Skocz do zawartości


Zdjęcie

Malteizm


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1

Caffeine//+.
  • Postów: 179
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chciałbym się spytać forumowiczów co twierdzą na temat Malteizmu. Moim zdaniem jest to dość dziwny pogląd na świat. Według tego poglądu bóg istnieje ale nie jest warty kultu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Malteizm

Malteizm – wiara, że Bóg, jest okrutną, arogancką i nieszczerą istotą, niegodną czci. Jest przeciwieństwem teofilii.
Według malteistów problem zła nie zaprzecza istnieniu Boga, lecz dowodzi, iż jest on kłamcą.


Nie wiem jak można wierzyć w "to" ,że bóg istnieje i do tego jest zły?!? Stworzył świat i nie potrafi powstrzymać zła?
  • 0

#2

Biggi.
  • Postów: 117
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Całkiem racjonalna filozofia,bo skąd możemy wiedzieć że "Bóg" kłamcą nie jest? ;)
  • 0

#3

Caffeine//+.
  • Postów: 179
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Istota wszechwiedząca itp. i musi się posuwać do kłamstwa?

Niemożliwe.
  • 0

#4

Biggi.
  • Postów: 117
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A rozmawiałeś z nim,że wiesz,że jest istotą wszechwiedzącą ;)
Czy po prostu sie o tym dowiedziałeś np.rodzice,lekcje religii?
Spójrz ile jest paradoksów w religii rzymsko-katolickiej.
Większość przekracza ludzką logikę więc nie wiadomo czy nie są to kłamstwa.
  • 0

#5

Caffeine//+.
  • Postów: 179
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kurde człowieku.

Mi chodzi ogólnie o istotę ,która według niektórych stworzyła ten świat. Znalazł się inteligent jeden. I o jakich paradoksach religii rzymsko-katolickiej gadasz? To ty masz takie źródła wiedzy jak napisałeś. Ja napisałem bóg a ty mi ty z katolikami wyskakujesz.
Wiesz ,że na świecie są też inne religie? Bo jakoś nie widać ,żebyś wiedział.

Jak masz mnie obrażać i gadac bzdury to idź. Gdzie chcesz ale nie śmieć tutaj.

Jeszcze raz zadaje pytanie. Czy nie wydaje wam się ten światopogląd dziwny? Bóg istnieje ale jest kłamcą?

Niegodny kultu? Dla mnie on nie jest niegodny kultu bo nie istnieje. Ale co wy o tym myślicie?
  • 0

#6

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Min, zgadzam się z Tobą po raz pierwszy. :D

Jakoś nie wydaje mi się, żeby istota przewyższająca nas inteligencją, rozumem i bytem posuwała się do kłamstwa, bądź arogancji. Gdyby tak było, czym różniłaby się od zwykłego człowieka?
  • 0

#7

Daikin.
  • Postów: 248
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Kurde człowieku.

Mi chodzi ogólnie o istotę ,która według niektórych stworzyła ten świat. Znalazł się inteligent jeden. I o jakich paradoksach religii rzymsko-katolickiej gadasz? To ty masz takie źródła wiedzy jak napisałeś. Ja napisałem bóg a ty mi ty z katolikami wyskakujesz.
Wiesz ,że na świecie są też inne religie? Bo jakoś nie widać ,żebyś wiedział.

Jak masz mnie obrażać i gadac bzdury to idź. Gdzie chcesz ale nie śmieć tutaj.

Jeszcze raz zadaje pytanie. Czy nie wydaje wam się ten światopogląd dziwny? Bóg istnieje ale jest kłamcą?

Niegodny kultu? Dla mnie on nie jest niegodny kultu bo nie istnieje. Ale co wy o tym myślicie?


Strach pisac troche po ostatnim poście :mrgreen:

Ale do rzeczy...
Według mnie, jeśli jest, to jest bardziej niegramotny niż się to większości wydaje. Stworzył świat. Owszem, ale jaki? Do bani. Ot Mu coś nie wyszło i teraz zwala że my wole własną mamy i tak naprawdę to nasza wina. Trele morele.
Porównując Go do naszej świadomości to pewnie i jest geniuszem ale Jego genialne pomysły jakoś niewyszły.
Chyba dlatego nie bardzo mi się chce Go czcic.
  • 0



#8

Caffeine//+.
  • Postów: 179
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Min, zgadzam się z Tobą po raz pierwszy. :D

Jakoś nie wydaje mi się, żeby istota przewyższająca nas inteligencją, rozumem i bytem posuwała się do kłamstwa, bądź arogancji. Gdyby tak było, czym różniłaby się od zwykłego człowieka?


CYTAT(min @ 2.03.2009, 19:13) *
Kurde człowieku.

Mi chodzi ogólnie o istotę ,która według niektórych stworzyła ten świat. Znalazł się inteligent jeden. I o jakich paradoksach religii rzymsko-katolickiej gadasz? To ty masz takie źródła wiedzy jak napisałeś. Ja napisałem bóg a ty mi ty z katolikami wyskakujesz.
Wiesz ,że na świecie są też inne religie? Bo jakoś nie widać ,żebyś wiedział.

Jak masz mnie obrażać i gadac bzdury to idź. Gdzie chcesz ale nie śmieć tutaj.

Jeszcze raz zadaje pytanie. Czy nie wydaje wam się ten światopogląd dziwny? Bóg istnieje ale jest kłamcą?

Niegodny kultu? Dla mnie on nie jest niegodny kultu bo nie istnieje. Ale co wy o tym myślicie?


Strach pisac troche po ostatnim poście biggrin1.gif

Ale do rzeczy...
Według mnie, jeśli jest, to jest bardziej niegramotny niż się to większości wydaje. Stworzył świat. Owszem, ale jaki? Do bani. Ot Mu coś nie wyszło i teraz zwala że my wole własną mamy i tak naprawdę to nasza wina. Trele morele.
Porównując Go do naszej świadomości to pewnie i jest geniuszem ale Jego genialne pomysły jakoś niewyszły.
Chyba dlatego nie bardzo mi się chce Go czcic.


Altaire, jak mi miło ,że masz w tej sytuacji zdanie podobne do mojego :D :D

Też nie wiem czym by się róźniła od zwykłego człowieka.

Daikin, nie rozumie twojego toku myślenia. Jeśli bóg z założenia jest wszechwiedzący, wszechmocny itp. to w jaki sposób może on dokonać błędu. Wtedy nie byłby wszech-. To niemożliwe. Skoro stworzył świat to zapewne może go zniszczyć i stworzyć go od nowa. Ale dlaczego tego nie robi? Według mnie nie robi tego bo nie istnieje ale co mają w tym temacie do powiedzenia wierzący? Dlaczego bóg nie próbuje naprawić "tego" świata?
  • 0

#9

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ludzie ludziom zgotowali Piekło. Co ma do tego Bóg? Sami nawarzyliśmy piwa, sami posprzątajmy. Czemu ktoś ma nas ciągle prowadzić za rączkę? Po cholerę nam wtedy rozum?
  • 0

#10

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie wiem jak można wierzyć w "to" ,że bóg istnieje i do tego jest zły?!? Stworzył świat i nie potrafi powstrzymać zła?



Nie uznajesz jego istnienia więc podobnie jak mnie, Ciebie problem nie tyka ;p A teraz do rzeczy...

Każda wiara, niezależnie jak daję jakiś tam komfort emocjonalny tak jak chrześcijaństwo wzbogaca nas o poczucie miłości i opieki, tak malteizm, wzbudza w nas poczucie głębszej wartości. Uświadamia nas jednakowo, iż Bóg, będący dla chrześcijan doskonałością z którą nic nie może się równać, jest tak samo podatny na błędy jak i my ludzie. Co dowartościowuje wyznawców tego poglądu wewnętrznie, bo w ich mniemaniu są oni równi istocie wyższej, uważanej przez 1/3 świata, za coś doskonałego. Już starożytni Grecy reprezentowali podobny pogląd, głosząc iż bogowie niczym nie różnią się od ludzi, po za tym, iż mają boskie moce... np. Zeus popadał w nierząd z śmiertelnymi kobietami.

Tym mniej rozumiem wasze zdziwienie i deklarację odrzucenia tego poglądu... jak dla mnie jest to kolejny kult nadosobowości, tyle tylko, że w innej obsadzie.
  • 0



#11

Caffeine//+.
  • Postów: 179
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gdy sytuacja wymyka się z pod kontroli pomoc boga była by mile oczekiwana. W końcu nas stworzył i jesteśmy jego dziećmi więc mógłby pomóc!!!No ale tu kolejny problem. Może on by nam pomógł gdyby istniał? Więc prawdopodobnie nie istnieje.

Takie moje zdanie boga nie ma.

I wydaje mi się dziwne wierzyć w niego miłosiernego ale jeszcze dziwniejsze jest wierzyć w boga ,który zrobił "burdel" i nie potrafi go posprzątać. I jeszcze lepsze wierzyć ale nie oddawać kultu :D
  • 0

#12

Daikin.
  • Postów: 248
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wszechwiedzący to On może jest i w porównaniu do ludzi ,ale na swoim poziomie to chyba jest przeciętniakiem.
Bardziej porównuję to do kontrastu między wiedzą statystycznego europejczyka a człowieka z jakiegokolwiek buszu, czy dżungli (oczywiście nie obrażając tych drugich). Przepaśc ogromna... i wcale nie jesteśmy (europejczycy) lepsi.
Bóg też jest o niebo doskonalszy, ale czy bezbłędny, wszechwiedzący, wszechmocny? TYLKO Z NASZEGO PUNKTU WIDZENIA.
  • 0



#13

Caffeine//+.
  • Postów: 179
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W porównaniu do ludzi... Hmmm...

Dziwnie powiedziane. On albo stworzył albo nie. Albo istnieje albo nie. Albo potrafi wszystko albo nic. Tak to jest z bogiem. A co do tego ,że na swoim poziomie jest przeciętniakiem. To bogów jest kilku? Politeizm wyszedł z mody monoteizm jest w modzie ale mam nadzieję ,że też wyjdzie.

Jak powiedział Makbet problem mnie omija bo nie wierze. Ale jeśli on jednak jest?

To jak może być zły?!?
  • 0

#14

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ni jest dziwny, poczytaj "Ze wspomnien Ijona Tichiego" Lema. Pojawia się tam naukowiec, wzorowany na Bogu, nieświadom ile zła wyrządza.
  • 0

#15

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I wydaje mi się dziwne wierzyć w niego miłosiernego ale jeszcze dziwniejsze jest wierzyć w boga ,który zrobił "burdel" i nie potrafi go posprzątać. I jeszcze lepsze wierzyć ale nie oddawać kultu biggrin3.gif


Niby dlaczego? O wiele łatwiej było bi mi zaakceptować ten scenariusz aniżeli miłego staruszka?
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych