Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zagrożony Internet


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#31

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Co robisz? Nie kupujesz DVD. Tracą.

#32

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Myślę, że piractwo to ściąganie gier, programów itp. Jednak czasami wyjścia nie ma, bo i ile bez gier można żyć, to co ma np. zrobić początkujący grafik, który MUSI szlifować obsługę Photoshopa czy Corela, a nikt nie zafunduje mu programu za ok. 3.000 zł? Darmowe odpowiedniki? Firma/szkoła wymaga płynnej obsługi PS-a, a nie GIMPa i choć są to programy bardzo podobne, to jednak pod wieloma względami zupełnie różne. To tak jakby szkolić pilota Boeinga 737 na Airbusie A320, a potem wymagać umiejętnej obsługi 737. W końcu to samolot i to także samolot, z wierzchu są na pierwszy rzut oka niemal identyczne. Ich kokpity również mają zupełnie te same instrumenty. Problem w tym, że w innych miejscach, i wymagające trochę innej techniki obsługi.
Ponadto spotkałem się niejednokrotnie z jasnym namawianiem do piractwa przy zakupie komputera. Kolega kupował zestaw komputerowy, a pan w sklepie powiedział tak: "Ja panu mogę dorzucić system, ale wie pan że będzie drożej. Chyba, że sobie pan sam jakoś załatwi..."
Rozwiązanie to wszelkiego rodzaju linuxy, jednak smutne jest to, że użytkownicy tych systemów w domowych PC to nadal nisza. Jestem "windziarzem", ale po instalacji kilku dystrybucji na maszynie wirtualnej w niektórych się zakochałem. Pomyślałem "Kurczę, można zrobić wydajny i do tego ładny system za darmo" Nie zainstaluję jednak np. Kubuntu, bo z komputera w domu korzysta jeszcze kilka osób, i o ile ja jeszcze przeżyłbym "przeszkolenie na typ", to mamy czy siostry uczyć nie mam siły, bo dla nich zawsze było "C" i "D", a nie jakieś "sdcośtam".

Co do muzyki i filmów sprawa jest jasna - twórcy swoje zarobili już dawno temu, żyją z procentu, a ci straszni piraci doprowadzą do tego, że pan X w tym sezonie będzie miał tylko pozłacane felgi, a nie jak zawsze platynowe :)



#33

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Być złodziejem to jedno, ale usprawiedliwianie się jest żałosne.

Kradniesz muzykę, której nie lubisz? Nie. Kradniesz to, co Ci się podoba. Nie lubisz członków zespołów grających Twoją ulubiona muzykę? Lubisz? To czemu nie chcesz żeby mieli kasę i żeby było ich stać na wakacje na Karaibach gdzie nabiorą inspiracji na nową płytę? A może skręca Cię, że sam nie możesz sobie na takie wakacje pozwolić?

#34

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co robisz? Nie kupujesz DVD. Tracą.

Nie kupię DVD, jeśli mam świadomość, że film wkrótce pojawi się w TV i będę mógł go obejrzeć bez wydawania pieniędzy. A jak będzie w TV, nic nie stoi na przeszkodzie by skrócić czekanie i go sobie ściągnąć. Producenci nic nie zarabiają, ani nic nie tracą, bo gdybym nie miał możliwości pobrania filmu i tak bym nie kupił płyty DVD. Nic by się nie zmieniło z wyjątkiem tego, że nie obejrzałbym tego filmu.



#35

Spawn.
  • Postów: 82
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html

#36

Ban.
  • Postów: 352
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Na razie nie przeszło, ale to jeszcze nie koniec. Na razie tą sprawę jedynie "odłożono".

Kradniesz muzykę, której nie lubisz? Nie. Kradniesz to, co Ci się podoba. Nie lubisz członków zespołów grających Twoją ulubiona muzykę? Lubisz? To czemu nie chcesz żeby mieli kasę i żeby było ich stać na wakacje na Karaibach gdzie nabiorą inspiracji na nową płytę? A może skręca Cię, że sam nie możesz sobie na takie wakacje pozwolić?

Ściągać czy kopiować nie znaczy kraść. Jesteś w supermarkecie widzisz fajny telefon, bierzesz go i wychodzisz nie płacąc - kradniesz. Czy gdybyś poszedł do tego supermarketu, zobaczył tą komórkę skopiował ją i wyszedł nie płacąć, byłaby to kradzież? Nie. Oni nie zyskują, ale również nie tracą. Gdybym zabrał oryginalny przedmiot wtedy byliby stratni.

Gdy lubisz jakiś zespół, a nie kupisz ich płyty, to jesteś co najwyżej chamem, a nie złodziejem. Gdyby uważać coś takiego za kradzież, to złodziejem jest każdy kto ich nie słucha, bo przecież tyle samo zarabiają na piracących co nie słuchających, czyli nic. Nie ubywa im pieniędzy z portfela, a jedynie nie dostają ich ode mnie.

Naucz się odróżniać "brak zysków" od "tracenia"

Niby jaka manipulacja w tym reportażu? Jedyna nieprawdą jest to co powiedziane zostało o PirateBay i że "Monika jest częścią wielomilionowej armii". PirateBay jest niekomercyjne i jest jedynie miejscem gdzie ludzie mogą umieszczać pliki torrent do czego chcą, a może być to np. amatorska gra własnej produkcji. Że umieszczają gry, filmy, muzykę itp. to już nie wina założycieli portalu. Armia to gruba przesada. Ot zwykli złodzieje zbyt tchórzliwi żeby ukraść to ze sklepu, nic więcej.

Manipulacja != kłamstwo. Jesteś szarym kowalskim, oglądasz ten reportaż (jeśli można tak to nazwać) i jakie wysuwasz wnioski? Źli piraci/złodzieje domagają się by nie zabronio im oszukiwać/kraść. Ustawa jest dobra, ci ludzie są źli. W całym tym reportażu tylko piraci i piraci. Piraci protestują? Z tego co wiem to protestują ludzie którzy domagają się wolności internetu i wcale nie muszą być oni piratami. Do tego sam powiedziałeś o Pirate Bay - kolejna manipulacja. Głosowanie jest w sprawie Pakietu Telekomunikacyjnego, a o tym praktycznie nie wspomiano. Przedstawianie czegoś co nie jest złe w złym świetlle i omijanie cech pozytywnych jest właśnie manipulacją. Nie trzeba kłamać, by manipulować.

#37

Cthulhu.
  • Postów: 406
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czylu jest tak jak przewidywałem. Teraz nie przeszło, ale możliwość została przedstawiona. Następne głosowanie będzie już z innymi posłami, możliwe że już z podstawionymi.



#38

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Paweł, producenci wydają grube miliony na stworzenie filmu, a Ty, nie kupując go odbierasz im część zysków i zmniejszasz możliwość nakręcenia kontynuacji lub innego filmu przez te same osoby.

Ban, a nie widzisz tego, że Ty zyskujesz? Jak kogoś nie słuchasz to ani Ty ani oni nie zyskują. Wtedy nie ma mowy o kradzieży. Kiedy jednak Ty zyskujesz a oni wydali kasę i nic nie dostali od Ciebie w zamian, to kradniesz. To nie są organizacje non-profit.

Może ja nie uznaję tego za manipulację, bo dla mnie to kłamstwo w żywe oczy.

#39

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Paweł, producenci wydają grube miliony na stworzenie filmu, a Ty, nie kupując go odbierasz im część zysków i zmniejszasz możliwość nakręcenia kontynuacji lub innego filmu przez te same osoby.

Ja to odbieram trochę inaczej. Sytuację jaką wyżej opisałem nie traktuję jak kradzież. Nie zmniejszam nikomu dochodów, bo nastawiam się, że obejrzę za darmo, albo wcale. Nie widzę w tym nic złego. Uważam to za moralnie usprawiedliwione i nie czuje się jak złodziej. Natomiast złodziejem byłbym, gdybym np. w swojej wsi, otworzył w stodole prywatne kino i pobierał opłaty za oglądanie filmu, nie dzieląc się zyskiem z producentami. Wtedy pozbawiałbym ich realnego dochodu.
Jeśli twórcom zależy, by nikt bez uiszczenia opłaty nie oglądał ich filmów, niech pracują nad lepszymi zabezpieczeniami, by nic nie wyciekało do internetu - to leży w ich interesie, nie moim. Ja dbam tylko o swój interes i byłoby dla mnie nieekonomiczne płacić za coś, co mogę mieć za darmo.



#40

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Czadzik. Czyli wychodzi, że popierasz ta ustawę. No bo w końcu jest to jakiś sposób na utrudnienie życia złodziejom. Najgorsze jest to usprawiedliwianie się. Proponuje Ci stworzyć coś, na co poświęcisz wiele miesięcy i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Będzie to oczywiście ułamek tego co wydają prawdziwi producenci. No i oczywiście udostępnij to na p2p.

Porshe tez możesz mieć za darmo, trzeba tylko wziąć sobie. Przecież i tak byś nie kupił czyli producent i tak nie zyska na Tobie. Jeśli producentom zależy żeby nikt nie kradł ich samochodów, to niech montuję do nich lepsze zabezpieczenia - to leży w ich interesie, nie Twoim. Ty dbasz tylko o swój interes i byłoby dla Ciebie nieekonomiczne płacić za coś, co możesz mieć za darmo.

#41

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Paweł, producenci wydają grube miliony na stworzenie filmu, a Ty, nie kupując go odbierasz im część zysków i zmniejszasz możliwość nakręcenia kontynuacji lub innego filmu przez te same osoby.

Sprawa jest raczej bardziej skomplikowana niż wydaje się wszystkim. Za czasów głupiej komuny wiele osób do dziś ma zgromadzone kolekcje orginalnych płyt winylowych oraz zwykłych kaset magnetofonowych które kupiły nawet za swoje tygodnówki (tak niestety kiedyś było nawet stać dzieci w podstawówce na zakup orginału z kieszonkowego)
Winni są tylko i wyłacznie producenci, kiedyś było ich stać na wydawanie swoich dzieł na piekielnie drogich płytach winylowych oraz kasetach.....a teraz się burzą bo czysta płyta DVD kosztuje mniej niż złotówkę.....paranoja. Zmniejszyć ceny nagrań do normalnych dostępnych dla wszystkich konsumentów.....zarobią zainteresowani i zmniejszy sie piractwo.



#42

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Odpowiedź jest prosta - kiedyś muzyka była dla ludzi, dziś jest dla kasy.



#43

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czadzik. Czyli wychodzi, że popierasz ta ustawę. No bo w końcu jest to jakiś sposób na utrudnienie życia złodziejom.

Nie, nie popieram ponieważ skutkiem ubocznym tej ustawy będzie ograniczenie swobodnego korzystania z internetu. Poza tym, jest to inicjatywa UE czyli rządów, a rząd powinien dbać o dobro jednostki, a nie o interes określonych grup. A... przepraszam zapomniałem, że UE jest organem centralnie sterowanym, więc ich to nie dotyczy. :)

Proponuje Ci stworzyć coś, na co poświęcisz wiele miesięcy i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Będzie to oczywiście ułamek tego co wydają prawdziwi producenci. No i oczywiście udostępnij to na p2p.

Na początek mogę zamieścić filmik jak podciągam się na drążku. Na efekty swojej pracy pracowałem wiele miesięcy. Co prawda nie wydałem masy pieniędzy, ale nie bądźmy tacy skomercjalizowani ;)

Porshe tez możesz mieć za darmo, trzeba tylko wziąć sobie. Przecież i tak byś nie kupił czyli producent i tak nie zyska na Tobie. Jeśli producentom zależy żeby nikt nie kradł ich samochodów, to niech montuję do nich lepsze zabezpieczenia - to leży w ich interesie, nie Twoim. Ty dbasz tylko o swój interes i byłoby dla Ciebie nieekonomiczne płacić za coś, co możesz mieć za darmo.

Gdy wezmę komuś samochód, właściciel odczuje jego brak. Będzie to kradzież. Samochód składa się z wielu części i materiałów, które trzeba było wyprodukować. Głównie to stanowi jego wartość, realną wartość. By mieć samochód, muszę go kupić. Jednak jeśli mam warsztat, znam się dobrze na samochodach, mogę sobie sam zbudować własny, podobny np. do Porshe. Czy wtedy muszę zapłacić producentowi Porshe, za to, że skopiowałem ich samochód? NIE. Dla fabryki nic nie ubyło. Wyprodukowali np. 1000 sztuk i tyle mają.
Problem z twórcami jest taki, że za jedno dzieło chcą pobierać bez przerwy opłaty. Artysta, który raz zaśpiewał chce dostać za to pensję wiele razy. Co by było gdyby murarz za postawienie jednej ściany domagał się bez przerwy opłat.



#44

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Po prostu aktor/piosenkarz i widz/słuchacz zamienili się miejscami. Twórcy zapomnieli, że to oni są dla nas. Jak myślicie, co oznacza pokłon przed publicznością? To pozostałość z czasów wędrownych trup, kiedy to aktor czy muzykant dziękował szanownej publiczności za to, że poświęciła czas i kilka groszy na obejrzenie występu. Dziś to widz kłania się przed jaśnie oświeconym "artystą", a jak trzeba to i językiem wyczyści mu buty.



#45

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Samochód składa się z wielu części i materiałów, które trzeba było wyprodukować. Głównie to stanowi jego wartość, realną wartość.

Film składa się z wielu części i materiałów, za które trzeba płacić grube pieniądze. Głównie to stanowi jego wartość, realną wartość.

Jednak jeśli mam warsztat, znam się dobrze na samochodach, mogę sobie sam zbudować własny, podobny np. do Porshe.

Nie masz studia, nie masz ekipy, nie masz 3DSMax'a, nie masz programów dźwiękowych, drogiego sprzętu dźwiękowego i motion capture, nie masz grafików, rysowników, programistów, aktorów, dźwiękowców, żarcia i płacy dla nich, że o kasie na reklamę i masę innych rzeczy nie wspomnę. Ty po prostu ściągasz film czy grę co jest zwykłą kradzieżą. Jak stworzysz GTA4 własnoręcznie i w to własnoręczne będziesz grać, a nie ukradzione, to nie będę miał nic przeciwko. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale budując własny samochód od podstaw poświęcasz na to kasę i czas. Na prawdę nie widzisz takiej subtelnej różnicy jak poświęcanie czegoś a nie poświęcanie niczego?

Problem z twórcami jest taki, że za jedno dzieło chcą pobierać bez przerwy opłaty. Artysta, który raz zaśpiewał chce dostać za to pensję wiele razy. Co by było gdyby murarz za postawienie jednej ściany domagał się bez przerwy opłat.

Co to za bzdura? Jak ktoś śpiewa na koncertach dostaje kasę za każdy koncert jak murarz za każdą pracę. Jak ktoś wyda płytę dostaje procent z zysków ze sprzedaży jak każdy kto coś stworzy i sprzedaje przez pośredników, wydawców.


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych