Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przywrócić do życia dinozaury


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie doszukałem się takiego tematu na forum, więc postanowiłem przetłumaczyć samemu, jeżeli takowy istnieje proszę moderatora o scalenie i powiadomienie mnie o tym. Jako iż ciągle uczę się języka angielskiego, liczę na przychylność przy jako takich błędach językowych.

Komentuj na forum

Australijscy naukowcy mówią, iż to tylko kwestia czasu gdy możliwe będzie przywrócenie do życia dinozaurów. Po tym jak po raz pierwszy na świecie eksperymentując z DNA pobranym z Tygrysa Tasmańskiego zoolodzy Andrew'a Pask i Marilin Renfree wstrzyknęli i przywrócili do życia embrion, w dziewięcioletnim projekcie, przeprowadzonym na Uniwersytecie Melbourn.

Dołączona grafika


Rezultaty zamieszczono w międzynarodowym naukowym dzienniku PLoS One, eksperyment udowodnił iż embrion ożywiony z zaczerpniętego DNA tygrysa tasmańskiego był w stanie rosnąć i rozwijać się. Dr. Pask twierdzi, iż tą samą techniką można by zacząć przywracać do życia inne wymarłe gatunki, jak dinozaury, mamuty czy też neandertalczyków, których to DNA w odpowiedniej ilości jest w posiadaniu naukowców. Mówi również, że dzisiaj mając jeden gen może odrodzić embrion, a w przyszłości z ciągle posuwającą się do przodu nauką, można by było przywrócić do życia normalne w pełni funkcjonujące stworzenia.

"Mogę przywrócić do życia całe stworzenie" - Mówi Pask dla AAP. Można by było odrodzić gatunki takie jak pterodaktyl wraz z ich złożoną budową skrzydeł. "To jest możliwe, a ty mógłbyś zobaczyć jak jego budowa jest skomplikowana".

W pierwszym eksperymencie, w którym użyto DNA wilka, ożywiane były małe tygrysy tasmańskie, przechowywane w alkoholu na wystawie w Melbourn Muzeum Victoria. Tygrysy były jeszcze nienarodzonymi płodami w momencie śmierci ich matek, co sprawiło iż płody mogły przetrwać do dzisiaj. Ostatnie tygrysy tasmańskie wymarły na przestrzeni ubiegłych 100 lat, a ich ostatni okaz można było podziwiać w Hobart Zoo w roku 1936. Eksperyment z ich DNA ponownie był przeprowadzony w Houston, na Uniwersytecie Teksaskim, przez genetyka profesora Richarda Behringer.

Profesor Renfree mówi, iż badanie przeprowadzone po raz pierwszy było w stanie odradzać funkcję genów wymarłych gatunków. "To badanie udowodniło, że można używać materiału DNA wymarłych zwierząt i zobaczyć jak funkcjonują przywrócone do życia".

Profesor Pask wypowiada się w dodatku, że z łatwością będzie można przywracać do życia wymarłe gatunki w przyszłości. Badania mogły by także dawać potencjalne biomedyczne wyniki. "To daję Amerykanom zdolność rozszerzenia potencjału przywracania do życia wymarłych gatunków". Mówi on sam.

Eksperyment połączył ze sobą DNA wilka tasmańskiego Col2a1 z genem sprawozdawcy, który ukazał opracowanie etapów embrionu. Naukowcy mówią, że ten oto przywrócony gen miał podobne funkcje w rozwoju tygrysa i jego kości, jak geny obecnych zwierząt. Gen nie był rozwijany, ale Dr. Pask mówi, iż rozwijanie tej techniki może nas przybliżyć do tego, iż odtworzymy wierną kopie zwierzęcia.

"Myślę, że ludzie będą dążyć do odtworzenia życia jak i będą modyfikować ożywione organizmy tak długo, aż nie osiągną zamierzonego celu. Pozostaję mały szkopuł - zwierzę nadal pozostaję wymarłe".

Naukowcy zaakceptowali możliwość odradzania genów wymarłych zwierząt, jednakże nie zrobili nic by zmniejszyć listę zwierząt zaliczanych obecnie do wymarłych.

"Absolutnie nie" - mówi profesor Renfree. "Zagłada gatunku wciąż jest dla naukowców olbrzymim problemem, zwłaszcza w Australii gdzie liczba zwierząt wciąż maleje. Dzisiaj możemy przywracać do życia poszczególne geny wraz z ich funkcjami, jednakże jest to dopiero początek do odrodzenia stworzeń, które będą zdolne żyć i wydawać potomstwo".

Zapominamy, że nic nie jest niemożliwe.


Opracowanie: Makbet
Paranormalne.pl
źródło: http://news.ninemsn.....aspx?id=565918

Przepraszam za ogólny bałagan w artykule, ale tekst nie był łatwy, mam jednak nadzieję iż przyjmiecie go ciepło.
  • 0



#2

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Cóż, to nie pierwsze już nowiny o podjętych próbach rekonstrukcji wymarłych gatunków. Żeby daleko nie szukać, w Polsce od jakiegoś czasu trwają prace nad przywróceniem do życia tura - stworzenia, o którym rzadko kto słyszał, a które było chlubą naszych puszcz i wymarło bardzo niedawno, bo ok 250 lat temu.. Co do wskrzeszenia dinozaurów, to uważam, że jeszcze przez długi długi czas będzie to tylko sf.. Ilość materiału genetycznego jest znikoma, a ze skamieniałych kości nie da się go pobrać.
  • 0



#3

SolarWarden.
  • Postów: 259
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Australijscy naukowcy mówią iż to tylko kwestia czasu, gdy możliwe będzie przywrócenie do życia dinozaurów. (...)

Oczywiście!

Tak jak całe życie na Ziemi zostało stworzone dzięki syntezie kwasu deoksyrybonukleinowego, tak i teraz wraz z postępem w dziedzinie inżynierii genetycznej będziemy w stanie przywracać wymarłe gatunki do życia.

Chociaż nie wiem czy z dinozaurami to najlepszy pomysł. :]
  • 0

#4

harap.
  • Postów: 210
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Heh, niedługo do powieści Crichtona będziemy podchodzić nie jak do sci-fi ale jak do dramatu obyczajowego :D a tak serio to bardzo chciałbym kiedyś zobaczyć żywego dinozaura... W dzieciństwie bardzo je lubiłem:p
  • 0

#5

Ciocia.
  • Postów: 58
  • Tematów: 7
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawi mnie tylko czy np zwierze które zostanie "odtworzone" z DNA będzie mogło wyglądać jak zwierze z którego DNA pochodzi hmm.. kto wie może nauka rozwinie się do tego stopnia że ludzie będą mogli odtwarzać na porządku dziennym swoich zmarłych pupilów ;]
  • 0

#6

Adventus.
  • Postów: 386
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czytałem gdzieś jakiś art na temat wskrzeszenia dinozaurów. Naukowcy są pewni, że uda im się
stworzyć pierwszego dinozaura w ciągu kilkunastu lat :P

Poczekamy zobaczymy
  • 0



#7

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

kto wie może nauka rozwinie się do tego stopnia że ludzie będą mogli odtwarzać na porządku dziennym swoich zmarłych pupilów smile5.gif

Po co się rozdrabniać? Odtwarzajmy naszych zmarłych krewnych! :D
  • 0

#8

SolarWarden.
  • Postów: 259
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawi mnie tylko czy np zwierze które zostanie "odtworzone" z DNA będzie mogło wyglądać jak zwierze z którego DNA pochodzi hmm..

No pewnie, będzie identyczną kopią.

kto wie może nauka rozwinie się do tego stopnia że ludzie będą mogli odtwarzać na porządku dziennym swoich zmarłych pupilów

Chyba trochę nie na czasie z informacjami jesteś. :mrgreen:

http://www.racjonali...hp/s,20/t,13906

Dzięki sukcesowi narodzin CC wiele miłośników zwierząt klonuje swoje pupile. W Ameryce ten proceder jest już znany. http://ulubiency.wp....azdjecie.html?T[page]=2

Po co się rozdrabniać? Odtwarzajmy naszych zmarłych krewnych!

Owszem klon będzie wyglądał tak jak dany krewny, ale osobowość będzie miał swoją, będzie po prostu innym człowiekiem. Tak jak to jest z bliźniętami jednojajowymi.
Ale nie oznacza to, że w przyszłości (co ciekawe, nieodległej) nie będziemy mogli uskuteczniać transferów osobowości. To wszystko brzmi jak dobre s-f, ale sami zobaczycie co się będzie działo w przeciągu dwóch nadchodzących dekad.
  • 0

#9

Ciocia.
  • Postów: 58
  • Tematów: 7
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przywracanie do życia dinozaurów.. no ok ale jeśli ludzie już zaczną pracę "usamodzielnianiem" się ich to z gatunkiem ludzkim może być krucho.. Jak na filmach xD zwierzaki się wymkną z pod kontroli i zaczną się rozmnażać a dalej to już chyba każdy wie co może się stać ;]
  • 0

#10

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Replikowaniu wymarłych gatunków TAK, tworzeniu dinozaurów NIE.

Wystarczy mi Jurassic Park. :mrgreen:
  • 0

#11

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Replikowaniu wymarłych gatunków TAK, tworzeniu dinozaurów NIE.

Nikt nie mówi o całym gatunku, bo to by przecież groziło "wspaniałym" człowiekom ;p znów podlegali by ewolucji bo mieliby ponad sobą naturalnych drapieżników. Ale poszczególne, pojedyncze osobniki czemu nie - mamo zrób mi zdjęcie obok wybiegu dla T-rexa ;D
  • 0



#12

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A co jak właśnie taka gromadka T-Rex'ów postanowi zwiedzić świat? Albo pterodaktyle uwiną sobie gniazdko nad Twoim domem i będą traktować Cię jak intruza za każdym razem, gdy wyjdziesz z domu? ;]

Szczerze wątpię, by wyprodukowali po jednej sztuce, nie opłacałoby się. Tyle badań, tyle kasy, a tylko jedna replika. Już pojedynczy osobnik może wyrządzić wiele szkód. Nie chcę być przekąską. :P
  • 0

#13

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A co jak właśnie taka gromadka T-Rex'ów postanowi zwiedzić świat? Albo pterodaktyle uwiną sobie gniazdko nad Twoim domem i będą traktować Cię jak intruza za każdym razem, gdy wyjdziesz z domu? smile5.gif


Jak dla mnie bomba, podbombał bym jajo jakby poleciały na łowy i wychował bym sobie, własnego pterodaktyla ;p

Wiesz, sądzę iż wystarczy przywrócić parkę, aby ta się rozmnażała, a po prostu zabierać im i hibernować jaja, które u schyłku życia dorosłych osobników były by rozmrażane, aby podtrzymać atrakcję turystyczną.

A pterodaktyle, można zamknąć pod kopułą, tak jak np. orły w poznańskim zoo ;p
  • 0



#14

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Buchnij jajo, to będzie po Tobie. :lol

To wszystko fanie wygląda na papierze, gorzej będzie się miało do rzeczywistości. Może i jestem przewrażliwiona, ale wizja z Jurassic Park jest jak najbardziej możliwa.
  • 0

#15

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Snujecie wizje, czy to złe, czy nie, czy bezpieczne i w ogóle a ja pytam tak: kto z was nie chciałby zobaczyć jakiegoś dinozaura na żywo? :D Ja bym chciał :D Za dzieciaka byłem tym strasznie zajarany :D
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych