Skocz do zawartości


Zdjęcie

Deizm


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
1 odpowiedź w tym temacie

#1

goku94.
  • Postów: 52
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kiedyś rozmawiałem z pewnym człowiekiem. Powiedziałem mu, że jestem deistą, bo wierzę jedynie w to na co mam jakieś szczątki dowodów, przykładowo w Super Inteligencję (tak zwany Bóg), ale dla mnie ta Super Inteligencja jedynie stworzyła świat, no i oczywiście nie jest ona dla mnie istotą nienaturalną, można ją wyjaśnić naukowo tak samo jak istnienie duszy (może kiedyś się tak stanie, ale nie o to tu chodzi). Człowiek ten powiedział, że pewnie nawet nie wiem czym tak naprawdę jest deizm. No to odpowiedziałem mu, że deizm to wiara w boga, który jedynie stworzył świat, a on mi na to, że to "prosta definicja ze szkolnego podręcznika". Oczywiście ten wielki pan nie raczył mi wyjaśnić dlaczego się mylę >/ . Jeśli moje zdanie jest błędne, to może mi ktoś wyjaśnić czym tak na prawdę jest deizm?
  • 0

#2

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Poczułem się przez chwilę jakbym onet przeglądał. Nie przyszło Ci do głowy, że każdy wierzy lub też nie wierzy, na swój sposób, sam kreujesz swoje wyobrażenie, a zdanie innych ma tu tyle do tego, co przysłowiowy piernik do wiatraka. A priori, żeby nie było, że tylko krytykuje...

Deizm


Deizm - pogląd filozoficzny uznający istnienie boga jako stwórcy świata materialnego (w rozumieniu duchowej siły sprawczej), lecz odrzucający przekonania religijne, w myśl których Bóg ma moc ingerowania w życie człowieka i kierowania światem materialnym. Według deistów, o istnieniu duchowej siły sprawczej świadczy racjonalny porządek świata materialnego i stałość praw fizyki.

Deiści nazywani niekiedy bywają agnostykami poznawczymi z uwagi na to, że wyznają pogląd, iż bezpośrednie poznanie duchowej siły sprawczej nie jest dostępne dla człowieka. Deiści twierdzą natomiast, iż o istnieniu stwórcy można wnioskować w sposób pośredni, a mianowicie poprzez odkrywanie porządku świata w rozumieniu praw fizyki rządzących materią. Deistów, jako uznających istnienie metafizycznej siły sprawczej, nie należy zatem mylić z agnostykami sensu stricto.

Deiści odrzucają głoszone przez wyznawców religii monoteistycznych przekonania religijne, w myśl których objawienia, cuda, proroctwa i święte księgi posiadają faktyczną wartość poznawczą.

Deizm był bardzo popularny w XVIII wieku zwłaszcza we Francji oraz w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej znanymi deistami tych czasów byli Wolter, Denis Diderot, Jan Jakub Rousseau, Napoleon Bonaparte, Jerzy Waszyngton, Benjamin Franklin i Thomas Jefferson. Uważa się także, iż jest to dominujące wyznanie wśród masonów. Deizm jest też do dzisiaj bardzo popularny w kręgach naukowych, zwłaszcza wśród fizyków. Deistami byli: Maksymilian Robespierre, Linus Pauling, Werner Heisenberg[potrzebne źródło] oraz inni.

Jedną z najstarszych znanych grup społecznych wyznających formę deizmu byli żydowscy saduceusze, którzy nie wierzyli w istnienie świata duchowego poza samym Bogiem (Dzieje Apostolskie 23:8) oraz w zmartwychwstanie (Mateusza 22:23), odrzucając prawdopodobnie tym samym wiarę w sąd ostateczny i życie pozagrobowe. Elementów deizmu można także doszukiwać się w różnych szkołach filozoficznych starożytnej Grecji.


wikipedia.pl

Dołączona grafika
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych