zimno, posiłek zgnije, zanim zostanie strawiony


za ZIMNO? A nie przypadkiem w cieple jedzonko gnije? Chyba, że mam jakiś regres i przeoczyłam ważną lekcję biologii... :o
  • 0

#3

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wolałem nick mango ;)

A co do artykuły skopiowałem go ze strony głównej Focusa, więc za błędy wiń ich :)
  • 0



#4

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A ja liczę na to, że ktoś tutaj postara się wyjaśnić tę informację, bo to dziwne.
  • 0

#5

Retired.
  • Postów: 312
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

za Wkipedią:

Rozpad gnilny (łac. putrefactio) - zachodzący w warunkach beztlenowych proces rozkładu związków białkowych odbywający się pod wpływem enzymów proteolitycznych wydzielanych głównie przez saprofityczne bakterie gnilne (obecne w dużych ilościach m.in. w przewodzie pokarmowym) oraz niektóre grzyby. Zmiany rozkładowe nakładają się na autolizę pośmiertną organizmów. Jest ważnym ogniwem krążenia pierwiastków w przyrodzie.

Wysoka wilgotność i temperatura przyspieszają gnicie, natomiast brak wilgotności i niska temperatura opóźniają a w niektórych przypadkach nawet całkowicie wstrzymują ten proces.
  • 0

#6

awjp.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gady są zmiennocieple i żeby wszystkie procesy organizmu przebiegały prawidłowo muszą przebywać w odpowiedniej temp. Najwidoczniej temp. 32 stopni Celsjusza jest temperaturą optymalną dla węży- nie jest za wysoka i nie jest za niska (w obu przypadkach procesy życiowe zachodzą wolniej). Z tego też powodu przewód pokarmowy jest najbardziej wydajny w tej temp.- wydzielane kwasy żołądkowe i enzymy trawienne powoli rozkładają żarełko oraz mikroorganizmy, które mogłyby spowodować procesy gnilne i powstanie np. jadu kiełbasianego. Gdy bebechy takiego węża pracują wolniej, z powodu zbyt niskiej temp. otoczenia, to mniej jest wydzielanych kwasów i enzymów, a co za tym idzie- istnieje większe prawdopodobieństwo zgnicia papu w środku węża (bo pytony raczej w stanie naturalnym nie żyją w strefie, w której temp. wynosi kilka stopni- co by w miarę skutecznie zahamowało procesy gnilne). Jakby co, to ja to wziąłem na logikę, ekspertem nie jestem :mrgreen: .
  • 0

#7

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dzięki za wytłumaczenie! To ma sens :D
  • 0

#8

paweljanek.
  • Postów: 33
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

prosty przykład w afryce bakterie rozwijają się w szybszym tempie niż na biegunie.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych