Skocz do zawartości


Zdjęcie

badanie Marsa z satelity


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#16

Komoduz.
  • Postów: 49
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Acha i uważasz że jest to ślad po burzy piaskowej.
  • 0

#17

iskiero.
  • Postów: 53
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Burze piaskowe wystepuja i z tego co wiem sa to niemale burze piaskowe a do tego bardzo grozne..
Jak to mozliwe ze te burze piaskowe jeszce lazikow nie dorwaly?
  • 0

#18

SolarWarden.
  • Postów: 259
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Odpowiedziałem na to pytanie tutaj. Zresztą, sam je zadałeś! - tutaj!

Dawno tu nie byłem i niestety nie trafiłem do tej pory do tamtego tematu.

Ale interesujące stwierdzenie, ciekawe jaki jest procent zgodności tego z rzeczywistością na Czerwonej Planecie.

No to skoro już jesteś międzyplanetarnym znawcą, to opowiedz coś o blednięciu Marsa.


Aha no i warto szybko wrócić do tematu, gdyż domaga się tego jego autor. :-)
  • 0

#19

Komoduz.
  • Postów: 49
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie ma sensu wracać do tematu niema zainteresowania. Na 17 postów tylko 1 dotyczy tematu (nieliczac moich)
  • 0

#20

bialy.
  • Postów: 73
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mi osobiście kojarzy się taki ślad ze śladem pozostawionym przez węża na piasku, oto przykład: (fotka z netu pokazująca ślad węża na piachu)

Na samym początku pisałeś, że żadna forma życia nie jest możliwa a teraz sugerujesz nam ślad węża ? :)
  • 0

#21

Gustlik.
  • Postów: 127
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Przedmiotem tematu jest Krater Rabe obszar Noachis Terra zdjęcie 3D


Dołączona grafika


Zdjęcie poniżej zrobione dzięki urządzeniu High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) z pokładu sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), pokazuje piaszczyste wydmy z obszaru Rabe Krater, którego średnica wynosi okolo 100 km i znajduje się na wyżynach południowej części Marsa. Najlepiej zdjęcie powiększyć do pełnego formatu.

Dołączona grafika


Wydmy mają ok. 50 km x 35 km, i są najwiekszymi polami wydmowymi w regionie. Ziarna piasku uważane są za bazalt a uformowały je wiatry wiejące z południowo-wschodniej strony.

Dołączona grafika


To co zostało nazwane wężem, to mogę pogdybać ze względu iż widnieje na zboczu, że jest to wolne osuwanie się regolitu.

Zdjęcie wydmowych fal w kraterze Endurance zrobił Rover Opportunity.


Dołączona grafika


  • 0

#22

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wydmy są mocnym dowodem na erozyjne działanie wiatru na Marsie. Mimo rzadkiej atmosfery i niskiego ciśnienia zjawiska wiatrowe są tam pospolite a ich liczne przejawy stwierdzono już dawno temu. Obserwacje teleskopowe pozwoliły najpierw odkryć istnienie globalnych i lokalnych burz pyłowych, natomiast szczegółowe obserwacje satelitarne i powierzchniowe wzbogaciły nasza wiedzę o zjawiskach typu "dust devils" (np. lokalne wiry powietrzne w obszarze lądowania MER-"SPIRIT"). Istotne jest poznanie fizycznej natury wydm i określenie warunków w jakich one powstają. Szczególnie interesujące będą sezonowe obserwacje wybranych obszarów pod kątem zmienności w czasie, co pozwoli poznać mechanizm tworzenia i zmian tych tworów. Podobne zjawiska możemy obserwować między innymi na Saharze.
  • 0



#23

Komoduz.
  • Postów: 49
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na samym początku pisałeś, że żadna forma życia nie jest możliwa a teraz sugerujesz nam ślad węża ? :)

Pisałem że nie możliwe jest wg mnie życie na powierzchni. A taki wąż mógłby żyć w piasku jak w wodzie, tzn. pływać w nim i czasem sie wynurzyć na powierzchnie.
  • 0

#24

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

a mnie ciekawi Wasza opinia co do tej fotki:
Dołączona grafika
na "GE" wygląda wyraźniej, tu jest max zbliżenie przy tej długości
  • 0



#25

herbee.
  • Postów: 187
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Te linie są podejrzanie proste, nie poddają się ukształtowaniu terenu a przecież widać, że nie jest gładki jak stół, nie mniej jednak ciekawe skąd się tam wzięły, może to jakiś techniczny błąd? Na zdjęciach oceanów w Google Earth widać w paru miejscach podobne linie przebiegające po dnie, proste i ciągnące się niekiedy przez tysiące kilometrów, może powstały w podobny sposób jak te z Marsa, tylko jak?
  • 0

#26

bialy.
  • Postów: 73
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

może granice płyt litosfery :)
  • 0

#27

Komoduz.
  • Postów: 49
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

wydaje mi się że to jakieś łączenie techniczne, musiałbym zobaczyć więcej, ale współrzędne mi cos niechca dzialać. Wracając jeszcze do `śladu węża` to ciekawe jest to że niewidać nigdzie żadnego poobnego sladu.
  • 0

#28

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

musiałbym zobaczyć więcej, ale współrzędne mi cos niechca dzialać

wpisz sobie "Memnonia Sulci" linie są oddalone od tego obiektu o ok. 150 km.
Dołączona grafika


...a co do "śladu węża" to faktycznie nic podobnego nie znalazłem... :o
  • 0



#29

Komoduz.
  • Postów: 49
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Prosze spojżeć na zdięcie, co myśle tłumaczy techniczne pochodzenie owych lini.

Dołączona grafika
  • 1

#30

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

tak...ale zwróć uwagę iż zdjęcia są w różnej rozdzielczości i gdy miniesz to którego krawędź zaznaczyłeś, zobaczysz że linie pojawiają się ponownie ( oczywiści utrzymując ten sam kierunek ) . Btw. znalazłem ich więcej...
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych