Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pomysł na rozszerzenie sposobu oceny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

Seroslav.
  • Postów: 213
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dziś przeczytałem ostateczne wyniki mojej debaty i mam propozycję dotyczącą rozszerzenia sposobu oceny debat. Obecny sposób świetnie daje sobie radę z oceną, można by powiedzieć "techniczną" bardziej.

Myślę, że warto byłoby dodać inną formę oceny debat, która bardziej dotykałaby uczuć, emocji, myśli Czytelników i przez to bardziej ich angażowała w debatę.

Debaty w końcu nie mają być tylko polem do ćwiczenia argumentacji, stylu wypowiedzi, związku z tematem czy też perswazji.

Debaty mają raczej, po pierwsze dostarczyć rzetelnych, dobrze przygotowanych informacji. Jakoś usystematyzować i ustrukturalizować wiedzę na dany temat. Ale także "dotknąć serc" czytelników. Przynajmniej w moim mniemaniu jest to bardzo ważne, bo debaty mają być poczytne i mają być dla Czytelników na pierwszym miejscu.

Stąd też system oceny przez trójkę sędziów jest ok i można go zostawić.

Proponuję dać też Czytelnikom możliwość oceny. Niby są kuluary, ale tam znajdują się wolne dyskusje i opinie na dany temat, bez jakiejś całościowej oceny debaty w oczach Czytelników.

Moja propozycja to by np. dwukrotnie w czasie trwania debaty uruchomić ankietę, która byłaby otwarta przez tydzień-dwa tygodnie, gdzie Czytelnicy mogliby ilościowo się wypowiedzieć na temat debaty, głosując.

Pytanie byłoby o to jak oceniają debatę, czy też jakie mają odczucia dotyczące debaty.

Odpowiedzi np.:
- Wypowiedzi Debatującego A oceniam na zdecydowanie lepsze i zdecydowanie bardziej jest dla mnie przekonujący od Debatującego B

- Wypowiedzi Debatującego A oceniam na trochę lepsze i trochę bardziej jest dla mnie przekonujący od Debatującego B

- Wypowiedzi obu debatujących stoją wg mnie na podobnym poziomie i są w podobny sposób przekonujące

- Wypowiedzi Debatującego B oceniam na trochę lepsze i trochę bardziej jest dla mnie przekonujący od Debatującego A

- Wypowiedzi Debatującego B oceniam na zdecydowanie lepsze i zdecydowanie bardziej jest dla mnie przekonujący od Debatującego A

- Debata nie jest dla mnie ciekawa z powodu jej poziomu i argumentacji

- Debata nie jest dla mnie ciekawa z powodu tematu jaki porusza


Ewentualnie pytanie mogłoby dotyczyć tego na ile Czytelnik zmienił swoje poglądy po lekturze połowy/całości debaty i opcje odpowiedzi mogłyby brzmieć:

- Zdecydowanie zmieniłem punkt widzenia na ten prezentowany przez Debatującego A

- Trochę zmieniłem punkt widzenia na ten prezentowany przez Debatującego A

- Nie zmieniłem swojego punktu widzenia i podzielam pogląd prezentowany przez Debatującego A

- Nie zmieniłem swojego punktu widzenia i podzielam pogląd prezentowany przez Debatującego B

- Trochę zmieniłem punkt widzenia na ten prezentowany przez Debatującego B

- Zdecydowanie zmieniłem punkt widzenia na ten prezentowany przez Debatującego B

- Temat debaty nie jest dla mnie interesujący lub też nie mam zdania na ten temat


Warto byłoby tutaj zastrzec (technicznie jakoś, jeśli jest taka możliwość) by jedynie użytkownicy, którzy mają np. minimum 50 postów, mogli głosować.

A wyniki tych ankiet mogłyby być:
A) Obowiązujące jako głos Czytelników. Tak jak w wyborach Miss jest nagroda publiczności itp. To i w debatach mogłaby być oficjalny werdykt od Sędziów oraz werdykt wg Czytelników.

B) Lub wyniki głosowania Czytelników pozostałyby jedynie badaniem ich opinii, bez przyznawania "Nagrody Czytelników" czy też wpływu na reputację na forum.

Jedną taką ankietę można by uruchomić w połowie debaty, a drugą na koniec.

Co Wy na to? :)

Użytkownik Seroslav edytował ten post 16.05.2009 - 10:52

  • 0

#2 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

Wg mnie pomysł świetny i godny rozważenia, zdecydowanie popieram. Kilka uwag:

A) Obowiązujące jako głos Czytelników. Tak jak w wyborach Miss jest nagroda publiczności itp. To i w debatach mogłaby być oficjalny werdykt od Sędziów oraz werdykt wg Czytelników.

I tak mogłoby właśnie być. Druga opcja jakaś taka... Pierwsza korzystniejsza dla debatujących.

EDIT po małych zmianach Seroslava:
Co do wyboru opcji nie mam zdania. Ale jakbym miał wybierać, wybrałbym odpowiedzi z pierwszego zestawu.

I to nie ten dział. Proszę kogoś z możliwościami o przeniesienie :)
  • 0

#3

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziś przeczytałem ostateczne wyniki mojej debaty i mam propozycję dotyczącą rozszerzenia sposobu oceny debat.


Też swego czasu nad tym myślałem, ale nigdy jakoś tak poważniej, jednak jestem przeciwny temu:

Proponuję dać też Czytelnikom możliwość oceny.


Ponieważ czytelnicy nie muszą wcale iść za wartością argumentów, a kierować się jedynie sympatią lub antypatią do danej osoby. Wyobraźmy sobie co by było, gdyby np debata o 9/11 wciąż się toczyła, a dalibyśmy powiedzmy Quintusowi albo vkalemu możliwość wystawienia jakiejś, choćby cząstkowej, oceny. Za przeproszeniem szlag by trafił wszelką bezstronność albo rzetelną ocenę argumentów. Poza tym nie zapominajmy, że to forum paranormalne i siłą rzeczy skupia raczej osoby niezbyt przychylne stronie antyparanormalnej.

Dlatego komentarze są jak najbardziej na miejscu, ale możliwość wpływania czytelników na ocenę jest wg mnie niezbyt dobrym pomysłem.

Chyba że byłoby to, tak jak podałeś na końcu, absolutnie oddzielone od oceny sędziów i bez wpływu na wyłonienie zwycięzcy a jedynie formą wyrażenia przez czytelników uznania dla czyjejśpracy (lub bardziej prawdopodobne - osoby).

Ewentualnei można byłoby się zastanowić nad zmianą albo rozszerzeniem tych 4 kryteriów: związku, agumentacji, stylu i perswazji.
  • 0



#4

Seroslav.
  • Postów: 213
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chyba że byłoby to, tak jak podałeś na końcu, absolutnie oddzielone od oceny sędziów i bez wpływu na wyłonienie zwycięzcy a jedynie formą wyrażenia przez czytelników uznania dla czyjejś pracy (lub bardziej prawdopodobne - osoby).


Chodzi właśnie o rodzaj oddzielnej oceny. Ta co jest niech zostanie taka jaka jest. A ta druga byłaby swoistego rodzaju badaniem opinii lub też mogła by tak samo mieć wpływ na reputację i wtedy jednocześnie można by wygrać wg Sędziów a przegrać wg Czytelników.

W żadnym wypadku nie mam na myśli kasowania obecnego sposobu oceny, a jedynie dodania nowego, dającego możliwość Czytelnikom na wypowiedzenie się i zagłosowanie :) myślę, że to bardzo pozytywny krok w kierunku Czytelników, by sami mogli zagłosować, a nie tylko wypowiadać się w kuluarach.
  • 0

#5

Romczyn.
  • Postów: 757
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie pomysł genialny, z tym przyznawaniem nagrody publiczności :D

A te ankiety też byłyby super, można by dobrze widzieć, kto ma lepszy sposób przekazu itp.
  • 0



#6

Pierce.
  • Postów: 153
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czy błędy arbitra nie czynią z piłki nożnej najciekawszej dyscypliny sportu? Podobnie jest w przypadku debat, nikt nie jest doskonały, w dodatku perfekcja potrafi nudzić.



Recenzje filmów bądź gier komputerowych są dziełem wyłącznie wykwalifikowanych redaktorów. Ich ocena najrzetelniej odzwierciedla rzeczywisty stan, zdanie graczy jest mniej warte. Wynik końcowy nie może być w żadnym stopniu uzależniony od zdania masy. Natomiast ankieta jest dobrym pomysłem. Poznamy w ten sposób zdanie ogółu nie przynosząc skutków negatywnych.
  • 0

#7

Seroslav.
  • Postów: 213
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Natomiast ankieta jest dobrym pomysłem. Poznamy w ten sposób zdanie ogółu nie przynosząc skutków negatywnych.


Co więc na to administratorzy? Mógłby się ktoś wypowiedzieć z osób decyzyjnych?
  • 0

#8

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Można by ten system przyjąć już w debacie Rzym vs. Macedonia? Ciekawy pomysł, tak samo jak ciekawi mnie wynik. Myślę, że Mr.Makbet nie będzie miał nic przeciwko, jeżeli posłużymy za poligon doświadczalny ;) Tymbardziej, że zgodnie z zamysłem wynik ankiety nie będzie wpływał na wyłonienie zwycięzcy.
  • 0



#9

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Obiecuję, że zapoznam się z tematem rzetelnie i przemyślę jakąś drogę postępowania. Na początku tygodnia napiszę, jak ja to widzę.
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych