Skocz do zawartości


Zdjęcie

Opolskie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#16

ICM600.
  • Postów: 184
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Oto mapa stref lotniczych w Polsce. W tabeli po prawej stronie wybiera się rodzaj stref, jakie mają być pokazane.

Chętnie pojechałbym do Szumiradu zobaczyć tą bazę, mieszkam całkiem niedaleko, jednak teraz nie mogę, ponieważ mam wiele innych spraw na głowie. Może innym razem...
  • 0

#17

Andie.
  • Postów: 12
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też mieszkam niedaleko (Kluczbork). Chodziło mi raczej o wyjazd gdzieś w maju/czerwcu/lipcu/sierpniu.
  • 0

#18

Kropa.
  • Postów: 74
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wiem, po co chcecie tam jechać. Jak się jedzie do Kluczborka to w lesie są znaki, że wstęp wzbroniony. Mieszkam na trasie Opole-Kluczbork i jadąc kilka miesięcy temu do domu z Opola, słyszałam rozmowę żołnierza z kierowcą. Pytał gdzie jedzie. Nie pamiętam teraz dobrze tej rozmowy, ale mówił, że do Szumiradu, bo tam mają jakąś jednostkę, czy poligon. A może poligonu już nie ma, a została właśnie jednostka. Nie pamiętam dokładnie. Ale jeżdżąc do Opola do szkoły prawie codziennie widziałam po godzinie 7 rano, że w tamtą stronę jeździły autobusy wojskowe i podobno też helikoptery krążą nad tym miejscem. Podobno kiedyś była tam jakaś baza rakietowa. Zostawcie to lepiej w spokoju. Mają jakąś bazę i tyle.



Dowiedziałam się więcej na ten temat. Kiedyś była tam rosyjska baza wojskowa pod ziemią. Mieli tam rakiety i samoloty. Kolega szwagra, elektryk, opowiadał, że jak przyjeżdżały tam wozy z tymi rakietami, to trzeba było druty elektryczne odłączać, żeby mogły przejechać. Teraz jest tam zwykła jednostka ogrodzona 2 płotami.

Użytkownik Kropa edytował ten post 25.04.2009 - 22:17

  • 0

#19

BziQ.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jestem z woj. Opolskiego i dopiero po przeczytaniu tego tematu dowiedziałem się że mamy coś takiego w naszym województwie, na pewno poczytam o tym więcej.
  • 0

#20

DMk69.
  • Postów: 17
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja sie chyba tam wybiore :) Dołączona grafika

A PROPOS sa jakies ciekawe miejsca na terenie Opolszczyzny tego typu ?

Użytkownik DMk69 edytował ten post 25.08.2011 - 12:44

  • 0

#21

DMk69.
  • Postów: 17
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ktoś chetny na wycieczke ?
  • 0

#22

Templário.

    Last white hope

  • Postów: 151
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ja się wybieram do wojska, może zdobędę jakąś wiedzę na ten temat. Jestem z Opola to mam niedaleko :)
  • 0

#23

DMk69.
  • Postów: 17
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja tez z okolic jestem :)
  • 0

#24

DrJohnZoidberg.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W szumiradzie znajdowała się tajna jednostka wojskowa. Najprawdopodobniej zbudowana przez rosjan. Na pewno znajduje się tam podziemny bunkier głęboki na kilka poziomów i były tam wierze radarowe, ale czy wciąż tam są, nie wiem. Po upadku komunizmu obiekt przejęło WP i właściwie nie wiadomo co tam robią. Wątpię, żeby korzystali z radarów bo to przestarzały sprzęt. Jedno nie ulega wątpliwości, to co tam jest, wciąż jest pilnie strzeżone i osoby postronne nie mają tam dostępu.
  • 0

#25

katabas.
  • Postów: 306
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ciekawe obiekty. Wycieczka z jednej strony nie skończy się niczym złym - o ile wykona się polecenia napotkanych żołnierzy. Z drugiej - nic się i tak nie dowiemy.

Odnośnie historyjek, że to Rosjanie. Teraz wiadomo, że raczej Polacy, ale przypomniała mi się historia opowiadana przez Tomasza Sakiewicza (osobiście mu wierzę, Wy nie musicie) o tym, że w Warszawie jeszcze długo po 1989 roku były rosyjskie, duże obiekty niedaleko parlamentu. Oficjalnie miały być w nich traktory i kombajny. Co tam mogło się znaleźć to każdy sobie może wyobrazić sam.
  • 0

#26

DrJohnZoidberg.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z tego co się orientuję w Polsce było więcej jednostek tego typu. Większość została zamknięta, a pomieszczenia od ziemią zasypane. Interesuję się tym tematem od dłuższego czasu i udało mi się znaleźć plan bunkra razem z wierzami radarowymi.
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Jak wspomniałem, takich obiektów w Polsce było kilka, większość została zniszczona. Pytanie jest następujące. Skoro WP pozbyło się jednostek tego typu, to dlaczego ta w Szumiradzie wciąż funkconuje? Odpowiedzią może być głośna sprawa sprzed kilku lat, czyli więzniowie CIA przetrzymywani na terenie Polski. Możliwe, że trafili do jednego z takich miejsc.
  • 0

#27

katabas.
  • Postów: 306
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

No właśnie ciekawe co tam jest. Interesujące rzeczy piszą (w linku jaki jest wyżej w temacie) ludzie służący tam kiedyś. Po pierwsze, nie chcą za wiele pisać - klauzula tajności, jaką podpisali - honor, ale i realny strach pisać, po drugie - padło stwierdzenie, że skoro ta baza wciąż istnieje, to możemy spać spokojnie, a kto wie więcej, to rozumie, czemu to dobrze, że ludzie nie wiedzą.

Podobno jest tam ośrodek rozpoznania radioelektronicznego, który ma zapewniać bezpieczeństwo przed atakiem atomowym - choć IMO dostarczy on tylko informacji o nim.

Użytkownik katabas edytował ten post 23.07.2013 - 02:21

  • 0

#28

Peerzet.
  • Postów: 10
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zna ktoś jeszcze jakieś dziwne i tajemnicze miejsca na Opolszczyźnie?
  • 0

#29

DMk69.
  • Postów: 17
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

lece z kumplem na dniach ktoś chce sie dołączyć?


  • 0

#30

DMk69.
  • Postów: 17
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Byłem ostatnio i powiem tak. Nie dostałem sie do sorkda jesdynie co mijałem tabliczki BAZA WOJSKOWA WSTEP WZBRONIONY w 4 jezykach i tyle co widziałem...

111147jpg_exnapnw.jpg

222241014_exnapna.jpg

3333jpg_exnapnq.jpg

4444146jp_exnapeh.jpg

201404101_exnapwn.jpg

201404101_exnapsp.jpg

201404101_exnapsn.jpg


Użytkownik DMk69 edytował ten post 10.04.2014 - 22:02

  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych