Skocz do zawartości


Zdjęcie

Oblicze biblijnego Boga - łagodny czy okrutny [kuluary]


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#1

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tutaj komentujcie ten temat

zapraszam, zachęcam :)
  • 0



#2

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To ja może stwierdze, że Refused w pierwszym poście od razu atakuje ateizm, i stwierdza, że Bóg istnieje. Trochę mnie tym zawiódł, bo liczyłem na dyskusje o ST i NT, o tym jak jest tam ukazany Jahwe, a nie osobiste wycieczki ateistów i teistów, bo tego mamy pełne forum. Z drugiej strony, Bóg z ST i Bóg z NT (W sumie chodzi tu o Jezusa, bo o ile w ST Bóg lubi sobie pogadać, to w NT milczy jak zakneblowany) różni się od siebie diametralnie.

Ciekawi mnie jak Refused wytłumaczy Boga z ST z jego samolubnej miłości do żydów.
  • 0

#3

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wiele osób z serwisu VRP zapowiedziało że nie mam szans w tej debacie, jestem przegrany i spalony już na starcie ? nie twierdzili tak, dlatego że mi czegoś brak, bym wygrał z oponentem, że mam mniej sprawną naturę od mojego rywala, tylko o to że w Biblii dokładnie widać ukazaną postać Boga, która pokazuje go jako zazdrosnego i mściwego? Lecz to nie jest prawda. Bóg NIE JEST złym TYRANEM.

A ja będą tą, która powie: masz szansę wygrać. Bo niby czemu stuprocentowo powierzać oblicze Boga Biblii? Ludzie wymyślili mściwą i okrutną postać Boga, by zapanować nad ludem. Słowem bardzo łatwo manipulować, a tym bardziej interpretować je na wiele sposobów.
  • 0

#4

Pierce.
  • Postów: 153
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Refused ma bardzo wysoko postawioną poprzeczkę. Wyjście obronną ręką, choćby nieznaczna porażka opłacona zostanie mym uznaniem. Chyba każdy z nas miał okazję samodzielnie interpretować słowa starotestamentalnego boga, co za tym idzie zna wszystkie jego 'grzechy'. Z mych spostrzeżeń wynika, iż wszyscy nie-Żydzi byli dla boga po prostu śmiećmi. Nie pora oraz nie miejsce na rzucanie argumentów, lecz wspomnę, iż łatwiej przyszłoby mi zaakceptować prawego szatana niż prawego Jahwe.
  • 0

#5

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiesz, to można dwojako interpretować, kiedy Refused poprosił mnie o wzięcie udziału w debacie, moje pierwsze odczucie po zgodzeniu się na nią, było takowe, że nie będzie większego problemu z tą debatą, jeżeli posłużę się elokwencją. W miarę, jak czytałem coraz więcej o Piśmie, jak i samo Pismo Święte, moje odczucia się zmieniały. Użyłem zwrotu dwojako, gdyż faktem jest iż Refused opowiadający się po stronie Łagodnego Boga, jest w oczach większości skazany na porażkę, jak i analogicznie drugim faktem jest to, iż moja rola w debacie, jest o tyle kontrowersyjna, że sam wstęp pisałem w czterech wersjach, po czym zaufana osoba(ta osoba jest wierząca), którą poprosiłem o przeczytanie wszystkich, wybrała jedną, która w najmniejszym stopniu zawiera w sobie, zwroty, które mogły by urazić wierzących. Tak więc trudność tej debaty, zależy od tego, jak do niej podejdziemy.
  • 0



#6

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Prowadząc debatę czy tez dysputę, a możne lepiej rozważania o Bogu, a raczej o Jego Twarzy, miłosiernej czy mściwej, można popatrzyć na zmianę - ewolucję Boga przebiegająca równolegle do ewolucji - możne lepiej jak powiem budzenia się - przekształcania się uczucia w ewolucji ludzi.
Mieliśmy takiego Boga na jakim poziomie sami jako ewolucja ludzka byliśmy. Wraz z rozwojem naszych uczuć, zmieniał się również nasz Bóg. Ewaluował podobnie jak my. Tak więc mieliśmy takiego i takiego Boga. Podobnie jest teraz z nami ... ewolucja trwa ...
  • 0



#7 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

Makbet, zabiję i zjem! Wiem, że się czepiam, ale aż oczy bolą. Za dużo przecinków! Moja nauczycielka polskiego tak by Ci tam pokreśliła na czerwono, że tekstu bym nie mógł przeczytać ;)
  • 0

#8

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wada wrodzona, nigdy nie wiedziałem, gdzie je stawiać jak byłem młodszy, więc teraz na zapas wszędzie lecą ;p
  • 0



#9

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Lepiej za dużo przecinków niż ich brak. Czasem jak czytam takie długie zdanie, to nie mogę się połapać. ^^'

A wracając do tematu: czekam na kolejnego posta. :>
  • 0

#10

Refused.
  • Postów: 633
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wpis będzie, ale miejcie również na uwadze to, że temat wymaga 'przykładu'. Jestem zmuszony studiować biblię jak na razie, co wymaga sporo mojego wolnego czasu oraz studiować różne interpretacje jej przekładów. Co za czym idzie wpis będzie umieszczony w środę, ewentualnie w czwartek wieczorem, wcześniej się nie wyrobię. Pozdrawiam.
  • 0



#11

reesvin.
  • Postów: 115
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Powodzenia, może w końcu zawiąże się jakaś ciekawa debata na poziomie, bo to co ostanio czytałem (na temat religii) na innych portalach.....bez komentarza.
  • 0

#12

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Refused - i stworzył Bóg... Adama i jego żonę - eech...


  • 0



#13

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Aidil, z czym masz problem? ;)
  • 0



#14

Romczyn.
  • Postów: 757
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Makbet, piękny wpis :) Czytałem z nieukrywaną przyjemnością, lekka i ciekawa lektura i co ważne jakże jadąca po religii :D
  • 0



#15

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przyznam, że liczyłem na bardzo ciekawą dyskusję. Niestety, czytając dzisiejszy wpis Makbeta czułem się coraz bardziej zawiedziony, a zarazem zniesmaczony zawartością owej wypowiedzi. A to jedno z ostatnich zamieszczonych w tym wpisie zdań...:

Trudno mi też podać źródła z których korzystałem, bo takowych nie było, co najwyżej mogę powiedzieć, że wiele do wpisu wniosły tutaj artykuły z racjonalisty.pl, które to przygotowując się do debaty czytało mi się z wielką przyjemnością.

... ostatecznie mnie w tym odczuciu utwierdziło....
Wielki minus dla Makbeta. :/

A jeśli już jesteśmy przy plusach i minusach...
Plus dla Refuseda za przemyślaną, ciekawie skonstruowaną i dość oryginalną wypowiedź. :)
Dla mnie on już jest zwycięzcą tego pojedynku.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych