Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dzień czwarty: Cud


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafikaDzień czwarty: Cud

To nie będzie komentarz. To, co przeżyliśmy w Birkenau, głupio byłoby komentować. Opiszę tylko, co się wydarzyło. Siedzieliśmy przed pomnikiem pamięci pomordowanych. Od początku pielgrzymki było po raz pierwszy naprawdę słonecznie i ciepło.

Czekaliśmy na przyjazd Benedykta XVI, gdy zupełnie niespodziewanie nadciągnęła ciemnogranatowa chmura. Zerwał się porywisty wiatr i nie mogłem się oprzeć poczuciu déja vu. Przypomniałem sobie, jak w kwietniu zeszłego roku stałem na Placu Świętego Piotra i patrzyłem na początek papieskiego pogrzebu. Niespodziewanie z fasady Bazyliki uderzył lodowaty wicher. Pamiętamy, jak szarpał krwiste ornaty kardynałów, zrywał z ich głów piuski i wściekle toczył po kamiennych schodach. A wreszcie zatrzasnął ewangeliarz położony na trumnie Jana Pawła II.

W ostatni dzień pielgrzymki Benedykta XVI miałem poczucie, że powiał identyczny wiatr. Zaraz jednak pomyślałem, że przesadzam. Wiatr, jak wiatr.

Ale po chwili poczułem na twarzy pierwsze krople deszczu. „Płacze niebo”, pomyślałem i od razu zrobiło mi się głupio. Co za banalna, idiotyczna metafora. Wtedy zobaczyliśmy Benedykta XVI. Szedł wolnym krokiem, pod białym parasolem, wzdłuż tablic poświęconych narodom pomordowanym w KL Auschwitz-Birkenau. Zatrzymywał się przed każdą z nich i przez chwilę się modlił. Kiedy mijał kolejną, jeden z dziennikarzy szarpnął mnie za ramię i obrócił w kierunku rampy, gdzie dokonywano selekcji przybywających do obozu transportów. Nad linią horyzontu przebiegała tęcza.

Przez cały dzień powtarzaliśmy w dziennikarskich komentarzach jedno pytanie: gdzie był Bóg, gdy w Auschwitz-Birkenau gazowano i palono tysiące niewinnych? A teraz widzieliśmy na niebie biblijny znak przymierza Boga z człowiekiem. Być może przyszło nam żyć w czasach, gdy Bóg przestał milczeć i przemawia do swojego ludu.

źródło: http://wiadomosci.on...30411,item.html

:huh2:
  • 0



#2

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeżeli tylko na takie "cuda" stać Stwórcę to bardzo współczuje.Cudem byłoby gdyby 65 lat temu ocalił te kilkaset tysięcy niewinnych ludzi,którzy zostali zagazowani i spaleni w tym obozie.Czyż nie taka powinna być Jego rola?
Czyż nie powinien się opiekować i chronić ludzi?
Zresztą sam papież podczas modlitwy w delikatny sposób poddał w wątpliwość istnienie Boga.
Każdy może interpretować to na swój sposób definicję cudu ale zwykła tęcza absolutnie na to nie zasługuje.Wg mnie jest wręcz oznaką słabości "naszego opiekuna"(o ile wogóle istnieje,a co do tego mam ogromne wątpliwości).
Ale to tylko moja opinia. :smile:
  • 0



#3

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jeżeli tylko na takie "cuda" stać Stwórcę to bardzo współczuje.Cudem byłoby gdyby 65 lat temu ocalił te kilkaset tysięcy niewinnych ludzi,którzy zostali zagazowani i spaleni w tym obozie.Czyż nie taka powinna być Jego rola?
Czyż nie powinien się opiekować i chronić ludzi?
Zresztą sam papież podczas modlitwy w delikatny sposób poddał w wątpliwość istnienie Boga.


To pojechałeś :crazy:
To jaka jest według ciebie rola Boga? Pomagać ludziom? Może wyznacz Bogu jakąś rolę i rozliczysz Go na koniec :)

Dyskusja na tak poważne teologiczne tematy nie wyjdzie nam bo za słabi jesteśmy w tej działce. Ale: papież nie poddał w wątpliwość istnienia Boga - zapewne masz tu na myśli pytania jakie postawił gdzie był wtedy Bóg - ale tymi słowami nawiązał do dyskusji teologicznej jaka się toczyła wśród rabinów po holokauście. Odpowiedź chrześcijańska na to pytanie brzmi: Bóg był wtedy z cierpiącymi. Większość rabinów też się skłania do takiej odpowiedzi, bo Żydzi to nadal ukochany i wybrany przez Boga naród. Umiłowanego Syna też wydał na śmierć i nikt nie zaprzeczy że to był Jego umiłowany Syn - wśród chrześcijan oczywiście. Dołączając do tego problematykę wolnej woli i problematykę sensu cierpienia zobaczysz że nie ma prostej odpowiedzi na tragedie ludzkości. Akurat te pytania do Boga można łatwo odwrócieć bo czy podczas IIWŚ to Bóg się odwrócił od ludzi czy też może ludzie się odwrócili od Boga? A samo cierpienie przecież jest pomocne w osiągnięciu wyższego stopnia duchowości.

A co do tęczy - jeżeli dla kogoś jest to jakiś znak (miłośći, przymierza, pojednania) to nie ma co się czepiać bo oznacza to że ci ludzie słuchali i zrozumieli słowa papieża a tęcza stała się znakiem i dopełnieniem tego wydarzenia; dla innych to zwykła tęcza - i też dobrze; nie każdemy dane jest widzieć cuda bo cud to sie najpierw w nas dokonuje a dopiero potem się materializuje.
  • 0

#4

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ten artykul mial tylko pokazac roznice miedzy "cudami i Bogiem" ktorego nikt nie widzial a zjawiskami paranormalnymi na ktore dowodow ich istnienia jest zdecydowanie wiecej. Jezeli w mediach publicznie i na duzych portalach tecza jest wyrazem boskiego cudu i to niezaleznie od tego w jakich okolicznosciach ona wystepuje to ja bardzo dziekuje.

Jak slusznie ktos na onet.pl zauwazyl. W sloneczny dzien bierzemy waz ogrodowy i polewamy woda stojac tylem do slonca... w tym sposob mamy swoje prywatne "przymierze z Bogiem"...
  • 0



#5

Guliwer.
  • Postów: 548
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Heh ...
tęcza jest cudem, nie wiadomo czym wg. nich, no ok. Niech im będzie, skoro taką skalę "cudów" wolą. Powinni jednakże przez to naprostować trochę swoich poglądów co do innych rzeczy :)
Niech napiszą rzeczowo o telekinetykach, jasnowidzach itp. ... czasem chociażby ... a nie podawają zawsze takie coś jako błahą ciekawostkę.

No ale jakby nie patrzeć, mają konkurencję w postaci tęczy :-/
  • 0

#6

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ano wlasnie.. wszelkie informacje o UFO czy innych zjawiskach paranormalnych podawane sa w tonie ironii, z usmieszkiem ale juz cuda jak najbardziej powaznie.
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych