Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaki teleskop wybrać na początek?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#31

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hyperion, to są współrzędne astronomiczne używane do oznaczenia położenia obiektu na niebie. RA to rektascensja (odpowiednik długości geograficznej), Dec to deklinacja (odpowiednik szerokości geograficznej). To właśnie ich siatkę masz wyrysowaną na obrotowej mapce nieba.

Dużo przystępnych informacji o obserwowaniu nieba znajdziesz na stronach Celestii.pl. Zarejestruj się też na Astro-forum.org, bo to prawdziwa kopalnia wiedzy i doświadczenia wytrawnych obserwatorów. Spotkasz tam również innych początkujących z którymi łatwiej będzie Ci zgłębiać podstawy astronomicznego hobby.

--- EDIT ---
Żeby nie wyszło na to, że potrafię tylko wyganiać do encyklopedii, polecam dwa wątki na astro-forum.
Pierwszy to wrażenia nowicjusza z pierwszych obserwacji przez własny teleskop. Powinien to przeczytać każdy, kto planuje zakup sprzętu.
Drugi zawiera tabelę z najciekawszymi obiektami możliwymi do zaobserwowania przez lornetkę lub mały teleskop (inny zestaw niż ten, który podal marcici). Przyda się tym początkującym, którzy już wiedzą jak obserwować.
  • 0



#32 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
  • Tematów: 0

Napisano

Jestem zainteresowany zakupem tego teleskopu

Teleskop Bresser Messier R-102 102/1000

Dobrze skorygowany, klasyczny achromat firmy Bresser o 100mm obiektywie i światłosile 1/10. Polecany wszystkim, szukającym teleskopu na lata dobrej jakości. Wszechstronny instrument astronomiczny. Obserwacje planet i Księżyca to jego domena. Do obserwacji mgławic warto dodatkowo kupić 1-2 dobre okulary w dwucalowej oprawie. Stabilny, solidny montaż EQ-5 pozwala na rozpoczęcie przygody z astrofotografią.

Zastosowania

Księżyc 5/5 pkt w skali
planety 5/5 pkt w skali
gromady gwiazd 5/5 pkt w skali
mgławice 4/5 pkt w skali
krajobrazy 4/5 pkt w skali

Parametry techniczne

• System optyczny: refraktor achromatyczny
• Średnica obiektywu: 102mm
• Ogniskowa obiektywu: 1000mm
• Światłosiła: 1/9,8
• Zdolność rozdzielcza: 1,37''
• Zasięg gwiazdowy teoretyczny: 11,5 mag
• Maksymalne użyteczne powiększenie: 200x
• Waga: około 18kg

Wyposażenie

W zestawie znajdują się następujące akcesoria:

• Wyciąg okularowy - 2'' z redukcją na 1,25''
• Okulary Plossla: 10mm, 15mm i 25mm (1,25'')
• Soczewka Barlowa 2x (1,25'')
• Nasadka kątowa 90 stopni
• Lunetka celownicza 8x50
• Montaż paralaktyczny EQ-5
• Statyw stalowy

Gwarancja

2 lata gwarancji

Uwaga!


To urządzenie skupia dużą ilość światła. Patrzenie przez to urządzenie bezpośrednio na Słońce może spowodować częściową lub całkowitą utratę wzroku. Do obserwacji Słońca polecamy najbezpieczniejszą metodę projekcji okularowej, czyli rzutowanie obrazu tarczy naszej gwiazdy dziennej na kartkę papieru.


Jestem na wstępie mojej przygody z astronomią, a właściwie z rozpoczęciem podglądania kosmosu. Według podanych informacji na mój gust wszystko wygląda ok, jednak wolę się upewnić, i prosić kogoś bardziej doświadczonego w tej dziedzinie o opinię o tym teleskopie.

- Po pierwsze nie będę zbyt często przemieszczał się z tym teleskopem a jeżeli już to samochodem
- Służyć będzie do oglądania z zewnątrz (nie na balkonie) posiadam odpowiednie warunki (dom, wzgórze za domem należące do posesji),
- Interesuje mnie oglądanie w dużej mierze księżyca, planet naszego układu oraz w mniejszym gwiazd, ich gromad oraz mgławic.
- Chciałbym robić zdjęcia przy pomocy cyfrówki oraz mieć możliwość podłączenia laptopa

W związku z powyższym proszę o doradzenia w zakresie dokupienia odpowiednich dodatków o dobrej jakości za rozsądną cenę oraz o polecenie sensownego dobrego oprogramowania do kompa.
  • 0

#33

olorin.
  • Postów: 222
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jestem zainteresowany zakupem tego teleskopu

[...]

Jestem na wstępie mojej przygody z astronomią, a właściwie z rozpoczęciem podglądania kosmosu. Według podanych informacji na mój gust wszystko wygląda ok, jednak wolę się upewnić, i prosić kogoś bardziej doświadczonego w tej dziedzinie o opinię o tym teleskopie.

- Po pierwsze nie będę zbyt często przemieszczał się z tym teleskopem a jeżeli już to samochodem
- Służyć będzie do oglądania z zewnątrz (nie na balkonie) posiadam odpowiednie warunki (dom, wzgórze za domem należące do posesji),
- Interesuje mnie oglądanie w dużej mierze księżyca, planet naszego układu oraz w mniejszym gwiazd, ich gromad oraz mgławic.
- Chciałbym robić zdjęcia przy pomocy cyfrówki oraz mieć możliwość podłączenia laptopa

W związku z powyższym proszę o doradzenia w zakresie dokupienia odpowiednich dodatków o dobrej jakości za rozsądną cenę oraz o polecenie sensownego dobrego oprogramowania do kompa.

Witaj,
ja bym Ci poradził zajrzeć na forum astronomiczne typu "Astro-forum" czy "Astromaniak" i tam poczytał troche tematów z zakresu zakupu sprzetu astro. Tematów podobnych twojemu jest tam mnóstwo, a i informacje o podlinkowanym achromacie także znajdziesz.
Zdobądz najpierw troszke wiedzy z zakresu "sprzetowego", a potem decyduj o wyborze konkretnego typu teleskopu.
Pare postów wczesniej, ktos zapodał linka do "Celesti", to także swietne miejsce do zdobycia podstawowej wiedzy "astro". Poczekaj troszke zanim kupisz cokolwiek, czasem pospiech sporo kosztuje;)

pozdrawiam
  • 0

#34

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wczoraj byłem w Warszawie w sklepie Delta Optical żeby sobie na własne oczy obejrzeć tę Syntę. Spodziewałem się, że będzie mniejsza a tutaj okazało się, że to takie średnie bydlę ;) Czas iść do roboty i zacząć odkładać ;)
  • 0



#35 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
  • Tematów: 0

Napisano

Witaj,
ja bym Ci poradził zajrzeć na forum astronomiczne typu "Astro-forum" czy "Astromaniak" i tam poczytał troche tematów z zakresu zakupu sprzetu astro. Tematów podobnych twojemu jest tam mnóstwo, a i informacje o podlinkowanym achromacie także znajdziesz.
Zdobądz najpierw troszke wiedzy z zakresu "sprzetowego", a potem decyduj o wyborze konkretnego typu teleskopu.
Pare postów wczesniej, ktos zapodał linka do "Celesti", to także swietne miejsce do zdobycia podstawowej wiedzy "astro". Poczekaj troszke zanim kupisz cokolwiek, czasem pospiech sporo kosztuje;)

pozdrawiam



Oczywiście, że byłem na forach oraz stronach poświęconych astronomii. To waśnie po zapoznaniu się z zamieszczonymi tam informacjami zdecydowałbym się na ten teleskop. Jasne że świetnie było by mieć więcej wolnej gotówki i kupić coś silniejszego, pozwalającego sięgnąć dalej w głąb kosmosu. Niestety nie dysponuje taka kasą więc ten mój wybór wydaje mi się nie tylko uniwersalny ale i w miarę dobry jeżeli chodzi o zakres prac na poszczególnych obiektach.

Spodziewałbym się tu raczej pomocnej opinii kogoś kto dysponuje takim lub bardzo podobnym teleskopem lub posiada na tyle fachowej wiedzy, iż potrafi odpowiedzieć na podstawie parametrów czy będzie takie cacko się sprawdzać w zakresie moich zainteresowań o których pisałem we wcześniejszym poście.

Co do "Celesti" to oczywiście posiadam i to bardzo rozbudowaną o dodatki. Poza tym mam kilka innych ciekawy programów astronomicznych. Nie ukrywam, że moje futurologiczne zainteresowania, ciekawość wszechświata oraz naszej roli w nim powoduje mną i bardzo szybko chcę móc na własne oko :) zobaczyć to co nade mną i moim domem.

Mimo wszystko bardzo Ci dziękuję.
  • 0

#36

olorin.
  • Postów: 222
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wczoraj byłem w Warszawie w sklepie Delta Optical żeby sobie na własne oczy obejrzeć tę Syntę. Spodziewałem się, że będzie mniejsza a tutaj okazało się, że to takie średnie bydlę ;) Czas iść do roboty i zacząć odkładać ;)

Pamiętam jak ujrzałem moją 8 calówke zaraz po jej złożeniu...z lekka przerazony byłem jej rozmiarami:D Tak, to kawał teleskopu, dlatego tez jest tak doskonałym teleskopem na polu "jakosc"/cena:)

pozdrawiam

Witaj,
ja bym Ci poradził zajrzeć na forum astronomiczne typu "Astro-forum" czy "Astromaniak" i tam poczytał troche tematów z zakresu zakupu sprzetu astro. Tematów podobnych twojemu jest tam mnóstwo, a i informacje o podlinkowanym achromacie także znajdziesz.
Zdobądz najpierw troszke wiedzy z zakresu "sprzetowego", a potem decyduj o wyborze konkretnego typu teleskopu.
Pare postów wczesniej, ktos zapodał linka do "Celesti", to także swietne miejsce do zdobycia podstawowej wiedzy "astro". Poczekaj troszke zanim kupisz cokolwiek, czasem pospiech sporo kosztuje;)

pozdrawiam



Oczywiście, że byłem na forach oraz stronach poświęconych astronomii. To waśnie po zapoznaniu się z zamieszczonymi tam informacjami zdecydowałbym się na ten teleskop. Jasne że świetnie było by mieć więcej wolnej gotówki i kupić coś silniejszego, pozwalającego sięgnąć dalej w głąb kosmosu. Niestety nie dysponuje taka kasą więc ten mój wybór wydaje mi się nie tylko uniwersalny ale i w miarę dobry jeżeli chodzi o zakres prac na poszczególnych obiektach.

Spodziewałbym się tu raczej pomocnej opinii kogoś kto dysponuje takim lub bardzo podobnym teleskopem lub posiada na tyle fachowej wiedzy, iż potrafi odpowiedzieć na podstawie parametrów czy będzie takie cacko się sprawdzać w zakresie moich zainteresowań o których pisałem we wcześniejszym poście.

Co do "Celesti" to oczywiście posiadam i to bardzo rozbudowaną o dodatki. Poza tym mam kilka innych ciekawy programów astronomicznych. Nie ukrywam, że moje futurologiczne zainteresowania, ciekawość wszechświata oraz naszej roli w nim powoduje mną i bardzo szybko chcę móc na własne oko :) zobaczyć to co nade mną i moim domem.

Mimo wszystko bardzo Ci dziękuję.

A wiec jesli byłes na wspomnianych forach to powinienes wiedziec, ze nie jest łatwo pogodzic ze sobą astrofotografie z wizualem. Jesli wiekszy nacisk kłasc bedziesz na strone wizualną to ten sprzet oczywiscie nadaje sie pod twoje "wymagania", ale ja tam bym sie zastanowił czy do oglądania planet brac sprzet, który bedzie walił po oczach aberacją chromatyczną (kolorki na obwódkach planet, gwiazd)....

Co masz na mysli pisząc: "świetnie było by mieć więcej wolnej gotówki i kupić coś silniejszego, pozwalającego sięgnąć dalej w głąb kosmosu"?? bo czytając to zdanie mam wątpliwosci czy posiadłes podstawową wiedze z zakresu optyki....ze tak zapytam: czemu wybrałes akurat ten sprzet i na jakiego rodzaju astrofotografii Ci zalezy, co chcesz osiągnąc w tej dziedzinie???

pozdrawiam
p.s. pisząc o "Celestii" miałem na mysli strone internetową poswieconą abecadłu astro- www.celestia.pl ;)
  • 0

#37 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
  • Tematów: 0

Napisano

A wiec jesli byłes na wspomnianych forach to powinienes wiedziec, ze nie jest łatwo pogodzic ze sobą astrofotografie z wizualem. Jesli wiekszy nacisk kłasc bedziesz na strone wizualną to ten sprzet oczywiscie nadaje sie pod twoje "wymagania", ale ja tam bym sie zastanowił czy do oglądania planet brac sprzet, który bedzie walił po oczach aberacją chromatyczną (kolorki na obwódkach planet, gwiazd)....

Co masz na mysli pisząc: "świetnie było by mieć więcej wolnej gotówki i kupić coś silniejszego, pozwalającego sięgnąć dalej w głąb kosmosu"?? bo czytając to zdanie mam wątpliwosci czy posiadłes podstawową wiedze z zakresu optyki....ze tak zapytam: czemu wybrałes akurat ten sprzet i na jakiego rodzaju astrofotografii Ci zalezy, co chcesz osiągnąc w tej dziedzinie???

pozdrawiam
p.s. pisząc o "Celestii" miałem na mysli strone internetową poswieconą abecadłu astro- www.celestia.pl ;)


Tak czytałem, iż bardzo trudno pogodzić ze sobą astrofotografowanie z funkcją obserwacyjną. Bardziej zależy mi na tej drugiej. Dlaczego akurat ten teleskop??? Bo zgodnie z info tam zawartymi wydaje mi się on najbardziej uniwersalny jeżeli chodzi o obserwacje różnych obiektów. Jeżeli chodzi o moją wiedzę z zakresu optyki przyznaję, iż nie jest ona wielka. Dlatego między innymi staram się uzyskać dodatkowe wiadomości na forum, więc jeżeli będziesz mi mógł pomóc i naświetlić problemy będę wdzięczny. Nikt nie jest orkiestra we wszystkim, a poza tym na wszystko potrzeba czasu prawda??? :)

Gdybym miał sporo dużo więcej kasy do dyspozycji wybrał bym np taki sprzęt:

Teleskop Meade ETX-125PE z UHTC, AutoStar i montażem.

No ale nie mam, a poza tym może doradzisz mi i wybiorę bardziej przydatny do obserwacji teleskop za mniejszą kasę.
  • 0

#38

olorin.
  • Postów: 222
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A wiec jesli byłes na wspomnianych forach to powinienes wiedziec, ze nie jest łatwo pogodzic ze sobą astrofotografie z wizualem. Jesli wiekszy nacisk kłasc bedziesz na strone wizualną to ten sprzet oczywiscie nadaje sie pod twoje "wymagania", ale ja tam bym sie zastanowił czy do oglądania planet brac sprzet, który bedzie walił po oczach aberacją chromatyczną (kolorki na obwódkach planet, gwiazd)....

Co masz na mysli pisząc: "świetnie było by mieć więcej wolnej gotówki i kupić coś silniejszego, pozwalającego sięgnąć dalej w głąb kosmosu"?? bo czytając to zdanie mam wątpliwosci czy posiadłes podstawową wiedze z zakresu optyki....ze tak zapytam: czemu wybrałes akurat ten sprzet i na jakiego rodzaju astrofotografii Ci zalezy, co chcesz osiągnąc w tej dziedzinie???

pozdrawiam
p.s. pisząc o "Celestii" miałem na mysli strone internetową poswieconą abecadłu astro- www.celestia.pl ;)


Tak czytałem, iż bardzo trudno pogodzić ze sobą astrofotografowanie z funkcją obserwacyjną. Bardziej zależy mi na tej drugiej. Dlaczego akurat ten teleskop??? Bo zgodnie z info tam zawartymi wydaje mi się on najbardziej uniwersalny jeżeli chodzi o obserwacje różnych obiektów. Jeżeli chodzi o moją wiedzę z zakresu optyki przyznaję, iż nie jest ona wielka. Dlatego między innymi staram się uzyskać dodatkowe wiadomości na forum, więc jeżeli będziesz mi mógł pomóc i naświetlić problemy będę wdzięczny. Nikt nie jest orkiestra we wszystkim, a poza tym na wszystko potrzeba czasu prawda??? :)

Gdybym miał sporo dużo więcej kasy do dyspozycji wybrał bym np taki sprzęt:

Teleskop Meade ETX-125PE z UHTC, AutoStar i montażem.

No ale nie mam, a poza tym może doradzisz mi i wybiorę bardziej przydatny do obserwacji teleskop za mniejszą kasę.

Oki, pomoge Ci w miare moich mozliwosci, ale najpierw, zanim zaczniemy rozmawiac o sprzecie przeczytaj prosze artykuły pod dwoma linami jakie Ci nizej zapodam, bez tego ani rusz:)
teleskop na DS'y oraz teleskop planetarny

i potem wrócimy do dyskusji.
Napisz mi prosze skąd bedziesz prowadził obserwacje. Jaka jest jakos nieba pod którym mieszkasz.

pozdrawiam
  • 0

#39 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
  • Tematów: 0

Napisano

Uffffff przebrnąłem i jestem już w ogóle skołowany. Chyba naprawdę bez pomocy się nie obejdzie, choć po przeczytaniu tych podanych przez Ciebie tematów zdeczka zrewidowałem swoje oczekiwania.
Więc zacznijmy od początku.

Warunki obserwacji nieba

Wolnostojący dom, za którym posiadam około 600 m. kw. wzgórza dającego kąty widzenia horyzontu od północy około 5 stopni powyżej horyzontu, od południa ograniczenie do około 25 stopni od wschodu około 10 stopni i od zachodu około 25 stopni. Dysponuje miejscem skąd przy bezchmurnej pogodzie gołym okiem widać drogę mleczną i bardzo ładne rozgwieżdżone niebo. Jeżeli chodzi o wpływ światła sztucznego na ten teren to jest to znikomy problem z każdej ze stron. Można go pominąć gdyż jedynym światłem sztucznym będzie światło mojego domu.

Transport

Posiadam samochód kombi :)

Inne

Praktycznie nie zamierzam przemieszczać się z teleskopem, gdyż posiadam warunki do zbudowania sobie swojego własnego mikro obserwatorium, do czego się przymierzam. Zasilanie w prąd jest w pełni dostępne.

Obserwacje

Fajnie by było móc obserwować wszystkie obiekty na niebie, poczynając od bliskich takich jak księżyc kończąc na odległych obiektach głębokiego nieba jak mgławice. Jednak najbardziej zależy mi na obserwacjach księżyca, planet i obiektów układu słonecznego. Jeżeli uda się kupić taki teleskop uniwersalny zachowując proporcje cenową do jakości i niezbędnej ilości dodatkowych akcesoriów to będzie super.


Dzięki za chęci pomocy i czekam na konstruktywne uwagi i dodatkowe pytania.

Użytkownik +..... edytował ten post 12.02.2009 - 13:17
zbędne cytowanie posta

  • 0

#40

olorin.
  • Postów: 222
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

I własnie o to mi chodziło, abys przeczytał z czym sie wiążą poszczególne systemy optyczne, co dzieki nim mozna obserwowac, bo jak pewnie sie juz zorientowałes: nie kazda konstrukcja teleskopu służy do "tego samego". Cieszy mnie tez to, ze uswiadomiłes sobie, ze piekno kosmosu to nie tylko planety, których jest de facto mało i wczesniej czy później zechciałbys spojrzec na inne obiekty.
Ale do rzeczy:
istnieją w miare uniwersalne konstrukcje teleskopów, dzieki którym mozna obserwowac i planey i tzw. "DS'y" (czyli obiekty głębokiego nieba), takim teleskopem jest min. wałkowana tutaj Synta na montażu dobsona. Jest to tani sprzęt, a i bardzo uniwersalny. Niestety ma pewne ograniczenia jesli idzie o planety, a mianowicie "dobson" nie bardzo nadaje sie (jest niewygodny) do prowadzenia recznego za obiektem, którego poprzez rotacje Ziemi względem nieboskłonu trzeba skrupulatnie korygowac. Planeta przy powiekszeniu ok. 200 razy ucieka dosc szybko z okularu i montaż trzeba zwyczajnie popychac, co na początku jest dosc trudne i denerwujące, choc mi np. za bardzo nie przeszkadza. Mozesz oczywiscie zakupic teleskop w systemi Newtona (bo taka konstrukcja daje bardzo dobre rezultaty przy oglądaniu mgławic czy galaktyk) na montażu paralektycznym, ale sensowny montaz równikowy kosztuje juz troche PLN'ów i tutaj pojawia sie pytanie ile chcesz na sprzet przeznaczyc.

Jesli jednak zdecydujesz sie isc bardziej w kierunku planet to proponowałbym Ci konstrukcje "M-C" (Maskutow Cassegrein) czy "Schmit- Cassegrein" - klik
z nastawieniem na lustro o średnicy od 120 mm wzwyż (ja np. ponizej 150 mm bym nie zszedł w przypadku kryteriów jakie podałes).

Nie wiem czy masz jakiekolwiek doswiadczenie obserwacyjne, nie wiem czy zdajesz sobie sprawe z tego co w ogole widac w okularze teleskopu, jak obiekty sie w nim prezentują, bo jesli naoglądałes sie zdjęc "kosmosu" i chciałbys to samo zobaczyc w teleskopie, w wizualu to musze Cie rozczarowac i odradzic zakup jakiegokolwiek sprzętu (no moze półmetrowy teleskop zapewniłby Ci w pewnym przyblizeniu to co na fotkach widac, wyłączając intensywnosc i palety kolorów ala Hubbel). Podlinkuje Ci dział "szkice obserwacyjne" abys mógł zorientować sie właśnie w kwestii tego co widac na zywo, a szkice najbardziej przypominaja obserwacje "live" - klik
Pamiętaj o tym aby oglądając rysunki spojrzec na sprzet przez który obiekty szkicowane były "podglądane".

pozdrawiam

Użytkownik +..... edytował ten post 12.02.2009 - 13:16
zbędne cytowanie posta

  • 0

#41 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
  • Tematów: 0

Napisano

Dziękuję Ci bardzo. Twoje wskazówki są dla mnie bardzo pomocne. No cóż, nigdy nie spodziewałem się, że w teleskopie uda mi się zobaczyć to co widać na zdjęciach robionych przy pomocy bardzo mocnych teleskopów. Nastawiam się raczej realnie, i moją wyobraźnię porusza od dłuższego czasu widok tego pięknego nieba, z drogą mleczną i pięknymi gwiazdami, kiedy niebo nad moim domem jest bezchmurne a powietrze bardzo przejrzyste. Widać wtedy naprawdę dużo. Po prostu bardzo chcę w sposób amatorski choć odrobinę zbliżyć swoje oko do tego co widuje na niebie. Było by fajnie móc przy okazji robić super fotki, ale dla mnie najważniejsza jest obserwacja i możliwość oglądanie tego na żywo.

Co do szkiców??? Nie zastanawiałem się nad tym, choć może jest to bardzo fajna zabawa i pewnie pozwala prowadzić obserwacje i poszukiwania nowych obiektów lub elementów powstałych w stosunku do poprzednich obserwacji. Na razie jednak bardziej chciałbym się skupić na samym obserwowaniu nieba i tego co na nim widać z nastawieniem na planety, księżyc oraz DS-y jakie będę mógł zidentyfikować z katalogów obiektów.

Może kiedyś pogłębię swoją amatorską wiedzę i zapragnę skupić się na dogłębniejszych badaniach. Wtedy pewnie zapragnę także nowej zabawki.

Jeżeli chodzi o kwotę całościową na sprzęt umożliwiający mi swobodę oglądania bez skupiania się na zbędnych rzeczach, jak choćby wspomniana przez Ciebie konieczność ręcznego prowadzenia teleskopu za obiektem, wraz z odpowiednimi okularami itp. nie chciał bym na dziś wydać więcej niż około 2000 do 2200 PLN-ów.

Osobiście zastanawiałem się na Newtonem, ale jeżeli jesteś już mi tak pomocny doradź proszę co widziałbyś w takim dosyć dobrym zestawie jaki teleskop i z jakimi akcesoriami.

Jestem Ci wdzięczny za czas jaki poświęcasz na wyjaśnienia takiemu laikowi jak ja :) Dzięki
  • 0

#42

olorin.
  • Postów: 222
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

w takim razie jesli rozumiesz mniej wiecej czemu nie zobaczysz w okularze tego co na fotkach to mozemy pójsc nieco dalej:). Jesli idzie o szkice, to załączyłem je nie po to aby zachęcac do szkicowania (choc w sumie czemu nie??;), a po to abys mógł zobaczyc co mniej wiecej ujrzysz patrząc w niebo przez teleskop. Poniewaz masz czyste niebo i zdaje sie ze całkiem czarne to powiem Ci, ze bedziesz zachwycony widokami, a z czasem jak wyrobisz sobie zmysł obserwacji, jak sie obserwowac nauczysz to i zobaczysz wiecej, bo "obserwacje" to poniekąd sztuka:).

Ok, znam kwote i ....tu sie zaczynają małe schody, ale łatwo nigdy nie jest:D 2200 PLN to juz całkiem sporo choc na sprzęt, który nie wymaga ręcznego prowadzenia i byłby (dla mnie, wg mnie) takim minimum jesli idzie o system Newtona to kwota w sam raz, na styk => klik
Ten teleskop pozwoli poszalec i na planetach i na DS'ach, ale zakup tego sprzetu nie pozwoli Ci na dokupienie okularów, a okulary to następna wazna sprawa i tu zaczynają sie schody bo:
- teleskop jest swiatłosilny (F5), a to skolei sprawia, ze "nie toleruje" okularów o słabej korekcji wad optycznych, upraszczając: okulary do niego, np. takie w których gwiazdy na obrzeżach pola widzenia nie bedą wyglądały jak kreski, kosztują juz - klik <= to taki typowy planetarniak, albo - klik <= cos do DS'ów

i tu nie ma zmiłuj, dobra optyka kosztuje, optyka do F5 kosztuje sporo, dlatego tez będąc na twoim miejscu poczekałbym z zakupem okularów i zbierał na coś co będzie twoim okularem docelowym, którego nie będziesz musiał zmieniać po ewentualnej przyszłej wymianie telepa.
Poszukaj moze tematów na forach, które pozwolą Ci sie bardziej zapoznać z tym modelem teleskopu. Bardzo często użytkownicy przeprowadzają testy swoich "maszynek", a to dość popularny sprzęt.

Jeszcze jedno: jaka jest twoja znajomość nieba, orientujesz sie w znajomości gwiazdozbiorów??? Jesli nie bardzo, to zakup sobie książkę "niebo na weekend", jakiś atlas nieba, albo zainstaluj program "Stelarium" czy "Carte du Ciel", bo bez znajomości nieba ciężko Ci będzie cokolwiek na tym niebie znaleźć, no może z wyjątkiem księżyca;D
Pamiętaj także, ze montaż równikowy jest trudniejszy (przynajmniej na początku) w użytkowaniu niz taki dobson. Nie wystarczy z nim wyjść, rozstawić go i zacząć obserwacje. Zapoznaj sie z jakimś tematem na forum właśnie o ustawianiu takiego montażu, zobaczy z czym to sie je.

Jak bedziesz juz pewny tego co chcesz, to porozmawiamy o akcesoriach, bo to następny dłuzszy temat, a okulary jakie podlinkowałem traktuj jako przykład, który miał Ci uswiadomic w jak drogi sport sie pchasz;D, co nie znaczy ze nie widziałbym takich w swoim zestawie marzen;)

pozdrawiam
  • 0

#43

Hyperion.
  • Postów: 135
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wczoraj była ładna pogoda i bawiłem się teleskopem. oglądałem plejady i mgławice w orionie. A jak mi się znudziło to przestawiłem się na lunetę i muszę przyznać że wolę lunetę od teleskopu, bo wychwytuję nią dużo więcej obiektów naraz.
  • 0

#44

Viranis.
  • Postów: 90
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Teleskop też może wychwytywać więcej obiektów naraz. Wystarczy zastosować okular o dłuższej ogniskowej, lub o większym kącie widzenia.
  • 0

#45

Taco.
  • Postów: 159
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

przestawiłem się na lunetę i muszę przyznać że wolę lunetę od teleskopu, bo wychwytuję nią dużo więcej obiektów naraz.


A co ja Ci mówiłem X postów temu? Nawet tacy posiadający uber pro sprzęt korzystają z lunet i lornetek, bo dają duże pole widzenia.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych